Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2009, 22:44:04
iordan iordan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2008
Mesaje: 7
Implicit Studiu Biblic

In Ioan 1:12 se vorbeste de copiii ai lui Dumnezeu. I-mi poate spune cineva: toti oamenii sunt copiii lui Dumnezeu ?
Astept raspuns.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.06.2009, 15:47:03
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iordan Vezi mesajul
In Ioan 1:12 se vorbeste de copiii ai lui Dumnezeu. I-mi poate spune cineva: toti oamenii sunt copiii lui Dumnezeu ?
Astept raspuns.
Da, toti oamenii sunt copii lui Dumnezeu.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.06.2009, 16:01:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Eu inteleg ca sunt fiii lui Dumnezeu cei care doresc acest lucru.
Mi se pare un act de infinita iubire sa ni se ofere posibilitatea de a deveni fiii lui Dumnezeu.
Dar pentru aceasta trebuie sa ne nastem in duh, deoarece nu prin carne si sange suntem fii, ci prin Duh.

Daca nu ascultam Cuvantul lui Dumnezeu, riscam sa fim altcuiva fii:

"42. Le-a zis Iisus: Dacă Dumnezeu ar fi Tatăl vostru, M-ați iubi pe Mine, căci de la Dumnezeu am ieșit și am venit. Pentru că n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis.
43. De ce nu înțelegeți vorbirea Mea? Fiindcă nu puteți să dați ascultare cuvântului Meu.
44. Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii. "(Ioan 8:42-44)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.06.2009, 16:27:19
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iordan Vezi mesajul
In Ioan 1:12 se vorbeste de copiii ai lui Dumnezeu. I-mi poate spune cineva: toti oamenii sunt copiii lui Dumnezeu ?
Astept raspuns.
Poi cum zice acolo la Ioan " Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu, (Ioan 1:12)

Celor ce L-au primit, aceia vor primi putere de a se induhovnicii de a deveni copiii Lui Dumnezeu
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.06.2009, 17:05:38
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
"Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu, (Ioan 1:12)
Prin intrupare, Fiul lui Dumnezeu a dat putere celor ce s-au unit cu El sa fie si ei fii ai lui Dumnezeu. Poporul evreu a fost pregatit, prin patriarhi, Legea lui Moise si prin Prooroci, sa primeasca cel dintai aceasta calitate, sa fie primul nascut. Insa acesta neprimind pe Hristos ca Fiul lui Dumnezeu, aceasta calitate, de fii ai lui Dumnezeu a trecut la cei de alt neam care L-au primit. In acest sens, parintele Dumitru Staniloae afirma: "nu poate fi Tata decat un Dumnezeu personal. Sentimentul de Tata il face sa creeze si alti fii, nenascuti din El, care sunt adoptati prin vointa, si nu nascuti din fiinta Lui. Aceasta Il face sa creeze pe oameni tot ca persoane. Caci numai persoana poate fi tata, fie si prin adoptiune, si numai alte persoane pot fi fii, fie si prin adoptiune."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.06.2009, 19:22:29
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Numai Dumnezeu ii face pe oameni. Numai Dumnezeu are puterea de a crea si, in general, numai la Dumnezeu este puterea. Nu exista oameni creati de altcineva decat de Dumnezeu. Asadar Dumnezeu este Tatal tuturor oamenilor si, ca atare, toti oamenii sunt copiii lui Dumnezeu. Daca o parte il marturisesc pe Dumnezeu ca Tata, iar alta parte nu, este o chestiune de alegere a oamenilor dar indiferent de atitudinea oamenilor fata de Dumnezeu, tot Dumnezeu este Tatal tuturor oamenilor, indiferent ca vor ei sau nu vor, ca stiu sau nu stiu.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.06.2009, 20:50:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Numai Dumnezeu ii face pe oameni. Numai Dumnezeu are puterea de a crea si, in general, numai la Dumnezeu este puterea. Nu exista oameni creati de altcineva decat de Dumnezeu. Asadar Dumnezeu este Tatal tuturor oamenilor si, ca atare, toti oamenii sunt copiii lui Dumnezeu. Daca o parte il marturisesc pe Dumnezeu ca Tata, iar alta parte nu, este o chestiune de alegere a oamenilor dar indiferent de atitudinea oamenilor fata de Dumnezeu, tot Dumnezeu este Tatal tuturor oamenilor, indiferent ca vor ei sau nu vor, ca stiu sau nu stiu.
Nu te supara, dar nu este chiar asa. Biblia spune:
"Nu copiii trupului sunt copii ai lui Dumnezeu, ci fiii făgăduinței se socotesc urmași. "

si in alt loc:
1 Vedeți ce fel de iubire ne-a dăruit nouă Tatăl, ca să ne numim fii ai lui Dumnezeu, și suntem. Pentru aceea lumea nu ne cunoaște, fiindcă nu L-a cunoscut nici pe El.
2. Iubiților, ACUM suntem fii ai lui Dumnezeu și ce vom fi nu s-a arătat până acum. Știm că dacă El Se va arăta, noi vom fi asemenea Lui, fiindcă Îl vom vedea cum este. (I Ioan 3:1-2)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.06.2009, 21:39:58
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu te supara, dar nu este chiar asa. Biblia spune:
"Nu copiii trupului sunt copii ai lui Dumnezeu, ci fiii făgăduinței se socotesc urmași. "

si in alt loc:
1 Vedeți ce fel de iubire ne-a dăruit nouă Tatăl, ca să ne numim fii ai lui Dumnezeu, și suntem. Pentru aceea lumea nu ne cunoaște, fiindcă nu L-a cunoscut nici pe El.
2. Iubiților, ACUM suntem fii ai lui Dumnezeu și ce vom fi nu s-a arătat până acum. Știm că dacă El Se va arăta, noi vom fi asemenea Lui, fiindcă Îl vom vedea cum este. (I Ioan 3:1-2)
Nu ma supar draga Anna. Nu am nici un motiv. Ideea din exemplele date de tine nu este impotriva celor afirmate de mine. Astfel, cei care il recunosc pe Dumnezeu ca Tata si, evident, traiesc dupa invataturile Tatalui, sunt fiii fagaduintei pentru ca si Tatal ii recunoaste pe ei ca fii. Cei care nu-L recunosc si, ca urmare, vor trai dupa trup, nu vor avea parte de mostenire, deci sunt repudiati. Si aici, in lume, un tata poate dezmosteni pe unul sau mai multi dintre copiii lui daca ei il supara cumva desi el s-a straduit mereu sa-i ajute sa se indrepte dar, mostenitori sau dezmosteniti, toti sunt copiii lui.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Studiu:Legatura AUTISM-ATEISM bin000 Teologie si Stiinta 15 26.03.2012 13:35:17
Manual biblic Mihaeluta27 Generalitati 3 09.09.2011 14:50:15
Crearea lumii vazute - o interpretare contemporana a referatului biblic alex79 Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 20:01:48
Adulterul - motiv cu temei biblic si canonic pentru divort NTatiana Intrebari utilizatori 35 23.04.2010 13:11:30
Tentativa de studiu biblic danyel Despre Sfanta Scriptura 33 13.03.2009 17:25:46