Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.10.2009, 22:35:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vezi ca temele astea sunt extrem de AFUMATE . Colegii tai mai vechi ATEI le-au intors pe toate fetele . S- a discutat pe tema asta cateva luni bune . Ia legatura cu topcat, miron , ce deja sunt experti in astfel de intrebari tampe . Altceva ?
Si daca esti atat de preocupat de religie, ai deja raspunsuri la "framantarile" tale, la : GENERALITATI, POCAINTA, BISERICA ORTODOXA IN GENERAL , NUNTA , si inclusiv in interiorul saitului. Sa lasam topicul RUGACIUNEA , nealterat de sminteli . Este cam singurul topic in care linistea si bunul simt trebuie respectate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.10.2009, 23:31:52
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vezi ca temele astea sunt extrem de AFUMATE . Colegii tai mai vechi ATEI le-au intors pe toate fetele . S- a discutat pe tema asta cateva luni bune . Ia legatura cu topcat, miron , ce deja sunt experti in astfel de intrebari tampe . Altceva ?
Sunt de acord ca temele astea s-au fumat deja pe forum. Poate ca unii atei trebuie mustrati ca nu cauta topicuri unde intrebarile astea s-au discutat si prefera sa deschida discutii noi.

Dar va rog, nu ne insultati spunand ca intrebarile sunt "tampe". Sunt intrebari legitime, mai ales daca dumneavoastra, ca un crestin ce sunteti, aveti raspuns la ele.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.10.2009, 23:49:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Cand imi iubesc iubita,ma astept ca sentimentul sa fie reciproc!Vrei sa zici ca si Dumnezeu se inchina omului?
Dumnezeu ne-a creat si ne iubeste asteptand la randu-I ca noi sa raspunem tot cu iubire.

Si da, El Se inchina omului: Dumnezeu-Fiul S-a smerit intrupandu-Se devenind si Om si jertfindu-Se din iubire pentru creaturile Lui, pentru ca noi sa avem posibilitatea sa inviem la conditia dintai si sa traim o viata vesnica, nu o moarte vesnica precum au ales protoparintii nostri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.10.2009, 23:53:18
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Sunt de acord ca temele astea s-au fumat deja pe forum. Poate ca unii atei trebuie mustrati ca nu cauta topicuri unde intrebarile astea s-au discutat si prefera sa deschida discutii noi.

Dar va rog, nu ne insultati spunand ca intrebarile sunt "tampe". Sunt intrebari legitime, mai ales daca dumneavoastra, ca un crestin ce sunteti, aveti raspuns la ele.
Problema e ca ateii prin unele dintre intrebarile lor, nu doresc sa-si satisfaca anumite curiozitati despre crestinism, ci intrebarile au o tenta ironica si ipocrita. Si culmea ca tocmai aceasta ipocrizie si fatarnicie face ca intrebarile sa para, de-a dreptul tampe.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.10.2009, 00:03:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Si daca Dumnezeu este atotputernic si iubitor,de ce exista notiunea de ''rau''?
Raul este o mai mare sau mai mica lipsa a binelui. Raul a fost o posibilitate in care fiintele puteau sa ajunga din voie proprie, nu a fost creat de Dumnezeu. Pe de alta parte, o lume fara posibilitatea alegerii de a respecta voia divina, adica ideea dragostei ca o consecinta a libertatii de gandire, este o lume absurda, automatizata, fara sens, ilogica.

Insa Dumnezeu are ac de cojocul raului pe care l-a prevazut, transformandu-l treptat in bine, dar numai si numai cu acordul fiecarei fiinte creata dupa modelul divin (adica avand ratiune, libertate, sentimente si nemurire).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.10.2009, 00:08:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Problema e ca ateii prin unele dintre intrebarile lor, nu doresc sa-si satisfaca anumite curiozitati despre crestinism, ci intrebarile au o tenta ironica si ipocrita. Si culmea ca tocmai aceasta ipocrizie si fatarnicie face ca intrebarile sa para, de-a dreptul tampe.
Atei sau credinciosi, toti ne punem marile intrebari existentiale. De asta avem creier, ca sa gandim si sa alegem daca suntem de partea Lui Dumnezeu sau impotriva Lui.

Ironia si ipocrizia se vede clar si la unii care subscriu pe forum la religia ortodoxa.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.10.2009, 05:20:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Sunt de acord ca temele astea s-au fumat deja pe forum. Poate ca unii atei trebuie mustrati ca nu cauta topicuri unde intrebarile astea s-au discutat si prefera sa deschida discutii noi.

Dar va rog, nu ne insultati spunand ca intrebarile sunt "tampe". Sunt intrebari legitime, mai ales daca dumneavoastra, ca un crestin ce sunteti, aveti raspuns la ele.
Ele devin "tâmpe", nu prin firescul întrebări, ci prin reluarea ei la infinit chiar de i s-a dat răspuns clar și logic chiar cu o zi în urmă. Apoi , reluarea chestiunii în sine pe orice topic , denotă superficialitate, neseriozitate și are un iz de rea voință. În rest orice întrebare este bine venită , dar să fie sinceră . Înainte de a pune o întrebare , te mai uiți pe ici pe colo dacă problema nu a mai fost discutată , lămurită. În situația de față topcat a ridicat-o pe mai multe topice de "N" ori și a primit "N" răspunsuri clare și la obiect. A pedala non stop pe aceași nelămurire atee, denotă multă neseriozitate și bătaie de joc !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.10.2009, 05:21:56
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Este cam singurul topic in care linistea si bunul simt trebuie respectate !
Eu cred ca linistea si bunul simt ar trebui sa fie respectate pe TOATE TOPICELE
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.10.2009, 08:53:39
georgedar georgedar is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Eu cred ca linistea si bunul simt ar trebui sa fie respectate pe TOATE TOPICELE
Sunt de acord :)
__________________
Cititi mai multe despre Maica Domnului a Patimii
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.10.2009, 17:00:41
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

1.Nu sunt ateu,nu neg existenta unor forte ce imi depasesc puterea de intelegere.
2.Imi cer scuze daca aceste intrebari au mai fost puse,sunt nou pe forum.
3.Repetarea acestor intrebari poate fi o consecinta a incoerentei raspunsurilor voastre.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
Răspunde