Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2009, 13:34:47
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit invatat

Nu stiu ce sa mai fac. Am de scris o gramada de lucrari si teza de dizertatie si examene in f putin timp si numai nu-mi vine sa fac nimic. Daca nu ma mobilizez cum trebuie n-o sa reusesc. Si fac orice altceva numai sa nu ma apuc de scris. Stiti ceva "secrete" ca sa mearga totul mai usor? Sfaturi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2009, 14:16:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Pai Anna, nu vreau sa te sfatuiesc sa renunti la forum pentru ca mi-ar lipsi tare mesajele tale ;-)
Serios vorbind, a si am avut si eu problema asta. Cand trebuia sa-mi termin teza, am invatat sa gatesc tot felul de chestii numai ca sa nu lucrez.
Cred ca e buna o disciplina, sa-ti propui niste ore de lucru de la care sa nu te intrerupi, niste termene de terminat anumite lucruri si sa incerci sa nu te abati de la ele. Si sa-ti acorzi si momente de relaxare, in care sa faci cu totul altceva.
Spor!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2009, 14:41:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Anna, retete in astfel de cazuri nu sunt. Ce sa-ti spun: dormi mai putin, uita de prieteni, de iesiri in aer liber, ... Nu pot spune asta. Ar insemna sa te indrum spre boala.

E bine sa faci o evaluare a ceea ce ai de facut, sa le ierarhizei - sa vezi ce e mai important, sa-ti fixezi timpul ramas pentru ele si sa te apuci de treaba.

Pe viitor, daca vei mai avea examene, nu astepta "solutii inedite". Seamana la vremea cuvenita, altfel va fi greu sa ai roade.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.05.2009, 15:16:52
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Pe viitor, daca vei mai avea examene, nu astepta "solutii inedite". Seamana la vremea cuvenita, altfel va fi greu sa ai roade.
De cate ori mi-am propus lucrul asta. Dar numai nu ma tin de el. Poate si pentru ca in majoritatea situatiilor am reusit sa scap cu basma curata. Dar acum nu stiu cum o s-o mai scot la capat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.05.2009, 15:19:02
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai Anna, nu vreau sa te sfatuiesc sa renunti la forum pentru ca mi-ar lipsi tare mesajele tale ;-)
Serios vorbind, a si am avut si eu problema asta. Cand trebuia sa-mi termin teza, am invatat sa gatesc tot felul de chestii numai ca sa nu lucrez.
Cred ca e buna o disciplina, sa-ti propui niste ore de lucru de la care sa nu te intrerupi, niste termene de terminat anumite lucruri si sa incerci sa nu te abati de la ele. Si sa-ti acorzi si momente de relaxare, in care sa faci cu totul altceva.
Spor!
Problema e ca am atatea adunate acuma ca ar trebui sa muncesc pe branci, dar cu cat ma gandesc mai mult cu atat imi vine sa fac altceva. Si cred ca mi-e si frica sa nu scriu prostii. Urasc sa scriu lucrari.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.05.2009, 15:39:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Problema e ca am atatea adunate acuma ca ar trebui sa muncesc pe branci, dar cu cat ma gandesc mai mult cu atat imi vine sa fac altceva. Si cred ca mi-e si frica sa nu scriu prostii. Urasc sa scriu lucrari.
Atunci invata sa iubesti fiecare clipa si vei avea vreme sa te indragostesti si de scrierea lucrarilor. Afla ca pasi repezi nu se fac decat in prostie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.05.2009, 16:02:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Problema e ca am atatea adunate acuma ca ar trebui sa muncesc pe branci, dar cu cat ma gandesc mai mult cu atat imi vine sa fac altceva. Si cred ca mi-e si frica sa nu scriu prostii. Urasc sa scriu lucrari.
Cred ca noi semanam foarte mult, Anna! Exact asa sunt si eu, dar exact. Pana la urma am reusit sa scriu niste lucruri totusi, dar incet, incet. Probabil esti si perfectionista si te blocheaza faptul ca stii ce bine ar trebui sa scrii si ti-e frica sa nu scrii mai putin bine? eu asa sunt.
Acum de fapt pana la inceputul lui iunie ar trebui sa scriu una care nici nu ma prea intereseaza, in plus, si prefer sa scriu pe forum, pentru ca aici nu trebuie sa perfectionez ceea ce scriu si imi permit sa aproximez, sa gresesc cu duiumul.. O fi o ispita?

Cred ca foloseste cand te simti asa sa incepi, chiar daca ti se pare imens. Cand incepi, si faci macar cativa pasi, te simti mai bine si ai chef sa continui. Si daca ai un plan de lucru si ore cand te straduiesti sa muncesti, si ore cand te relaxezi, pana la urma reusesti sa inaintezi si intri in joc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.05.2009, 16:09:32
Stefan23 Stefan23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2009
Locație: Fagaras
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu stiu ce sa mai fac. Am de scris o gramada de lucrari si teza de dizertatie si examene in f putin timp si numai nu-mi vine sa fac nimic. Daca nu ma mobilizez cum trebuie n-o sa reusesc. Si fac orice altceva numai sa nu ma apuc de scris. Stiti ceva "secrete" ca sa mearga totul mai usor? Sfaturi?
As vrea sa pot sa-ti dau un sfat, dar problema e ca si eu sunt cam in aceeasi situatie... Mai am o luna pana cand trebuie sa termin lucrarea de diploma dar abia am scris vreo 30 de pagini... si nu am nici un chef sa stau toata ziua la calculator cand afara e asa frumos... Asa ca, daca mai aveti ceva sfaturi sunt binevenite si pentru mine!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.05.2009, 16:10:03
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Da, vreau sa fac lucrul bine, decat de mantuiala mai bine deloc, poate ca e ceva ispita aici. As vrea sa fiu mai relaxata in privinta asta. Cred ca am inceput dar e greuuuuuu, nici nu stiu cum sa fac si mi-e si rusine de prof. Oricum, cred in minuni, numai o minune ma mai poate salva
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.05.2009, 16:11:05
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan23 Vezi mesajul
As vrea sa pot sa-ti dau un sfat, dar problema e ca si eu sunt cam in aceeasi situatie... Mai am o luna pana cand trebuie sa termin lucrarea de diploma dar abia am scris vreo 30 de pagini... si nu am nici un chef sa stau toata ziua la calculator cand afara e asa frumos... Asa ca, daca mai aveti ceva sfaturi sunt binevenite si pentru mine!
Cica numai 30, io n-am nimic
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce am invatat astazi glykys Generalitati 135 22.04.2014 14:42:08
Am invatat ca... Anunnaki Generalitati 2 21.03.2009 00:47:59
rugaciune pentru invatat Annamarria Rugaciuni 23 19.09.2008 00:41:24