Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.04.2010, 11:34:54
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu avem dreptul de a judeca pe altii deoarece nimeni nu ni l-a conferit. Stim din Sfanta Scriptura ca Tatal, toata judecatata a dat-o Fiului. Indiferent de cate lucruri vom spune despre semeni, bune sau rele, Mantuitorul are ultimul cuvant. Atunci, de ce sa mai emitem judecati? Exista toate sansele ca judecata noastra sa fie in contradictie cu cea divina. De aceea, atunci cand judecam ne aflam intr-o situatie nu numai nefireasca, ci chiar penibila.

Judecata semenului este manifestarea vadita a fariseismului de care dam dovada. De obicei, nu ne punem in pielea altei persoane atunci cand se afla in necazuri sau suferinta. Pe acestea nu vrem sa le vedem prin ochii ei. Ne place insa sa vorbim din dreptul ei, spunand:

Eu nu as fi reactionat niciodata astfel!
Vai, cate pacate are!
Nu are cum sa se mantuiasca!

Last edited by Marius22; 29.04.2010 at 11:37:59.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.04.2010, 11:43:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
De ce nu avem dreptul să judecăm pe alții
1 Corinteni 4, 5
De aceea, nu judecați ceva înainte de vreme, până ce nu va veni Domnul, Care va lumina cele ascunse ale întunericului și va vădi sfaturile inimilor. Și atunci fiecare va avea de la Dumnezeu lauda.


Bartolomeu Anania comenteaza asa:

http://www.dervent.ro/s/b/index-D.ph...-Mt-07-01&c=01

Nu-i judecați pe semeni, ca să nu fiți judecați de Dumnezeu. Omul e înclinat să evalueze excesiv faptele altora și să le condamne cu ușurință, absolvindu-se pe sine. O judecată dreaptă nu e posibilă fără a cunoaște toate datele problemei; Dumnezeu este singurul judecător real, El fiind singurul care cunoaște și datele lăuntrice ale ființei omenești.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.04.2010, 12:03:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu avem dreptul de a judeca pe altii deoarece nimeni nu ni l-a conferit. Stim din Sfanta Scriptura ca Tatal, toata judecatata a dat-o Fiului. Indiferent de cate lucruri vom spune despre semeni, bune sau rele, Mantuitorul are ultimul cuvant. Atunci, de ce sa mai emitem judecati? Exista toate sansele ca judecata noastra sa fie in contradictie cu cea divina. De aceea, atunci cand judecam ne aflam intr-o situatie nu numai nefireasca, ci chiar penibila.

Judecata semenului este manifestarea vadita a fariseismului de care dam dovada. De obicei, nu ne punem in pielea altei persoane atunci cand se afla in necazuri sau suferinta. Pe acestea nu vrem sa le vedem prin ochii ei. Ne place insa sa vorbim din dreptul ei, spunand:

Eu nu as fi reactionat niciodata astfel!
Vai, cate pacate are!
Nu are cum sa se mantuiasca!

Ei, chiar asta imi vine greu sa cred ca ar putea-o spune un crestin sanatos la cap!

Eu de exemplu chiar nu ajung la judecati legate de mantuirea cuiva, insa pot cu siguranta sa spun...ce uraaat, asa ceva nu se face, e inadmisibil, incredibil...si pot spune asta referindu-ma chiar la momentul respectiv, analizandu-l prin prisma a ceea ce stiu ca e rau sau bine, si referindu-ma la faptul ca nimeni nu ar trebui sa faca asa ceva.

Si totusi daca nu ar trebui sa existe judecatorii, care sa judece niste fapte...fara alte alambicari legate de mantuire, sau punandu-se in locul inculpatilor...si alte diverse interpretari de genul, e bine ca exista...sau e o anomalie a societatii, ceva ce ar trebui desfiintat?

Cum ar evolua societatea fara JUDECATORI, LEGE, si ce s-ar intampla cu toti cei care violeaza, omoara in serie, fura, si ce sentimente aveti cand auziti de asemenea cazuri? Aproape ca imi este imposibil sa cred ca ar trebui sa ramanem ca niste stane de piatra, impasibile, fara emotii, sentimente, pentru ca astfel nu am mai putea reactiona nici la frumos...

Eu cred ca nu toti suntem facuti sa judecam sanatos, si cu intelepciune...dar Dumnezeu i-a lasat clar pe unii sa poata face acest lucru. Nu e vorba de judecarea posibilitatii de a se mantui a cuiva, sau de a face comparatii...ci de a analiza un fapt, daca e rau sau bun...simplu, si chiar in acelasi timp cu sincera compasiune, facand o rugaciune pentru cel confuz, apasat...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.04.2010, 12:18:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Andrusca, ce sanatosi am fi daca ne-am opri doar la judecata noastra. Dar de, de multe ori, din preocupare fata de altii uitam de noi. Si plecam din aceasta lume fara a lepada pacatul din noi.

Omenirea va fi mai curata nu daca vom avea mai multi judecatori si avocati, ci daca va face ceea ce a facut vamesul - si-a vazut pacatele, si le-a plans si s-a intors mai indreptat la casa sa.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.04.2010, 13:35:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Andrusca, ce sanatosi am fi daca ne-am opri doar la judecata noastra. Dar de, de multe ori, din preocupare fata de altii uitam de noi. Si plecam din aceasta lume fara a lepada pacatul din noi.

Omenirea va fi mai curata nu daca vom avea mai multi judecatori si avocati, ci daca va face ceea ce a facut vamesul - si-a vazut pacatele, si le-a plans si s-a intors mai indreptat la casa sa.
Nu am spus ca lumea va fi mai curata, sau mai altfel...si nici nu am emis ipoteze legate de faptul ca judecatorii ar trebui sa fie mai multi, sau mai putini.

Am spus doar ca judecatorii sunt o realitate, si fara ei nu se poate...iar celelalte ipoteze, ca ar trebui sa facem precum vamesul...nu sunt o realitate, ci doar niste ipoteze...

Bine ar fi sa facem asa, si cu totii stim ce ar trebui noi sa facem , in dreptul nostru...insa la fel de necesar e si ca unii sa se ocupe de societate, si nu numai de gradina lui...deci ceva mai important, cu mai multa responsabilitate.

Cred ca e ceva foarte limitat sa tot generalizam, si sa nu vedem mai departe de curtea noastra...absolut in toate domeniile, sau judecata sa o vedem doar intr-un singur sens=negativ, cand ea se stie foarte bine ca e si sanatoasa, si inteleapta.

Una e sa vorbim despre noi, despre ceea ce suntem...despre ceea ce cunoastem despre noi...si alta sa ne aruncam spre generalizari deplasate, fara a lua in considerare toate sensurile, toate realitatile...si a respecta capacitatea unora de a face ceva mai mult decat pentru ei insisi...ci si pentru altii, si chiar pentru noi...cei care vorbim vorbe aici.

Eu sunt sigura ca si acum, in timp ce unii isi dau cu parerea....exista altii care fac ceva practic, de anvergura, si pentru intreaga societate...si cu ajutorul lui Dumnezeu, si nu al celor care stau in fata pc-ului!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.04.2010, 20:02:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

"Să nu judeci !" înseamnă că nu avem voie să credem că știm starea sufletului cuiva. Nu înseamnă că nu avem voie să emitem judecăți morale. Despre aceasta, am scris recent un articol pe blogul meu:
http://sfantacruce.ro/myblog/mihnead...-sa-nu-judeci/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.04.2010, 21:12:58
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"Să nu judeci !" înseamnă că nu avem voie să credem că știm starea sufletului cuiva. Nu înseamnă că nu avem voie să emitem judecăți morale. Despre aceasta, am scris recent un articol pe blogul meu:
http://sfantacruce.ro/myblog/mihnead...-sa-nu-judeci/
Am citit ce-ai scris. Cred ca totusi unul este un sfat bine intentionat si alta o judecata. Poti sa dai un sfat unui om care a gresit, dar daca te uiti in jur poti vedea cum oamenii isi judeca destul de superficial semenii, cum barfa este la fel de fireasca ca si respiratia si cum blestemul se combina cu rostirea Numelui Sfant, care nu ar trebui rostit sub nici un chip in astfel de situatii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.04.2010, 21:53:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Am citit ce-ai scris. Cred ca totusi unul este un sfat bine intentionat si alta o judecata.
O judecată nu înseamnă existența unei rele intenții. Cele enumerate nu sunt judecăți morale, ci păcate de specii diferite. Astfel:
Citat:
oamenii isi judeca destul de superficial semenii,
este judecata temerară sau prezumpțioasă. Trag cu ochiul la ce face vecina văduvă de vizavi. Ceea ce văd eu este că în câteva zile la rând vine un bărbat și îi taie lemne. Apoi intră împreună în casă. Deci, e clar: avem aici o curvă și un fustangiu. În realitate, se înțeleseseră să îi dea câte o ciorbă să mănânce după ce o ajută la lemne.

Citat:
cum barfa este la fel de fireasca ca si respiratia
bârfa este eroare împotriva poruncii a opta

Citat:
si cum blestemul se combina cu rostirea Numelui Sfant, care nu ar trebui rostit sub nici un chip in astfel de situatii.
aceasta este o eroare împotriva poruncii a doua.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 29.04.2010 at 21:55:16.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.04.2010, 22:02:00
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O judecată nu înseamnă existența unei rele intenții. Cele enumerate nu sunt judecăți morale, ci păcate de specii diferite. Astfel:
este judecata temerară sau prezumpțioasă. Trag cu ochiul la ce face vecina văduvă de vizavi. Ceea ce văd eu este că în câteva zile la rând vine un bărbat și îi taie lemne. Apoi intră împreună în casă. Deci, e clar: avem aici o curvă și un fustangiu. În realitate, se înțeleseseră să îi dea câte o ciorbă să mănânce după ce o ajută la lemne.


bârfa este eroare împotriva poruncii a opta


aceasta este o eroare împotriva poruncii a doua.
exista doua tipuri de judecati: judecata prosteasca si judecata inteleapta. care crezi ca este cel mai des adoptata? :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem sa nu judecam ? Mirela0110 Generalitati 10 13.10.2011 00:05:20
Sa nu judecam aproapele costel Generalitati 49 31.08.2011 19:15:46
Judecam iar.. danyel Biserica Ortodoxa Romana 17 10.03.2010 22:15:52
Avem dreptul de a alege, nu sa aleaga altii pentru noi!!! fior Generalitati 1 08.02.2009 16:29:00