Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 16.12.2012, 23:12:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Lasa-l in pace, la el prima venita = prima servita. Noi, restul, "este" prosti
Si la cele care le cunosti, ce nu ti convine?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #452  
Vechi 16.12.2012, 23:15:08
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Diverse lucruri. Nepotrivire de caracter
Reply With Quote
  #453  
Vechi 16.12.2012, 23:15:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Cu ce fac eu pe victima? Am viata mea si punct.
"Vai, noi tinerii, ne este asa greu, nimeni nu ne intelege, mai ales astia 30+" - rezumat la ce ai mai scris.

Citat:
Unde merg eu, de atatia ani, cam stiu (cel putin din vedere) toate persoanele care vin regulat. Din pacate nu cunosc tinere, poate sa zicem 2-3, dar nu... Iar cele care mai vin sunt doar in vizita sau excursie. Asadar sunt sanse minime pt. mine sa sper ca imi voi gasi vreo fata calumea la manastire.
Pai daca iti trebuie mai mult de 2-3 probabil la altceva te gandesti tu..

Citat:
Eu unul sunt un baiat cat se poate de normal, foarte adaptabil si care pot face parte cu usurinta din orice anturaj. Am trecut prin multe...
Probabil in anturajul tau astea sunt pe lista de calitati.
Eu cred altceva.

Citat:
@Andra, ai in continuare grija de verisoara ta. Lasa parerile altora. Sunteti fete, puteti discuta altfel, pastrand o stransa legatura puteti sa va sprijiniti reciproc.
Mai ales pustoaica fara principii sa o sprijine pe ea.
Ce moralizator esti ..fara macar sa stii despre ce e vorba.
In cercurile tale probabil e f. "cool".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.12.2012 at 23:42:56.
Reply With Quote
  #454  
Vechi 16.12.2012, 23:43:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Diverse lucruri. Nepotrivire de caracter
Si probabil ai sa divortezi din aceleasi motive "serioase".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #455  
Vechi 17.12.2012, 00:01:43
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Vai, noi tinerii, ne este asa greu, nimeni nu ne intelege, mai ales astia 30+" - rezumat la ce ai mai scris.
Da, si imi mentin parerea. Generatiile de azi nu mai pot fi intelese de cei "trecuti", s-au schimbat foarte mult!
In rest ma priveste strict personal cum sunt. Poate cel mult mai imi spun oful si mai expun probleme tipice ale tinerilor, nu cred ca m-am smiorcait vreodata! Am destule pe cap, destule probleme, si multe altele. Nu va mai dati cu parerea cand nu cunoasteti omul!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai daca iti trebuie mai mult de 2-3 probabil la altceva te gandesti tu..
Daca si cu parca... Alege tu din 2-3! Si astea am spus ca poate le-am vazut la biserica, dar sunt fete care nu sunt pe gustul meu si foarte probabil nici eu pe al lor! Nu avem tangente, nici schimb de priviri, nimic. Caut in lume, sunt destule. Si poate ca nu ati inteles: nu duc lipsa de fete, ci duc lipsa de una care sa-mi intre pe deplin la suflet si cu care sa fiu dispus sa intemeiez o relatie serioasa.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Probabil in anturajul tau astea sunt pe lista de calitati.
Eu cred altceva.
Tu crezi ce vrei. Crezi ca-mi pasa?? Nu ai trecut nici pe sfert din cate am trecut eu. Probleme peste probleme si asa mai departe!
Ai habar ce inseamna sa vezi om (tanar) nevinovat, lovit si batut in fata ta, din senin, fara motiv? Ai habar ce inseamna sa ajungi noaptea in sectia de politie in timp ce in prealabil ti-ai vazut prietenul injunghiat? Ai habar ce inseamna sa pleci noaptea in alt colt de tara si sa nu stii daca te mai intorci intreg? Ai habar ce inseamna sa primesti amenintari grave adresate tie si familiei? Ai habar ce inseamna sa-ti vezi prietenii in inchisoare? Si multe altele... Vorbiti doar de dragul de a o face, niste guri-sparte care judeca si critica pe oricine, cand ei de fapt sunt doar niste simpli oameni timizi, de 40 kg, ascunsi in fata PC-ului si care poate abia ies in lume! Realitatea e cruda!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai ales pustoaica fara principii sa o sprijine pe ea.
Ce moralizator esti ..fara macar sa stii despre ce e vorba.
In cercurile tale probabil e f. "cool".
Asa e, eu "este" prost frate, eu nu stiu despre ce este vorba, sunt venit din pestera, nu am nicio treaba cu realitatea! Multumesc de sfaturi.
Sa ai o noapte linistita si... ramai fericit in lumea ta. Chiar nu am nevoie de sfaturile si parerile voastre, asa ca nu va mai obositi sa mi le dati!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si probabil ai sa divortezi din aceleasi motive "serioase".
Asta e problema mea. Nu vei da tu socoteala...
Reply With Quote
  #456  
Vechi 17.12.2012, 00:21:48
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Smile

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Spre surprinderea mea in primul rand, eu bag de seama ca cel putin la noi la biserica vin o gramada de fete tinere si frumoase cat si de baieti tineri si frumosi care se si impartasesc, deci, in concluzie inseamna ca sunt cuminti (spre rusinea altora mai batrani si mai urati care nu au fost si nici nu sunt). Deci in concluzie fetele si baietii cuminti nu trebuie neaparat sa fie tocilari si nerozi, cu ochelari si cosuri, imbracati fara gust, cu matreata si nebarbieriti. Nu stiu daca nu cumva in aceasta privinta are vreo influenta si contributia parintelui care e si profesor la scoala generala si liceul din cartier, cine stie. Poate macar intr-o mica masura. Dansul spune ca se straduieste sa le convinga pe fete ca nu e bine sa isi inceapa viata sexuala prea devreme, dar acum cate l-or asculta???

Ce frumos ca vin multi tineri la biserica, si unde merg eu vin multi tineri, foarte multi chiar , deci Ortodoxia are oricum un viitor.
Cat despre contributia parintelui, se poate sa fie si asta, depinde de la caz la caz, cred ca fiecare s-a apropiat de Dumnezeu intr0un fel, unii printr-un parinte, altii prin vreo bunica, matusa, colegi de scoala/ serviciu sau pur si simplu prin alte persoane sau in anumite situatii din viata.
Un lucru e cert: Dumnezeu lucreaza prin oameni!
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #457  
Vechi 17.12.2012, 00:27:53
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Unde mergeam la biserica in Bucuresti veneau deasemenea destui tineri. Insa in niciun caz sa depaseasca nr. celor mai in varsta.
Reply With Quote
  #458  
Vechi 17.12.2012, 00:46:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Tu crezi ce vrei. Crezi ca-mi pasa?? Nu ai trecut nici pe sfert din cate am trecut eu. Probleme peste probleme si asa mai departe!
Ai habar ce inseamna sa vezi om (tanar) nevinovat, lovit si batut in fata ta, din senin, fara motiv? Ai habar ce inseamna sa ajungi noaptea in sectia de politie in timp ce in prealabil ti-ai vazut prietenul injunghiat? Ai habar ce inseamna sa pleci noaptea in alt colt de tara si sa nu stii daca te mai intorci intreg? Ai habar ce inseamna sa primesti amenintari grave adresate tie si familiei? Ai habar ce inseamna sa-ti vezi prietenii in inchisoare? Si multe altele... Vorbiti doar de dragul de a o face, niste guri-sparte care judeca si critica pe oricine, cand ei de fapt sunt doar niste simpli oameni timizi, de 40 kg, ascunsi in fata PC-ului si care poate abia ies in lume! Realitatea e cruda!
Pfai, un interlop evlavios, cred că dacă eram muiere jună și neliniștită eram deja pe spate.
Mai lipsește traficul de droguri și proxenetismul pe centură ca profilul lui bad cool boy să fie întreg.
Deșteaptă mișcarea și cu facultatea de drept, acum te pricepi și cum să driblezi legile ca eviți pârnaia. Brilliant!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #459  
Vechi 17.12.2012, 00:52:22
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stiu eu ce stiu...

Eh, am facut si alte prostii. dar nu pot sa vb. despre asta. It doesn't matter!
Reply With Quote
  #460  
Vechi 17.12.2012, 09:10:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

...de cartier...
(nu,nu ma refeream la brandul Cartier,desigur).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19