Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.08.2008, 23:23:02
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Si mai este ceva.

Biserica siriana ca si cea indiana si copta e monofizita, ei spun ca Mantuitorul nu a fost Om si asta pune o bariera intre om si Dumnezeu si acesta se poate sa fie unul din motivele pentru care nu s-a simtit atat de atras de crestinism incat sa renunte la hinduism.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 30.08.2008, 11:58:59
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

M-am tot gandit azi-noapte si mi-a venit in minte asa: sa imi caut un duhovnic de manastire, care sa fie aproape de mine, si care sa imi spuna ce sa fac in continuare. Eu tin f mult la parintele meu, dar fiind protopop si este ocupat, il inteleg. Cred ca ar fi bine sa caut un duvonic de manastire, pe care sa il pot suna cand am nevoie de el, sa imi fie un al 2-a lea parinte si sa ma ajute in aceasta mare problema.
Apelez din nou la voi, de cunoasteti sau de ati auzit, sau poate chiar pe duhovnicul vostru. Sa fie din Judetul Prahova sau chiar din Bucuresti caci nu este departe. Eu vroiam sa merg la parintele Gavriil de la Zamfira dar a murit saptamana trecuta, si pe altcineva nu cunosc.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 03.09.2008, 17:36:39
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
Felicitari Florina,sunt mandra ca mai exista astfel de crestini printre noi.Tu ai facut ce trebuia,de acum,daca vrea Dumnezeu si el,isi va pune mai mult problema ortodoxiei,pentru ca a vazut ca te-a pierdut iar singura solutie este sa incerce sa devina un adevarat crestin,daca isi doreste cu adevarat.
In orice relatie sunt vise si amintiri frumoase,insa nu toate relatiile sunt mantuitoare si de viitor.
Mi-ai inseninat ziua si am prins mai multa incredere in crestini,iata ca mai exista mici martiri printre noi,oameni obisnuiti,care isi lasa ce au mai de pret pentru Hristos.Probabil ca asta a fost o incercare pentru tine.Nu regreta,nu ai cum sa fi fericita cu un copil care merge la templu si care crede si in religia hindusa si in crestinism.
Frumos raspuns Alexandra, eu adaug: si daca el se va converti la ortodoxie eu nu am incredere, se convertesc pe moment si se intorc la religia cu care s-au nascut. Ar fi foate bine daca si ortodocsii ar face asa dar multi sint rataciti se convestesc de dragul dragostei si numai practica ortodoxia si nici pe cea la care a trecut....

dureros!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11