Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.11.2005, 20:51:38
danielghergic danielghergic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2005
Mesaje: 1
Implicit

Care este cea mai inalta rugaciune?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2005, 12:46:27
AdiZ AdiZ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2005
Locație: Brasov, Romania
Mesaje: 5
Implicit

Ce intelegi prin sintagma "cea mai inalta"?
Primul meu raspuns, dupa ce ti-am citit intrebarea, a fost "rugaciunea necontenita". Rugaciunea inimii, rugaciunea mintii... cand ai ajuns la rugaciunea necontenita ai ajuns la rugaciunea "cea mai inalta".
Dar nu cred ca exista o rugaciune care sa fie exclusiv prin continutul ei, mai presus decat oricare alta. Vreau sa spun ca mai bine ar fi sa zicem mai multe rugaciuni (in functie si de situatie) decat una care (am avea impresia) ca le intrece pe toate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.11.2005, 13:58:59
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danielghergic
Care este cea mai inalta rugaciune?
Cea mai adanca!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2005, 16:10:43
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danielghergic
Care este cea mai inalta rugaciune?
Imi place cum a relatat [color=red]AdiZ [/color]"cea mai inalta rugaciune". Cred ca nu putem gasi cuvinte care sa cuprinda totul...poate doar rugaciunea regeasca Tatal Nostru, dar cred ca atunciu cand ne gandim la rugaciune inalta ne gandim la calitate nu la cantitate. Domnul Iisus a facut rugaciuni scurte dar pline de putere. Cred ca inchinatorii adevarati arata asa:Ioan 4:23-24 23. Dar vine ceasul si acum este, cand adevaratii inchinatori se vor inchina Tatalui in duh si in adevar, ca si Tatal astfel de inchinatori isi doreste.Duh este Dumnezeu si cei ce I se inchina trebuie sa i se inchine in duh si in adevar.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.12.2005, 17:26:17
alina alina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2005
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danielghergic
Care este cea mai inalta rugaciune?
Poti afla mai multe despre rugaciune in cartile Sf. Teofan Zavoratul"Raspunsuri la intrebarile intelectualilor"vol I ,"viata launtrica"si "Ssrisori ale Sf. Teofan Zavoratul".Cred ca aceste scrieri te vor ajuta sa gasesti raspunsul la intrebarea ta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.08.2009, 20:59:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dumnezeu iubește acele rugăciuni care I Se aduc în modul cuvenit, adică cu acel sentiment al neputinței și nevredniciei noastre. Am accentuat acest aspect pe un alt Topic , la Pocăință , când am vorbit despre Smerenie. Pentru a exista acest sentiment al neputinței și nevredniciei, se cere lepădare desăvârșită de răul din noi , și supunere față de poruncile lui Dumnezeu, se cere SMERENIE și lucrare DUHOVNICEASCÂ neâncetată. Sfântul Nectarie al Pentapolei ne îndeamnă: "Lăsați toate grijile pe seama lui Dumnezeu, căci Acela lucrează pentru voi. Să nu deveniți mici la suflet și să nu vă tulburați ! Cel Care cercetează cutele cele mai adânci ale sufletelor omenești, cunoaște și poftele voastre și are puterea să vă scape de ele, așa cum doar El o știe. Voi să cereți de la Dumnezeu și să nu vă pierdeți curajul vostru. Să nu credeți că de vreme ce dorul vostru este sfânt, aveți dreptul să vă răzvrătiți, să nu bănuiți că rugăciunile voastre nu sunt auzite. Dumnezeu împlinește dorințele voastre în modul în care voi nu știți. Deci, liniștiți-vă și chemați-L pe Dumnezeu. Rugăciunile și implorările voastre nu vă duc la desăvârșire ele însele. La desăvârșire conduce Domnul, Care vine și Se sălășuiește înlăuntrul nostru, când împlinim poruncile Lui ." Una dintre primele porunci este să se plinească în viața noastră nu voia proprie , ci voia lui Dumnezeu. Și să se facă "tocmai așa cum se împlinește în cer de către îngeri". Astfel, vom putea și noi să spunem : << Doamne, nu așa cum vreau eu, ci cum vrei Tu. Facă-se voi Ta precum în cer și pe pământ . >> Deci fără Hristos înlăuntrul nostru, rugăciunile și cererile ne duc la înșelăciune.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.08.2009, 23:17:22
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

....cand incepe rugaciunea se termina pacatul cand se termina rugaciunea incepe pacatul....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.08.2009, 20:39:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
....cand incepe rugaciunea se termina pacatul cand se termina rugaciunea incepe pacatul....
Și-n timpul rugăciunii , de multe ori mintea-i împrăștiată în tot felul de gânduri păcătoase . Rugăciune este și trebuie să fie starea noastră continuă de a fi , legătura continuă cu Dumnezeu. Timpul, răbdarea, dragostea de Dumnezeu, duc spre rugăciunea adevărată, trăită și înțeleasă pe deplin. Și totuși : ". . . întru fărădelegi m-am zămislit, și în păcate m-a născut maica mea " <<Ps. 50 >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.08.2009, 21:42:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu cred ca se referea la o rugaciune anume, care sa fie cea mai importanta in credinta.
De ce ii dati asa raspunsuri ciudate?
Eu as spune ca cele mai importante rugaciuni sunt: Tatal nostru, Crezul si Rugaciunea inimii (aceea cu "miluieste-ma pe mine pacatosul") si una pentru Sf. Fecioara (Bucura-te fecioara...).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.08.2009, 22:01:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu cred ca se referea la o rugaciune anume, care sa fie cea mai importanta in credinta.
De ce ii dati asa raspunsuri ciudate?
Eu as spune ca cele mai importante rugaciuni sunt: Tatal nostru, Crezul si Rugaciunea inimii (aceea cu "miluieste-ma pe mine pacatosul") si una pentru Sf. Fecioara (Bucura-te fecioara...).
Nu este nimic ciudat Sofia ! Iar răspunsul : "eu cred că cea mai importantă. . .", e greșit ! Nu există Top în rugăciuni , asta odată, în al doilea rând, Tatăl Nostru este Rugăciunea Rugăciunilor, ce se rostește în toate cele trei cicluri ale Rugăciunilor ce le spunem de dimineață până-n noate. Să te ferești să faci clasamente și topuri pentru rugăciuni. Toate au o ordine și o importanță bine stabilită . A, am uitat , credința nu-i precum muzica lăutărească gen urechiști , înțelegi ce vreau să spun , pentru că esti foarte inteligentă, cu toate că-ți ascunzi talanții ( în jocul neânțelegerilor tale )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre RUGACIUNE misterteo Intrebari utilizatori 9 23.03.2012 19:06:41
Despre rugaciune Eutifiev_EMI Despre Sfanta Scriptura 16 21.12.2010 23:04:36
Pr. Serghie despre rugaciune cristina2012 Rugaciuni 5 01.10.2009 02:51:20
Despre rugaciune. Tudor Rugaciuni 22 05.02.2007 19:50:26