Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.01.2010, 21:37:56
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit Parintele Steinhardt - CRESTINISMUL RESPINGE PROSTIA SI PASIVITATEA LAȘĂ CA PE EREZII

http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...ii/#more-11566
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.01.2010, 21:48:50
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Buna Andrei, poti sa-mi explici si mie cum intelegi citatul din semnatura ta? Mi se pare interesant.
"Daca ati putea tace precum dumnezeii, v-ati putea impaca precum dumnezeii. Daca v-ati cauta pe voi insiva in ei si nu pe ei in voi, i-ati putea auzi cum isi spala unii celuilalt picioarele.In toate raurile in care va cufundati unii pe altii in numele lor, ei isi spala picioarele unii altora. O, daca macar v-ati spala gurile..." - Sfantul Nicolae Velimirovici
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.01.2010, 22:00:11
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Buna Andrei, poti sa-mi explici si mie cum intelegi citatul din semnatura ta? Mi se pare interesant.
"Daca ati putea tace precum dumnezeii, v-ati putea impaca precum dumnezeii. Daca v-ati cauta pe voi insiva in ei si nu pe ei in voi, i-ati putea auzi cum isi spala unii celuilalt picioarele.In toate raurile in care va cufundati unii pe altii in numele lor, ei isi spala picioarele unii altora. O, daca macar v-ati spala gurile..." - Sfantul Nicolae Velimirovici
nu prea inteleg nici ce vrea sa spuna Sfantul Nicolae Velimirovici in partea asta "precum dumnezeii". nu e un singur Dumnezeu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2010, 22:00:25
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Doamne ajuta! Nu sunt multe de spus... cuvintele Sfantului Nicolae sunt putin "metaforice" si au o mare putere, nu vreau sa le stric frumusetea printr-o talcuire nepriceputa. cred ca e vorba de gestul firesc de "a lasa de la tine", in relatia cu aproapele tau. a te retrage din orice forma de vrajmasie si mandrie, a evita cearta, iar acestea nu pentru a te desparti de aproape ci pentru a te apropia cu adevarat de el. ne spalam unii altora picioarele atunci cand impartasim duhul smereniei, caci oricat de absurd ar suna, smerenia si mai ales TACEREA sunt lucrurile care ne apropie cel mai mult. acestea duc la dragoste. ce altceva poate insemna mandria daca nu "a ne cauta pe noi in celalalt"? iertati-ma daca am gresit, e greu de vorbit despre cuvantul acesta al Sfantului Nicolae, caci este unul cutremurator.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.01.2010, 22:02:46
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

"Fiti desavarsiti, precum Tatal vostru Cel ceresc desavarsit este" (Mt. 5, 48). cred ca se refera la sfintenie, la sfinti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.01.2010, 22:15:52
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Doamne ajuta! Nu sunt multe de spus... cuvintele Sfantului Nicolae sunt putin "metaforice" si au o mare putere, nu vreau sa le stric frumusetea printr-o talcuire nepriceputa. cred ca e vorba de gestul firesc de "a lasa de la tine", in relatia cu aproapele tau. a te retrage din orice forma de vrajmasie si mandrie, a evita cearta, iar acestea nu pentru a te desparti de aproape ci pentru a te apropia cu adevarat de el. ne spalam unii altora picioarele atunci cand impartasim duhul smereniei, caci oricat de absurd ar suna, smerenia si mai ales TACEREA sunt lucrurile care ne apropie cel mai mult. acestea duc la dragoste. ce altceva poate insemna mandria daca nu "a ne cauta pe noi in celalalt"? iertati-ma daca am gresit, e greu de vorbit despre cuvantul acesta al Sfantului Nicolae, caci este unul cutremurator.
de acord, mai putin cu o parte. daca nu ti-ai vedea reflectate greselile tale in ceilalti cu care intri in contact si daca nu ai putea vedea lumina lui Dumnezeu care staluceste si in ei, dincolo de defecte, nu i-ai putea iubi . desigur, e doar o opinie. asa inteleg eu acum.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2010, 22:18:48
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
"Fiti desavarsiti, precum Tatal vostru Cel ceresc desavarsit este" (Mt. 5, 48). cred ca se refera la sfintenie, la sfinti.
da, dar tot nu pot intelege partea asta, doar se stie, e singur Dumnezeu. Sfintii sunt acolo, in Dumnezeu. scuze daca vorbesc prostii, vreau doar sa inteleg.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2010, 22:27:00
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

asa este. cred ca aici a te cauta pe tine insuti in aproapele tau inseamna a te smeri si a te lega de aproapele tau prin aceasta, pentru a-l putea iubi. iar a-l cauta pe aproapele tau in tine inseamna a dori ca toti sa fie ca tine, a face numai voia ta, a fi egoist, iubitor de sine.. are mare legatura cu "duhul stapanirii" din rugaciunea Sfantului Efrem Sirul, care se cisteste in Postul Pastelui:


Doamne si Stãpânul vietii mele,
Duhul trândãviei, al grijii de multe
al iubirii de stãpânie si al grãirii în desert
nu mi-l da mie!
Iar duhul curãtiei, al gândului smerit,
al rãbdãrii si al dragostei,
dãruieste-mi mie, slugii Tale!
Asa, Doamne, Împãrate,
dãruieste-mi ca sã-mi vãd greselile mele
si sã nu osândesc pe fratele meu,
cã binecuvântat esti în vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.01.2010, 22:28:14
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
da, dar tot nu pot intelege partea asta, doar se stie, e singur Dumnezeu. Sfintii sunt acolo, in Dumnezeu. scuze daca vorbesc prostii, vreau doar sa inteleg.
sfintii nu sunt dumnezei, dar sunt oameni indumnezeiti. oricum, cred ca acest cuvant este o metafora, nu trebuie inteles literal. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.01.2010, 22:36:08
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
sfintii nu sunt dumnezei, dar sunt oameni indumnezeiti. oricum, cred ca acest cuvant este o metafora, nu trebuie inteles literal. Doamne ajuta!
aa, ok. o luasem ad literam. multumesc pt. lamurire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Nicolae Steinhardt georgeval Generalitati 14 17.06.2011 14:31:26
prostia nu doare: algoritmii genetici si evolutia flying Teologie si Stiinta 41 30.03.2011 20:08:02
Parintele Serafim Man, duhovnicul lui Nicolae Steinhardt costel Mari Duhovnici si predicile lor 3 04.02.2011 17:55:04
ce este prostia asta cu feng shui? ingerul_pazitor Generalitati 29 07.10.2010 12:22:57
Parintele Nicolae Steinhardt - "NU, DOMNULE!" andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 2 18.12.2009 22:57:07