Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.11.2009, 22:42:10
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana Vezi mesajul
Reciteste putin mesajul de mai sus, te rog mult.:)E o mare diferenta intre a cinsti si a te inchina... probabil ca pentru multi e doar o nuanta, dar pentru mine e o diferenta semnificativa. Raman la afirmatia anterioara: te inchini Hristosului care a murit rastignit, nu lemnului pe care a murit.:)

Multa pace si binecuvantari va doresc! :)


"Urmati-ma pe mine, fratilor, si uitati-va bine la cei care se poarta dupa modelul pe care il aveti in noi. Caci v-am spus de multe orisi va mai spun si acum, plangand: sunt multi care se poarta ca dusmani ai crucii lui Hristos" (Fil 3.17-18)
"De fapt, Hristos m-a trimis nu sa botez, ci sa vestesc Evanghelia: nu cu intelepciunea vorbirii, ca nu cumva crucea lui Hristos sa fie facuta zadarnica. FIINDCA PROPOVADUIREA CRUCII ESTE O NEBUNIE PENTRU CEI CARE SUNT PE CALEA PIERZARII; dar pentru noi, care suntem pe calea mantuirii, este puterea lui Dumnezeu" (I Cor 1.17-18)
Domnul Isus a sfintit Crucea cu sangele sau si ne-a lasat-o noua arma impotriva satanei, pentru ca in ea se afla "puterea lui Dumnezeu"... Cum as putea sa nu cinstesc Crucea Domnului, cand El a murit pe EA pentru pacatele mele?...
"N-a prostit Dumnezeu intelepciunea lumii acesteia? Caci intrucat lumea cu intelepciunea ei nu L-a cunoscut pe Dumnezeu in intelepciunea lui Dumnezeu, Dumnezeu a gasit cu cale sa-i mantuiasca pe credinciosi prin nebunia propovaduirii Crucii. Iudeii intr-adevar cer minuni si grecii cauta intelepciune; dar noi Il propovaduim pe Hristos cel rastignit, care pentru iudei este o pricina de poticnire si pentru neevrei o nebunie, dar pentru cei chemati, fie iudei, fie greci, este puterea si intelepciunea lui Dumnezeu" (I Cor 1.20-24)
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.11.2009, 08:39:38
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cea mai mare secta e biserica catolica (ce coincidenta cu cacofonia asta!).
Esti rau...BC este biserica sora (ca ne place , ca nu ne place), chiar daca s-a despartit de noi nu trebuie sa aruncam cu cuvinte grele. Nu-i poti pune eticheta de "secta" , ca este o mare diferenta intre cultele sectare , biserica protestanta si BC.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.06.2010, 11:47:47
symyon symyon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.05.2010
Mesaje: 2
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
"Urmati-ma pe mine, fratilor, si uitati-va bine la cei care se poarta dupa modelul pe care il aveti in noi. Caci v-am spus de multe orisi va mai spun si acum, plangand: sunt multi care se poarta ca dusmani ai crucii lui Hristos" (Fil 3.17-18)
"De fapt, Hristos m-a trimis nu sa botez, ci sa vestesc Evanghelia: nu cu intelepciunea vorbirii, ca nu cumva crucea lui Hristos sa fie facuta zadarnica. FIINDCA PROPOVADUIREA CRUCII ESTE O NEBUNIE PENTRU CEI CARE SUNT PE CALEA PIERZARII; dar pentru noi, care suntem pe calea mantuirii, este puterea lui Dumnezeu" (I Cor 1.17-18)
Domnul Isus a sfintit Crucea cu sangele sau si ne-a lasat-o noua arma impotriva satanei, pentru ca in ea se afla "puterea lui Dumnezeu"... Cum as putea sa nu cinstesc Crucea Domnului, cand El a murit pe EA pentru pacatele mele?...
"N-a prostit Dumnezeu intelepciunea lumii acesteia? Caci intrucat lumea cu intelepciunea ei nu L-a cunoscut pe Dumnezeu in intelepciunea lui Dumnezeu, Dumnezeu a gasit cu cale sa-i mantuiasca pe credinciosi prin nebunia propovaduirii Crucii. Iudeii intr-adevar cer minuni si grecii cauta intelepciune; dar noi Il propovaduim pe Hristos cel rastignit, care pentru iudei este o pricina de poticnire si pentru neevrei o nebunie, dar pentru cei chemati, fie iudei, fie greci, este puterea si intelepciunea lui Dumnezeu" (I Cor 1.20-24)
Cei ce fac idoli,toti sunt desertaciune,si cele mai frumoase lucrari ale lor nu slujesc la nimic;tocmai sa ramana de rusine.
Cine este acela care sa fi facut un dumnezeu,sau sa fi turnat un idol,si sa nu fi tras nici un folosdin el?
Iata,toti inchinatorii lor vor ramanea de rusine,caci insasi mesterii lor nu sunt decat OAMENI.....
Lemnarul intinde sfoara,face o trasatura cu creionul,faltuieste lemnul cu o rindea,si-i inseamna inaltimea cu compasul;FACE UN CHIP DE OM,UN FRUMOS CHIP OMENESC,CA SA LOCUIASCA INTR-O CASA....
Copaci acestia slujes omului pentru ars,el ai ia si se incalzeste cu ei.Ii pune pe foc,ca sa coaca paine,si tot din ei face si un DUMNEZEU CARUIA I SE INCHINA,ISI FACE DIN EL IDOL,SI INGENUNCHE INAINTEA LUI !!!!......ISAIA 44.Daca careva dintre toate religiile crestine va regasiti facand asa cum scrie in ISAIA 44...sunteti ..DEPARTE DE ADEVAR !!!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.06.2010, 00:08:36
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de symyon Vezi mesajul
Cei ce fac idoli,toti sunt desertaciune,si cele mai frumoase lucrari ale lor nu slujesc la nimic;tocmai sa ramana de rusine.
Cine este acela care sa fi facut un dumnezeu,sau sa fi turnat un idol,si sa nu fi tras nici un folosdin el?
Iata,toti inchinatorii lor vor ramanea de rusine,caci insasi mesterii lor nu sunt decat OAMENI.....
Lemnarul intinde sfoara,face o trasatura cu creionul,faltuieste lemnul cu o rindea,si-i inseamna inaltimea cu compasul;FACE UN CHIP DE OM,UN FRUMOS CHIP OMENESC,CA SA LOCUIASCA INTR-O CASA....
Copaci acestia slujes omului pentru ars,el ai ia si se incalzeste cu ei.Ii pune pe foc,ca sa coaca paine,si tot din ei face si un DUMNEZEU CARUIA I SE INCHINA,ISI FACE DIN EL IDOL,SI INGENUNCHE INAINTEA LUI !!!!......ISAIA 44.Daca careva dintre toate religiile crestine va regasiti facand asa cum scrie in ISAIA 44...sunteti ..DEPARTE DE ADEVAR !!!!!
Cartea Inteleciunii lui Solomon 14:

"7. Și binecuvântat este lemnul care slujește la o trebuință binecuvântată.
8. Dar idolul făcut de mâna omenească este blestemat, și el și acel care l-a făcut; acesta pentru că l-a făcut, iar idolul pentru că, stricăcios fiind, i s-a zis dumnezeu.
9. Că Dumnezeu urăște deopotrivă și pe nelegiuiți și nelegiuirea lor.
10. Lucrul și lucrătorul var fi deopotrivă pedepsiți.
11. Pentru aceea, idolii neamurilor vor fi cercetați spre pieire, fiindcă, deși sunt făpturi, au ajuns urâciune, sminteală pentru sufletele oamenilor și laț pentru picioarele celor fără de minte.
12. Gândul plăsmuirii de idoli a fost începutul aprinderii spre desfrâu, și născocirea lor a fost pierderea vieții.
13. Fiindcă n-au fost de la început și nu vor fi totdeauna.
14. Prin deșarta mărire omenească au intrat în lume, astfel că apropiatul lor sfârșit este hotărât înaintea lui Dumnezeu. "

Numeri 21:

"8. Iar Domnul a zis către Moise: "Fă-ți un șarpe de aramă și-l pune pe un stâlp; și de va mușca șarpele pe vreun om, tot cel mușcat care se va uita la el va trăi.
9. Și a făcut Moise un șarpe de aramă și l-a pus pe un stâlp; și când un șarpe mușca vreun om, acesta privea la șarpele cel de aramă și trăia. "

Iesirea 40:
"16. Iar în chivot să pui legea, pe care ji-o voi da.
17. Să faci și capac la chivot, de aur curat, lung de doi coți și jumătate, și lat de un cot și jumătate.
18. Apoi să faci doi heruvimi de aur; și să-i faci ca dintr-o bucată, ca și cum ar răsări din cele două capete ale capacului;
19. Să pui un heruvim la un capăt și un heruvim la celălalt capăt al capacului.
20. și heruvimii să-i faci ca și cum ar ieși din capac. Heruvimii aceștia să fie cu aripile întinse pe deasupra capacului, acoperind cu aripile lor capacul, iar fețele să și le aibă unul spre altul; spre capac să fie fețele heruvimilor.
21. Apoi să pui acest capac deasupra la chivot, iar în chivot să pui legea ce îți voi da.
22. Acolo, între cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Mă voi descoperi ție și îți voi grăi de toate, câte am a porunci prin tine fiilor lui Israel. "

Iesirea 31:

"1. După aceea a grăit Domnul cu Moise și a zis:
2. "Iată, Eu am rânduit anume pe Bețaleel, fiul lui Uri, fiul lui Or, din seminția lui Iuda,
3. Și l-am umplut de duh dumnezeiesc, de înțelepciune, de pricepere, de știință și de iscusință la tot lucrul,
4. Ca să facă lucruri de aur, de argint și de aramă, de mătase violetă, stacojie și vișinie, și de în răsucit,
5. Să șlefuiască pietre scumpe pentru podoabe și să sape în lemn tot felul de lucruri.
6. Și iată, i-am dat ca ajutor pe Oholiab, fiul lui Ahisamac, din seminția lui Dan, și am pus înțelepciune în mintea oricărui om iscusit, ca să facă toate câte ți-am poruncit:
7. Cortul adunării, chivotul legii, capacul cel de deasupra lui și toate lucrurile cortului;
8. Masa și toate vasele ei; sfeșnicul cel de aur curat cu toate obiectele lui și jertfelnicul tămâierii;
9. Jertfelnicul pentru arderile de tot cu toate obiectele lui; baia și postamentul ei;
10. țesăturile pentru înveliș, veșmintele sfințite pentru Aaron preotul și veșmintele de slujbă pentru fiii lui;
11. Mirul pentru ungere și aromatele mirositoare pentru locașul cel sfânt; toate le vor face ei așa, cum ti-am poruncit Eu ție".

Vezi tu, in Vechiul Testament Dumnezeu binecuvanta materia, care ii aduce Lui slava iar in Legea noua avem icoanele, sfintele moaste, Crucea de lemn binecuvantate de Dumnezeu etc.
Ele nu aduc sminteala de desfranare sau mai stiu eu de ce alte pacate. La noi icoanele, Crucea de lemn aduce Slava Lui Dumnezeu! si infatiseaza oameni sfinti pe care ,voi mandri de rautatea voastra, nu vreti sa ii recunoasteti. Prin icoane, sfinte moaste se fac multe minuni datorita harului sfintitor din ele.
Mandria si rautatea te roade de nu vrei sa le accepti.
Smereste-te si pocaieste-te sa poti vedea Adevarul!
Fa-ti semnul crucii sa iti cada solzii de pe ochi , sa poti vedea Adevarul.

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.06.2010, 00:13:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
"8. Iar Domnul a zis către Moise: "Fă-ți un șarpe de aramă și-l pune pe un stâlp; și de va mușca șarpele pe vreun om, tot cel mușcat care se va uita la el va trăi.
9. Și a făcut Moise un șarpe de aramă și l-a pus pe un stâlp; și când un șarpe mușca vreun om, acesta privea la șarpele cel de aramă și trăia. "

Apropo de sarpele de arama, el a avut rostul lui la timpul lui. Dupa ce evreii l-au transformat in idol si-l tamaiau si-i aduceau inchinare, asta nu a mai placut Domnului. El l-a ridicat pe Ezechia, care l-a distrus:

"Acesta a făcut fapte plăcute în ochii Domnului în toate, cum făcuse și David, tatăl său, că el a desființat înălțimile, a sfărâmat stâlpii cu pisanii idolești, Așerele,
Și a stricat șarpele cel de aramă, pe care-l făcuse Moise; chiar până în zilele acelea fiii lui Israel îl tămâiau și-l numeau Nehuștan." 4 Regi 18:4
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.06.2010, 00:49:08
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Apropo de sarpele de arama, el a avut rostul lui la timpul lui. Dupa ce evreii l-au transformat in idol si-l tamaiau si-i aduceau inchinare, asta nu a mai placut Domnului. El l-a ridicat pe Ezechia, care l-a distrus:

"Acesta a făcut fapte plăcute în ochii Domnului în toate, cum făcuse și David, tatăl său, că el a desființat înălțimile, a sfărâmat stâlpii cu pisanii idolești, Așerele,
Și a stricat șarpele cel de aramă, pe care-l făcuse Moise; chiar până în zilele acelea fiii lui Israel îl tămâiau și-l numeau Nehuștan." 4 Regi 18:4

De ce nu citesti tu din urma?

IV Regi 17:

"31. Aveenii și-au făcut pe Nivhaz și Tartac, iar Sefarvaimii își ardeau pe fiii și pe fiicele lor cu foc în cinstea lui Adramelec și Anamelec, zeii lor.
32. Cinsteau însă și pe Domnul și și-au făcut dintre ei preoți pentru înălțimi și aceștia slujeau la ei, în capiștile de pe înălțimi.
33. Dar ei cinsteau pe Domnul și slujeau zeilor săi după obiceiul popoarelor din mijlocul cărora fuseseră aduși.
34. Așa urmează ei până în ziua de astăzi, după obiceiurile lor cele de la început; de Domnul nu se tem și nu urmează după așezămintele, după rânduielile, după legea și după poruncile pe care le-a poruncit Domnul fiilor lui Iacov, căruia îi dăduse numele de Israel și cu ai cărui urmași încheiase legământ și le poruncise așa: "Să nu cinstiți pe dumnezeii altora, nici să vă închinați lor;
35. Să nu le slujiți nici să le aduceți jertfe;
36. Ci să cinstiți pe Domnul, Care v-a scos din pământul Egiptului cu putere mare și cu braț înalt; pe Acesta să-L cinstiți și Lui să vă închinați și să-I aduceri jertfe;
37. Siliți-vă în toate zilele să împliniți rânduielile, așezămintele, legea și poruncile pe care vi le-a scris El, iar pe zeii altora să nu-i cinstiți;
38. Legământul pe care l-am încheiat cu voi să nu-l uitați și pe zeii altora să nu-i cinstiți;
39. Ci să cinstiți numai pe Domnul Dumnezeul vostru și El vă va izbăvi din mâna tuturor vrăjmașilor voștri".
40. Dar ei n-au ascultat, ci au urmat obiceiurile celor de mai înainte.
41. Astfel popoarele acestea cinsteau pe Domnul, dar slujeau și idolilor lor. Ba și copiii lor și copiii copiilor lor până în ziua de astăzi urmează tot așa cum au urmat și părinții lor. "



Din cauza firii stricacioase a omului care in loc sa se inchine in Adevar (pentru ca Duhul inca nu era pogorat) a inceput a se inchina materiei. Era foarte subtire si intinata atunci firea omului datorita pacatului stramosesc, si foarte usor se cadea in idolatrie. Si ei slujeau si la idoli si la cele sfinte indepartanduse astfel de poruncile Domnului, Dumnezeu. Si de asta a permis Dumnezeu sa le darame toti idolii inclusiv si sarpele de arama.
Si mai bine citesti Cartea Intelepciunii lui Solomon capitolul 14 sa vezi ce inseamna idoli. Stai ca la voi nu corespund traducerile pentru ca Cornulescu intentionat a tradus "chipuri cioplite" cu "icoana". Sa aiba scuza ...

Cartea Intelepciunii lui Solomon:

"8. Dar idolul făcut de mâna omenească este blestemat, și el și acel care l-a făcut; acesta pentru că l-a făcut, iar idolul pentru că, stricăcios fiind, i s-a zis dumnezeu.
9. Că Dumnezeu urăște deopotrivă și pe nelegiuiți și nelegiuirea lor.
10. Lucrul și lucrătorul var fi deopotrivă pedepsiți.
11. Pentru aceea, idolii neamurilor vor fi cercetați spre pieire, fiindcă, deși sunt făpturi, au ajuns urâciune, sminteală pentru sufletele oamenilor și laț pentru picioarele celor fără de minte.
12. Gândul plăsmuirii de idoli a fost începutul aprinderii spre desfrâu, și născocirea lor a fost pierderea vieții.
13. Fiindcă n-au fost de la început și nu vor fi totdeauna.
14. Prin deșarta mărire omenească au intrat în lume, astfel că apropiatul lor sfârșit este hotărât înaintea lui Dumnezeu.
15. Un tată, întristându-se cu amară jale pentru copilul său răpit înainte de vreme, i-a făcut chipul și pe cel care ieri încă nu era decât un om mort, îl cinstește acum ca pe un dumnezeu și a rânduit celor din casa sa taine și slujbe.
16. După aceea, cu vremea, întărindu-se acest păgânesc obicei, s-a păzit ca o lege și, din poruncile tiranilor, a ieșit cinstirea chipurilor cioplite.
17. Când popoarele nu puteau să-i cinstească de față, pentru că locuiau departe, făceau o asemuire după chipul depărtat și potriveau un chip văzut al împăratului preacinstit, așa încât să dea celui ce nu era de față aceleași sârguincioase închinări ca și cum ar fi de față.
18. Și pentru izbânda acestei închinări, cei care erau neștiutori au fost și ei împinși de pofta de slavă a meșterului.
19. Pentru că el, voind să placă stăpânitorului, și-a pus tot meșteșugul ca să facă asemănarea cât mai frumoasă.
20. Iar mulțimile, înșelându-se prin frumusețea lucrului, l-au socotit acum ca dumnezeu pe cel care mai înainte îl cinsteau ca pe un om.
21. Și aceasta a fost o înșelăciune pentru viața oamenilor, că ei, bătuți de nevoi sau robiți de tiranie, au dat pietrelor și lemnelor numele ce nu se poate da la nimic de pe pământ.
22. Apoi n-a fost destul că au rătăcit întru cunoașterea lui Dumnezeu, ci, viețuind - din întunericul minții lor - în război necurmat, au numit pace atâtea rele.
23. Ei făceau slujbe în care ucideau chiar pe copiii lor, sau săvârșeau taine ascunse sau beții nebunești după barbare obiceiuri.
24. Și nici viața, nici căsătoriile nu le mai păzeau curate, ci unul pe altul ucidea prin viclenie sau îl batjocorea prin desfrânare.
25. Toate se învălmășesc în sânge și ucidere, în furtișag și vicleșug, în stricăciune și necredință, în răzvrătire și jurământ strâmb,
26. În prigonirea celor buni și uitarea binefacerilor primite, în pângărirea sufletelor și răsturnarea trupeștilor nevoi, în tulburarea căsătoriilor și desfrânare și dezmăț sub ochii tuturor.
27. Căci închinarea la idolii cei deșerți, care nici n-ar trebui pomeniți, este începutul, pricina și sfârșitul a tot răul.
28. Desfătările lor sunt niște bucurii smintite, proorociile lor sunt mincinoase, ei trăiesc în nedreptate și jură strâmb cu ușurință.
29. Ca unii care nădăjduiesc în idolii cei fără de suflet, când jură strâmb, ei nu se tem că li se va dovedi nedreptatea.
30. Și din două părți pedeapsa va da peste ei, întâi pentru că au cugetat greșit despre Dumnezeu, închinându-se idolilor, și al doilea pentru că, vicleni fiind, au jurat împotriva adevărului, disprețuind tot ce este sfânt.
31. Căci nu puterea idolilor pe care s-au jurat, ci pedeapsa cuvenită păcătoșilor, aceea prigonește pururea păcatul celor ce au greșit. "

Sf. Ioan Damaschinul, marele apărător al icoanelor, scrie: „Deoarece Dumnezeu a apărut în trup și a trăit printre oameni, pot reprezenta ceea ce este vizibil din Dumnezeu. Nu mă închin materiei, ci mă închin Creatorului materiei care a devenit materie de dragul meu... și care, prin materie a desăvârșit mântuirea mea. Niciodată nu voi înceta să cinstesc materia care aduce cu sine mântuirea mea!" Ortodocșii nu adoră icoanele și nici nu se închină lemnului sau culorilor. Ei se închină lui Hristos Cel pictat pe icoane și cinstesc pe Maica Domnului și pe sfinții zugrăviți pe ele.

Si datorita harului Sfantului Duh se sfinteste si materia, adica icoana si devine facatoare de minuni pentru ca e binecuvantata de Dumnezeu, precum si sarpele facut de Moise a fost binecuvantat, si toiagul lui Moise:

Iesire 3:
3. "Aruncă-l jos!" îi zise Domnul. Și a aruncat Moise toiagul jos și s-a făcut toiagul șarpe și a fugit Moise de el.

17. Toiagul acesta, care a fost prefăcut în șarpe, ia-l în mâna ta, căci cu el ai să faci minuni".

Prin toiagul lui Moise nu se intelege idolatrie, adica adorarea absoluta asupra materiei din care este el facut, ci se intelege Puterea Sfanta a Lui Dumnezeu. Stim bine cate minuni a facut Moise prin acel toiag.

Idolatria a fost condamnată în Vechiul Testament. Și totuși aceasta nu i-a împiedicat pe israeliți ca, urmând poruncile lui Dumnezeu, să folosească obiecte materiale și imagini în cultul divin. Templul era împodobit cu imagini de plante și animale la care nu se închinau ca la idoli. „Trebuie să se facă o distincție clară între închinarea absolută sau adorarea (latreia) și venerare(proskenisis)".

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.06.2010, 09:12:30
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ma rog, eu vorbeam de Nehustan, care isi pierduse intrebuintarea initiala si ajunsese un obiect de venerare. Dar daca ai adus discutia despre idoli, Dumnezeu considerea idol orice obiect facut de mana omeneasca si caruia i se aduce inchinare:

"Să nu-ți faci chip cioplit și nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, și din câte sunt pe pământ, jos, și din câte sunt în apele de sub pământ!
Să nu te închini lor, nici să le slujești, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam," Iesirea 20:4,5

Toiagului lui Moise nu i se aducea inchinare si nici macar chivotului. Desi Dumnezeu statea intre heruvimi nu venea nimeni in fata chivotului sa se inchine, ci chivotul statea intr-o camaruta separata, Sfanta Sfintelor. Acolo intra numai Marele Preot o data pe an ca sa faca slujba, nu sa se inchine. Oamenii se inchinau in alta incapere, tocmai pentru a nu li se distraga atentia de la inchinarea in duh , caci Dumnezeu este Duh, iar chivotul era doar un simbol pentru aducere aminte.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.06.2010, 09:29:13
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dar daca ai adus discutia despre idoli, Dumnezeu considerea idol orice obiect facut de mana omeneasca si caruia i se aduce inchinare
Aș aduce o completare la ce ai scris. Dumnezeu consideră "idol" nu doar orice "obiect făcut de mâna omenească și căruia i se aduce închinare", ci și orice idee, orice "reprezentare" a realității divine, orice dogmă (greșită și ilegală în sine la fel ca orice idol) făurită de mintea omului la care ține și nu poate renunța (i se închină). Exemplu concludent este această dogmă scârboasă (scuze, dar altfel n-o pot numi) a pupării moaștelor care a început să facă și victime. Vezi incidentul de ieri de la Suceava.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.06.2010, 10:55:52
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Aș aduce o completare la ce ai scris. Dumnezeu consideră "idol" nu doar orice "obiect făcut de mâna omenească și căruia i se aduce închinare", ci și orice idee, orice "reprezentare" a realității divine, orice dogmă (greșită și ilegală în sine la fel ca orice idol) făurită de mintea omului la care ține și nu poate renunța (i se închină). Exemplu concludent este această dogmă scârboasă (scuze, dar altfel n-o pot numi) a pupării moaștelor care a început să facă și victime. Vezi incidentul de ieri de la Suceava.

Iesirea 20:

"24. [...]În tot locul unde voi pune pomenirea numelui Meu, acolo voi veni la tine, ca să te binecuvântez. "

Faceti confuzie intre idol si ceea ce este binecuvantat de Dumnezeu.

Iesire 25:

"16. Iar în chivot să pui legea, pe care ji-o voi da.
17. Să faci și capac la chivot, de aur curat, lung de doi coți și jumătate, și lat de un cot și jumătate.
18. Apoi să faci doi heruvimi de aur; și să-i faci ca dintr-o bucată, ca și cum ar răsări din cele două capete ale capacului;
19. Să pui un heruvim la un capăt și un heruvim la celălalt capăt al capacului.
20. și heruvimii să-i faci ca și cum ar ieși din capac. Heruvimii aceștia să fie cu aripile întinse pe deasupra capacului, acoperind cu aripile lor capacul, iar fețele să și le aibă unul spre altul; spre capac să fie fețele heruvimilor.
21. Apoi să pui acest capac deasupra la chivot, iar în chivot să pui legea ce îți voi da.
22. Acolo, între cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Mă voi descoperi ție și îți voi grăi de toate, câte am a porunci prin tine fiilor lui Israel. "

Arata clar porunca lui Dumnezeu, chiar El porunceste sa ii construiesti lucruri si obiecte sfintitoare. Atat timp cat sunt binecuvatate de El, nu se aduce idolatrie.

Idolii erau folositi pentru jertfe de sange, omoruri, desfranari. Nu vreti in nici un fel sa va deschideti mintea si sa priviti lucrurile. Scrie clar la Solomon, in Cartea Intelepciunii ... mai cititi.

Primele icoane au fost pictate de Sfantul si Evanghelist Luca. Ele infatisau pe Maica Domnului, Pururea Fecioara si prea Nevinovata( mai presus decat heruvimii si serafimii) cu Pruncul in brate. Maica Domnului simbolizeaza Pamantul pentru ca Ea este de samanta omeneasca si Pruncul , pe Dumnezeu. Ea face legatura dintre lumea asta pamanteasca si Dumnezeu.

Despre Sfinti si trupul lor care este sfintit:

I Corinteni 6:

"1. Îndrăznește, oare, cineva dintre voi, având vreo pâră împotriva altuia, să se judece înaintea celor nedrepți și nu înaintea celor sfinți?
2. Au nu știți că sfinții vor judeca lumea? Și dacă lumea este judecată de voi, oare sunteți voi nevrednici să judecați lucruri atât de mici?
3. Nu știți, oare, că noi vom judeca pe îngeri? Cu cât mai mult cele lumești?
4. Deci dacă aveți judecăți lumești, puneți pe cei nebăgați în seamă din Biserică, ca să vă judece. "

Sfintii vor judeca lumea. Apostolii vor sta pe cele 12 tronuri la Sfarsitul lumii sa judece cele 12 semintii a lui Israel . Vor judeca atat ingerii decazuti cat si pe oamenii pacatosi, nevrednici de Dumnezeu.

I Corinteni 6:

"11. Și așa erați unii dintre voi. Dar v-ați spălat, dar v-ați sfințit, dar v-ați îndreptat în numele Domnului Iisus Hristos și în Duhul Dumnezeului nostru."

"19. Sau nu știți că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveți de la Dumnezeu și că voi nu sunteți ai voștri?
20. Căci ați fost cumpărați cu preț! "

I Petru 1, 23-25:

"Fiind născuți din nou nu din sămânță stricăcioasă, ci din nestricăcioasă, prin cuvântul lui Dumnezeu cel viu și care rămâne în veac. "

Trupul e salas al Duhului Sfant pentru cei desavarsiti in FAPTE, SMERENIE, RUGACIUNE. Sfintii au lepadat lumea aceasta. Ei intreaga viata si-au plans-o intr-o smerenie, rugaciune si post desavarsit. Ei cand pleaca din viata aceasta nu mor, ci adorm.

Noi ne rugam lor ca ei sunt adormiti, si fac parte din Biserica nevazuta, Biruitoare de Sus. Aceasta de jos este Biserica Luptatoare. Una singura este Biserica, numai ca ea se imparte in una vazuta,luptatoare, si una nevazuta biruitoare.

Biserica este Trupul Lui Hristos, si nu poti contrazice ca jumatate este vie si cealalta este moarta. Blasfemie !!! Ar insemna ca nu ar fi Dumnezeu !!!

Ma rog unui Sfant datorita pacatoseniei mele, ca eu nu sunt vrednic sa ma rog direct Lui Dumnezeu, ci ma rog unuia care e mai vrednic decat mine, pe care El il asculta, sa se roage Lui Hristos pentru mine . Pe mine pacatosul nu ma asculta, sunt prea pacatos ... Si la fel Maicii Domnului, Pururea Fecioara si Prea Nevinovata Maria. Are mai multa indrazneala decat mine si e mai ascultata rugaciunea ei decat a mea !!!

Noi vedem din Sfânta Scriptură că sfinții lui Dumnezeu, încă în viață fiind, se rugau și mijloceau către Dumnezeu pentru oameni. Așa auzim pe marele Apostol Pavel zicând: Mulțumesc Dumnezeului meu, ori de câte ori îmi amintesc de voi, căci totdeauna, în toate rugăciunile mele, mă rog pentru voi toți, cu bucurie (Filip. 1, 3-4; I Tes. 1, 2-3; II Tes. 1,11; Efes. 1, 16-18; 3, 14-21; II Cor. 13, 9; II Tim. 1,3 ș.a.).

"Caci voia lui Dumnezeu aceasta este: sfintirea voastra." (I Tesaloniceni IV, 3).
"Caci dupa Sfantul care v-a chemat pe voi, fiti si voi insiva sfinti in toata petrecerea vietii voastre. Ca scris este: Fiti sfinti pentru ca Eu sunt Sfant" (I Petru I, 15-16).

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.06.2010, 10:58:02
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Aș aduce o completare la ce ai scris. Dumnezeu consideră "idol" nu doar orice "obiect făcut de mâna omenească și căruia i se aduce închinare", ci și orice idee, orice "reprezentare" a realității divine, orice dogmă (greșită și ilegală în sine la fel ca orice idol) făurită de mintea omului la care ține și nu poate renunța (i se închină). Exemplu concludent este această dogmă scârboasă (scuze, dar altfel n-o pot numi) a pupării moaștelor care a început să facă și victime. Vezi incidentul de ieri de la Suceava.
Noi aducem cinstire Sfintilor, venerare Maicii Domnului si adorare Lui Dumnezeu. 3 lucruri pe care trebuie sa le stapanesti.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia protestanta sau Bibila ''Cornilescu'' Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 22 13.03.2015 17:43:49
reforma protestanta catalinabalhui Biserici Protestante 154 16.02.2015 23:14:20
Pictura bizantina intr-o biserica protestanta Mihailc Pictura si Sculptura Bisericeasca 10 10.06.2012 20:13:05
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 01:54:53