Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 24.12.2014, 16:22:53
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
De ce ar fi o maimuta preocupata de matematica ... ar fi interesant de stiut.
Cum de ce? Ca să lase impresia (în acord cu presiunea mediului cultural în care viețuiește) că ... evoluează!......:))))
Reply With Quote
  #392  
Vechi 24.12.2014, 17:32:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Dar cui ii lasam pe copiii care au parinti necredinciosi? Multi copii s-au apropiat de Biserica datorita orei de religie, si odata cu ei, si parintii lor.
Tot ce ai scris tu in mesaj am sustinut si eu. Dar se pare ca tot pentru noi le scriem, care stim aceste lucruri.
Reply With Quote
  #393  
Vechi 25.12.2014, 02:31:31
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Da, credința este din auzite. În școala unde se predă Religie copiii au șansa, în ciuda unui mediu familial unde nici măcar nu se pomenește Numele Domnului (sau, cum adeseori se întâmplă, e pomenit cu prilejul înjurăturilor), să afle o mulțime de lucruri despre om și Dumnezeu, despre mântuire, viața veșnică, despre Hristos, despre creștinism și Biserică.
Mulți se folosesc de această șansă. Sufletul le e mișcat și încep să înmugurească în ale credinței.
Unii nu se folosesc. Unii se întorc chiar împotrivă.
(Să ne reamintim Pilda Semănătorului.)
*
O educație creștină sistematică și productivă (adică una care să contribuie real la formarea unui creștin) se face însă și dincolo de școală. Învățământul oferă doar o deschidere, oferă o zare, o perspectivă nouă, poate.
Educația creștină însă, cred eu, trece musai prin Biserică, prin participarea la slujbe, la Sfintele Taine, prin relația ziditoare cu duhovnicul (nu orice relație cu preotul este ziditoare - unele sunt smintitoare, din păcate) și cu ceilalți creștini (la noi, după opinia mea, acesta este un punct slab al Bisericii astăzi, mult speculat de cei din alte confesiuni - și pe bună dreptate).
Mai este și conflictul dintre ce află copilul la oră (cum ar trebui să fie viața oamenilor, așa cum arată perspectiva Bisericii) și ce vede în jurul lui - acasă, pe stradă, la televizor, pe internet, la ceilalți copii. Sub presiunea unei lumi care e oricum dar nu creștină, mă întreb ce se întâmplă în sufletul unui elev care ia parte și la orele de religie...
*
O altă problemă este lucrarea harului. Noi ortodocșii spunem despre cei din alte confesiuni că le lipsește Harul. Susținem că ar fi doar în Biserică, la noi adică. Atunci cum rămâne cu ora de Religie? E Harul acolo sau nu? Chestiunea asta merită dezbătută, cred, în mod special. Poate pe un alt topic, într-o altă eră...
Opinia mea e că ori ne nuanțăm teoria despre Har (mai degrabă), ori acceptăm că în școală nu lucrează Harul (afirmație pe care eu o consider falsă).
Sub aspect doctrinar cunoștințele propuse prin manualele de religie mi se par cu totul corecte, adică în deplin acord cu Învățătura Bisericii. Dar care e impactul acelor texte asupra copilului și cum e condus procesul acestei întâlniri (dintre copil și manual, în prezența profesorului) și ce fel de atmosferă trăiesc elevii - e mai degrabă o întrebare dificilă, care necesită studii îndelungate și minuțioase, decât vreo certitudine. Eu cred că în școli s-a desfășurat, la modul heirupist și amatorist, un experiment bazat mai degrabă pe dorință și voință (de putere și control) decât pe date precise, sigure. Mai mult, a fost la mijloc și o afacere grasă pentru editurile și tipografiile care au susținut acest experiment didactic național.
*
Mi-aș dori ca elevii din România să facă Religie în toată școlaritatea, inclusiv în facultate și chiar la studiile doctorale și postdoctorale. Asemenea, consider că au nevoie și de psihologie, de-a lungul întregii vieți.
Dar să se facă profesionist, cu adevărat, iar nu amatorist și urechist. O carte scrisă bine de un colectiv de autori nu asigură nici pe departe un învățământ de calitate, nu oferă certitudini educaționale.
Deocamdată sunt dezamăgit de modul în care societatea noastră (dascăli, copii, părinți etc.) a rezonat la întâlnirea cu ora de Religie. Consider că este un eșec și că în prezent se impune o evaluare atentă și onestă a eșecului înregistrat. Pentru că despre eșec e vorba, despre cufundarea întregului proces de învățământ în derizoriu și lipsă de perspectivă.
Îmi place să cred că Biserica nu va lăsa soarta Religiei la mâna răuvoitorilor și neputincioșilor. Îmi imaginez că Patriarhatul cercetează cu toată răspunderea problema apărută în școli și că va găsi, sub înrâurirea Duhului Sfânt, calea prin care, la timpul potrivit, Religia să revină ca disciplină școlară permanentă și de neînlocuit. Cum, însă, se va face aceasta, eu nu pot să îmi închipui. Și nici nu este nevoie. Important este ca poporul român să nu se vândă cu totul și definitiv, în anii care, poate, vor mai veni.
Mi-ar părea rău să descopăr că am fost, a câta oară?, naiv sau mult prea optimist.
Reply With Quote
  #394  
Vechi 25.12.2014, 02:55:54
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bine ati venit printre noi! A nu se crede ca acest caracter optional al religiei este o masura ideala. Intr-un invatamant ideal, studiul religiei ar trebui sa ocupe un rol central. Dar, in situatia actuala, in cazul dat, delimitarea religiei de invatamant este spre binele religiei.
Nu mă număr printre voi. Pentru că, deși susținem aparent aceeași poziție, avem motive diferite și urmărim scopuri diferite. Chiar contrarii!
Eu nu mă număr printre cei care consideră că BOR este schismatică, nici nu atac la fiecare mesaj credința ortodoxă, nici nu preamăresc catolicismul sau alte concepții. Și nici printre ortodocsiști nu mă număr, nu văd pe cei din alte confesiuni ca fiind "câini", "șerpi", "fiare" ș.a.m.d. Nu confund credința și viața în Hristos, cu ideologiile voastre sterile.
De asemenea, spre deosebire de "voi", nu sunt interesat de "binele religiei", ci de binele omului credincios. Religia n-are decât să piară. Cu tot cu Biblia și cu toate hârțoagele mileniilor de bâjbâială. Însă omul credincios, după chipul și asemănarea Domnului, trebuie să rămână! Inima lui să fie vie iar duhul lui să fie curat, zidit în Domnul. De va fi așa, nu vom duce lipsă de Scriptură, întrucât va fi scrisă pe tablele de carne ale inimii și pe cerul lăuntric al duhului fiecărui creștin. Și, la nevoie, va fi rescrisă de creștini.
Nu omul e făcut pentru religie (în fond, o invenție idolatră), ci religia pentru om (pentru cine o avea nevoie de un sistem de păreri sclifosite ale unor măgari care se cred savanți). Nu omul e făcut pentru sâmbătă, ci sâmbăta pentru om. Voi, însă, credeți în ideologia voastră pe care o idolatrizați și uitați că Dumnezeu S-a făcut Om și S-a răstignit pentru a mântui pe om, iar nu pentru a înălța noi religii. Nu de oameni vă pasă, ci de ideologia voastră în care v-ați zidit și ruinat sufletele, vânzîndu-le părerilor și nimicniciei. Ați fi în stare să uitați cu totul de oameni, de oamenii vii în carne și oase, numai să rămână în veșnicie ideile voastre de care sunteți îndrăgostiți cu toată ființa. Idei deșarte, idei nebunești, din pricina cărora au fost mutilați și uciși sute de milioane de oameni.

Problema, așadar, nu este delimitarea religiei de învățământ spre binele religiei, ci învierea învățământului, prin Hristos, pentru binele oamenilor.
Dar vouă nu vă pasă de asta. Așadar, nu mă numărați cu "voi".
Și nici cu "ei".
Reply With Quote
  #395  
Vechi 25.12.2014, 16:07:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

„De va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat; iar de va fi ochiul tău rău, tot trupul tău va fi întunecat.”
Ochi este numită aici mintea, iar trup întreaga alcătuire a sufletului. Astfel, dacă mintea e simplă, în suflet e lumină; dacă mintea este vicleană, în suflet va fi întuneric.
Dar ce este mintea simplă și ce este mintea vicleană? Mintea simplă este aceea care primește tot ce este scris în cuvântul lui Dumnezeu cu credința nestrămutată că totul este așa cum se spune acolo: în ea nu este loc pentru nici un fel de vicleșug sau îndoială. Mintea vicleană este aceea care se apropie de cuvântul lui Dumnezeu cu viclenie, cercetând și iscodind cu gând fățarnic. Ea nu poate să creadă de-a dreptul, ci supune cuvântul lui Dumnezeu filozofărilor sale, apropiindu-se de el nu ca un ucenic, ci ca un judecător și critic, verificându-l; iar apoi fie că îl ia în râs, fie că spune cu superioritate: „da, nu e rău”.
Sfântul Teofan Zăvorâtul
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #396  
Vechi 25.12.2014, 20:22:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pastorală la Nașterea Domnului a ÎPS. Laurențiu, Mitropolitul Ardealului (2014)

Iubiți credincioși,

Acum, la 25 de ani de la jertfa martirilor din Decembrie 1989, societatea noastră este greu pusă la încercare. Libertatea de credință, valorile moral-spirituale pentru care s-a luptat, în care am crezut, pentru care mii de tineri s-au jertfit sunt trecute pe agenda Curții Constituționale și puse sub semnul întrebării.

În urmă cu puține săptămâni, am luat act cu profundă mâhnire de decizia discriminatorie a Curții Constituționale a României, îndreptată împotriva existenței orei de religie în școli, o decizie prin care se încearcă descurajarea participării elevilor la ora de religie prin măsuri birocratice excesive pentru majoritatea părinților acestora, favorizând evident, în schimb, o minoritate care nu acceptă ora de religie, deși învățământul religios în țara noastră este garantat de Constituție.

Uităm, oare, de rolul fundamental al Bisericii noastre, în edificarea Statului Național Român, de faptul că, în întreaga țară, dar mai ales aici, în Transilvania, Ortodoxia a salvat și înviat ființa noastră națională? Uităm că Școala Românească s-a născut în Biserica Ortodoxă, că Sfânta Scriptură și cărțile de cult au fost cele dintâi manuale de învățătură, apărute și ele în tiparnițele mănăstirilor ortodoxe? Uităm, oare, de rolul covârșitor al credinței, al valorilor morale ortodoxe în creșterea sănătoasă a copiilor și a tinerilor noștri?

Astăzi, la peste 500 de ani de la atestarea primei școli românești, care-și desfășura activitatea la Biserica „Sf. Nicolae” din Șcheii Brașovului (1495), când istoria dă mărturie desăvârșită despre rolul atât de important al Ortodoxiei în devenirea noastră ca neam, în consolidarea și dezvoltarea valorilor spirituale ale ethosului nostru românesc, o Instituție fundamentală a Statului înclină spre secularizare și indiferentism religios, considerând, asemenea minorității atee, că religia discriminează!!

Refuzăm, oare, prin hotărâri constituționale învățământul religios — un dar pe care ni l-a dat Dumnezeu și, în același timp, un drept pe care l-am dobândit? Chiar putem ignora faptul că mii de studii de sociologie și psihologie arată cât de importantă este educația religioasă în viața copiilor noștri? Dependența de droguri, violența, libertinajul sexual, hoțiaș.a. sunt, conform acestor studii, în procente mult mai mari în familiile în care copiii au fost privați de educație religioasă. Se dorește, oare, ca generații întregi de copii să nu aibă nicio alternativă și niciun ajutor în fața tentațiilor societății moderniste, care consideră sinucidereaun act de curaj? Se dorește, oare, ca în viitor țara noastră să aibă oameni lipsiți de orice sprijin spiritual, oameni lipsiți de cultură religioasă, care urmăresc doar binele personal, nu și al aproapelui și al societății? Formarea caracterului religios-moraleste o necesitate pentru copiii noștri, viitorul de mâine al Țării, nu numai ai Bisericii. Acest proces foarte important începe în familie, se continuă în școalăși se desăvârșește în Biserică. În școală se face doar educație religioasă, nu îndoctrinare confesională, cum pretind cei potrivnici învățării religiei, se împărtășesc valori sufletești veșnice, nu simple informații. Copiii noștri crescuți în familii creștine au dreptul de a cunoaște spiritualitatea Bisericii și tainele credinței noastre, la școală să dobândească deprinderi și aptitudini care să îi ajute în viață, pentru ca și ei, la rândul lor, să poată întemeia o familie reușită.

Considerăm că într-un stat de drept trebuie respectate și drepturile majorității, nu numai ale unei minorități, în condițiile în care credincioșii ortodocși sunt majoritari între contribuabilii instituțiilor de învățământ. Astfel, instituțiile Statului nu vor putea neglija acest lucru, încălcând un drept fundamental al familiei creștine.

http://acvila30.ro/taina-intruparii-...domnului-2014/
Reply With Quote
  #397  
Vechi 25.12.2014, 21:04:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pastorală la Nașterea Domnului a ÎPS. Laurențiu, Mitropolitul Ardealului (2014)
S-a citit si la noi.
Reply With Quote
  #398  
Vechi 28.12.2014, 19:30:17
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tot ce ai scris tu in mesaj am sustinut si eu. Dar se pare ca tot pentru noi le scriem, care stim aceste lucruri.
Asa este! Tot cei care stiu inteleg despre ce este vorba. Din pacate, restul raman simpli comentatori. Sunt uluita de cati romani sunt pentru scoaterea religiei din scoli. Trist!
Reply With Quote
  #399  
Vechi 28.12.2014, 19:33:16
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Si Preasfintitul Pimen a atins subiectul in pastorala adresata credinciosilor cu prilejul Nasterii Domnului.

https://www.youtube.com/watch?v=0FDbcCKnIkE
Reply With Quote
  #400  
Vechi 28.12.2014, 20:11:13
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si Preasfintitul Pimen a atins subiectul in pastorala adresata credinciosilor cu prilejul Nasterii Domnului.

https://www.youtube.com/watch?v=0FDbcCKnIkE
Dar de ce citeste de pe hartii si nu vorbeste liber ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare