Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.11.2014, 16:21:13
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Atunci nu mai deplangeti soarta copiilor avortati. Ei isi platesc pacatele. Si-o merita!
Cine suntem noi, bieti pacatosi, sa intervenim in planul lui Dumnezeu?

Intrebari:
1) Toti copiii avortati pana acum au platit pentru pacate?
2) Daca intervenim impotriva avortului le spalam noi pacatele copiilor, care, in caz contrar, ar fi fost avortati ca urmare a pacatuirii?
Regret că nu ați dat puțină atenție afirmațiilor mele.
Nu am afirmat nicidecum că acei copii avortați își plătesc păcatele. Nu am susținut că moartea lor e plata pentru păcatele lor.
Tocmai aici ar merita să reflectați un pic, să nu mai compilați afirmațiile ci să operați distincția:
1) cauza morții, cauza esențială, finalis, cauza-cauzelor dincolo de lanțul întortocheat al unor alte influențe cauzale distale, proximale etc. este păcatul. Boala și moartea au intrat în omenire prin păcatul unuia, păcatul originar. (Aceasta este o explicație retroactivă.)
2) păcatul unui om, însă (dacă acum cugetăm invers, proactiv, pe linia desfășurării înainte a vieții), poate avea urmări foarte diferite; poate duce la afectarea altor oameni, de pildă a propriului copil; poate rămâne și fără un efect major, anume când persoana face pocăință iar Dumnezeu iartă; poate afecta pe unul sau pe altul la un moment nebănuit, cândva; poate fi un efect limpede, clar, evident sau unul mai discret.

În cazul de față, păcatul unui părinte sau al altui înaintaș poate duce la moartea unui copil.
Domnule, în lume acționează simultan multe feluri de legi, legi naturale dar și legi duhovnicești.
Este lege duhovnicească aceasta a consecințelor păcatului. Cine păcătuiește intră sub acțiunea legii duhovnicești, așa cum cine ignoră sau încalcă o lege a fizicii suportă consecințele. De pildă, dacă ignori legea atracției gravitaționale și te așezi sub un pom, nu te mira dacă îți cade o dudă pe cămașa scrobită... Sau vreo omidă... Ține cont de legile fizicii, de vrei să rămâi cu cămașa curată! Precum ținem cont și de legile frecării când punem frână, precum ținem cont și de legile mișcării circulare când virăm atenți la forța centrifugă etc.
De ce nu acceptați că e folositor să ținem cont și de legile (acțiunii și reacțiunii) duhovnicești? "...că toți cei ce scot sabia, de sabie vor pieri!" (Mt 26,52) - e un exemplu.

Dumneavoastră schematizați caricatural afirmații care se cer cugetate pe îndelete iar nu expediate fără cercetare. Respingeți din oficiu, cu superficialitate și, parcă, foarte temător să nu cumva să descoperiți că v-ați înșelat...

*

Dacă am greșit undeva, rog pe frații ortodocși să mă îndrepte.
  #42  
Vechi 14.11.2014, 16:46:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Te completez eu: legea "naturală" e un caz particular al legii "duhovnicești".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #43  
Vechi 14.11.2014, 22:13:23
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Mulțumesc, Dragoș!
Acum vrei să detaliezi un pic? Mărturisesc că sunt cam nedumerit. Nu m-am gândit așa până azi, ce spui tu mă surprinde și îmi trezește curiozitatea.

Eu văd într-adevăr o legătură între legile naturale și legile duhovnicești, deoarece suntem părți într-un sistem - cu influențe, treceri reciproce între componentele sistemului.
Dar legea naturală îmi pare că aparține unui nivel distinct al realității față de nivelul la care operează legea duhovnicească.

E drept că naturalul și duhovnicescul sunt deschise reciproc, însă au fiecare un specific, o natură distinctă și legi specifice, proprii.

Faptul că duhovnicescul și naturalul se întrepătrund nu înseamnă că sunt de aceeași natură, că ar avea un conținut comun (aceleași însușiri sau note esențiale, definitorii), nici că diferența ar fi doar de sferă (naturalul ar avea sferă mai mică, fiind particular în raport cu sfera duhovnicescului, mai cuprinzătoare).

Naturală e ordinea de pe pământ, sunt legile fizicii, chimiei, biologiei, psihologiei etc.
Duhovnicească e ordinea Duhului în oameni, e credința creștină revelată, e viața îndumnezeită prin Har. Aceasta nu e în nici un caz naturală, după cum alte credințe, cu adevărat naturale, nu sunt însă duhovnicești.

Naturală e moartea trupului, prin îmbolnăvire, bătrânețe, accident. Duhovnicească e toată fenomenologia sufletului după momentul natural al morții.
În mod natural trupul se descompune. Drumul sufletului după moarte e, însă, act duhovnicesc.

*
Spunea frumos N.Bălcescu, îmi amintesc (nu tocmai exact) prin nu știu ce asociere acum, că au trecut 18 secole de când Hristos a schimbat legea din afară și sila (zicea el, cu referire la determinismul implacabil, sec, de neînduplecat al legilor naturii) cu principiul unei noi vieți, al celei lăuntrice, unde se afirmă identitatea de natură între sufletul omului și Dumnezeire precum și devenirea deplină a omului în Dumnezeu (se referea la chipul lui Dumnezeu din om și la asemănarea posibilă pe deplin).

*
"Există însă o diferență esențială între legile naturale și duhovnicești: în timp ce legile naturale nu au milă și omul nu le poate schimba, legile duhovnicești au milostivire și omul le poate schimba, pentru că are de a face cu Creatorul și Făcătorul său, cu Preamilostivul Dumnezeu." - Paisie Aghioritul
http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...e-duhovnicesti

*
"Părintele Sofronie era un maestru al învățăturii duhovnicești. El făcea un paralelism între științele omenești, acolo unde există niște legi de la care nu se poate face rabat, arătând că, în aceeași măsură, sau poate chiar mai mult, în viața duhovnicească sunt niște legi duhovnicești de care nu se poate face abstracție."
http://www.doxologia.ro/puncte-de-ve...nga-parintel-6

*
Sfântul Marcu Ascetul despre legea duhovnicească:
http://www.filocalia.ro/sfintii-desp.../MARCU_ASCETUL

Last edited by Ioan_Cezar; 14.11.2014 at 22:18:11.
  #44  
Vechi 17.11.2014, 12:11:57
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Inutil sa spun ca sunt de acord cu dumneavostra. Dar eu am o pozitie care ma degreveaza de explicatii suplimentare.
Din pacate, dumneavostra, daca sunteti credincioasa, va trebui sa gasiti pasaje/texte/interpretari care sa va justifice pozitia.
Cartile parintelui Arsenie Boca si nu numai.
Bolile, suferinta etc. si in cazul de fata la subiectul avortul spontan, vin fie din natura noastra fizica stricacioasa si imperfecta, fie din pacate personale sau din neam, fie sunt incercari, nu putem sti cauza, numai Dumnezeu stie.
  #45  
Vechi 17.11.2014, 13:34:39
Dharma Dharma is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 33
Implicit

Ioana 5760, tu spui ca un avort spontan poate fi o incercare de la Dumnezeu. Dar femeia trebuie sa faca canon si sa se pocaiasca pentru acest pacat.
Deci e incercare sau pacat? Daca e pacat atunci nu are cum sa vina de la Dumnezeu, iar daca e incercare nu este pacat fiindca vine de la Dumnezeu, nu?
__________________
Obedience is doing what you are told regardless of what is right. Morality is doing what is right regardless of what you are told.
  #46  
Vechi 17.11.2014, 17:08:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dharma Vezi mesajul
Ioana 5760, tu spui ca un avort spontan poate fi o incercare de la Dumnezeu. Dar femeia trebuie sa faca canon si sa se pocaiasca pentru acest pacat.
Deci e incercare sau pacat? Daca e pacat atunci nu are cum sa vina de la Dumnezeu, iar daca e incercare nu este pacat fiindca vine de la Dumnezeu, nu?
Un avort spontan este ceea ce limbajul comun ar numi un accident. Precum un cutremur, o seceta, ceva asemanator. Numai ca, duhovniceste vorbind, nu exista accidente. Dumnezeu trimite o urgie dintr-un animit motiv: un pacat anterior, fara legatura, al femeii respective, al sotului sau casei ei, a inaintasilor ei. Avem, in Biblie, exemplul lui David si al fiului lui, care nu a supravietuit din cauza unor pacate anterioare ale lui David. La urma urmei, noi insine vom muri din cauza unui pacat care a avut loc cu mult inaintea noastra, fiind comis de doi inaintasi extrem de indepartati ai nostri, care se numeau Adam si Eva.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #47  
Vechi 17.11.2014, 17:13:05
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La urma urmei, noi insine vom muri din cauza unui pacat care a avut loc cu mult inaintea noastra, fiind comis de doi inaintasi extrem de indepartati ai nostri, care se numeau Adam si Eva.
Iisus nu a murit pe cruce pentru ca Dumnezeu sa ierte acel pacat?
  #48  
Vechi 17.11.2014, 17:43:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Iisus nu a murit pe cruce pentru ca Dumnezeu sa ierte acel pacat?
Da, sunt iertate urmarile spirituale ale acelui pacat (pentru cei care se boteaza intru moartea pe Cruce a Domnului). Dar nu urmarile temporale. Nu boala, nu moartea, nu nevoia de a munci.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #49  
Vechi 17.11.2014, 18:29:04
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, sunt iertate urmarile spirituale ale acelui pacat (pentru cei care se boteaza intru moartea pe Cruce a Domnului). Dar nu urmarile temporale. Nu boala, nu moartea, nu nevoia de a munci.
Dintotdeauna am considerat mitul lui Adam si Eva un argument teologic pentru o societate patriarhala, considerand ca femeia este inferioara pentru ca ea l-a ispitit pe barbat.

Dar, pana la urma, oare este just sa fim pedepsiti noi, dupa atata timp, pentru doi oameni, primii oameni, care au fost destul de fraieri incat sa nu poata sa asculte de singura regula care le-a fost data?

Si, considerand ca Dumnezeu este omniscient, nu stia deja rezultatul "testului" Lui? Nu stia ca a creat oamenii in asa fel incat sa fie ispititi asa usor de un sarpe vorbitor?

Daca abordam o perspecitva divina asupra conceptiei unui copil, putem zice ca acel copil a fost dat de la Dumnezeu oricum, numai ca, dupa cateva saptamani, acesta sa fie avortat spontan tot de El?

Interesant....
  #50  
Vechi 17.11.2014, 18:48:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Dar, pana la urma, oare este just sa fim pedepsiti noi, dupa atata timp, pentru doi oameni, primii oameni, care au fost destul de fraieri incat sa nu poata sa asculte de singura regula care le-a fost data?
Niste copii care traiau, pana atunci, intr-un super-palat si aveau tot ce vroiau deindata ce intindeau mana au ajuns la sapa de lemn, fara nimic, fiindca tatal lor, care primise moca acea mare avere, a mers la pacanele si a facut praf agoniseala. Si totusi, nimeni nu considera injust acest lucru. Ci, dimpotriva, oamenii socotoesc ca cel mai normal lucru de pe pamant ca exista o legatura cauza efect intre starea de plans a copiilor si inaintasul lor superbogat, care a facut averea praf intr-o singura seara.

Citat:
Si, considerand ca Dumnezeu este omniscient, nu stia deja rezultatul "testului" Lui? Nu stia ca a creat oamenii in asa fel incat sa fie ispititi asa usor de un sarpe vorbitor?
Un meci nu poate fi pierdut in mod sigur dinainte de a-l juca decat intr-un singur fel: nejucandu-l. Dar, si dacai ai castiga in mod sigur, atunci nici nu ar mai fi necesar un meci. Si atunci, cum sa iti mai arati maiestria, si cine sa o vada ? Ca cei apropiati tie, care neincetat te vad si te contempla, o cunosc deja.

Dumnezeu da sanse fiecaruia. Soarele nostru raspandeste lumina Lui peste toti. Si peste cei despre care stie ca isi vor acoperi ochii sufletului ajungand sa moara si sa se prezinte in fata Lui in starea aceasta, si peste cei despre care stie ca se vor trezi.

Citat:
Daca abordam o perspecitva divina asupra conceptiei unui copil, putem zice ca acel copil a fost dat de la Dumnezeu oricum, numai ca, dupa cateva saptamani, acesta sa fie avortat spontan tot de El?
Interesant....
El da viata si tot El o ia. In cazul oamenilor. Ba chiar si in cazul insectelor efemeride. Intr-adevar, interesant!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Subiect închis