Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.11.2010, 21:33:11
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu Vasile Pop Vezi mesajul
Apoi , iarta-ma ca te intreb,dar,ce are in comun aceasta informatie cu credinta noastra ORTODOXA?...
Pai, sa stii ca este bine sa fim informati despre vrajmasii lui Hristos!
Sa stii ca masoneria a fost anatemizata de multe sinoade ale Bisericii Ortodoxe (in Grecia, in Cipru, dar si in Romania, in 1937).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.11.2010, 21:34:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Cum poti spune asa ceva? Masonii recunosc pe fata ca se inchina lui Lucifer!
Sunt ucenicii diavolului, niste serpi, cel putin superiorii lor. Sunt si unii care intra din nestiinta in masonerie (cum a fost Goga), e adevarat. Dar sa spui ca masonii fac voia Domnului este deja o blasfemie!
Anuntul de fata este un SEMNAL DE ALARMA ! Am raspuns mai sus unui alt frate "nelamurit "!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.11.2010, 22:22:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu prea inteleg cum se poate ca un mason de rit scotian de grad 32 (parca atat trebuie sa aibe ) sa fie sef la un spital.

La gradul 32 cnf "Dogma and morals" a inselatului de draci Albert Pike se invata ca Dumnezeu e milos fara sfarsit dar si drept fara sfarsit (dreptatea lui Dumnezeu intelegandu-se ca Dumnezeu la propriu ne trimite boli etc).
Pai si atunci daca vine careva bolnav actionezi ca medic sa se vindece sau zici ca e "dreptatea lui Dumnezeu" si il lasi sa moara?
(Albert Pike a ajuns grad 33 in masoneria de rit scotian).

Masoneria e desprinsa dintr-o absurditate draceasca de au fost inselati anumiti din religia iudaica,anume cabalismul.

Mai degraba iti duci copilul la spitalul "Providenta" a BOR din Iasi .
Parerea mea.Sau la doctori care stii ca sunt crestini ortodocsi,milosi iar nu influentati de teorii dracesti.
Poate PF Daniel face si aci un spital al BOR sa mearga omul cu incredere acolo.

Pai ce sa te miri ca in societatea capitalista se mananca oamenii intre dansii daca unii din conducatori lor sunt masoni (masoni se mananca deasemenea intre ei,vedeti ce de certuri s-au intamplat si la Marele Orient in Romania si la MLNR) inselati de draci ce sa te miri?
La masoni agresivitatea e buna,i-au inselat draci sa creada asemenea absurditati.
Ca omul cand se vindeca complet de pacate nici nu mai are agresivitate in suflet precum vedem la Sfinti.


Pai Rusia crestin ortodoxa comunista in cativa ani cu ajutorul lui Dumnezeu si fratia adevarata intre oameni a reconstruit tot ce se stricase in WW2 plus a trimis primul omul in spatiu.Daca nu mai erau oamenii infestati duhovniceste la TV si prin mass-media cu indemnuri la agresivitate,la sexualitate,la a fi mai cu mot ca altii si ce mai inseala dracii pe unii sa publice prin mass-media normal.
E clar din ce se vede in Romania din timpul regimului comunist de comunisti ca au fost povatuiti de Duhul Sfant de nu era televizor,nu era presa din vest ca nu se stie de unde apare otrava sufleteasca care sa strice sufletul omului.
Si omul daca nu e otravit sufleteste cu aceste otravuri se dezvolta frumos sub binecuvantarea preabunului Dumnezeu.


Pai nu zice Sfantul Ioan Evanghelistul si teologul despre Dumnezeu:
"Și aceasta este vestirea pe care am auzit-o de la El și v-o vestim: că Dumnezeu este lumină și nici un întuneric nu este întru El. "

La Sfantul Ioan Damaschinul dreptatea lui Dumnezeu se intelege ca Dumnezeu paraseste omul cand omul doreste a lucra ceva pacatos,rau pentru a nu stanjeni omul in libertatea sa.
Asta inseamna dreptatea lui Dumnezeu sau ca Dumnezeu apara pe cei slabi nedreptatiti de cei mai tari precum a aparat pe oameni care erau nedreptatiti de draci dar nu precum inseala dracii pe masoni sa zica.

Iata cateva absurditati de ii inseala dracii pe masoni sa le zica:
"If, says the Kabalah, the Justice of God, which is Severity or the Female, alone reigned, creation of imperfect beings such as man would from the beginning have been impossible, because Sin being congenital with Humanity, the Infinite Justice, measuring the Sin by the Infinity of the God offended against, must have annihilated Humanity at the
instant of its creation; and not only Humanity but the Angels, since these also, like all created by God and less than perfect, are sinful. Nothing imperfect would have been possible. If, on the other hand, the Mercy or Benignity of God, the Male, were in no wise counteracted, Sin would go unpunished, and the Universe fall into a chaos of corruption."

Cine stie teologie crestin ortodoxa sa vada absurditatea acestei ziceri insuflata de draci.
Ca doar zice Sfantul Ioan Damaschinul ca omul a fost creat bun,bun foarte dar cu voie libera,la fel si Sfintii Ingeri.
Voia libera e o taina fara sfarsit,ca oameni sunt icoane ale Preasfintei Treimi la fel si Sfinti Ingeri.

Mai incolo se zice:
"The same reason necessitates Evil and Sorrow in Humanity, which renders indispensable the bitterness of the waters of the seas. Here also,Harmony can result only from the analogy of contraries, and what is above exists by reason of what is below. It is the depth that determines the height; and if the valleys are filled up, the mountains disappear: so, if the shadows are effaced, the Light is annulled, which is only visible by the graduated contrast of gloom and splendor, and universal obscurity will be produced by an immense dazzling. Even the colors in
the Light only exist by the presence of the shadow: it is the threefold alliance of the day and night, the luminous image of the dogma, the Light made Shadow, as the Saviour is the Logos made man: and all this
reposes on the same law, the primary law of creation, the single and absolute law of Nature, that of the distinction and harmonious ponderation of the contrary forces in the universal equipoise."
"Of that Equilibrium between Good and Evil, and Light and Darkness in the world, which assures us that all is the work of the Infinite Wisdom and of an Infinite Love; and that there is no rebellious demon of Evil, or Principle of Darkness co-existent and in eternal controversy with God, or the Principle of Light and of Good: by attaining to the
knowledge of which equilibrium we can, through Faith, see that the existence of Evil, Sin, Suffering, and Sorrow in the world, is consistent with the Infinite Goodness as well as with the Infinite Wisdom of the Almighty."
(dracii au inselat pe unii sa zica ca nu exista).
Nu este asa de culori ca exista numai in prezenta umbrei,toate culorile curcubelui adunate dau albul iar negrul e absenta luminii.
Cu toate acestea nici negrul nu e rau,exista noapte in creatie si negru spre a simboliza taina,spre a simboliza ce nu stim inca si pentru a afla trebuie ca noi sa fim transfigurati,sa ni se schimbe in bine fiinta noastra.
De aceea la Sfintele Icoane a lui Dumnezeu Iisus Hristos se foloseste negru,spre a arata ca nu stim,ca e taina.(vedeti icoana Inaltarii sau icoana pogorarii la Iad).
Icoana inaltarii lui Dumnezeu Iisus Hristos:
http://www.orthodoxwiki.org/images/5/52/Ascension.jpg
Icoana pogorarii la Iad:
http://www.orthodoxwiki.org/images/5/53/Pascha.jpg
Exista lumina albastra,exista lumina galbena exista lumina verde etc.
Exista si lumina pe care nu o vedem cu ochii (infrarosie,ultravioleta si cate mai exista).

Acum nu spun ca parerea mea e neaparat buna intrutotul eu sunt om pacatos si am sufletul intunecat de pacate.
Asta am gasit eu pe net ca ar fi doctrina masoneriei de rit scotian (din care zice ca face parte si dl Balanescu) din cartea "Morals and Dogma" a lui Albert Pike de am gasit-o pe net pe engleza.
Poate loja in care e dl Balanescu o fi avand alte doctrine pentru grade,nu am de unde sa stiu.
Eu mi-am exprimat nedumerirea daca se respecta ce zice in cartea respectiva la loja in care e dl Balanescu mason cum poti sa impaci profesia de medic cu ce inveti la loja.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 11.11.2010 at 22:53:34.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.11.2010, 22:41:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Cum poti spune asa ceva? Masonii recunosc pe fata ca se inchina lui Lucifer!
Sunt ucenicii diavolului, niste serpi, cel putin superiorii lor. Sunt si unii care intra din nestiinta in masonerie (cum a fost Goga), e adevarat. Dar sa spui ca masonii fac voia Domnului este deja o blasfemie!
Ai vorbit tu personal cu ei si au spus lucrul acesta sau esti preot si iti promovezi programa de "invatamint"
Eu am discutat cu ei direct si nu se inchina decit la Dumnezeu si o fac rapid deoarece au sunt MUUULT PREA ACUPATI CU MUNCA SI CU AJUTORUL FILANTROPIC, ceva de care altii nici nu au auzit.

BTW, Goga, simpatizantul fascismului nu a intrat in necunostinta de cauza. Era mult prea inteligent pentru a face greseli de genul acesta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.11.2010, 22:44:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Andrei,Dumnezeu a spus sa iubim adevarul.De cand masonii sunt slujitori ai adevarului?.Esti cumva mason sau doar naiv?Mai informeaza-te frate,ca ratacesti rau de tot.Doamne ajuta!
Parinte eu judec oamenii si religiile dupa FAPTE asa cum mi-a recomandat HRISTOS, si ei au fapte bune cu duiumul la activ!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.11.2010, 15:54:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Albert Pike mason de grad 33 din masoneria de rit scotian din SUA a fost un sustinator al sclaviei:
http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_...ilitary_career
"He returned to Arkansas in 1857, gaining some amount of prominence in the legal field and becoming an advocate of slavery"
Dracii inseala pe unii masoni ei zic pe de o parte ca sustin "fratia" dar pe de alta parte e de parere ca unii oameni sa fie sclavi.
Pai mai frate Andrei de unde teoria asta de la gradul 33 din ritul scotian la inselatii de draci masoni ca trebuie sa fie nefericire si rautate in umanitate?
Nu de la dracii care ii inseala si ii insufla?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.11.2010, 18:28:55
roman2010 roman2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2010
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Chiar daca unul a fost ales, cred ca ar trebui sa le transmitem calde felicitari amindurora, pentru calitatea intelectuala deosebita care i-a adus in acest punct, si multe succese in continuare in munca lor de ajutor al bolnavilor a batrinilor si de stringere de fonduri pentru saraci.
Cu asemenea oameni muncitori si harnici nu putem decit sa ne mindrim!
De ce felicitari ? Noi nu trebuie sa luptam impotriva masoneriei ? De sa felicitam pe masoni ?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.11.2010, 19:19:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roman2010 Vezi mesajul
De ce felicitari ? Noi nu trebuie sa luptam impotriva masoneriei ? De sa felicitam pe masoni ?
Sa luptam poate doar cu partile rele ale lor la fel cum luptam si cu pacatele slujitorilor nostrii a preotilor si celor de rang inalt care fac tot felul de prostii si nemernicii.

Noi felicitam actiunile lor filantropice , de ajutor al saracilor, al femeilor abuzate, al alcolicilor, al drogatilor, prin burse pentru invatamint studentilor saraci, pentru haine si mincare...deci pentru aceste initiative.

Fiecare om are parti bune si rele. La fel de mult pe cit luptam impotriva abuzurilor lor, luptam si impotriva abuzurilor preotilor nostrii de exemplu si felicitam partile bune nu pe cele rele pe care le manifesta si care apar mereu in media.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.11.2010, 20:33:58
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Pai, sa stii ca este bine sa fim informati despre vrajmasii lui Hristos!
Sa stii ca masoneria a fost anatemizata de multe sinoade ale Bisericii Ortodoxe (in Grecia, in Cipru, dar si in Romania, in 1937).
Stiu , frate in credinta ortodoxa , stiu !...
Doar ca , Ortodoxia a rezistat de-a lungul timpului si va face fata si acestui "asalt" de acum , printr-o Puternica si mai Puternica...,rugaciune catre Dumnezeu,respactand adevarata credinta.Nu prin cruciade,nu cu bani si nici prin alte tipuri de uneltiri... Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.11.2010, 21:45:42
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Andrei,iadul este pavat cu bune intentii.Si diavolul mai face cate o fapta buna,doar cu scopul de a atrage mai mult rau asupra omului.Dorinta masonilor este de a-l pune pe Lucifer in mintea si sufletele oamenilor,iar darurile lor sunt daruri otravite.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Masoneria in BOR? Rotary Club alta fata a masoneriei-repostat antiecumenism Generalitati 249 29.11.2013 21:36:34
Noul site al parohiei ortodoxe românești din Albacete cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 28.11.2012 19:45:21
Vreascurile limbii romane Florin-Ionut Postul 38 01.04.2011 22:37:45
21 de ani de la inceputul Revolutiei Romane la Timisoara cristiboss56 Generalitati 21 23.12.2010 16:58:20
Reformarea Bisericii Ortodoxe Romane Atena Biserica Ortodoxa Romana 10 22.11.2008 19:14:48