Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 20.11.2014, 15:19:14
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta e una dintre cele mai mari prostii din cate am auzit. Pai nu face nici macar pentru un catolic, sau alt cult. Vezi cum drepturile religioase pentru care vrei sa lupti cu arma in mana ar insemna un fel de dictatura pentru religia noastra.
P.S. Am citit mesajele tale, e clar ca nu stii despre ce vorbesti, in cea mai mare masura. Se confirma ca de fapt un ateu e un ignorant, cel putin in ceea ce priveste religia?

Desi nu imi place deloc tonul pe care-l abordezi cu mine, nu doresc sa ma iau in bete cu tine, din mai multe motive. Cred ca jucam in ligi diferite.

Spun doar atat: imi recunosc ignoranta in ceea ce priveste religia, dar nu miza pe faptul ca tu stii mai multe decat mine despre aceasta. Oricum, in cazul de fata ignoranta mea este una fata de legi si interpretarea acestora.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E posibil ca un ateu care incepe sa studieze religia sa devina credincios?
Unor astfel de intrabari va trebui sa-ti raspunzi singur. ...Ca tot veni vorba despre ignoranta.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 20.11.2014, 16:04:06
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Pasajul pe care l-ati citat, din postarea mea, are drept context indemnul unor colegi de-ai dumneavostra de a-i fi spus preotului care mi-a botezat finul/fina ca sunt ateu.
Ei considera ca acest detaliu era important. Eu nu neg ca poate fi important, dar spun nu ar fi trebuit sa schimbe cu nimic lucrurile. Un preot are obligatia, prin lege, sa efectueze serviciul religios si pentru un ateu. Am pus la dispozitie si un link, cu o decizie din 2013, care vine in sprijinul afirmatiilor mele.
Nu cred ca vreun preot ar refuza sa va boteze finul pe motiv ca sunteti ateu.
D-voastra fiind botezat ,nu cred sa existe un impediment.Dar e o situatie ciudata pt ca acolo trebuie sa spuneti Crezul,care este marturia de credinta.
Poate ca va boteza sotia ,ea va tine copilul si va spune crezul.
Eu stiu ca la cununie taina nu e valabila daca nasii nu sunt cununati.
Nici la botez ,daca nasii nu sunt ortodocsi.Desi mai nou ,am auzit ca prin strainatate in comunitatile de romani catolici ar boteza la ortodocsi copii din familii ortodoxe.Iar in Bucuresti un arab a botezat ortodox un copil,desi nu imi vine sa cred.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 20.11.2014, 16:14:45
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu cred ca vreun preot ar refuza sa va boteze finul pe motiv ca sunteti ateu.
Nu stiu daca m-ar refuza sau nu, dar nu asta este important. Inteleg de la dumneavostra ca nu ati avea o problema cu acest lucru si pentru asta va multumesc!
Reply With Quote
  #294  
Vechi 20.11.2014, 20:14:37
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Sa stii ca Hitler era destul de religios :P

Poate Stalin :))
Sa stii ca Stalin era la fel de religios ca Inorogul: credea ca inainte si dupa el insusi, este nimic...
Reply With Quote
  #295  
Vechi 20.11.2014, 20:24:50
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Cred ca toata lumea din biserica stia ca sunt ateu. Pentru rudele mele, dar in special pentru fini, asta conteaza mult mai putin decat alte lucruri. Ei pun accentul pe moralitate, comportament, maturitate, intelepciune, altruism etc.. Sunt multe alte principii care primeaza pentru ei. Nu sunt la fel de interesati ca si tine sa cred in ceea ce cred si ei, sau daca stiu sa pup icoanele cum trebuie.
Cred ca cei din jurul tau, te privesc, cumva, ca pe Saul din Tars, asteptand sa ajungi pe drumul ala..

Eu, personal, la asta ma astept de la tine.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 20.11.2014, 21:05:31
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Aaa, inca ceva despre cei ce posteaza p'aci.
Citat din Inorogul, pe topicul urmator: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=17532&page=2

''In ticalosenia mea, nu sunt deloc de acord cu o astfel de atitudine. BOR nu trebuie combatuta sub nicio forma.
Fiecare pasare pe limba ei piere
[ adica, la revedere respect si mare nash dupa botezarea unui copil, care esti tu]. O interventie, de orice tip, nu face decat sa invrajbeasca si sa martirizeze. E suficient sa respectam principiile democratiei. Nu trebuie nimic mai mult.[ca sa dispara pasarea, care in logica textului, este BOR(dar nu va amagiti, nu despre BOR este vorba)''

''Consider ca directia in care se indreapta societatea este deja cea corecta. Este mult mai bine astazi decat in trecut. Lucrurile se aseaza pe fagasul lor, in mod natural. Nu are rost sa fortam noi lucrurile pentru ca nu vom face decat sa agitam spiritele si sa amanam inevitabilul.''

Vedeti ca Inorogul ARE O DIRECTIE catre care se indreapta, la unison cu societatea: care o fi acea directie ?
Reply With Quote
  #297  
Vechi 20.11.2014, 21:23:42
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Inainte de a raspunde cuiva, pe acest forum, AFLATI CINE ESTE, mai inainte, studiind postatorul si opiniile sale pe alte subiecte.

Ma bate gandul sa fac portrete ale unora, prin citate din alte subiecte in care au postat, ca sa vedeti ca NU vor sa va mantuiti: vor doar sa va duca in ratacire, fie prin a nu crede ( foarte putini ), fie prin a crede aiurea.
Reply With Quote
  #298  
Vechi 20.11.2014, 22:14:06
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Te felicită și te pune-n capu' mesei.
Ca să nu te discrimineze cu doo șuturi-n qur.
=))
Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deranjarea linistii publice. Exista infractiune pentru asta.
Aha, adica daca eu vin "si fac pe nebunul" in numele drepturilor omului
(in acest caz dreptul la libera exprimare) de fapt eu violentez prin
comportamentul meu pe ceilalti.

"Evanghelistii" drepturilor omului vor spune imi restrictionati dreptul
la libera exprimare verbala( a injura inseamna a te exprima verbal) si
dreptul la libera exprimare prin alte metode( a flegma inseamna manifestarea
dispretului la extrem) si ca n-aveti voie sa-mi restrictionati acest drept.
Sigur ca aceste argumente ale acestor "evanghelisti" ai dreptului omului
sunt prostii si manipulare pt fraieri, problema este ca daca gazda reactioneaza
intr-un fel atunci o pot sa o acuz de...discriminare, doarece imi cenzureaza
dreptul la libera exprimare si are tupeul sa ia ma ia la rost in propria sa casa.

Ideea este ca daca imi exersez drepturile omului, lezand regulile de comportament intr-o incinta
sau legile casei atunci este o intelegere proasta ale drepturilor omului si ca atare nu
eu sunt cel discriminat ci din contra eu sunt cel care discrimineaza pe cei
din jur.


Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Din punct de vedere etic nu am ce sa comentez aici.
Sa stii ca sentimentul de discriminare uneori este auto-indus.
Aceasta chestie se intampla atunci cand persoana prefera sa se victimizeze
sau isi simte orgoliul personal lezat intr-un fel.Din aceasta cauza, persoana
respectiva are impresia ca ceilalti vor s-o atace cumva si de aceea orice fel
de actiune pe care n-o intelege, ii pare suspecta si o considera ca atac asupra
propriei persoane, de aici considerandu-se discriminat.Problema este ca in toata
povestea asta, cele intamplate se petrec doar in capul sau.
Citat:
Acolo cred ca este o diferenta intre privat si public.
Indiferent de incinta privata/publica, daca persoana respectiva nu respecta
legile casei sau regulamentele de ordine interioara din aceea institutie atunci
atunci fie isi revizuieste comportamentul fie paraseste incaparea.Iar asta
nu-i discriminare, ci aplicarea regulamentelor.

Citat:
Daca ii ingradesti accesul un bolnav de HIV intr-o institutie publica pe motiv ca nu subscrie regulamentului de ordine interioara, nu este discriminare. Dara daca il dai afara pentru ca are HIV, logic, vorbim despre o discriminare, chiar daca acest lucru este trecut in regulamentul de ordine interioara. E ca o clauza abuziva intr-un contract. Un contract sau un regulament de ordine interioara nu poate produce efecte mai presus de lege.
Da, dar aceasta analogie nu este asemenea cazului tau.

Citat:
Consider ca conditia de apartenenta la o religie anume, pentru a beneficia de un serviciu public nu poate fi trecuta in regulamentul de ordine interioara. Cred ca reprezinta o discriminare. Discriminare reprezinta o incalcare a legii. Faptul ca o institutie este autonoma, nu inseamna ca nu se supune legilor.
Nope.Iti dau un exemplu.
Daca un candidat vine la interviu la o firma, iar firma respectiva ii spune ca nu
corespunde pt postul respectiv, asta nu inseamna ca este discriminare.Asta inseamna
pur si simplu ca momentan nu corespunde pt postul respectiv si atata tot.Dar asta
nu inseamna ca firma are o politica abuziva de recrutare.
Citat:
Consider-o un fel de clauza abuziva, care incalca alte legi.
Problema ta cu nasitul se aseamana astfel:
Te duci ca musafir intr-o casa, si acolo vezi ca nu-ti place tie personal
cum este gospodarita casa, cum este condusa casa si apoi ii spui gazdei
ce nu-ti place si ii mai spui sa schimbe anumite legi , doar pentru ca altfel
te-ai simtii discriminat si ca anumite principii dupa care isi gospodareste casa
ti se par tie abuzive.

Inversand situatia, intrebare:
Daca eu as fii acel musafir, iar tu ai fii aceea gazda, ce ai face ? cum ai reactiona ?

Last edited by oaie_cugetatoare; 20.11.2014 at 22:19:34.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 21.11.2014, 10:02:18
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Spun doar atat: imi recunosc ignoranta in ceea ce priveste religia, dar nu miza pe faptul ca tu stii mai multe decat mine despre aceasta. Oricum, in cazul de fata ignoranta mea este una fata de legi si interpretarea acestora.
Ignoranta nu presupune cumva dezinteresul ? Si daca DA, ce framantari ai totusi de esti pe acest forum ? Ai nevoie de ajutor, te simti atras de acest forum intr-un mod inexplicabil, ce te anima ?

Intrebarile de mai sus sunt retorice, nu esti nici primul nici ultimul ateu care paraziteaza acest forum ortodox, ...

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Ma bate gandul sa fac portrete ale unora, prin citate din alte subiecte in care au postat, ca sa vedeti ca NU vor sa va mantuiti: vor doar sa va duca in ratacire, fie prin a nu crede ( foarte putini ), fie prin a crede aiurea.
Ai dreptate, din pacate asa este, se pare ca sunt unii care tin cu tot dinadinsul sa faca asta, si-au facut un scop in viata din lupta impotriva religiei ortodoxe, le sta in gat ca un os probabil si nu stiu ce sa mai faca ...

Last edited by AlbertX; 21.11.2014 at 10:04:53.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 21.11.2014, 10:32:51
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Nu stiu unde vezi tu lupta impotriva credintei ortodoxe sau ortodocsilor in postarile lui Inorogul. Daca el va respecta credinta, nu inseamna ca nu are voie sa o critice.

Poate oamenii ca Inorogul sunt pur si simplu niste ispite de la Dumnezeu pentru voi. In directia asta v-ati gandit? Poate sunt un test de credinta pentru voi credinciosii...
Dar sa ziceti ca vor ca voi sa va mantuiti e o aberatie; pentru ca unii dintre atei/semi-atei/cum vreti sa ii numiti nici nu cred in mantuire. Si acum...cum sa va impiedice cineva care nu crede in mantuire ca voi sa va mantuiti?!

Eu cred in mantuire, dar nu asa cum credeti voi, adevaratii ortodocsi si totusi, nu as putea sa va impiedic sa va mantuiti; asta doar voi o puteti face, exact sa cum eu imi pot impiedica mantuirea (in opinia unora/multora nici macar n-am sanse la mantuire).

Fiecare si-o face cu mana lui. Mai bine rugati-va Domnului sa va lumineze mintea si sa nu faceti fapte care sa va impiedice mantuirea, sa treceti peste ispite etc.

AlbertX, si credinciosilor le stau ateii in gat ca un os si lupta impotriva lor. Ba chiar le stau in gat si ce care cred, dar nu cred exact ca ei (alte religii crestine, alte religii pagane, ortodocsi care nu-s chiar ortodocsi etc.)
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 21.11.2014 at 10:35:32.
Reply With Quote
Răspunde