Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 23.12.2014, 18:01:52
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca un copil are parintii atei sau nepracticanti unde va invata in familie despre religie? Are posibilitatea sa invete la scoala.
Un parinte ateu este la fel de indreptatit sa-si creasca copilul dupa crezul lui ca un parinte ortodox care-si creste copilul in stil ortodox.

Cum ar fi ca cineva sa-ti oblige copilul sa invete dogma musulmana?
Reply With Quote
  #372  
Vechi 23.12.2014, 18:08:00
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu as accepta niciodata sa fiu obligat la ceva dpdv al optiunii religioase,fiecare trebuie sa aiba dreptul de a trai conform propriei constiinte,cu respectarea celorlalti.
Aș spune chiar mai mult: că și cei care facem parte din confesiunea majoritară trebuie să susținem respectarea dreptului la alegere, respectiv libertatea de conștiință a minoritarilor, a oricui. Pentru că asta este voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #373  
Vechi 23.12.2014, 18:15:44
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Aș spune chiar mai mult: că și cei care facem parte din confesiunea majoritară trebuie să susținem respectarea dreptului la alegere, respectiv libertatea de conștiință a minoritarilor, a oricui. Pentru că asta este voia lui Dumnezeu.
Bine spus! Si voia constitutiei!
Reply With Quote
  #374  
Vechi 23.12.2014, 18:24:42
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristi eu nu am cum sa sustin vreodata,in calitate de calvin,pozitia unei organizatii ateiste,cu privire la eliminarea religiei.Dar,asa cum spui si tu,si eu sustin sa se gaseasca o solutie pentru ca toata lumea sa aiba libertatea de a alege.Cred ca leguitorii au aceasta obligatie,de aceea sunt alesi si de aceea,nota bene,promoveaza legi avand crucea in spatele lor,fixata pe peretele din spatele prezidiului.Ei trebuie sa tina cont si de vointa majoritatii,ceea ce este normal,si de drepturile noastre,ale minoritatilor.Eu as opta pt scoli confesionale atestate si religie optionala in scolile de stat.Problemele cu scolile confesionale sunt cele legate de costuri in principal,pt ca invatamantul privat este destul de costisitor si nu toti isi vor permite asta.Aici vorbesc din proprie experienta.Cred ca solutia religiei in scolile de stat ramane cea mai buna varianta,ca sa aiba cat mai multi sanse,cu statut de optionala si atunci fiecare poate opta.Aici insa ar trebui aduse imbunatatiri dar sunt sceptic ca acest subiect,al religiei in scoli,este o prioritate a statului.Prin urmare tot familia ramane baza.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 23.12.2014 at 18:26:51.
Reply With Quote
  #375  
Vechi 23.12.2014, 18:51:19
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Prin urmare tot familia ramane baza.
Ca in majoritatea cazurilor :P
Reply With Quote
  #376  
Vechi 23.12.2014, 19:04:38
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Cred ca solutia religiei in scolile de stat ramane cea mai buna varianta,ca sa aiba cat mai multi sanse,cu statut de optionala si atunci fiecare poate opta.Aici insa ar trebui aduse imbunatatiri dar sunt sceptic ca acest subiect,al religiei in scoli,este o prioritate a statului.Prin urmare tot familia ramane baza.
Așa cred și eu.
Reply With Quote
  #377  
Vechi 23.12.2014, 19:14:22
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aba sunt probleme foarte grave pe care statul roman trebuie urgent sa le rezolve,sunt domenii care au nevoie urgenta de reforma.Starea morala a unei natiuni,cat de sanatoasa este fie si din acest punct de vedere,poate fi apreciata si dupa alte criterii cum ar fi grija fata de copii si batrani.In RO,in comparatie cu alte tari,numarul de analfabeti este in crestere(!)-in principal datorita saraciei multor oameni-sistemul de invatamant este un haos iar pensionarii sunt tratati mizerabil.Sistemul de pensii este gandit anapoda cu perspective sumbre iar statul sustine la modul patetic pe tinerii,in special pe tinerele mame,care vor sa isi intemeieze o familie.Asistenta sociala este o gluma sinistra in comparatie cu alte tari si prin urmare consider ca cei alesi au datoria sa gaseasca solutii de urgenta pentru toate aceste probleme.Nu mai vorbesc de sistemul sanitar,cu totii stim problemele.Dam semne de tara aflata in stare de avarie din multe puncte de vedere si mie nu imi este deloc indiferent in ce tara vor traii copii mei.Exista,bineinteles,si posibilitatea de a apleca in lume dar in nici o tara normala asta nu este regula.Sper ca toti cei care conduc tara asta sa inteleaga ca nu se mai poate asa decat daca dorim sa ne sinucidem dpdv istoric.Romanul trebuie,si are dreptul,sa aleaga intre ce este mai bine,nu cel mai mic rau,asta este o nebunie.Si as mai dori sa fim mult mai vocali si decisi la nivel de reprezentare europeana,nu suntem membrii second-hand decat daca ne multumim cu asta.Vreau o tara demna,care sa pretuiasca munca,sa vobeasca putin si sa gaseasca cele mai bune solutii pt cetatenii ei.Inclusiv dpdb religios.
Reply With Quote
  #378  
Vechi 23.12.2014, 19:48:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Un parinte ateu este la fel de indreptatit sa-si creasca copilul dupa crezul lui ca un parinte ortodox care-si creste copilul in stil ortodox.
Cum ar fi ca cineva sa-ti oblige copilul sa invete dogma musulmana?
Acum cateva ore te intrebam de ce repeti aceleasi lucruri, desi ti-am raspuns de cateva ori. Acum faci iar acelasi lucru. E asa greu sa intelegi o fraza simpla? Si in vechiul sistem ateii puteau face cerere sa nu faca ora de religie copilul lor. Ti-am scris asta si mesajul trecut si in inca vreo cinci mesaje.
In al doilea rand nu toti ateii sunt fanatici (cum esti si tu, desi spui ca nu esti ateu). Multi nu sunt impotriva religiei, sunt agostici, deci nu ar avea avea impotriva ca sa faca religia la scoala copilul lor.
Reply With Quote
  #379  
Vechi 23.12.2014, 19:52:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu as accepta niciodata sa fiu obligat la ceva dpdv al optiunii religioase,fiecare trebuie sa aiba dreptul de a trai conform propriei constiinte,cu respectarea celorlalti.Daca nu mi s-ar respecta acest drept atunci categoric,cu orice risc,mi-as retrage copii de la acele ore.
Nu il mai asculati pe abaa, am scris de cateva ori (inclusiv lui) ca si in acest sistem cei ce nu vor pot face cerere sa nu participe copilul lor la ora de religie (inclusiv cei din alte culte care nu au profesor).
Reply With Quote
  #380  
Vechi 23.12.2014, 19:56:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu il mai asculati pe abaa, am scris de cateva ori (inclusiv lui) ca si in acest sistem cei ce nu vor pot face cerere sa nu participe copilul lor la ora de religie (inclusiv cei din alte culte care nu au profesor).
Daca lucrurile stau cum spui tu atunci nu vad o problema.Din ce stiu exista o decizie a Curtii Constitutionale care este definitiva dar nu imi este clar cum va fi pusa in practica.Vom vedea in viitorul apropiat.Acestea fiind spuse eu ma retrag din discutie,am spus ce aveam de spus si nu as dori ca opiniile mele sa nasca tulburare in aceste clipe.Sper sa fie intelese strict in sensul lor.Numai bine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare