Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.08.2008, 13:02:18
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean, ne poti da un link sau ne poti indica topicul, pe care s-a discutat problema respectiva?
Nu e suficient sa aparam bunul renume al cuiva; renumele trebuie sa fie el insusi bun. E o diferenta... Vino deci cu dovezi, nu cu afirmatii fara acoperire, ca de acestea e podul plin.
Pai, soro, e suficient sa citesti pe forum...si ai sa gaseti dovezile.

Lectura placuta si liniste in suflet!
Fratiorule, forumul e mare;deci raspunsul tau nu e de fapt un raspuns.
Precizare ajutatoare: Soro, si tu postai cu osardie la topicul cu pricina, si "infierai", cu mare zel, ierarhii "ecumenisti" care ar fi permis presupusa slujba catolica intr-o manastire ortodoxa. Incearca sa-ti aduci aminte!

Pace in suflet!
Si despre ce topic este vorba?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.08.2008, 13:29:59
andreival andreival is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2008
Mesaje: 8
Implicit

este o mare nedreptate care i se face parintelui protosinghel pantelimon muntean de la ghighiu.daca ati cunoaste viata acestui mare parinte al bisericii noastre,ati zice ca mine.la 83 de ani sa te muti cu totul nu e asa de usor dupa ce ai slujit in manastirea respectiva peste 35 de ani.in momentul cand a venit parintele in manastirea ghighiu biserica era intr-o stare jalnica.voi nu stiti ca parintele cara cu roaba molozul care se aduna de la biserica.{era dupa cutremurul din 1977.mergeti si intrebati maicutele mai in varsta din manastire,ele vor aduce marturie despre ce am scris eu aici.iar acum nu mai e bun,il aruncam la o alta manastire.dureros ce se intampla.este mana maicii starete Epraxia care nu l-a mai vrut pe parintele acolo.maica stareta epraxia a fost pe la parepa stareta ,iar acolo a avut niste delapidari de fonduri de sute de milioane.stiu oameni care au auzit-o cand zicea ca nu se lasa pana nu il cateriseste pe parintele.nu va smintiti de ce am scris aici.sa ne rugam pt parintele ca Dumnezeu sa ii dea batraneti linistite.inchei cu cuvintele psalmistului care zice:multe sunt necazurile dreptilor...Doamne ajuta
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.08.2008, 13:57:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Bine ai venit pe forum Andrei. Cu siguranta lumina nu poate fi scunsa sub obroc. Dumnezeu ne va da un raspuns in timp prin pronia si judecata Sa, iar pe parintele sa-l intareasca.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.08.2008, 14:02:45
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de ory
Pana la urma acesta este monah,iar ceea ce intampina se numeste ascultare,ascultare ce nu ar trebui sa-l afecteze ci sa se bucure de umplinirea acesteia.
Nu s-a inteles despre motivele care au determinat conducerea spre o astfel de decizie,ci s-a inteles doar despre protest si indignare.Nu cred ca-si au rostul acestea,mai ales la o varsta atat de inaintata cand nu te mai atasez de multe lucruri si spatii,ci doar cugeti asupra lucrurilor trecatoare din jur si asupra sufletului.
Deci,nu vad problema in sine.
Ory, fratelemarin a subliniat ca mutarea s-a facut dintr-o nedreptate. Asa se intampla toti Sfinti Slujitori au fost exilati. Oricum Parintele Pantelimon va face ascultare.
Pai ce motive s-au invocat la mutarea acestuia?
Ca este prea batran si ca nu mai face fata oficierii slujbelor bisericesti. Eu stiu ca "daca nu ai un batran esteindicat sa ti-l cumperi".
Sincer, nu cunosc speta. Ideea este ca unui preot i se poate interzice sa nu mai savarseasca Sfanta Liturghie din cauza varstei.
Asta in cazul in care se constata ca nu mai are capacitatea fizica (si cea psihica poate fi luata in discutie) si risca sa scape din maini Sf. Taine sau sa omita momente liturgice.
Se poate recomanda (rar, e drept), din motive practice (lipsa locurilor) mutarea preotului la alta manstire pentru a lasa locul altuyia, care poate savarsi Sf. Taine.

Repet, ceea ce am spus sunt chestiuni generale, nu cunosc cazul concret al parintelui.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.08.2008, 15:09:42
andreival andreival is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2008
Mesaje: 8
Implicit

parintele pantelimon putea sliji fara probleme.in postul pastelui,a savarsit zilnic sfanta liturghie,deci nu i se poate imputa faptul ca nu era capabil sa tina slujbele.nimeni nu zice ca un om la 80 ce ani sjujeste ca unul de 30,dar asta nu e un motiv sa il dai afara din manastire.putea sa fie lasat sa isi duca batranetile in pace acolo.oricum mai sunt 2 preoti mai tineri care slujesc.putea si el sa slujeasca cu ei.banuiesc ca nu stiati,parintele a fost inchis si a suferit in timpul comunismului ani grei de inchisoare alaturi de parintele ioan iovan de la Recea care s-a mutat la domnul.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.08.2008, 23:18:04
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Ultima data cand am fost la manastirea Ghighiu a fost in Postul Pastelui. Slujba a fost foarte frumoase, si a slujit parintele cu inca un alt parinte.Nu a dat semne ca nu ar mai face fata, din contra. Un om atat de bland, plin de dragoste pentru toti....
Regret nespus ca se intampla asa, mai ales ca luasem in calcul posibilitatea sa ii cer sa fie duhovnicul meu, desi nu stiu daca accepta ca este ocupat si dansul, si cred ca are multi ucenici.
Sper sa randuiasca Dumnezeu sa se intample ce ii este de folos dansului.

Domnne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.08.2008, 13:24:03
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreival
parintele pantelimon putea sliji fara probleme.in postul pastelui,a savarsit zilnic sfanta liturghie,deci nu i se poate imputa faptul ca nu era capabil sa tina slujbele.nimeni nu zice ca un om la 80 ce ani sjujeste ca unul de 30,dar asta nu e un motiv sa il dai afara din manastire.putea sa fie lasat sa isi duca batranetile in pace acolo.oricum mai sunt 2 preoti mai tineri care slujesc.putea si el sa slujeasca cu ei.banuiesc ca nu stiati,parintele a fost inchis si a suferit in timpul comunismului ani grei de inchisoare alaturi de parintele ioan iovan de la Recea care s-a mutat la domnul.
Ma refeream la cele care nu sunt vazute de toti credinciosii. La ceea ce se intampla in spatele dverei in timpul Sfintei Liturghii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.08.2008, 22:11:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

una e sa pleci ca vrei si alta sa fii mutat cumva disciplinar,dar acum vreo 3 saptamini am fost intr-un pelerinaj ,si am trecut si pe la man .GHIGHIU ,M-AM INCHINAT LA iCOANA Maicii Dmnului de la Ghighiu si am obs. ca era f.f.trista si urme adinci de lacrimi se vedeau f.f.clar pe fata ei! Acuma inteleg de ce!Dar sa nu disperam caci ,din aceasta mutare in mod sigur Dumnezeu va aduce un beneficiu altora prin parintele ,in acea zona in care se muta!S-ar putea ca DOMNUL sa aibe vre-un plan cu el ,prin care sa fie salvate de la pierire ceva suflete! Nu stim noi care sint judecatile lui Dumnezeu!Dar si eu am obs. in acest an,DE MAI MULTE ORI, ca NU EXISTA CEVA ,CARE PARE RAU LA INCEPUT ,CARE SA NU ADUCA UN BINE PINA LA URMA!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.08.2008, 23:40:52
andreival andreival is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2008
Mesaje: 8
Implicit

din pacate nu s-a mai putut face nimic cu privire la decizia mutarii parintelui pantelimon la manastirea turnu.desigur ca asta este vointa lui Dumnezeu.are un plan acolo Dumnezeu cu parintele,sunt sigur.nu i-a fost usor sa se plece din locul in care a stat peste 30 de ani.probabil ca cei de la patriarhie,si cu maica stareta epraxia isi simt scopul atins.tot ceea ce i s-a intamplat parintelui in ultima perioada se poate numi ,fara sa exagerez,martiriu.stresul presiunile la care a fost supus din partea patriarhiei au fost inumane.intrebarea care se pune este:cu ce ii deranja parintele pantelimon atat de tare incat sa fie nevoie ca la 83 de ani sa fie mutat cu totul in alta parte.chiar nu inteleg asta.apropo de martiriu,in perioada primara a Bisericii crestini erau martirizati de catre pagani,ei bine la parintele este invers,a ajuns sa fie asuprit de catre cei din tagma lui.Sa stiti ca parintele nu are nimic cu cei care l-au prigonit,din contra este invaluit intr-o pace ingereasca.cei care il pretuiti sa stiti ca il puteti gasi la manastirea turnu tot langa ploiesti.Dumnezeu sa ne binecuvinteze pe toti si sa il pazeasca sanatos si pe parintele.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.08.2008, 08:30:18
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreival
din pacate nu s-a mai putut face nimic cu privire la decizia mutarii parintelui pantelimon la manastirea turnu.desigur ca asta este vointa lui Dumnezeu.are un plan acolo Dumnezeu cu parintele,sunt sigur.nu i-a fost usor sa se plece din locul in care a stat peste 30 de ani.probabil ca cei de la patriarhie,si cu maica stareta epraxia isi simt scopul atins.tot ceea ce i s-a intamplat parintelui in ultima perioada se poate numi ,fara sa exagerez,martiriu.stresul presiunile la care a fost supus din partea patriarhiei au fost inumane.intrebarea care se pune este:cu ce ii deranja parintele pantelimon atat de tare incat sa fie nevoie ca la 83 de ani sa fie mutat cu totul in alta parte.chiar nu inteleg asta.apropo de martiriu,in perioada primara a Bisericii crestini erau martirizati de catre pagani,ei bine la parintele este invers,a ajuns sa fie asuprit de catre cei din tagma lui.Sa stiti ca parintele nu are nimic cu cei care l-au prigonit,din contra este invaluit intr-o pace ingereasca.cei care il pretuiti sa stiti ca il puteti gasi la manastirea turnu tot langa ploiesti.Dumnezeu sa ne binecuvinteze pe toti si sa il pazeasca sanatos si pe parintele.
Vad ca acuzi Patriarhia. Poate ne spui si noua care ar fi fost motivul pentru presupusa mutare a parintelui! Altfel, cadem, din nou, in derizoriu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In apararea Parintelui Pantelimon fratelemarin Stiri, actualitati, anunturi 29 27.07.2014 15:59:33
apararea credintei in Rusia mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 34 31.08.2012 08:21:32
Bloggeri, Ridicati-va In Apararea Sibillei! silverstar Generalitati 12 23.12.2008 21:52:16
Sfantul Pantelimon mirelat Diverse Sarbatori 9 01.12.2008 22:31:27
Apel pentru apararea familiei alynna Stiri, actualitati, anunturi 2 19.05.2008 13:32:07