Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.07.2010, 14:56:08
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Sa nu uitam ca inaintea comunistilor a existat 1907!
Inaintea comunistilor au existat multe alte evenimente...ce vrei sa spui cu 1907 (presupun ca la rascoala faci aluzie)? Ce legatura are ea cu comunismul...daca stam sa ne gandim la evolutia lui?
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.07.2010, 17:54:18
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit re

noi,cei care am trait atunci,ar trebui sa povestim celorlalti prin cate umilinte trecea demnitatea umana,cum ca -daca aveai un pic de functie,cum ar fi director la o incstitutie mica,(deci functie nesemnificativa)nu aveai dreptul sa cununi sau sa botezi in biserica.nu gandeai ci executai gandurile lor.nu iubeai decat ce era in spiritul ideologiei lor.atat de robotizati am trait incat consumam lumina si caldura atata cat considerau ei ca ai nevoie.si la TV trebuia doar 2ore sa te uiti,ca atata era program.vesnic aveai o punga in buzunar cand ieseai in oras-poate ca undeva se da ceva si stai si tu la coada
ma sculam la ora 4dimineata sa prind o sticla de lapte pentru copii
alimentarile=un fel de hauri lungi cu cateva borcane de zacusca.si cate amintiri urate!
__________________
user vechi.Valentina,seara_de_vara
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.07.2010, 14:37:10
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Orice forma de guvernamant are si bune si rele. Nu va faceti insa griji, ca greselile lui Ceausescu sub comunism au fost mult mai mici decat cele ale celor care au venit dupa sub democratie.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.07.2010, 09:47:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filaret19 Vezi mesajul
noi,cei care am trait atunci,ar trebui sa povestim celorlalti prin cate umilinte trecea demnitatea umana,cum ca -daca aveai un pic de functie,cum ar fi director la o incstitutie mica,(deci functie nesemnificativa)nu aveai dreptul sa cununi sau sa botezi in biserica.nu gandeai ci executai gandurile lor.nu iubeai decat ce era in spiritul ideologiei lor.atat de robotizati am trait incat consumam lumina si caldura atata cat considerau ei ca ai nevoie.si la TV trebuia doar 2ore sa te uiti,ca atata era program.vesnic aveai o punga in buzunar cand ieseai in oras-poate ca undeva se da ceva si stai si tu la coada
ma sculam la ora 4dimineata sa prind o sticla de lapte pentru copii
alimentarile=un fel de hauri lungi cu cateva borcane de zacusca.si cate amintiri urate!
Intradevar, se pare ca avem memoria scurta.
O tot dam cu locul de munca asigurat si cu faptul ca ti se dadea casa.
Cand se intampla asta? In anii '60, '70?
Ati uitat cum era in anii '80?
Imi aduc aminte ca la revolutie eram clasa a 11a si desi faceam un liceu industrial, ni s-a spus clar ca nu o sa ni se dea loc de munca.
Iar la case ... te treceai pe o lista la intreprinderea la care lucrai si iti venea randul dupa muuuuulti ani.
Ati uitat cat asteptai sa-ti iei o masina?
Sau faptul ca trebuia sa astepti 2-3 ani sa-ti vina randul sa cumperi un televizor color?
Nu mai vorbim de alimentele de baza ce lipseau aproape cu desavarsire din magazine.
Pana si pentru paine trebuia sa stai la cozi de zeci de metri. de multe ori te asezai la coada fara sa fie paine la magazin, astaptand sa vina masina care uneori nu mai venea.
Iar de libertatea si demnitatea cetateanului ce sa mai vorbim? Erau inexistente.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.07.2010, 16:31:30
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Steaua aceea rosie cu 5 colturi este unul sintre simbolurile comunismului.
Atunci cum explici ca sunt 50 de stele pe steagul american? Si au aparut mult inaintea comunismului in Rusia. Cum se explica prezenta stelei cu cinci colturi pe drapelul UE? Eu cred ca exista o legatura directa intre toate aceste stele. Si SUA si UE dar si comunismul bolsevic au aceeasi sursa: masoneria!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.07.2010, 22:04:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrinskaia Vezi mesajul
A
In prezent multi dintre noi se inchina la idoli...banii si multe altele, si nu mi se mai pare de mirare ca sa ajungem la macelul de care spune pustnicul din muntii Rarau in 2011, dupa ce mi am amintit de macelul pe care l au pus in aplicare oamenii de partea legii date de Dumnezeu si a lui Moise, desi erau poporul ales in pustie, si erau tare nemultumiti ca n o mai duceau bine ca in robie...

Ciobanul de la Maglavit ne a avertizat inainte de fecioara de la Parepa, ca trebuie sa ne indreptam, sa tinem sarbatorile samd ca altfel vine steaua de la rasarit si a vazut ca nu ne am indreptat .....
Nu crede tot ce citesti pe Internet..
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.07.2010, 23:26:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Atunci cum explici ca sunt 50 de stele pe steagul american? Si au aparut mult inaintea comunismului in Rusia. Cum se explica prezenta stelei cu cinci colturi pe drapelul UE? Eu cred ca exista o legatura directa intre toate aceste stele. Si SUA si UE dar si comunismul bolsevic au aceeasi sursa: masoneria!
Astea-s simboluri pasate de la unii la altii.
Cubanezii au o stea pe steagul lor si sunt tinuti in embargou de 50 de ani de catre "trupele masonice" :)), sau vrei sa spui ca asta de fapt este o actiune "secreta " a lor, a masonilor, asa "prin invaluire" ca sa nu-i banuiasca nimeni. :)))

La Londra ai fost vreodata?
Ai vazut statuia din centru cu secera si ciocanul? (hammer and the sickle)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.07.2010, 20:01:13
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Astea-s simboluri pasate de la unii la altii.
Cubanezii au o stea pe steagul lor si sunt tinuti in embargou de 50 de ani de catre "trupele masonice" :)), sau vrei sa spui ca asta de fapt este o actiune "secreta " a lor, a masonilor, asa "prin invaluire" ca sa nu-i banuiasca nimeni. :)))

La Londra ai fost vreodata?
Ai vazut statuia din centru cu secera si ciocanul? (hammer and the sickle)
Era vorba de steaua cu cinci colturi nu de secera, nu devia! Comunismul asa cum l-am cunoscut noi este o "eroare de calcul" al domnilor cu echerul. Ce s-a intentionat nu a fost ce a iesit. S-a dorit doar surparea tarului si uciderea familiei acestuia (la fel ca in Franta) si evident de-Dumnezeirea societatii (la fel ca in Franta). Doar ca masonul Lenin a fost succedat de ne-masonul Stalin si de aici au inceput adevaratele probleme. Dupa care au urmat tot felul de alte "probleme" cum ar fi si cea din Cuba.
Am spus-o si o mai zic: comunismul si noua ordine mondiala au aceiasi parinti. La baza sunt aceleasi forte chiar daca pare greu de crezut. Studiaza un pic si vei vedea. Si crede-ma ca ideia de comunism va reveni in forta, odata cu antihristul si regimul totalitar de pe urma.

Edit: ai vazut statuia din fata Palatului Justitiei in Londra? Stii ce semnifica? Dar ce legatura are masoneria cu justitia nu doar in GB ci peste tot? Studiaza problema sa vezi.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.

Last edited by sergiu; 27.07.2010 at 20:04:19.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nicolae Ceausescu si Muntele Athos Marius22 Generalitati 16 22.02.2014 16:03:38
ceausescu-ura sau lacrimi?26 ianuarie se naste un mit iulyaan Generalitati 334 24.08.2013 12:30:16