Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.06.2010, 11:08:17
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Arata clar porunca lui Dumnezeu, chiar El porunceste sa ii construiesti lucruri si obiecte sfintitoare. Atat timp cat sunt binecuvatate de El, nu se aduce idolatrie.
Dumnezeu a poruncit sa se construiasca anumite obiecte cu anumite scopuri. In momentul in care oamenii le-au adus inchinare Dumnezeu s-a maniat. Omul e pur si simplu teribil; daca nu gaseste ceva vizibil sa sarute nu mai poate crede. Pentru ca e carne pacatoasa si se orienteaza spre planul fizic, refuzand sa investeasca in planul spiritual. E mai comod asa.

Cum am spus, nici macar chivotului nu i se aducea inchinare, nici cinstire nici venerare, cum spui tu, desi se spune clar ca Dumnezeu se cobora in mijlocul heruvimilor. Nici atat sa fie sarutat sau atins. Stii ce a patit Uza cand a atins chivotul lui Dumnezeu ca sa-l sustina sa nu cada? A crapat pe loc. Nu ar fi apucat sa-l sarute.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.06.2010, 11:23:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Omul e pur si simplu teribil; daca nu gaseste ceva vizibil sa sarute nu mai poate crede. Pentru ca e carne pacatoasa si se orienteaza spre planul fizic, refuzand sa investeasca in planul spiritual. E mai comod asa.
Nu din incapacitatea de a investi in cele nevazute saruta omul sfintele moaste, ci din capacitatea de a vedea spiritualul si in material. Trupul unui sfant devine un mediu prin care omul se impartaseste de puterea lui Dumnezeu. Daca nu intelegem aceste lucruri, e indicat sa nu ne pronuntam asupra lor. A ciunti adevarul, nu inseamna a avea parte de adevar pe jumatate, ci a nu mai avea parte de adevar. Iar pentru Ortodoxia indumnezeirea naturii umane este un adevar.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.06.2010, 11:35:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu din incapacitatea de a investi in cele nevazute saruta omul sfintele moaste, ci din capacitatea de a vedea spiritualul si in material.
Costel, te respect, dar te rog, nu-mi spune ca tanti Leana de peste drum, care nici nu stie pentru ce a murit Hristos, saruta materialul deoarece vede mult spiritual in el. Ea vede o poza si atat.

In plus, daca este vorba sa ne inchinam la orice este atins de Duhul Sfant atunci ne vom inchina unii altora, caci crestinul este templul Duhului Sfant. Ce-ai zice daca ar veni oamenii sa ti se inchine? Nu ai simti repulsie fata de aceasta uraciune? Cum crezi ca se simte un sfant care a trait toata viata neprimind inchinare cand vede ce fac oamenii de pe pamant in fata pozei lui? Vorba romaneasca zice ca s-ar intoarce in mormant, dar, ma rog, sfintii nu mai sunt in mormant.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.06.2010, 11:39:37
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Faceti confuzie intre idol si ceea ce este binecuvantat de Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Arata clar porunca lui Dumnezeu, chiar El porunceste sa ii construiesti lucruri si obiecte sfintitoare. Atat timp cat sunt binecuvatate de El, nu se aduce idolatrie.
Nu e nici o confuzie. Dumnezeu nu a binecuvântat nicăieri și niciodată niște moaște ori icoane cu scop de închinare. Dvs. faceți o regretabilă confuzie între obiectele din Templu (la care nimeni nu s-a rugat ori închinat vreodată) comandate de Dumnezeu și artefactele omenești fără nici o bază. Unde găsiți dvs. vreo poruncă biblică cu privire la puparea cadavrelor de sfinți ori cu privire la facerea de chipuri cioplite (ori pictate) în scop de închinare?

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Primele icoane au fost pictate de Sfantul si Evanghelist Luca.
Povești de adormit copiii (1 Cor.14,20).

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Ele infatisau pe Maica Domnului, Pururea Fecioara si prea Nevinovata( mai presus decat heruvimii si serafimii)
Mai presus decât heruvimii și serafimii este Dumnezeu, iar la această poziție a vrut să acceadă doar diavolul. Atenție la cuvinte, căci titulatura această frizează blasfemia!

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Ei cand pleaca din viata aceasta nu mor, ci adorm.
Noi ne rugam lor ca ei sunt adormiti
De acord cu prima parte, a doua însă e un nonsens. Dumneata aduci cererea către director la birou, ori în dormitor? Ca să nu mai vorbim de faptul că nu sfântul adormit e "director", ci Dumnezeu care nu doarme niciodată!

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Biserica este Trupul Lui Hristos, si nu poti contrazice ca jumatate este vie si cealalta este moarta. Blasfemie !!! Ar insemna ca nu ar fi Dumnezeu !!!
Tocmai că jumătate e moartă, e absurd să te rogi la acea jumătate. Roagă-te lui Dumnezeu care e viu în veci!

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Ma rog unui Sfant datorita pacatoseniei mele, ca eu nu sunt vrednic sa ma rog direct Lui Dumnezeu, ci ma rog unuia care e mai vrednic decat mine, pe care El il asculta, sa se roage Lui Hristos pentru mine.
Ideea această e complet străină de Sfânta Scriptură. Dimpotrivă, Biblia ne sfătuiește să venim cu problemele noastre direct la Hristos (Evrei 4,15-16).
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.06.2010, 11:42:29
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Noi aducem cinstire Sfintilor, venerare Maicii Domnului si adorare Lui Dumnezeu. 3 lucruri pe care trebuie sa le stapanesti.
Să nu ne ascundem după cuvinte. Dumnezeu este Singurul care merită cinstirea, venerarea și adorarea noastră! Dacă vrem să-i respectăm pe sfinți, o putem face, însă acesta (respectul) nu trebuie să degenereze în închinare și rugăciune. Dacă închinarea și rugăciunea e îndreptată spre altcineva decât Dumnezeu, aceasta devine i d o l a t r i e.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.06.2010, 11:47:40
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Trupul unui sfant devine un mediu prin care omul se impartaseste de puterea lui Dumnezeu
Fără supărare, dar trupul unui sfânt poate deveni si un medium, prin care diavolul poate înșela pe mulți atunci când oamenii fac ce nu cere Dumnezeu. Îmbulzeala de la Suceava de ieri e o dovadă că diavolul știe să manipuleze mulțimile când acestea se lasă conduse către o falsă închinare.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.06.2010, 12:00:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Fără supărare, dar trupul unui sfânt poate deveni si un medium, prin care diavolul poate înșela pe mulți atunci când oamenii fac ce nu cere Dumnezeu. Îmbulzeala de la Suceava de ieri e o dovadă că diavolul știe să manipuleze mulțimile când acestea se lasă conduse către o falsă închinare.
Hai sa ne respectam unii pe altii. Cunosc invatatura protestanta. Sunt atatea cazuri de oameni care au primit vindecare cinstind moastele sfintilor. Nu uita, diavolul nu face astfel de minuni. Poate intr-o zi iti vei da seama cate lucruri ti-au lipsit.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.06.2010, 12:07:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Hai sa ne respectam unii pe altii. Sunt atatea cazuri de oameni care au primit vindecare cinstind moastele sfintilor. Nu uita, diavolul nu face astfel de minuni..
Cu respect si cu durere iti spun, Costel...Eu am fost vindecata de tumora prin magie alba. Dupa ce L-am cunoscut pe Dumnezeu m-am pocait, iar daca acum ma mai imbolnavesc am doua variante: ma rog lui Dumnezeu sa ma vindece, caci a facut-o de atatea ori deci o poate face si cu mine. Sau mor ... Dar nu ma mai apuc niciodata de cerut vindecari prin alte locuri decat de la Dumnezeu, pentru ca si satan face minuni...si cere chiar pret scump pentru ele...deci nu ma intereseaza vindecarile facute de oricine altcineva afara de Dumnezeu, ci ma intereseaza ascultarea de El, care e mai pretioasa decat orice.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.06.2010, 12:29:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Doriana, diavolul niciodata nu ajuta pe cineva spre bine. Daca ai cerut sa primesti vindecare prin magie alba si ai primit dupa un timp, nu pune asta pe seama puterii magiei albe, ci pe rugaciunea altora pentru tine.

Iar vindecarile ce se petrec in urma rugaciunilor facute la sfintele moaste, nu sunt vindecari facute in afara relatiei cu Dumnezeu. Sunt vindecari facute prin puterea lui Dumnezeu care se revarsa prin acesti sfinti.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.06.2010, 12:44:04
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Doriana, diavolul niciodata nu ajuta pe cineva spre bine. Daca ai cerut sa primesti vindecare prin magie alba si ai primit dupa un timp, nu pune asta pe seama puterii magiei albe, ci pe rugaciunea altora pentru tine.
Costel, eu stiu prin ce am trecut. Te asigur ca nu s-a rugat nimeni pentru mine, ca nu stiau decat cateva persoane fara Dumnezeu, iar rugaciunile lor oricum nu puteau duce la resorbtia unei tumori. Nici macar eu nu m-am rugat, ca nu-l cunosteam pe Dumnezeu si nu aveam nici o indrazneala la El.

Vindecarea nu este intotdeauna ceva bun. Uneori Dumnezeu ingaduie sa fim bolnavi pentru a ne curati sau pentru a ne indrepta caile catre El. Prin pocainta si rugaciune putem fi vindecati.
Insa satan intervine cu o varianta mai avantajoasa: nu trebuie sa te pocaiesti sau sa te apropii de Dumnezeu, ca e greu; aprinzi niste lumanari, atingi niste oase sau obiecte magice si gata! Satan ofera calea cea larga, vindecarea fara pocainta, bagand gunoiul sub covor...dar in schimb mai adauga o povara spirituala peste sufletul tau si te trage din ce in ce mai jos...pana cand Dumnezeu va fi departe, departe, imposibil de atins...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia protestanta sau Bibila ''Cornilescu'' Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 22 13.03.2015 17:43:49
reforma protestanta catalinabalhui Biserici Protestante 154 16.02.2015 23:14:20
Pictura bizantina intr-o biserica protestanta Mihailc Pictura si Sculptura Bisericeasca 10 10.06.2012 20:13:05
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 01:54:53