Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.06.2010, 09:42:42
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Moaste ale Sf. Nectarie la Manastirea Crisan in judetul Hunedoara.

Doamne ajuta
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.07.2010, 09:49:38
kream10 kream10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Manastirea Radu Voda - Sf. Nectarie

Buna,

Stie cineva daca vineri noaptea se face slujba la manastirea Radu Voda? Daca da, la ce ora incepe? Multumesc!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.08.2010, 15:47:01
Anna Vasilica Anna Vasilica is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2010
Mesaje: 32
Implicit Si pe mine ma ajuta sf. Nectarie

Nu pot sa va spun cat de mult s-a schimbat in bine viata mea, de cand citesc acatistul sf. Nectarie! Am promis ca voi spune si altora, ca intr-adevar este un sfant grabnic ajutator celor ce sunt in nevoi si necazuri. O problema personala ma framanta de foarte mult timp, nu gaseam nicio rezolvare, ba din contra lucrurile nu pareau ca vor intra deloc pe fagasul normal. Am citit acatistul sf. Nectarie, apoi m-am rugat sfantului si i-am spus framantarile mele. Problemele s-au rezolvat iar eu mi-am regasit linistea. Va indemn pe toti sa va rugati parintelui Nectarie, chiar daca sunteti speriati, deznadajduiti sau dezorientati. Veti primi grabnic ajutor si veti simti caldura sufleteasca de care aveti atata nevoie!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.09.2010, 12:06:59
anca_1979 anca_1979 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 2
Implicit sf nectarie m-a ajutat

Buna ziua, sunt noua pe acest forum si vreau sa va impartasescc o minune pe care Sf Nectarie a infaptuit-o cu mine. Auzisem de acest sfant si de minunile infaptuite de el dupa internet si de la niste prieteni. La inceputul verii treceam printr-o problema financiara destul de grava, aveam urgent nevoie de o suma mai mare de bani si nu aveam de unde sa o iau, m-am dus la sfintele moaste la manastirea Radu Voda (ptr prima oara) si m-am rugat cum am stiut eu. La cateva zile dupa ce am fost la manastire am vb pe mesenger cu un fost coleg de liceu si i-am cerut cu imprumut suma respectiva de bani desi nu ma asteptam sa ma ajute, imediat s-a oferit sa ma ajute si in 24 de ore aveam banii, dupa alte doua saptamani l-am ajutat intr-o problema si mi-a spus ca acea suma de bani sa nu io mai inapoiez. Trebuie sa credem cu tarie si se ne rugam din tot sufletul si Sf Nectarie ne va ajuta. De atunci am mai fost de 2 ori l-a manastire si cred ca sf ma ajuta in continuare.Am fost ieri si i-am promis Sfantului Nectarie ca ptr ajutorul pe care mi l-a dat si mi-l va mai da ma voi duce pe insula Eghina sa ii multumesc!
DOAMNE AJUTA!
Si nu uitati ca avem multi sfinti care ne ajuta, as dori sa enumar cativa care p emine m-au ajutat de-a lungul timpului: Sf Mina, Sf. Parascheva, Sf Ciprian, Sf Niculae, Sf Antonie si nu in ultimul rand Maicuta Domnului, trebuie doar sa avem credinta si sa ne rugam si vom primi ajutorul cerut.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.11.2010, 22:28:49
Anna Vasilica Anna Vasilica is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2010
Mesaje: 32
Implicit Si inca o minune...

Nespus de mult m-a ajutat sf.Nectarie si am promis ca o sa spun tuturor. Ba mai mult, am ajuns si la Sfintele Moaste in Bucuresti desi eram contra cronometru si nu credeam ca o sa mai nimeresc. Recent fratele meu a avut un examen foarte greu. In ciuda tuturor descurajarilor venite din diferite parti (inclusiv din partea profesorului care l-a pregatit si care ii spunea sa nu isi faca iluzii, intrucat acest examen se "aranjeaza"), a trecut examenul cu nota maxima (singurul). Dimineata nu vroia sa mai intre, se panicase dar l-am incurajat si i-am spus sa nu uite ca are Dumnezeu grija de toti. In momentul in care a intrat in examen, am ingenuncheat in fata icoanelor si m-am rugat Domnului nostru Iisus Hristos si Fecioarei Maria, precum si sf.Nectarie. Intr-o ora jumatate am aflat rezultatul:admis si cu nota maxima. In semn de multumire o sa mergem la sfarsitul lunii la Bucuresti la Radu Voda.Cel mai important e sa va rugati si sa aveti incredere ca Dumnezeu ne aude pe fiecare si ne intinde mereu o mana de ajutor.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.01.2011, 16:08:33
Simona_da Simona_da is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2011
Mesaje: 4
Implicit Sf nectarie!

Acum cativa ani buni, am aflat de Sfantul Nectarie. M-am rugat zilnic..cate 40 de zile sa ies din orasul meu, sa calatoresc.. dupa un timp am inceput efectiv sa caltoresc la greu. Nu-mi venea sa cred. Unii oameni se rugau pentru boli urate, incurbile si ii ajutase iar eu cerusem o banalitate si nici pe aceasta nu o trecuse cu vederea - setea mea de a calatorii. Apoi dupa un timp, vazand ca la o varsta trecuta de 30 de ani nu am pe nimeni iar timpul trecea ...am inceput sa ma rog sa mi-l daruiasca pe cel care trebuie pentru a intemeia o familie si copii... Incepusem sa ma rog mult..nu mai tineam cont ca trecusem de 40 de zile, ma rugam incontinuare la el. Ajunsesem sa plang in momentul citirii acatistului cu sughituri, mi-era rau de atata plans. Un semn mi-a daruit atunci cand din un planset oribil, m-am oprit brusc..fara nicio explicatie. Dupa o perioada a aparut el, din primavara lui 2009 am fost o femeie fericita, nu ne venea sa credem ca ni se implinise visul ..eu sa am pe cineva copatibil si el la fel. Il citeam in continuare si incepuse si el sa-l citeasca. Cat de minunat putea fi , cand amandoi, in aceiasi camaruta citeam acatistul Sf Nectarie. Nu-mi venea sa cred ce minune frumoasa facuse Sfantul cu noi. Ne impacam de minune! Ne cerusem de 3 ori in casatorie...

Dupa un an si ceva...in vara lui 2010, am fost la parintii lui ce sunt in alta localitate impreuna cu sora lui si prietenul ei. Acestia vroiau sa mearga prin tara cu noi, in concediu… Noi nu aveam bani, nu ne permiteam o asemenea excursie. Atunci sora lui a inceput sa ma vb de rau mamei lor. Ca ii mananc banii..etc. Are si avea un salariu mediu pe economie. Il mai ajutam cu bani si eu… Cum sa-I mananc bani?? In fine..am finalizat amandoi prin a fi dati afara de ea din casa parintilor lor…..

Am suferit cumplit amandoi atunci…Am plans ca doi copii.. Intr-un final, vreo 2 luni nu a vb cu ei. Apoi parintii lor au inceput sa traga de el..sa se impace cu sora, sa vina la ei… etc. S-au impacat. Intre timp, el tot ma ruga sa ne mutam impreuna. Mi-era greu! N-am fost niciodata mutate cu cineva si sincera sa fiu mi-era cumplit de teama(lasha de mine sau poate nu) de reactia cumplita a tatalui meu . De cate ori ieseam cu iubitul meu, tata ii facea scandal mamei… Chiar daca am o varsta, si acum ii place sa aibe controlul asupra mea. M-am gandit la ce va pati mama daca ma mutam cu iubitul meu. Ma ingrozea! Mama de cate ori ajungeam acasa plangea, a facut depresie…

Am omis sa zic ca a avut si o perioada infecta in care nu prea s-a putut misca, avea pb cu coloana. Am stat mult in casa. Frustrarile s-au adunat…si la mine si la el. Ii faceam injectii. Eu care habar n-aveam de asa ceva. Nevoia si iubirea m-au invatat. Mi se rupea sufletul cand il vedeam cum se chinuie..... ne ciondaneam din diverse motive doar ptr ca boala ne jucase feste… sa stam in casa cateva luni bune, fara contact cu nimeni..fara plimbari..fara nimic. Cu siguranta, interevenise monotonia. In ziua cand ne-am certat, a luat telefonul sa ma uit sa vad daca a vb cu sora lui. Atunci mi-a zis ca-l suspectez ca ma inseala..NU! Deloc! Nu-l suspectam ca ma inseala ci ma durea ce facuse mama si sora lui ( sora fiind in principal cea care bagase bete-n roate) si nu le puteam ierta. As fi vrut sa mai fie o vreme suparat pe ele dar el nu a putut sa faca asa ceva.. Avea nevoie de bani…de la ei.

In ultimul timp, am incepit sa-l simt rece si distant…el vroia sa ne mutam impreuna fara sa asteptam nu stiu ce data...sau fara sa am pretentie la o nunta. Apoi am inceput sa suspectez si eu ca vrea efectiv sa aibe un ajutor financiar ca sa isi poata plati chiaria si utilitatile… si am ajuns intr-un final…cand mi-a spus ca nu mai vrea nimic, nu mai vede un viitor impreuna cu mine....... iar eu deja vedeam in el un om care vrea cu orice prêt sa se mute cu mine ptr a-i mai usura povara chirie si cheltuielilor casnice… Oribil!

Sper ca bunul Sf Necatarie sa nu ma uite si sa faca la un fel... a fost totul prea frumos..pana la un moment dat s-a schimbat ceva de parca isi bagase cineva coada... !!!
Am tot povestit de minunile ce mi le-a facut Sf NECTARIE dar ma gandesc ca incetand sa mai vorbesc despre El si sa-l preamaresc mi-a luat omul drag pentru care m-am rugat atat. Singur scriu prostii dar n-am scris niciodata despre asta si am simtit ca trebuie!

Doamne Ajuta!!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.01.2011, 20:36:01
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Cred ca prietenul tau e tipul de om care fuge de responsabilitati.De ce sa nu locuiasca impreuna cu tine la familia lui,unde are cazare asigurata si tu sa "nu misti in front",ca oricum bine nu iti va fi la acea familie,odata ce te-au acuzat ca ii cheltui banii,tu fiind numai prietena nu sotie.
Probabil ca tu i-ai zis "ori cu mine,casatorit,ori cu ai tai",lucru firesc,ca doar nu o sa mergi pe tipul acesta de relatie pana la batranete.
Spune ca nu a fost sa fie,si mersi ca nu te-ai incurcat mai rau.In orice relatie trebuie ca iubirea sa fie reciproca,macar la inceput...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.01.2011, 21:07:21
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Fii linistita...daca Sf.Nectarie te-a ajutat in alte imprejurari,te va ajuta si acuma. Gandeste-te ca poate nu el este barbatul potrivit pentru tine.Continua sa te rogi si vei vedea cum te va ajuta Sfantul Nectarie sa gasesti calea si omul potrivit.Doamne Ajuta!!!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.01.2011, 19:28:23
Simona_da Simona_da is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Cred ca prietenul tau e tipul de om care fuge de responsabilitati.De ce sa nu locuiasca impreuna cu tine la familia lui,unde are cazare asigurata si tu sa "nu misti in front",ca oricum bine nu iti va fi la acea familie,odata ce te-au acuzat ca ii cheltui banii,tu fiind numai prietena nu sotie.
Probabil ca tu i-ai zis "ori cu mine,casatorit,ori cu ai tai",lucru firesc,ca doar nu o sa mergi pe tipul acesta de relatie pana la batranete.
Spune ca nu a fost sa fie,si mersi ca nu te-ai incurcat mai rau.In orice relatie trebuie ca iubirea sa fie reciproca,macar la inceput...
Dimpotriva, a spus ca vrea sa se mute cu mine...Eu nu ma simteam pregatita sa infrunt viata in doi. Incepusem sa ma pregatesc sufleteste...si apoi tanjeam dupa o casatorie frumosa. Probabil asta este greseala mea...aveam prea multe asteptari. Nu puteam dormi in pat normal amandoi, el avand in somn dificil, mai mult ne chinuiam - visam la paturi twins...dar in aceiasi camera..visam la multa armonie intre mine si familia lui...visam la o nunta pe care el nu mi-o putea oferi datorita lipsei banilor...etc. Asta l-a facut sa se indeparteze...

Familia lui locuieste intr-un oras ce se afla la cateva sute de km de orasul unde locuiesc eu si el.Apoi nu i-am spus " hai, casatoreste-te cu mine!". Insa ne-am cerut in casatorie, reciproc, de cateva ori si am discutat despre asta.... El nu putea vedea o casnicie cum imi doream eu.... Cu nunta in adevaratul sens al cuvantului, vroia momentan o mutare iar eu incepusem sa o percep ca pe o mutare de interes pentru a ii usura taxele - intretinere, lumina, apa, etc.

Probabil ca iubirea n-a rezistat asa sau a fost un foc de paie ce s-a consumat la foc automat.

Nu pot descrie cat de fericiti si multumiti am fost timp un an si vreo 2-3 luni. Dureros!!! In ultimul timp, il percepeam nervos, cerebral, ingandurat, ascuns, necomunicativ. Si sa ma ierte Dumnezeu dar, de fiecare data, am considerat ca o contributie negativa o avea si mama si sora lui care il sunau si chiar, mi se parea, ca-l sufocau.

Sper ca Sfantul Nectarie, dragutul, sa vada tot si sa ne ajute pe el și pe mine,... să ne vedem unul pe altul cu ochii iubirii cum a fost un an si ceva, să traim din nou in armonie, prietenie, respect, onestitate și să fim din nou marea iubire unul pentru celălalt, să ne reînnoiasca dragostea iar "dusmanilor" sa le dea ganduri bune pentru noi.


Doamne Ajuta-ne!!

Last edited by Simona_da; 10.01.2011 at 19:31:25.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.01.2011, 09:30:27
alistsn alistsn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Mesaje: 1
Implicit Despre Sf. Nectarie

Si eu l-am cunoscut pe Sf. Nectarie intr-o perioada f grea a vietii mele si pot sa spun ca mi-a salvat viata. Sotul meu s-a decis sa se reintoarca in tara lui ca sa putem petrece ceva timp si cu familia lui ca sa se bucure si ei de nepotii lor, socrii mei fiind foarte batrani. Din pacate am fost primiti nu cu dragoste ci cu nepasare. Nu am fost bineveniti nici de ei nici de fratele sotului meu. Am trecut printr-un iad spiritual si am ajuns de am inghitit pastile ca sa "scap". Norocul meu ca deja auzisem si citisem despre Sf. Nectarie din Formula AS si cred ca deja incepusem sa ma uit prin acest forum, dar nu eram inca in stare sa-mi revin. Sant sigura ca Sf. Nectarie alesese sa aiba grija de mine si sa ma salveze cu mult inainte sa stiu ce-o sa se intample cu mine. Insa bunul Dumnezeu mi-a aratat ca am putere in mine sa ma lupt si dupa acest episod am revenit, incetul cu incetul, la persoana la care am fost inainte sa vin aici. De-atunci simt prezenta Sf. Nectarie in viata mea tot timpul. Ii citesc acatistul in fiecare zi si simt multa caldura si dragoste in acest timp. Mi-a permis sa ajung in Bucuresti la Manastire Radu Voda si sa stau langa moastele lui si sa primesc si ulei sfintit. Ultima minune pe care a facut-o in familia mea este ca l-a vindecat pe sotul meu de o problema cronica cu o ureche. A durat numai trei zile de cand am inceput sa-l ung cu mir si sa-l rog pe Sf. Nectarie sa il ajute. Dragostea pe care eu o simt de la sfant in sufletul meu este prea mare ca sa o pot descrie si de multe ori nu-mi vine sa cred ca merit asa ceva pentru ca stiu oricat de mult incerc nu pot sa fiu asa cum ar trebui sa fiu in fata Domnului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie! simona Generalitati 2 08.11.2012 15:23:27
Un nou acatist cu Sfantul Nectarie? Georgiana1995 Generalitati 7 18.09.2012 19:18:29
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 19:24:33
Sfantul Nectarie NeNumimCrestini Preotul 9 05.10.2009 13:26:00