Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.04.2013, 15:26:50
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu vorbesti de un ideal, eu vorbec de realitate si respnsabilitate.
Chiar si in contextul ideal enuntate de tine, tot se poate pune problema responsabilitatii, pe care ma mir cum o ocolesti sistematic.
In tot ce am scris am facut referire la cazul prezentat de tine din Revista Familia Ortodoxa. Oricum, discutiile pe acest subiect nu au rod sau rost. Nu facem decat sa judecam, in situatii concrete fiecare va actiona prin prisma valorilor, credintei si felului de a intelege viata.

In toata discutia se pierde din vedere si rolul lui Dumnezeu. Barbatul si femeie se intalnesc in intimitate, dar daca Dumnezeu nu trimite suflet nu apare copilul. Poate Dumnezeu are un plan cu fiecare in parte, poate pentru fiecare familie randuieste un numar de copii. Stiu eu ca om daca este mai bine sa opres acest plan? Este foarte delicat, pierdem din vedere si perspectiva vesniciei.

Bineinteles ca iau in vedere problema abstinentei, dar oare toti suntem la aceasta masura? Sfantul Maxim Marturisitorul spune ca barbatul care se apropie de femeie fara dorinta de a avea copil, pacatuieste. Este oare asta masura tuturor? O sa spunem ca trebuie sa ajungi la masura asta daca este prapadit si nu stai bine financiar, altfel faci copii sa ii creasca altii?! Ne deranjeaza acest aspect.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu ca n-ar fi cazuri si de familii credincioase si cu copii bolnavi.
Inseamna ca aceia nu sunt la fel de virtuosi?
Nu se pune problema asa. Aici noi nu putem sa ne dam cu parerea. Am spus doar ca este o mare binecuvantare cand ai un copil sanatos, dar cand ai zece si sunt sanatosi. Este o adevarata minune.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa inteleg ca dupa tine, ar fi incercat abstinenta dar n-au reusit?
Si cel mai fericit compromis care l-au gasit, a fost sa faca totusi copii in continuare?
Este posibil si asta. Daca sotia este insarcinata, in acea familie este abstinenta. Poate s-au abtinut si dupa o lunga perioada de timp, nu stim noi cat s-au nevoit si cand nu au mai putut sa traiasca astfel. Spui ca alte metode nu sunt ortodoxe, dar totusi in cazul lor le vezi mai potrivite. In afara de faptul ca au multi copii si nu au bani suficienti, se descurca greu si cu ajutorul altora de multe ori, ce te deranjeaza la aceste familii?
Reply With Quote
Răspunde