Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.11.2010, 21:06:55
anonim-anonim anonim-anonim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fllorina Vezi mesajul
Pe un alt forum, un parinte a scris:

Isabela sau Izabela

Cu toată înțelegerea și părerea de rău pentru cele care au primit un asemenea nume, trebuie să spunem că acesta nu este creștinesc, ci dimpotrivă.
În Dicționarul enciclopedic al numelor de botez... de Tatiana Petrache, o lucrare de altfel excepțională, se face afirmația că ar veni de la Elisabeta. Afirmația este falsă, fiind o justificare occidentală pentru un nume altfel rușinos. De ce este o afirmație falsă? Pentru că în Sfintele Scripturi în greaca veche se face o deosebire evidentă între cele două nume. Elisabet (ca în, de pildă, Luca 1.57), este limpede alt nume decât Iezabel (ca în III Regi 20.5 sau 21.5, după versiunea românească). Numele de Izabel(a) era un nume de slăvire a lui Bel sau Baal, domnul demonilor. În Vechiul Testament se arată cum Izabela, fiica lui Etbaal, regele Sidonului (de asemenea închinător la Baal), a atras pe Ahab în rătăcire, făcându-l să se ânchine lui Baal și ucigând pe toți proorocii lui Dumnezeu, în afară de Ilie. A luptat împotriva lui Dumnezeu până la sfârșitul vieții ei.
Românii nu au folosit niciodată un asemenea nume până când unii s-au îndepărtat de Dumnezeu și l-au preluat din Apus, unde sunt tot felul de nume cu totul anti-creștinești, printre care și acesta.

Lilith
Cu sau fără "h" final (care oricum nu se pronunță), numele, occidental, este conform tradiției apusene numele unui demon-"femeie" care l-ar fi sedus pe Adam. Fără a insista mai mult asupra ideii, este de reținut că Lilith este nume de demon, de drac.
Din nefericire, am cunoscut un caz în care părinții, snobi, voiau să dea fetiței lor acest nume, crezând că este o formă apuseană (deci "cool") pentru românescul Lili.
Cu toate că la noi încă nu a pătruns, numele este tot mai răspândit în Apus, alături de alte nume de aceeași factură.
ca sa fiu sincera acest subiect mi se pare o mare prostie!nu esti mai crestin daca ai un nume crestin!NUMELE nu te face un crestin mai bun!Sunt mandra de numele meu desi tu incerci sa ne faci pe noi toti sa credem(cei cu astfel de nume)ca ar trebui sa ne fie rusine!Numele de Isabela e foarte frumos,e nume de printesa,multora le place si sunt multe persoane cu nume de Lili si nu poti sa vii tu si sa spui:vai....numele tau nu stiu ce!Nu e vina noastra ca ne chemam asa!E doar un cuvant scris pe un act si pe care il folosesc altii zilnic ca sa te identifice!A spus vreodata Dumnezeu ceva de nume crestine si nume necrestine?Daca chiar ai fi un adevarat crestin adevarat nu ar trebuie sa spui astfel de chestii care poate pe altii ii deranjeaza desi stii asta foarte bine!Nu ar trebui sa te intereseze de capra vecinului!Sau de ciorba altuia!As accepta ce ai spus doar daca ar scrie in biblie ca Dumnezeu ne diferentiaza dupa ce nume avem!Cu ce te avantajeaza un nume mai crestin atunci cand conteaza doar sufletul!Daca sufletul e gol nu mai e important numele!Degeaba insisti cu treaba asta!Subiect de doi bani!PUNCT!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.11.2010, 21:33:18
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fllorina Vezi mesajul
Pe un alt forum, un parinte a scris:

Isabela sau Izabela

Cu toată înțelegerea și părerea de rău pentru cele care au primit un asemenea nume, trebuie să spunem că acesta nu este creștinesc, ci dimpotrivă.
În Dicționarul enciclopedic al numelor de botez... de Tatiana Petrache, o lucrare de altfel excepțională, se face afirmația că ar veni de la Elisabeta. Afirmația este falsă, fiind o justificare occidentală pentru un nume altfel rușinos. De ce este o afirmație falsă? Pentru că în Sfintele Scripturi în greaca veche se face o deosebire evidentă între cele două nume. Elisabet (ca în, de pildă, Luca 1.57), este limpede alt nume decât Iezabel (ca în III Regi 20.5 sau 21.5, după versiunea românească). Numele de Izabel(a) era un nume de slăvire a lui Bel sau Baal, domnul demonilor. În Vechiul Testament se arată cum Izabela, fiica lui Etbaal, regele Sidonului (de asemenea închinător la Baal), a atras pe Ahab în rătăcire, făcându-l să se ânchine lui Baal și ucigând pe toți proorocii lui Dumnezeu, în afară de Ilie. A luptat împotriva lui Dumnezeu până la sfârșitul vieții ei.
Românii nu au folosit niciodată un asemenea nume până când unii s-au îndepărtat de Dumnezeu și l-au preluat din Apus, unde sunt tot felul de nume cu totul anti-creștinești, printre care și acesta.

Lilith
Cu sau fără "h" final (care oricum nu se pronunță), numele, occidental, este conform tradiției apusene numele unui demon-"femeie" care l-ar fi sedus pe Adam. Fără a insista mai mult asupra ideii, este de reținut că Lilith este nume de demon, de drac.
Din nefericire, am cunoscut un caz în care părinții, snobi, voiau să dea fetiței lor acest nume, crezând că este o formă apuseană (deci "cool") pentru românescul Lili.
Cu toate că la noi încă nu a pătruns, numele este tot mai răspândit în Apus, alături de alte nume de aceeași factură.
Ufff !...oare nu te-ai gandit ca se vor simti ofensate cele care poarta acest nume?...Crezi ca ele nu pot fi bune crestine? Sper sa nu ia nimeni in serios ...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.11.2010, 12:54:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa nu facem o tragedie din asta. Sunt atat de multe persoane care desi poarta nume de sfinti, nu au nicio legatura cu ei. Sa ne fie clar, fara legatura cu ei, simplul fapt ca purtam un nume de sfant, nu ne este de folos.

Dar si sunt si persoane care nu au nume de sfinti si sunt in continua crestere in Hristos. Asa ca mai castigati sunt cei din urma.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.07.2014, 12:18:18
Izabelle Izabelle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2014
Mesaje: 1
Smile Despre nume

Vin si eu cu o mica completare, chiar daca subiectul a fost discutat cu ani in urma, dar inca apare la cautari, in momentul in care scrii numele de Izabelle.
Vorbiti de nume necrestin ca si cum e o mare tragedie si ca numele te poate mantui sau condamna. Vreau doar sa intreb : Santa Isabel a Frantei e mai putin Sfanta daca are acest nume? Si da, este catolica, dar si catolicii sunt CRESTINI. Sfanta se sarbatoreste pe 26 feb.
Eu ma numesc Izabelle si mi se pare cel mai frumos nume, el insemnand totodata promisiunea lui Dumnezeu .
P.S. Mi-am intrebat si duhovnicul ( crestin-ortodox) referitor la numele acesta si mi-a raspuns ca semnifica zeita
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.07.2014, 13:24:50
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Izabelle, ai un nume superb, unu din numele care e pe lista de eventuale viitoare nume pentru copil daca va fi fetita. De altfel, imi place si Lili(TH) si, de fapt, imi plac multe nume straine. De baieti imi plac Max, Mark, Alex. Imi place enorm si numele de Yasmin/Yasmina, Kathy si multe altele care nu au nici o legatura cu numele se Sfini sau cu numele romanesti.

Pe mine ca cheama si Mariana; trebuia din cauza numelui sa fim mai crestina ca alte persoane care nu au nume de Sfinti? Am nume de Sfanta, si nu sunt nici pe departe o sfanta.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.07.2014, 13:33:57
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Si mai multi mari sfinti ai Bisericii ii chema Isidor("dar al lui Isis"), sau Apollo si Amon. Daca ei nu au avut o problema cu numele, nu vad de ce ar trebui sa avem noi.

P.s.: Vezi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_fallacy si http://en.wikipedia.org/wiki/Etymological_fallacy
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.07.2014, 13:49:28
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Există două tendințe în privința numelor date copiilor în ultima vreme: una care preferă nume străine (Mirco, Ianik, Erik ș.a.m.d.), alta care redescoperă frumusețea numelor românești: Tudor, Ștefan, Andrei, Ana, Ileana ș.a.m.d.

Cred că numele trebuie să spună ceva despre cel care îl poartă. De exemplu, ce naționalitate este, mai ales că mulți vor pleca în străinătate când vor deveni adulți, iar un nume străin va contribui, și el, la pierderea rădăcinilor.

Unele nume nu ne plac din cauza celor care le poartă. Altele, tocmai din această pricină ne plac. Cred că cel care-l poartă poate face ca un nume să fie frumos sau urât.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.07.2014, 15:35:48
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Conteaza ce nume ii punem copilului. Daca sotii sunt ortodocsi, ii vor pune copilului un nume de sfant. Asta nu inseamna ca un copil, cu un nume ne crestin, care provine dintr-o familie necredincioasa nu se poate mantui. Doar sa nu plece mama de la premiza ca omul sfinteste numele, caci asa promite indirect ca copilul ei o sa ajunga sfant.

Ne crestin este sa punem copilului mai multe nume de botez, caci copilul este o persoana, deci un nume. Insa, multi dintre noi avem doua prenume, folosind doar unul, sau ambele.

Sa nu uitam ca sunt Sfinti Ortodocsi (nu ma intereseaza de catolici) si in Occident. De exemplu Rupert(in engleza Robert) este un Sfant german, ortodox. Eduard (Edward) este un Sfant ortodox din Anglia. Unele parohii din disapora (mai ales cele din Europa de Vest), au ca hram un Sfant ortodox din tara respectiva si un Sfant din Romania si sarbatoresc si Sfintii din acea tara, care sunt au fost uitati de nativii tarii respective.

Izabella, Isabella nu m-a dus niciodata cu gandul la Bal. In Vest numele prescurtat este Bella, care inseamna frumoasa.

Sa nu uitam ca romanii au multe nume de Sfinti greci sau slavi, desi si noi avem Sfintii nostrii stra-romani sau daco-romani.
De exemplu.
Sfantul Dionisie Exiguul (Smeritul) (Dionysius Exiguus). Cati romani poarta numele acesta? Si nu e un Sfant oarecare. Sf. Dionysius Exiguus este cel care a "marcat cultura universala prin asezarea numararii anilor incepand cu Hristos". Mai intalnim acest nume la monahi si atat. Si nu e singurul mare Sfant stra-roman.
Sau Sf.Apostol Andronic, cel care a increstinat Crisana.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.07.2014, 17:11:21
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Sau Patrick, sau Edmund.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.07.2014, 21:25:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

----------
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nume de sfinti brenda_sv_ro Resurse ortodoxe on-line 0 06.09.2012 14:51:44
Dumnezeu are nume? AlinNNN Generalitati 23 31.01.2010 15:59:08
Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil) Tatic Botezul 3 14.12.2008 21:25:10
despre nume mara2008 Generalitati 9 13.12.2008 15:52:58
nume livadarufelix Botezul 16 27.01.2008 18:52:58