Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 23.12.2014, 20:05:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Doamne ajută!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #382  
Vechi 23.12.2014, 20:28:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Daca lucrurile stau cum spui tu atunci nu vad o problema.Din ce stiu exista o decizie a Curtii Constitutionale care este definitiva dar nu imi este clar cum va fi pusa in practica.Vom vedea in viitorul apropiat.Acestea fiind spuse eu ma retrag din discutie,am spus ce aveam de spus si nu as dori ca opiniile mele sa nasca tulburare in aceste clipe.Sper sa fie intelese strict in sensul lor.Numai bine.
Acea contestatie a fost depusa de Emil Moise din Buzau, cel cu icoanele din grupul lui Cernea. Ei nu vor ca sa fie un sistem echitabil sau altceva, scopul este eliminarea religiei din scoli. Pentru ca suntei atei militanti si nu suporta religia. Pana acum cei ce nu doreau faceau o cerere, desi religia era obligatorie in primele clase. Noua decizie spune ca cei ce vor sa faca religie trebuie sa faca cerere, iar ala unu din scoala care nu vrea nu mai trebuie sa faca.
Reply With Quote
  #383  
Vechi 24.12.2014, 02:36:01
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Mă număr printre cei care au așteptări bine definite de la școală. Doresc mai întâi două lucruri:
a) școala să ofere stări de spirit benefice pentru copil, iar nu mai întâi cunoștințe (efemere, perisabile, părtinitoare);
b) școala să te învețe cum să înveți; pentru că vei învăța toată viața și nu e deloc de neglijat cum vei face asta. Eu cred că o școală care nu te învață cum să înveți și care nu cultivă interesul pentru învățarea permanentă e o școală proastă, inutilă, deformantă.
Orice altceva mi se pare secundar, poate chiar să lipsească.
Din nefericire, școala românească de azi oferă orice, numai îndeplinirea celor două condiții la care eu țin cel mai mult nu oferă.
*
Ca profesor, am fost privit cu neîncredere de elevi (și de profesori) cel puțin în primul semestru al fiecărui an.
Cele două așteptări ale mele le onoram în primul rând eu însumi, ca profesor. Din această pricină elevii erau buimăciți, nu înțelegeau deloc ce vreau de fapt de la ei și de la oră. Ei erau, din păcate, obișnuiți cu altceva, cu alt fel de desfășurare a lecțiilor. De pildă erau derutați de faptul că pretindeam constant (acolo unde spațiul permitea sau unde șurubul stahanovist nu suda banca de podea) să elimine rândurile de bănci și să discutăm șezînd pe scaunele așezate în cerc, după modelul rogersian (mă refer la Carl Rogers) al grupurilor nondirective. Abia după un semestru începeau să se lămurească. În semestrul doi se putea în sfârșit studia și învăța, venind rândul satisfacțiilor precum și al regretului că nu vom mai lucra împreună (psihologia se face doar în clasa a X-a).
Ce fel de elevi găseam? Obedienți, plictisiți, tocilari, hipercompetitivi (leșinați după note și premii), cu o ambiție găunoasă și agresivă, neinformați sau dezinformați, fără vreo metodă de studiu individual sau de participare la ore etc. Cel mai trist era că nu știau ce pot face cu o carte, cu un text. Aveau apucături din preistoria pedagogiei și din cultura de ghetou. Cum au ajuns așa? Evident, prin modul generalizat de lucru în școala românească.
*
Avem o școală foarte slabă, în ciuda laudelor care vin pe filiera aplaudacilor olimpicilor (bieții copii!). Nu este formativă, ci deformantă și dezinformativă.
În acest context, o disciplină atât de importantă și de solicitantă, în fond, cum este Religia, nu are decât o șansă: să fie masacrată.
Dacă școala e o harababură și oferă un mediu nesănătos pentru copil, cum ar putea să fie ora de Religie? Credem cumva că profesorul teolog e Superman sau Magician?
Cunosc câțiva profesori de Religie, sunt oameni în preajma cărora prefer să tac, pentru că am ce asculta. Cu toate acestea ei nu pot face mai nimic în afară de faptul că suferă. A fi profesor de Religie azi e, după mine, o formă de mucenicie. Sau, dacă vreți, o aventură marca Don Quijote.
*
Cu cât mă gândesc mai mult la decizia ca religia să fie materie opțională, cu atât înclin să cred că această măsură e spre binele copiilor. Decât să fie prinși în malaxorul unei batjocoriri generale, mai bine să aibă parte de educație creștină în familie și în Biserică.
Educația pentru mântuire este un mărgăritar care nu se cuvine să fie aruncat în lături. Nu de alta, dar unii au obiceiul porcin de a se întoarce și de a sfâșia. Pe copii, mai întâi, la contactul lor inocent cu nestematele Ortodoxiei.
Reply With Quote
  #384  
Vechi 24.12.2014, 08:03:38
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Cei care tot spun ca religia nu trebuie sa fie obligatorie, ori nu au facut religie in scoala, ori nu au copii, ori au copii dar nu s-au sinchisit sa citeasca legea.

Religia nu a fost niciodata obligatorie. Eu am avut colegi de alta credinta si nu stateau la ore. Catolicii, protestantii si ce mai erau, nu stateau la ore. Plecau. La inceputul anului trebuia sa vb cu dirigintele sau doamne invatatoare si sa depuna cererea de invoire de la ora de religie.

Oricum, stati linistiti ca ora de religie nu pleaca nicaieri.

E interesant ca noi ne aducem aminte de profesorii de religie doar in momente de genul acesta. In rest, uitam complet de dansii. Ar trebui ca profesorii de religie sa fie luati sub aripa ierarhului locului, sa nu fie acceptati tot felul de oameni sa predea religie si asa mai departe. Sunt profesori foarte buni de religie, dar sunt si niste jigodii. Sunt profesori atei sau necredinciosi care predau religie. Defapt, de ce ma mai mir, din moment ce sunt si in universitatile teologice.

Eu consider ora de religie ca fiind una importanta. Da, multi spun aici ca parintii trebuie sa ofere educatia. Da, asa e. Dar cui ii lasam pe copiii care au parinti necredinciosi? Multi copii s-au apropiat de Biserica datorita orei de religie, si odata cu ei, si parintii lor. Ati auzit doar de cazuri in care copilul mic isi tragea tatal dupa el la Biserica. Sau de acel caz in care fata, afland la ora de religie ca avortul e pacat, s-a dus suparata acasa si i-a spus mamei: esti la talpa iadului! Mama, surprinsa, intreaba: De ce? Fata: Faci avorturi! Mama ei e medic ginecolog si facea si avorturi. Si da, a incetat a mai face avorturi si s-a apropiat si ea de Biserica.

Oricum, cei care urla impotriva orei de religie nu sunt interesati cu adevarat de educatia copiilor. Altfel, ar urla impotriva harababurei care este acum in invatamant.

(Parintele Necula are o conferinta pe tema aceasta, daca e cineva interesat. E pe youtube.)
Reply With Quote
  #385  
Vechi 24.12.2014, 09:04:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ce fel de elevi găseam? Obedienți, plictisiți, tocilari, hipercompetitivi (leșinați după note și premii), cu o ambiție găunoasă și agresivă,
Ati avut noroc. Probabil, cu o scoala in care parinti carora le pasa inca se mai inghesuie sa-si dea copiii. Sa va fereasca Dumnezeu de contrariu. De elevi pe care-i doare in spate de note si premii, lipsiti de orice ambitie, care nu isi doresc altceva decat sa se termine ora, ziua, copilaria, viata.

Citat:
Avem o școală foarte slabă, în ciuda laudelor care vin pe filiera aplaudacilor olimpicilor (bieții copii!). Nu este formativă, ci deformantă și dezinformativă.
Cam asa credeam si eu inainte de a intra in contact nemijlocit cu scoala din Occident. Aici, insa, am gasit spalarea creierelor odata cu aplicarea "noilor metode pedagogice", cu cat mai noi cu atat mai dezastroase. Aici am gasit adevaratul tezism care era cu totul imperfect in Romania lui Ceausescu, dar de care elevul occidental de azi anevoie mai poate scapa, strans in menghinele unui invatamant care urmareste, de fapt, crearea de mancurti. Un invatamant in care, la ora de limba materna, Balzac este inlocuit cu studiul notitelor de utilizare din interiorul flacoanelor de medicamente, istoria Frantei este inlocuita cu istoria ONU, geografia este inlocuita cu lectii de tip "Ciudad de Mexico: studiu de caz", la biologie copiii de a 8-a izoleaza ADN-ul fara sa stie ce este acela un acid nucleic, etc. Sa ma mai mir ca oameni cu bacul luat (odinioara un examen greu in Franta, pe care il luau doar jumatate dintre candidati) ma intreaba daca Romania "este dincolo sau dincoace de Germania ?". Daca acesta e viitorul invatamantului si in Romania, prea dispusa sa copieze orice cretinatate din Occident, atunci sunt mai mult decat ingrijorat. Iar vorba populara "schimbarea domnilor, bucuria nebunilor" se poate extrapola la invatamant: schimbarea metodelor pedagogige, bucuria debililor.


Citat:
Cu cât mă gândesc mai mult la decizia ca religia să fie materie opțională, cu atât înclin să cred că această măsură e spre binele copiilor. Decât să fie prinși în malaxorul unei batjocoriri generale, mai bine să aibă parte de educație creștină în familie și în Biserică.
Bine ati venit printre noi! A nu se crede ca acest caracter optional al religiei este o masura ideala. Intr-un invatamant ideal, studiul religiei ar trebui sa ocupe un rol central. Dar, in situatia actuala, in cazul dat, delimitarea religiei de invatamant este spre binele religiei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #386  
Vechi 24.12.2014, 09:54:41
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Cum ar fi daca matematica ar fi o materie optionala incepand cu clasa a 5-a ?
Ce parinte si-ar mai inscrie copilul la aceasta materie ? Eu cred ca sub 30% ar mai face matematica ...

Intre matematica si religie care e mai folositoare ?

Last edited by AlbertX; 24.12.2014 at 09:57:32.
Reply With Quote
  #387  
Vechi 24.12.2014, 10:44:53
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Intre matematica si religie care e mai folositoare ?
Depinde. Pentru tine probabil ca este religia mai folositoare, si acorzi matematicii o atentie scazuta.

Eu personal cred ca matematica este mai folositoare.
Reply With Quote
  #388  
Vechi 24.12.2014, 10:53:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Depinde. Pentru tine probabil ca este religia mai folositoare, si acorzi matematicii o atentie scazuta.

Eu personal cred ca matematica este mai folositoare.

Uite aici intelepciune de mii de ani :)

”Ce-i foloseste omului să câstige lumea întreagă, dacă-si pierde sufletul? Sau ce ar putea să dea omul, în schimb, pentru sufletul său?” (Marcu 8, 36-37)

Dupa cum se vede,oamenii pot trai foarte bine si fara matematica :)
Cati o inteleg? Si profesorii se fac vinovati ca nu au un system de predare eficient ci ca sa nu-si bata capul cu cei care nu inteleg din prima,merg inainte cu turuitul cine intelege bine,cine nu vine la vara!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #389  
Vechi 24.12.2014, 11:44:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dupa cum se vede,oamenii pot trai foarte bine si fara matematica :)
Pai normal. Atata timp cat ii dai unui om mancare, aer, apa si niste haine acolo, traieste fara orice altceva. :)
Reply With Quote
  #390  
Vechi 24.12.2014, 14:42:42
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai normal. Atata timp cat ii dai unui om mancare, aer, apa si niste haine acolo, traieste fara orice altceva. :)
Atata timp cat pentru evolutionistii atei omul este doar o maimuta evoluata, e normal sa gandeasca asa.
De ce ar fi o maimuta preocupata de matematica ... ar fi interesant de stiut.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare