Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.12.2009, 14:55:05
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Mai putina mandrie, mai multa smerenie. Valabil atat pentru femei, cat si pentru barbati.
In acest mod, raspunsurile or sa vina de la sine. Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.12.2009, 15:57:35
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit

Asadar femeii nu ii era permis sa vorbeasca pentru ca nivelul sau de cultura nu-i permitea acest lucru, cu alte cuvinte nu avea ce sa vorbeasca, insa acesta situatie s-a schimbat radical. Avem femei cu minti sclipitoare si care pot invata pe altii fara probleme chiar in probleme teologice, daca unora nu le convine sa fie sanatosi.

eu cred ca femeilor nu le este permis sa vb in biserica pt ca lor le sta bine sasi faca podoba din cumintenie si sfiala nu din par impletit sau haine scumpe etc.e un verset in biblie dar nu mil mai amintesc exact.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.12.2009, 16:31:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Scurgerea femeii LA INVIEREA FETEI LUI IAIR!

"Și o femeie, care de doisprezece ani avea SCURGERE DE SINGE și cheltuise cu doctorii toată averea ei, și de nici unul nu putuse să fie vindecată, Apropiindu-se pe la spate, s-a atins de poala hainei Lui și îndată s-a oprit curgerea sângelui ei. Și a zis Iisus: Cine este cel ce s-a atins de Mine? Dar toți tăgăduind, Petru și ceilalți care erau cu El, au zis: Învățătorule, mulțimile Te îmbulzesc și Te strâmtorează și Tu zici: Cine este cel ce s-a atins de mine? Iar Iisus a zis: S-a atins de Mine cineva.

Căci AM SIMTIT O PUTERE CARE A IESIT DIN Mine.

Și, femeia, văzându-se vădită, a venit tremurând și, căzând înaintea Lui, a spus de față cu tot poporul din ce cauză s-a atins de El și cum s-a tămăduit îndată. Iar El i-a zis: Îndrăznește, fiică, credința ta te-a mântuit. Mergi în pace"

La ciclu, precum ne spune si Mintuitorul, femeia are o capacitate de a FI ASCULTATA in rugile ei cum nici un barbat nu ar putea si ca urmare poate PRIMI HAR SI PUTERE INTREITA.
Insa din pacate voi fetelor nu stiti acest lucru!...insa daca incepeti sa va analizati/observati veti descoperi o schimbare si o reinoire
Citeam undeva ca femeilor li s-a dat marea sansa de a fi o data pe luna CU MUULT MAI APROPIATE de Dumnezeu si dumnezeire decit barbatii. Este ca un PORTAL care se deschide o data pe luna pentru ele...chiar si asa dureros cum este, in unele cazuri

Eu cred ca Dumnezeu este si barbat dar SIGUR si femeie.

Last edited by andreicozia; 24.12.2009 at 16:34:16.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.12.2009, 17:51:56
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Elena, pasajul biblic despre care vorbesti vrea sa aduca in atentie faptul ca o femeie tematoare de Dumnezeu trebuie sa se afiseze atat in public, cat si in biserica intr-un mod cuviincios. Nici o legatura cu activitatea de slujire a femeii, de a lua cuvantul etc. Apostolul Pavel vorbeste in alt context tot despre femei adresandu-se celor din Corint ca reprezentantele sexului frumos sa aiba capul acoperit ca semn an stapanirii lor, cu alte cuvinte sa arate cumva ca sunt casatorite, spre deosebire de cele neacoperite care in acea vreme prestau servicii sexuale. Acest lucru insa nu mai este valabil astazi, insa din pacate exista biserici in care barbatii stau separat de femei si exemple de felul acesta ar putea continua. Daca vreuna din voi, femeile, se simte discriminata la un moment dat pe criteriul sexului si in general barbatii fac astfel de lucruri, indrazniti si intrebati in baza carui fapt fac acest lucru, veti vedea ca nu vor putea sa spuna ca asa a randuit Dumnezeu, pentru ca nu au cum sa spuna asa ceva, ci vor aduce in discutie randuieli, obiceiuri, texte biblice interpretate tendentios s.a.m.d. Cum spuneam in mesajul anterior, sa fim mai atenti la felul cum s-a raportat Domnul la femei in general si vom invata multe.

Andrei, cred ca nu gresesc cand spun ca pasajul biblic adus de tine in discutie nu are legatura cu discutia care are loc aici, insa e bine venit pentru a lamuri alte aspecte. Aici se prezinta suferinta unei biete femei care reuseste sa scape de boala ei intocmai cum ii spune Mantuitorul, si anume prin credinta. Natura suferintei nu are absolut nici o importanta nici aici, nici in alta parte, Domnul vindeca si ajuta oamenii pentru simplu motiv ca au nevoie, nu o face nici pentru a-si crea adepti nici nu-i intreaba de convingerile religioase, ci raspunde la o nevoie. Mentionezi ca Mantuitorul spune ceva despre perioada lunara a femeii si faptul ca atunci Dumnezeu are o receptivitate mai mare la rugaciunile ei. Ai dedus asta din pasajul cu femeia bolnava de 12 ani? In cazul acesta, permite-mi sa-ti spun ca gresesti. Oricum acesta teorie pe care n-am mai auzit-o pana acum este originala drept sa spun, insa nu sta in picioare deoarece caracterul desavarsit al lui Dumnezeu nu poate accepta asa ceva, EL este deschis fata de noi, barbati si femei 24 de ore din 24, 365 de zile pe an. Totusi, in pasajul adus de tine in discutie, pare a fi vorba despre cu totul altceva. Femeia respectiva reprezinta intr-un fel pe omul care doreste sa se apropie mai mult de Dumnezeu, stie ca la El are vindecare si iertarea pacatelor, insa se loveste mereu de altii foarte "sfinti" care creaza in jurul lui Dumnezeu un fel de zid care nu mai permite si altora apropierea, de acea femeia vine pe dinapoi si se atinge de haina, crezand ca nimeni nu o va vedea, insa Domnul face cunoscut acest lucru ca sa-i arate si ei se celor care erau de fata ce poate face credinta in viata unui om chiar daca uneori sunt obstacole. Credinta este totul, dragii mei, stiti ca Domnul i-a zis lui Pentru, Eu m-am rugat pentru tine ca sa nu se piarda credinta ta. Domnul nu s-a rugat ca Petru sa nu-si piarda sanatatea, reputatia, sau chiar viata, ci credinta care in ochii Mantuitorului este cea mai importanta, ea stabileste locul nostru acum si in viata viitoare.

Last edited by almaris; 24.12.2009 at 18:06:24.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.12.2009, 20:14:57
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
"Și o femeie, care de doisprezece ani avea SCURGERE DE SINGE și cheltuise cu doctorii toată averea ei, și de nici unul nu putuse să fie vindecată, Apropiindu-se pe la spate, s-a atins de poala hainei Lui și îndată s-a oprit curgerea sângelui ei. Și a zis Iisus: Cine este cel ce s-a atins de Mine? Dar toți tăgăduind, Petru și ceilalți care erau cu El, au zis: Învățătorule, mulțimile Te îmbulzesc și Te strâmtorează și Tu zici: Cine este cel ce s-a atins de mine? Iar Iisus a zis: S-a atins de Mine cineva.

Căci AM SIMTIT O PUTERE CARE A IESIT DIN Mine.

Și, femeia, văzându-se vădită, a venit tremurând și, căzând înaintea Lui, a spus de față cu tot poporul din ce cauză s-a atins de El și cum s-a tămăduit îndată. Iar El i-a zis: Îndrăznește, fiică, credința ta te-a mântuit. Mergi în pace"

La ciclu, precum ne spune si Mintuitorul, femeia are o capacitate de a FI ASCULTATA in rugile ei cum nici un barbat nu ar putea si ca urmare poate PRIMI HAR SI PUTERE INTREITA.
Insa din pacate voi fetelor nu stiti acest lucru!...insa daca incepeti sa va analizati/observati veti descoperi o schimbare si o reinoire
Citeam undeva ca femeilor li s-a dat marea sansa de a fi o data pe luna CU MUULT MAI APROPIATE de Dumnezeu si dumnezeire decit barbatii. Este ca un PORTAL care se deschide o data pe luna pentru ele...chiar si asa dureros cum este, in unele cazuri

Eu cred ca Dumnezeu este si barbat dar SIGUR si femeie.
De acord cu tine in ceea ce priveste ideea ta despre Dumnezeu. Este Unul, dar are ambele atribute feminine si masculine... In legatura cu femeia cu scurgere din Evanghelie, n-as spune asta, ci mai degraba ca era bolnava, avand o scurgere de o buna perioada de timp care-i aducea multe neplaceri cu ei din jur si cu ea insasi, dar credinta ei in Domnul a vindecat-o de aceasta boala. In povestea din Evangelie, aceasta era o boala, nu ciclul obisnuit al femeii. Se stie ca o sangerare foarte mare te face sa pierzi si substantele vitale din corp, ori femeia aceea sangera de foarte mult timp.
In privinta ciclului la femei, este o treaba studiata ca femeia se reannoieste la fiecare ciclu menstrual. Are cumva treaba si cu Luna, dar n-as putea sa explic exact. Luna simbolizeaza si fortele ce tin de sfera emotionala si este astrul care ompleteaza Soarele. Doar se stie ca femeia e mai emotiva si mai sensibila decat barbatul. Pe tema asta se poate discuta mult. Toate sunt oranduite de Dumnezeu asa cum trebuie.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.12.2009, 21:34:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
De acord cu tine in ceea ce priveste ideea ta despre Dumnezeu. Este Unul, dar are ambele atribute feminine si masculine... In legatura cu femeia cu scurgere din Evanghelie, n-as spune asta, ci mai degraba ca era bolnava, avand o scurgere de o buna perioada de timp care-i aducea multe neplaceri cu ei din jur si cu ea insasi, dar credinta ei in Domnul a vindecat-o de aceasta boala. In povestea din Evangelie, aceasta era o boala, nu ciclul obisnuit al femeii. Se stie ca o sangerare foarte mare te face sa pierzi si substantele vitale din corp, ori femeia aceea sangera de foarte mult timp.
In privinta ciclului la femei, este o treaba studiata ca femeia se reannoieste la fiecare ciclu menstrual. Are cumva treaba si cu Luna, dar n-as putea sa explic exact. Luna simbolizeaza si fortele ce tin de sfera emotionala si este astrul care ompleteaza Soarele. Doar se stie ca femeia e mai emotiva si mai sensibila decat barbatul. Pe tema asta se poate discuta mult. Toate sunt oranduite de Dumnezeu asa cum trebuie.

Luisa, sa nu uitam ca pe vremea aceea, in problemele de natura medicala, IGNORANTA era la ea acasa.
Unde ai mai auzit tu scurgeri de singe de zeci de ani?
Scurgerile de singe mai mu8lt sau mai putin abundente de regula sunt la ciclu sau dupa/in timpul avorturilor, in rest pot fi scurgeri de alta natura dar nu singe. Daca ar fi fost singe SIGUR nu rezista mai mult de citeva luni si murea, asa cum se murea pe capete in vremea aceea si FOARTE putini mai prindeau virste mai inaintate.

Deci cel care a scris acest pasaj, da din inspiratia Duhului Sfint insa! PRIN PRISMA FILTRELOR PERSONALE, ca doar era OM a descris el ceva acolo insa dpdv medical se vede ca era pe dinafara.

Eu tin sa cred asa cum am citit si m-am convins ca femeia la ciclu poate capata in acele zile mult mai multa energie divina decit in zilele cind re-inoirea este terminata sau pe cale sa inceapa
Prin acest aspect femeia este NET superioara barbatului care are foarte multe obstacole si dificultati de inlaturat.
Femeia prin starile profunde pe care le are la ciclu are in fata ei ca pe tava o portie in plus de POSIBILITATE de sfintire!..insa de regula nu stie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.12.2009, 00:16:20
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Luisa, sa nu uitam ca pe vremea aceea, in problemele de natura medicala, IGNORANTA era la ea acasa.
Unde ai mai auzit tu scurgeri de singe de zeci de ani?
Scurgerile de singe mai mu8lt sau mai putin abundente de regula sunt la ciclu sau dupa/in timpul avorturilor, in rest pot fi scurgeri de alta natura dar nu singe. Daca ar fi fost singe SIGUR nu rezista mai mult de citeva luni si murea, asa cum se murea pe capete in vremea aceea si FOARTE putini mai prindeau virste mai inaintate.

Deci cel care a scris acest pasaj, da din inspiratia Duhului Sfint insa! PRIN PRISMA FILTRELOR PERSONALE, ca doar era OM a descris el ceva acolo insa dpdv medical se vede ca era pe dinafara.

Eu tin sa cred asa cum am citit si m-am convins ca femeia la ciclu poate capata in acele zile mult mai multa energie divina decit in zilele cind re-inoirea este terminata sau pe cale sa inceapa
Prin acest aspect femeia este NET superioara barbatului care are foarte multe obstacole si dificultati de inlaturat.
Femeia prin starile profunde pe care le are la ciclu are in fata ei ca pe tava o portie in plus de POSIBILITATE de sfintire!..insa de regula nu stie.
Faptul ca este superioara barbatului, nu cred, si nici nu m-ar bucura sa stiu asta. Este adevarat, are si ea avantajele ei, asa cum si barbatul le are pe ale lui. Cum am spus, consider ca femeia si barbatul sunt egali, chiar dara au atributii diferite.Pe mine ma nemultumeste sa vad ca mai sunt inca barbati care o considera inferioara lor. In ceea ce priveste problema cu ciclul este un fel de purificare pt femeie, atat de ordin fizic, caci prin asta se elimina impuritatile din corp, dar are si implicatii emotionale. Ar mai fi si faptul ca femeia e mult mai sensibila in acea perioada.. E ceva ce tine si de modificarile hormonale care au loc atunci,dar si inainte, si dupa. Pe de alta parte, e totusi destul de neplacut fizic, sa stii. Vrei sa-mi expici mai mult la ce te referi cand spui ca "Femeia prin starile profunde pe care le are la ciclu are in fata ei ca pe tava o portie in plus de POSIBILITATE de sfintire!..insa de regula nu stie". Nu prea inteleg, in ce fel tocmai atunci si nu dupa? ca eu stiu ca sunt mai nervoasa atunci si cu indispozitie fizica, dar si mult mai sensibila.

In legatura cu femeia care a fost vindecata de scurgerile ei, poate ca n-a fost sangerare, caci ai dreptate daca ar fi sangerat 12 ani incontinuu, n-ar fi rezistat. posibil sa fi fost altfel de scurgeri, stiu eu ce? Ideea de baza era ca ea a crezut ca se va vindeca daca se va atinge de Isus, iar credinta ei a vindecat-o.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.12.2009, 00:41:51
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Luisa, sa nu uitam ca pe vremea aceea, in problemele de natura medicala, IGNORANTA era la ea acasa.
Unde ai mai auzit tu scurgeri de singe de zeci de ani?
Scurgerile de singe mai mu8lt sau mai putin abundente de regula sunt la ciclu sau dupa/in timpul avorturilor, in rest pot fi scurgeri de alta natura dar nu singe. Daca ar fi fost singe SIGUR nu rezista mai mult de citeva luni si murea, asa cum se murea pe capete in vremea aceea si FOARTE putini mai prindeau virste mai inaintate.

Deci cel care a scris acest pasaj, da din inspiratia Duhului Sfint insa! PRIN PRISMA FILTRELOR PERSONALE, ca doar era OM a descris el ceva acolo insa dpdv medical se vede ca era pe dinafara.

Eu tin sa cred asa cum am citit si m-am convins ca femeia la ciclu poate capata in acele zile mult mai multa energie divina decit in zilele cind re-inoirea este terminata sau pe cale sa inceapa
Prin acest aspect femeia este NET superioara barbatului care are foarte multe obstacole si dificultati de inlaturat.
Femeia prin starile profunde pe care le are la ciclu are in fata ei ca pe tava o portie in plus de POSIBILITATE de sfintire!..insa de regula nu stie.
Poti sa-mi expici si mie daca stii in ce fel crezi ca Dumnezeu este si barbat si femeie daca in Dumnezeu sunt Tatal, Fiul si Duhul Sfant? Tatal e de genul masculin, Fiul e de genul masculin, sa fie Duhul Sfant de genul feminin? Nu stiu daca are rost sa-mi bat capul cu asta, e totusi o nedumerire...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.12.2009, 12:19:03
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Thumbs up Cum este privita femeia in ...

Femeia...cel mai mare dar pe care l-a facut Dumnezeu omului,a zis Berlusconi.Fetelor nu trebuie sa aveti nici un complex sau preocupare referitoare la sex,oare nu daruieste omul totul pentru femeia iubita?N-ati vazut in familia voastra ca in realitate mamele conduc?
Imi permit,cu acordul vostru, cateva comentarii:
-In vest,in lumea catolica,femeia se bucura de mult respect.Tot ce depinde de casa si familie,decizia este a femeii.Familia este mult mai unita decat la noi iar cand spun familie ei includ parinti, frati,unchi,veri primari.
-La musulmani,femeia isi are atributiile ei peste care barbatul nu se baga,barbatul aduce in casa toti banii si femea este cea care gestioneaza.Femeia are dreptul sa lucreze doar 4 ore pe zi,daca ea doreste ,iar banii castigati ii foloseste numai pentru ea,nu are obligatia sa participe la cheltuielile casei.Ea este MAMA.
-referitor la purtatul pantalonilor de catre femei,sa nu uitam ca religia din care facem parte a nascut intro zona calda a planetei,daca ar fi nascut in Irlanda..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.12.2009, 12:35:05
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Femeia...cel mai mare dar pe care l-a facut Dumnezeu omului,a zis Berlusconi.Fetelor nu trebuie sa aveti nici un complex sau preocupare referitoare la sex,oare nu daruieste omul totul pentru femeia iubita?N-ati vazut in familia voastra ca in realitate mamele conduc?
Imi permit,cu acordul vostru, cateva comentarii:
-In vest,in lumea catolica,femeia se bucura de mult respect.Tot ce depinde de casa si familie,decizia este a femeii.Familia este mult mai unita decat la noi iar cand spun familie ei includ parinti, frati,unchi,veri primari.
-La musulmani,femeia isi are atributiile ei peste care barbatul nu se baga,barbatul aduce in casa toti banii si femea este cea care gestioneaza.Femeia are dreptul sa lucreze doar 4 ore pe zi,daca ea doreste ,iar banii castigati ii foloseste numai pentru ea,nu are obligatia sa participe la cheltuielile casei.Ea este MAMA.
-referitor la purtatul pantalonilor de catre femei,sa nu uitam ca religia din care facem parte a nascut intro zona calda a planetei,daca ar fi nascut in Irlanda..

permite-mi sa-ti spun ca asta depinde de evolutia fiecarui om. Inca mai sunt femei destul de chinuite de catre barbatii langa care stau si poti vedea asta destul de frecvent la sate, dar nu numai. Unde nu exista respect si se impune forta, femeia e inca o victima si greseala este ca ea insasi se complace de multe ori sa ramana in aceasta stare... Nu e treaba mea sa judec, dar din pacate in astfel de cazuri mai au de suferit si copii fara nicio vina care sunt martori ai acestor nedreptati. ca sa nu mai spun ca de multe ori sunt chiar victime ale conflictelor familiare. Cum zicea Domnul, pomul bun se cunoaste dupa roadele sale... Din pacate si in Romania mai sunt inca roade care trebuie aruncate, caci nu sunt bune de nimic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relativismul:toate religiile sunt bune Templier Knight Generalitati 672 01.08.2011 20:24:38
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 17:37:49
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Cum este privita Romania de catre europeni tigerAvalo9 Generalitati 12 16.01.2009 22:21:29