Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.01.2011, 07:19:50
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

In intelegerea mea, cununiile facute pe baze de vraji se cam destrama. Nu e o regula si revenind la Dumnezeu se pot repara dar pentru orice aveti nevoie inclusiv casatorie fericita rugati-va lui Dumnezeu.

Vrajitoria, spiritismul e bine sa fie spovedita .

Last edited by spre_rasarit; 09.01.2011 at 07:38:41.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.01.2011, 08:50:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Intrebare

M-am contrazis cu o cunostiinta,care mi-a marturisit ca a apelat la o "parapsiholoaga"pentru a se impaca cu iubitul ei,care-o parasise pt alta...in fine,cert este ca ea umbla pe la biserici,citea rugaciuni dar a apelat si la aceasta parapsiholoaga,care numai cu cele bune nu umbla,caci a rugat-o sa apeleze un decedat din familie-i s-au dat niste bobite si niste"apa sfintita" pe care sa le ia dimineata si a fost sfatuita sa-i puna si lui,baiatului,bobite si apa cand se intalneste cu el...
Eu i-am zis ca nu-i lucru curat,sa se duca la preot sa-i spuna ce a facut, iar ea imi spune ca este o parapsiholoaga de incredere,din acelea care apar la TV ,care are icoane in cabinet si cruci!!
Asta-i chiar culmea!!
Dupa un timp,am intrebat-o ce a mai facut ,daca a fost la preot si mi-a spus ca timpul a rezolvat tot,ca el nu s-a mai intors niciodata iar ea nu se simte vinovata caci daca a fost sa fie vraja,nu s-a implinit.Bine,bine dar tot ar trebui marturisit acest fapt care nu-i de trecut cu vederea,nu??
Un alt fapt interesant,la care ma gandeam in acest caz,este ca vraja nu si-a atins scopul,oare din cauza ca ea amesteca si rugaciunile,si mersul la biserica??
Imi pare rau ca ea s-a cam ofensat de la acesta discutie,dar oare am gresit cu ceva?Eu nu pot sa incadrez astfel de persoane care umbla cu spirite decedate,"bobite" si "apa sfintita"-decat la vrajitorie,cum putea acea parapsiholoaga sa umble cu Dumnezeu,in ciuda icoanelor si crucilor din cabinet?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.01.2011, 10:30:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Eu asa vad lucrurile:

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
M-am contrazis cu o cunostiinta,care mi-a marturisit ca a apelat la o "parapsiholoaga"pentru a se impaca cu iubitul ei,care-o parasise pt alta...in fine,cert este ca ea umbla pe la biserici,citea rugaciuni dar a apelat si la aceasta parapsiholoaga,care numai cu cele bune nu umbla,caci a rugat-o sa apeleze un decedat din familie-i s-au dat niste bobite si niste"apa sfintita" pe care sa le ia dimineata si a fost sfatuita sa-i puna si lui,baiatului,bobite si apa cand se intalneste cu el...
Acum asa isi spun vrajitoarele?Parapsiholoage?
Parapsihologia este parte a psihologiei care studiază fenomenele ce par a nu intra în ansamblul legilor normale din psihologia actuală, ca telepatia, clarviziunea etc. V. metapsihică
Deci ai avut perfecta dreptate cand i-ai spus sa nu meraga la ea.Era clar o vrajitoare.Si faptul ca mergea si la biserica si se ruga,nu diminueaza cu nimic gravitatea faptului ca a aplat la vrajitorii!

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Un alt fapt interesant,la care ma gandeam in acest caz,este ca vraja nu si-a atins scopul,oare din cauza ca ea amesteca si rugaciunile,si mersul la biserica??
Nu din aceasta cauza.Iti dai seama daca tot ce fac vrajitoarele s-ar implini?Pai ar cadea oamenii pe strada din mers ,ar fi plin de lesuri peste tot,ca ciupercile dupa ploaie,la cate vrajitorii se fac din varii motive...
Eu una sunt convinsa ca daca crezi cu toata fiinta in Dumnezeu si NU crezi in vrajitorii,daca Maica Domnului ti-e scut cu Acoperamantul Ei sfant,NU SE PRINDE NICI O VRAJITORIE DE TINE!Poate ca vei simti ceva atacuri la nivel enrgetic daca esti o fire mai senzitiva,simti ca ceva te agreseaza,vrea sa-ti tulbure propria armonie,DAR ATAT.Te rogi si trece!

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul


Imi pare rau ca ea s-a cam ofensat de la acesta discutie,dar oare am gresit cu ceva?
Nu,nu ai gresit cu nimic.Parerea mea!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.01.2011, 14:57:37
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annonnymuss Vezi mesajul
Poveste: o fata iubeste un baiat, sunt impreuna, el o paraseste pentru alta fata. Orbita de durere, fata afla despre descantece menite sa il aduca inapoi si le incearca singura, fara sa spuna nimanui. Nu crede in ele, nici macar nu stie ce face. Plange si murmura cuvintele. Baiatul se intoarce si ea nici nu se mai gandeste la acele intamplari, oricum nu credea in ele. Dar isi aminteste. Regreta. Crede in Dumnezeu, se roaga Lui, dar nu stie daca e suficient.
Ce poate face?
Pt. vrăji, descântece preotul e singurul ajutor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.01.2011, 16:13:40
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annonnymuss Vezi mesajul
Poveste: o fata iubeste un baiat, sunt impreuna, el o paraseste pentru alta fata. Orbita de durere, fata afla despre descantece menite sa il aduca inapoi si le incearca singura, fara sa spuna nimanui. Nu crede in ele, nici macar nu stie ce face. Plange si murmura cuvintele. Baiatul se intoarce si ea nici nu se mai gandeste la acele intamplari, oricum nu credea in ele. Dar isi aminteste. Regreta. Crede in Dumnezeu, se roaga Lui, dar nu stie daca e suficient.
Ce poate face?
Ar fi bine sa inteleaga toate femeile, ca atunci cand le paraseste partenerul, nu mai e nimic CRESTINESTE de facut, decat sa se roage ca el sa fie fericit!Daca e sa fie impreuna,vor fi cu ajutorul Domnului,dar sa vrei sa il aduci inapoi la tine cu ajutorul diavolului,mi se pare o inconstienta.Chiar daca diavolul reuseste asta,NU E MAI puternic decat Dumnezeu si intr-o buna zi,cand vraja se rupe...el pleaca mancand pamantul si ea ramane sa traga "roadele" gestului ei de "iubire"..
Ce poate face fata din poveste? Pai in primul rand sa-si asume raspunderea in fata partenerului.Sa-i marturiseasca partenerului ce a facut...apoi sa se caiasca,SI SA DESFACA SINGURA CE A FACUT! Cine stie sa faca,stie si sa desfaca! Apoi sa caute un preot ,sa-i spuna tot si mai departe va sti de la preot ce sa faca! Parerea mea e ca v-a ramane cu buza umflata si cu "foloasele" "gandirii" ei...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.01.2011, 17:11:06
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Si ar mai fi bine sa inteleaga toata lumea ca daca partenerul ne paraseste,este spre binele nostru,chiar daca noi nu vedem nimic bun in faptul ca ne-a parasit...tot ce ni se intampla cred eu ca e spre bimnele nostru.Daca isi aminteste,regreta ,se roaga,sa nu faca nimic sa inteleaga ca Dumnezeu e iubire .Si Dumnezeu iarta tot daca exista cainta adevarata.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.01.2011, 20:05:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Da,mai nou vrajitoarele isi spun"parapsiholoage"sau "medium-uri"...

Un alt fapt pe care am uitat sa-l precizez in cazul acestei cunostiinte ale mele-ea nu s-a prezentat la aceasta vicleana in mod expres pentru vraji,ci pentru GHICIT!!Era nelamurita,frustata de faptul ca nu stia care este motivul pentru care partenerul o parasise, pur si simplu acesta se volatilizase fara nici un cuvant...Si cum in cateva luni de asteptare nu a sosit nici un raspuns, a ales aceasta cale a medium-ului,doar pentru a afla motivul;se gandea ca sunt farmece la mijloc-si uite ironia,caci chiar ea ajunsese sa initieze farmece catre o alta persoana...
Uite cat sunt de perfide si viclene,aceste persoane,medium,vrajitoare- naivii,disperatii se pun in cardasie cu ele,care se duc dupa ghicit si dupa sensazional si nici nu stii cum in momentul urmator deja au descantece in geanta,pe care le inghit dimineata in loc de aghiasma...
Vrajitoarele nu joaca cinstit-nu te avertizeaza ca te afli la granita de a face ceva regretabil precum si consecintele acestor fapte,din contra,profita de faptul ca ai ajuns la ele,ceea ce denota ca ai o slaba credinta in Dumnezeu.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.01.2011, 20:10:48
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,mai nou vrajitoarele isi spun"parapsiholoage"sau "medium-uri"...

Un alt fapt pe care am uitat sa-l precizez in cazul acestei cunostiinte ale mele-ea nu s-a prezentat la aceasta vicleana in mod expres pentru vraji,ci pentru GHICIT!!Era nelamurita,frustata de faptul ca nu stia care este motivul pentru care partenerul o parasise, pur si simplu acesta se volatilizase fara nici un cuvant...Si cum in cateva luni de asteptare nu a sosit nici un raspuns, a ales aceasta cale a medium-ului,doar pentru a afla motivul;se gandea ca sunt farmece la mijloc-si uite ironia,caci chiar ea ajunsese sa initieze farmece catre o alta persoana...
Uite cat sunt de perfide si viclene,aceste persoane,medium,vrajitoare- naivii,disperatii se pun in cardasie cu ele,care se duc dupa ghicit si dupa sensazional si nici nu stii cum in momentul urmator deja au descantece in geanta,pe care le inghit dimineata in loc de aghiasma...
Vrajitoarele nu joaca cinstit-nu te avertizeaza ca te afli la granita de a face ceva regretabil precum si consecintele acestor fapte,din contra,profita de faptul ca ai ajuns la ele,ceea ce denota ca ai o slaba credinta in Dumnezeu.
Da, am sesizat ca atunci cand o femeie este parasita,primul lucru la care se gandeste este ca sunt farmece la mijloc.Niciodata nu se gandeste ca poate ea poarta vina ca a parasit-o barbatul...
Foarte frumos ai descris faza-descantece/aghiasma..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.01.2011, 20:47:58
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annonnymuss Vezi mesajul
Poveste: o fata iubeste un baiat, sunt impreuna, el o paraseste pentru alta fata. Orbita de durere, fata afla despre descantece menite sa il aduca inapoi si le incearca singura, fara sa spuna nimanui. Nu crede in ele, nici macar nu stie ce face. Plange si murmura cuvintele. Baiatul se intoarce si ea nici nu se mai gandeste la acele intamplari, oricum nu credea in ele. Dar isi aminteste. Regreta. Crede in Dumnezeu, se roaga Lui, dar nu stie daca e suficient.
Ce poate face?
Probabil ca baiatul si-a dat seama ca o iubeste si s-a intors la ea,pur si simplu.E putin probabil ca o fata total straina de magie sa reuseasca sa schimbe o situatie.Pentru asta trebuie pregatire temeinica,ca nici cele care isi spun vrajitoare autentice nu reusesc intotdeauna(daca se vor fi pricepand..).
Bineinteles ca din punct de vedere crestinesc e un pacat,chiar daca a fost numai o intentie,ca de efect nu cred ca poate fi vorba.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.01.2011, 20:48:05
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Da, am sesizat ca atunci cand o femeie este parasita,primul lucru la care se gandeste este ca sunt farmece la mijloc.Niciodata nu se gandeste ca poate ea poarta vina ca a parasit-o barbatul...
...
sau poate e vina lui ... hai sa dam verdicte
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce se poate face la nervi ? Mirela0110 Generalitati 22 22.06.2010 14:36:51
Dupa cat timp se poate face nunta? AlainaRai Nunta 2 23.01.2010 19:06:00
Se poate face pomenire in postul Craciunului? sophia Slujba inmormantarii 10 09.12.2009 17:48:49