Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2024, 00:47:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit Imagini monumentale, Boboteaza pe faleza Tomisului!

https://youtu.be/7x26NfjRpfo?t=183

Mă uitam recent la imaginile de la Constanța, ÎPS Teodosie condus cu caleașca, flancat de George Simion care merge pe jos, cu 20.000 de mii de oameni în spate și cu alai cu care trase de boi și cu prapori bisericești.

Parcă e o frescă a creștinismului în perioada lui primară, când se făceau multe minuni și se trăia foarte viu, iar basileul - conducătorul primea mirungere de la Patriarh în simfonia(înțelegerea) bizantină.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2024, 22:14:48
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
https://youtu.be/7x26NfjRpfo?t=183

Mă uitam recent la imaginile de la Constanța, ÎPS Teodosie condus cu caleașca, flancat de George Simion care merge pe jos, cu 20.000 de mii de oameni în spate și cu alai cu care trase de boi și cu prapori bisericești.

Parcă e o frescă a creștinismului în perioada lui primară, când se făceau multe minuni și se trăia foarte viu, iar basileul - conducătorul primea mirungere de la Patriarh în simfonia(înțelegerea) bizantină.
A fost mama mea sa ia aghiazma de acolo, eu asteptam sa iau de la mine de la biserica, dar cand mi-a spus ca a luat deja de acolo, nu am mai luat de la mine din biserica din cartier. Cand a adus de acolo de la Teodosie, am gustat apa dimineata a doua zi, si sincer, am ramas de prost gust. Apa avea gust de canalizare....

Am luat apa sfintita de la alta biserica si in urmatoarea zi am gustat, si chiar avea gust de apa sfintita.

Nu mint, vorbesc ceea ce am simtit cand am gustat.

Apa sfintita curata microbii, si purifica proprietatile apei, in niciun caz acea apa cu gust de canalizare (se simtea ca era de la robinet netratata). I'm sorry!

La orice slujba de sfintire, preotul cere lui Dumnezeu sa trimita Harul sau (Duhul Sfant), dar daca de data asta Dumnezeu nu a vrut sa trimita Har la sfintirea apei de catre Teodosie in special? Nu vreau sa ajung sa judec, dar tot imi confirma teoria ca in functie de cat de curat e duhovnicul acolo Dumnezeu trimite Harul sau.

Credeti ca un duhovnic care face pacate grele: coruptie, pedofilie, sodomie, alcoolist, Dumnezeu mai trimite har la slujbele lui (intrebare generala legata de toti preotii)? Sau un duhovnic care e smerit, curat cu duhul are sanse sa trimita Dumnezeu Harul sau mai mult?

Intreb ca poate ma insel, si teoria mea ar putea fi falsa, dar ce am simtit la gust la apa aceea m-a determinat sa imi confirme teoria despre Teodosie.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 09.01.2024 at 22:20:16.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2024, 22:43:43
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 662
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
La orice slujba de sfintire, preotul cere lui Dumnezeu sa trimita Harul sau (Duhul Sfant), dar daca de data asta Dumnezeu nu a vrut sa trimita Har la sfintirea apei de catre Teodosie in special? Nu vreau sa ajung sa judec, dar tot imi confirma teoria ca in functie de cat de curat e duhovnicul acolo Dumnezeu trimite Harul sau.

Credeti ca un duhovnic care face pacate grele: coruptie, pedofilie, sodomie, alcoolist, Dumnezeu mai trimite har la slujbele lui (intrebare generala legata de toti preotii)? Sau un duhovnic care e smerit, curat cu duhul are sanse sa trimita Dumnezeu Harul sau mai mult?

Intreb ca poate ma insel, si teoria mea ar putea fi falsa, dar ce am simtit la gust la apa aceea m-a determinat sa imi confirme teoria despre Teodosie.
Să știi că faci foarte bine că întrebi, fiindcă asta e o problemă mare. Această gândire face parte din erezia donatistă:

Citat:
donatiștii considerau, între altele, că validitatea și eficiența Sfintelor Taine depind de vrednicia morală a săvârșitorilor Tainelor.

(...)

Atitudinea Ortodoxiei față de donatism o formulează clar sfântul Simeon al Tesalonicului(† 1429) care, în Tratatul despre Simboalele de credință ortodoxe, spune: “Duhul Sfânt nu hirotonește pe toți cu voința Sa, dar lucrează prin toți... Cel ce nu s-a hirotonit după pravilă, arhiereu, preot sau cleric, darul lui Dumnezeu lucrează printr-însul în virtutea hirotoniei, pentru credința și mântuirea celor ce vin la el, care primesc darul sfințirii întru credință, adică cei hirotoniți sunt sfințiți, cei legați sau dezlegați de păcate sunt legați și dezlegați, și Tainele sunt Taine, căci nu lucrează omul, ci darul ca printr-un organ; dar vai de acel organ, de va lucra cu nevrednicie, potrivnic voinței lui Dumnezeu, și vai de omul care batjocorește toate acestea” (IX, 10-13)
(de pe https://ro.orthodoxwiki.org/Donatism)

E adevărat că Sfințirea Aghiasmei Mari nu este Sfântă Taină ci ierurgie, dar ÎPS Teodosie are harul arhieresc, și nu m-aș băga la afirmații de tipul ăsta, contestând harul ierarhiei. Critica omului și acțiunilor sale e altceva, dar nu e bine să ne întindem mai departe, către lucrarea harului în Biserică.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 09.01.2024 at 22:47:20.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2024, 01:00:06
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Să știi că faci foarte bine că întrebi, fiindcă asta e o problemă mare. Această gândire face parte din erezia donatistă:



(de pe https://ro.orthodoxwiki.org/Donatism)

E adevărat că Sfințirea Aghiasmei Mari nu este Sfântă Taină ci ierurgie, dar ÎPS Teodosie are harul arhieresc, si nu m-as băga la afirmații de tipul ăsta, contestând harul ierarhiei. Critica omului și acțiunilor sale e altceva, dar nu e bine să ne întindem mai departe, către lucrarea harului în Biserică.
Hmm, am inteles. Nu stiam de donatism. Ms de share. Am citit acest paragraf: "Duhul Sfânt nu hirotonește pe toți cu voința Sa, dar lucrează prin toți... Cel ce nu s-a hirotonit după pravilă, arhiereu, preot sau cleric, darul lui Dumnezeu lucrează printr-însul în virtutea hirotoniei, pentru credința și mântuirea celor ce vin la el, care primesc darul sfințirii întru credință, adică cei hirotoniți sunt sfințiți, cei legați sau dezlegați de păcate sunt legați și dezlegați, și Tainele sunt Taine, căci nu lucrează omul, ci darul ca printr-un organ; dar vai de acel organ, de va lucra cu nevrednicie, potrivnic voinței lui Dumnezeu, și vai de omul care batjocorește toate acesteaâ"

Dar culmea ca se spune ca apa sfintita, inclusiv Aghiasma Mare curata toata apa de microbi dupa slujba, nu am explicatie pentru apa cu gustul aiurea. Ce are gust ciudat intr-o apa, inseamna ca inca exista bacterii. Eu apa asta o folosesc la stropit in casa, dar nu o mai beau, iau Aghiasma Mare de la alta biserica. Daca mai e cineva din Constanta si a simtit acest gust de la Teodosie sa spuna (in special de pe 5 ianuarie, din Ajunul Bobotezei, ca de atunci a fost luata apa).
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 10.01.2024 at 01:05:26.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2024, 01:19:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
A fost mama mea sa ia aghiazma de acolo, eu asteptam sa iau de la mine de la biserica, dar cand mi-a spus ca a luat deja de acolo, nu am mai luat de la mine din biserica din cartier. Cand a adus de acolo de la Teodosie, am gustat apa dimineata a doua zi, si sincer, am ramas de prost gust. Apa avea gust de canalizare....
Când luăm apă sfințită, ideal ar fi să fie transportată într-un recipient curat, de preferabil de sticlă curată și tratată termic ,nu pet.
Dacă în recipient rămâne chiar și puțină murdărie strică apa sfințită.

Doi la mână, nu știu dacă a pus ÎPS Teodosie mâna în acel vas, eu vreau să iau dintr-un vas în care a pus Înalt Prea Sfinția Sa întreită invocare a Duhului Sfânt peste apă.

Am văzut că s-a întors Iordanul înapoi când a făcut ÎPS Teodosie o slujbă acolo

https://www.youtube.com/watch?v=7ecIWWlyMp8

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Credeti ca un duhovnic care face pacate grele: coruptie, pedofilie, sodomie, alcoolist, Dumnezeu mai trimite har la slujbele lui (intrebare generala legata de toti preotii)? Sau un duhovnic care e smerit, curat cu duhul are sanse sa trimita Dumnezeu Harul sau mai mult?
ÎPS Teodosie nu are păcatele cu care a fost maculat de un preot din Arhiepiscopia Bucureștilor, parcă părintele Ioan Buga care-i purta pică de când Teodosie era acolo arhiereu chemat de P.F. Teoctist la slujire.

Nu cred presa când zice de Teodosie că ar avea păcate grele.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Intreb ca poate ma insel, si teoria mea ar putea fi falsa, dar ce am simtit la gust la apa aceea m-a determinat sa imi confirme teoria despre Teodosie.
Apa se poate strica și de la necredința noastră.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2024, 01:34:33
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...de preferabil de sticlă curată și tratată termic ,nu pet.
Dacă în recipient rămâne chiar și puțină murdărie strică apa sfințită.

Apa se poate strica și de la necredința noastră.
Asta nu am luat in calcul. Pff....:/

Nu am avut probleme la gust cu alta Aghiasma de la cealalta biserica.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2024, 01:46:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Asta nu am luat in calcul. Pff....:/

Nu am avut probleme la gust cu alta Aghiasma de la cealalta biserica.
Trebuie luat în sticlă curată apă din butoiul în care a sfințit ierarhul și să o iei tu personal și abia apoi vezi experimentul.

Eu cred că Theodosie are putere de a zgândări anumite duhuri rele în oameni, de aceea când a dat lumină de Paști la odovanie că atunci s-a putut, a făcut unul scandal, sau sunt diferiți oameni care au manifestări câteodată când citește el moliftele.

Dacă era un sodomit cum îl acuza presa prin anii 2000, acum avea soarta episcopului Corneliu sau a altora, omul stă foarte mult în slujbă, călătorește mult fiindcă ține să ajungă la mănăstiri și parohii, doarme puțin, nu are stomacul mărit de îmbuibare, știe psaltirea pe de rost, a fost profesor deci citește în greacă texte sfinte, e mai aproape de sensurile originale.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.01.2024, 11:57:00
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

@Adr.iu91,

Daca zici ca apa sfintita avea gust de canalizare, e strict problema Duhului Sfant caci am vazut cu ochii mei pe TV ca Teodosie nu si-a bagat mainile in apa ci doar sf. Cruce si busuiocul cu care a facut cruce in butoaiele alea mari tinand mainile deasupra apei sau punandu-le pe butoi.

Toate se sfintesc prin simpla rugaciune a preotilor, deci daca ar pune sau ar baga mainile atunci s-ar sfinti mai tare.

Mai mult ca sigur gustul era de la lemnul ciuberelor, de acolo e gustul si in mintea ta seamana cu gustul de canal dar nu e gust de canal ci de ciubar. Gusta putin pe limba, miroase si ia desluseste sa vezi daca nu cumva e gust de ciubar de lemn care te duce cu gandul la canalizare.

@Iorest,

De ce faci dumneata din Teodosie un idol? Oare nu crezi ca si noi suntem in stare sa vedem, sa auzim si sa pricepem ca sa ne facem o parere despre el?

Pe Teodosie il ridici in slavi si pe Banescu il defaimi, cu unul esti muma si cu altul ciuma. Ai oare ceva interese idolesti pana acolo incat vrei sa iti urmam politicilor tale pro sau contra ecumenism? Un crestin-ortodox trebuie sa fie un om drept si sa nu faca exagerari ca sa ne luam pastori dupa interes sau dupa poftele si placerile inimii. Pastorii si slujitorii ne sunt dati de Dumnezeu asa dupa cum vrea El si nicidecum dupa cum ne-ar place noua sa ni-i luam.

Pe de alta parte, ai dreptate, Teodosie, a priceput mesajul cu trena imparateasca si a luat in caleasca poporul credincios pe care il slujeste, am vazut pe TV cum a venit pe faleza, deci iata e deschis la critici si astfel dovedindu-se smerit, deci poate fi linistit crezut si urmat caci calauzeste pe calea cea buna... la fel ca domnul Vasile Banescu insa pus pe alt domeniu de slujire.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 10.01.2024 at 11:59:16.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.01.2024, 21:14:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
@Iorest, De ce faci dumneata din Teodosie un idol? Oare nu crezi ca si noi suntem in stare sa vedem, sa auzim si sa pricepem ca sa ne facem o parere despre el?
Frățioare nu, după cum se vede presa dă cu rahat la maxim în Theodosie iar pe Bănescu îl umflă cu pompa fiindcă e utilizat.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Pe Teodosie il ridici in slavi si pe Banescu il defaimi, cu unul esti muma si cu altul ciuma.
ÎPS Teodosie e ierarh, lui îi suntem datori cu ascultarea dacă drept învață cuvântul adevărului, are putere de a lega și dezlega și va răspunde pt cum a păstorit turma.

Sile Bănescu e doar un bugetar de lux din banii Trinitas tv și ai Patriarhiei române, are nevoie să provoace disensiuni și dihonii ca să se vorbească despre el în presă, cu cât e mai ritos contra Theodosie, capătă mai multă vizibilitate.

Nu cred că Sile Bănescu e altceva decât un oportunist, l-am văzut live la Gojira pe youtube, se apucase să facă politică cu tentă anti-AUR că el a avertizat de pericolul populismului.
E treaba lui asta, cine ajunge la guvernare ?

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ai oare ceva interese idolesti pana acolo incat vrei sa iti urmam politicilor tale pro sau contra ecumenism? Un crestin-ortodox trebuie sa fie un om drept si sa nu faca exagerari ca sa ne luam pastori dupa interes sau dupa poftele si placerile inimii. Pastorii si slujitorii ne sunt dati de Dumnezeu asa dupa cum vrea El si nicidecum dupa cum ne-ar place noua sa ni-i luam.
Unde am fost eu pro ecumensim, chiar recent Sile Bănescu s-a contrat cu Theodosie care a zis că fumătorii, femeile la necurăție nu ar trebui să ia aghiasmă mare.

https://www.activenews.ro/opinii/Lim...aralele-186755

Sunt deja câteva articole pe activenews, mi-era mie scârbă să vin să mai postez, mi-e rușine de cum se face de râs unul care se crede mai mult decât e, doar pt că are preocupări livrești.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.01.2024, 11:22:07
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...
Unde am fost eu pro ecumensim, chiar recent Sile Bănescu s-a contrat cu Theodosie care a zis că fumătorii, femeile la necurăție nu ar trebui să ia aghiasmă mare.

https://www.activenews.ro/opinii/Lim...aralele-186755

Sunt deja câteva articole pe activenews, mi-era mie scârbă să vin să mai postez, mi-e rușine de cum se face de râs unul care se crede mai mult decât e, doar pt că are preocupări livrești.
Dragul Domnului Iisus, si al meu dar asta nu conteza,

pai Teodosie si unii calugari uUultra ”canonisti” se afla in gresala pe tema fumatorilor, betivilor, a femeii la ciclu sau a binecuvantarii homosexualilor...

Toti pacatosii au dreptul la a lua apa sfintita si de a se impartasi zilnic cu ea chiar daca se afla la ciclu si au dreptul de a fi binecuvantati... pentru ca nu a lor ci a Domnului este lupta cu pacatul=moartea, si lupta se face prin Biserica si Cuvant, prin mijloacele si metodele consacrate, rugaciune, stropire cu apa, prin a da de baut apa sfintita celor insetati de curatire, a binecuvanta orice pacatos indiferent de cat e de mare si de grav pacatul sau, caci e vorba de iubirea de vrajmasi in timp ce urasti si condamni pacatele lor, nicidecum si pe ei odata cu pacatele lor. Practic binecuvantare, apa sfintita, impartashanie, Cuvantul mangaietor si prin Duhul ajuns in omul pacatos primitor Domnul va lupta si-l va salva si mantui pe pacatos, il va intoarce din caile sale cele rele si astfel el se va putea pocai cu timpul prin rebotezul lacrimilor si al parerilor de rau si-si va schimba viata prin ascultare caci omul este neputincios. A nu se confunda binecuvantarea pacatosilor, a homosexualilor cu aprobarea vietuirii pacatoase, e doar o binecuvantare aducatoare de viata si sanatate, o binecuvantare de prelungire a vietii lor asa cum e ea in timp ce pacatele savarsite in astfel de cupluri aduc moartea mai departe si aduc iadul pentru acele cupluri care cauta sa mai supravietuiasca cersind binecuvantare si mijloace sfintitoare si curatitoare insa nelepadand pacatul, neascultarea prin pacat, si tot primind mila si nu se schimba atunci va fi lor tot mai rau, mergand din rau in mai rau insa Domnul ii va scapa pe ei daca striga Lui si asculatandu-L se vor salva si indrepta prin Credinta.

Deci oricat ar fi unii de mari ierarhi si de mari duhovnici ai neamului si de mari calugari, nu pot sa mint pentru ei ci dau dreptate, cred, asa ca Vasile Banescu si Patriarhia si ca Dumnezeu, caci El are dreptate.

Sigur ca cu timpul, pacatosul se va opri sau nu (prin canon de pocainta dat de preot) de la impartasanie, de la consum de anafura si aghiasma, ca masura de indreptare, adica pentru a-l ajuta sa se posteasca si sa nu tot amestece pe Domnul cu femeia sau cu viciili si spurcaciunile lumii, cu necuratiile pacatoase. Dar masura asta nu este o masura generala legislativa ci preotul vazand starea pacatosului al carui duhovnic este poate lega sau dezlega de la impartasit. Dar a spune ca e cineva exclus de la curatire si inviere pentru ca e pacatos sau e la ciclu sau e homosexual e o jidolveala-calugareasca-arhiericeasca, o sminteala!

Oricat mi-e de drag Teodosie ca fiind un mare luptator si slujitor al Domnului aflat intrun punct cheie pentru Crestinismul Ortodox nu pot de data asta sa fiu de partea lui sau a simpaticului si preainteleptului parinte Calistrat care si el a sustinut astfel de lucruri false, in ceva videoclip amintind de femeia la ciclu ca cica n-are voie sa intre in biserica sau sa se impartaseasca cu ce i se da pe acolo in starea asta! Candva si io credeam asa insa era gresit!!

Nu-s ecumenist ci contra tuturor corcelilor cu minciuna, barfa, erezia sau pacatul=moarte, contra neascultarii de Dumnezeu prin ele, si sunt pentru o viata traita in maxima curatenie si ascultare de Credinta insa aici Patriarhia are dreptate si Banescu, ei sunt cu adevarul de la Dumnezeu in polemica (barfa printre stiri la rubrica noutati) data in linkul tau. Asta cred!

Ideal divin ar fi sa se impartaseasca omul in stare de maxima sfintenie, (insa toti suntem pacatosi pana la unul), acolo trebuie sa se ajunga in final si apoi sa se vegheze sa nu se cada caci dragostea nu cade niciodata, insa nicidecum nu se incepe cu asta si nu se instituie o regula, o lege ci doar o Cale crestin-ortodoxa de DOR pana acolo SUS si pe Cale doar Duhul si Cuvantul te poate duce in spate ca pe o oaie pacatoasa pierduta si ratacita!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.01.2024 at 14:22:24.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare