Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2007, 22:36:38
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Dragilor, deschid un topic, fiindca Maria a ridicat o problema foarte interesanta pe un alt topic si m-am gandit ca ar fi bine sa vedem parerile mai multor persoane legate de acest subiect tratat mai ales de psihiatrii: gandurile negative. Incerc o tentativa de a raspunde la intrebarile Mariei:

>Cum se poate opri procesul care-l explici mai sus, adica sa nu gandesc negativ?

Dupa mine, cand e un gand superficial legat de ceva ce se poate intampla, spre exemplu lasi apa sa curga si-ti vine gandul sa nu cumva sa se inunde casa, te duci sa verifici. Sau sa-ti verifici documentele inainte de a pleca intr-o calatorie, sau sa te duci in bucatarie ca in scurt timp nu mai gasesti decat fum si cenusa din mancare, etc. Deci in problemele minore verifici sau esti precauta, fiindca poate sa fie ingerasul tau pazitor care-ti trimite gandul. Cand e un gand de amploare, care-ti ia timp, care aduce stres, care iti intuneca mintea si viata, atunci eu zic ca e de la diavol. Sa vedem de ce. Voi face o paralela intre gandurile negative si cele pozitive:

Gandurile negative despre altii sau despre tine conduc la frica sau nesiguranta. Consecinta este nelinistea, supararea, mahnirea, teama, etc. Deci clar se vede ca e o ispita de la cel rau.

Gandurile pozitive sau cele care lupta impotriva celor negative au in centru nadejdea in Dumnezeu, credinta ta. Consecinta e linistea, chiar bucuria ca Il ai pe El, Minunea Minunilor si pe Maicuta Sfanta ca acoperamant. Deci clar se vad roadele drumului corect.

Acum sa luam exemplu de gand rau. Gandul ca nu vei reusi sa te descurci la un examen. Ti se face frica, esti nesigur, nu mai poti nici sa inveti din cauza starii tale pe care ti-ai creat-o, ajungi in criza de timp, stres si frica, apoi la examen iar ai emotii, etc. In loc sa le lasi pe toate in seama lui Dumnezeu si sa zici: "Eu fac ce pot, invat materia, ma duc la examen si apoi Dumnezeu o sa ma ajute". Ce trebuie facut cand vine un gand negativ? Il transformam in rugaciune. Ceva de genul: "Doamne, Tu vezi ca imi pierd linistea, iarta-ma ca nu am mai multa incredere in puterea Ta si ajuta necredintei mele". Deci ramanerea in gandurile negative este un semn al necredintei.

>Si altceva, omul smerit niciodata nu gandeste lucruri bune despre el, se considera nevrednic, se considera ultimul om (fara fatarnicie sa zicem). Ce gandire pozitiva are un astfel de om ?

Nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea legat de omul smerit, ca n-am ajuns acolo, dar ma gandesc ca noi nu gandim lucruri bune despre noi, ci despre El, fiindca toti suntem pacatosi, dar numai prin Hristos putem sa iesim din starea asta. Da, eu sunt pacatoasa, dar nadajduiesc in mila lui Dumnezeu si am incredere ca El e cu mine. Ce poate fi mai implinitor? Oriunde ma duc, El e acolo!

>Cum se face ca o lume intreaga vrea sa fie bogata ,sa aibe servici, masini, vile, etc, etc, si mor in saracie ? Daca o viata intreaga ii preocupa acest gand cum de nu se schimba nimic.

Fiindca toate aceste lucruri nu le sunt de folos. Daca si-ar dori mantuirea in primul rand, nu le-ar mai cere pe celelalte, ci ar sti ca Dumnezeu are grija de copiii Lui si vor primi cele necesare. Am auzit ca unul din cei mai bogati oameni ai lumii a cerut sa fie pus intr-un sicriu cu gauri prin care sa-i scoata mainile ca sa se vada ca pleaca fara nimic. Tot ce strangem noi in lumea asta este trairea Evangheliilor, este rodul iubirii noastre fata de Dumnezeu si fata de aproape.

Acum lasam loc si pentru gandurile celorlalti.

Elena

Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2007, 22:56:17
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

pe mine nu m-a preocupat niciodata felul gandurilor .
De cele negative stiu sa ma debarasez ,cele pozitive nici n-am stiut ca se pot folosi !
Mi-aduc aminte ca am ascultat odata la televizor acum 5-6 ani o pledoarie in privinta asta si mi-am zis :
cind merg la serviciu dimineata (intr-una din zile ) ma gandesc pozitiv si n-o sa am probleme .
Culmea ca aceasta gandire nu s-a adeverit , am avut o zi de cosmar .:D
Poate trebuia sa exersez mai mult .
La fel unii au probleme cu nr.13 .La unii aduce noroc ,la altii ghinion (hai sa mai si glumim un pic!)
Eu ma gandesc , este posibila un fel de manipulare ..............problema complicata .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2007, 23:24:37
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Elena cum te aperi de gandurile negative din afara?
Te rogi si lasi toate in seama lui Dumnezeu ,OK .
Dar cel care trimite gandurile are probleme , deci teoria nu tine mereu !:D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2007, 23:36:31
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

1. Parintele Arsenie Papacioc de la minastirea Techirghiol are foarte multe convorbiri duhovnicesti in care ne atrage atentia in legatura cu necesitatea de a fi prezent si a alunga imaginatie si gindurile care ne abat de la lucrarea duhovniceasca ( inreg. video pe Sfaturi ortodoxe.ro)

2. ...citeva citate strinse de mine

"singura cale de a învinge imaginația este să fii prezent"

"imaginația este cel mai constant obstacol în încercarea de a fi prezent"

"Imaginația este starea naturală a omului și principala problemă în calea trezirii sau a trezviei. Dacă am înțelege cu adevărat ce este imaginația, am respinge-o imediat."

"Dacă vrei să scapi de imaginație, trebuie să practici exercițiul privirii și exercițiul ascultatului (a privi și a asculta activ, cu atenție divizată, constituie două dintre multele metode pe care le folosim pentru a respinge imaginația). Nu este suficient să dorești ca imaginația să plece, deoarece repede apare următorul val care să te mențină în imaginație, dacă nu esti cu mintea in prezent, in rugaciune"

"Prelungirea prezenței necesită vigilență continuă, cu atenție divizată, însoțită de efortul continuu de a recunoaște imaginația, a o respinge și a te întoarce la prezență. Așa cum spunea poetul persan Sanai, "Întoarce-te. Chiar dacă ți-ai încălcat promisiunea de o mie de ori, întoarce-te din nou."


Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2007, 23:50:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cozia, multumesc pentru aceste citate. Eu stiam doar de la Parintele Cleopa, ca imaginatia este "nebuna corpului". Completand cu cele scrise de tine, se mai intregeste imaginea.
In afara gandurilor pe care le primim de la oameni, mai primim si ganduri negative de la diavol, sub forma gandurilor de hula. Parintele Arsenie Papacioc spune, ca trebuie alungate pe loc, fara a le da mai multa importanta, fiind involuntare.
Da, mintea trebuie pazita bine, iar cea mai buna paza e rugaciunea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.02.2007, 00:16:12
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

Maria daca din afara te referi la gandurile celorlalti oameni consider ca ar trebui sa incerci sa-ti dai seama care sunt motivele acelor ganduri negative transmise si daca iti dai seama de ele poti demonstra acelui om ca greseste si poate el isi schimba atitudinea daca nu se schimba iarta-l si incearca sa-i raspunzi cu bunatate ,calm si cu iubire si poate isi va schimba atitudinea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2007, 00:30:23
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Cand e un gand de amploare, care-ti ia timp, care aduce stres, care iti intuneca mintea si viata, atunci eu zic ca e de la diavol.
Teoretic asa ar fi, dar eu cred ca depinde de la caz la caz...

Din cate am auzit eu, discernerea gandurilor e una din cele mai inalte culmi ale desavarsirii...

Eu zic ca poate e mai bine sa nu ne intrebam tot timpul de unde vin gandurile, ci sa incercam sa privim tot timpul catre Hristos. Si atunci (sau mai ales atunci) cand ne pocaim sau ne pare rau pentru ce am facut...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.02.2007, 11:14:14
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu cred ca cineva ramane in ganduri negative .
Cine-i crestin zice de obicei "ce vrea Domnul ",
Iar cine-i mai putin orientat in directie zice "asi vrea si eu ..........."
In ganduri negative se scald numai oamenii suferinzi , mai ales cu probleme nervoase .
maria
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.08.2009, 05:00:54
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb curaj

Gandurile negative aduc cu ele dezechilibre, teama permanenta. E bine sa scapam de ele incredintandu-ne voii Domnului fara pic de teama! A privi fara teama in nadejdea catre Domnul e semn de curaj, de indrazneala duhovniceasca si stim bine ca Domnului ii plac acesti indrazneti!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.09.2009, 16:58:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cum ne sunt gandurile, asa ne este si viata. Parintele Porfirie spune: "Cand oamenii se supara si se infurie, se raspandeste o putere rea ce vine de la raul din ei, putere prin care il influenteaza pe celalalt chiar si atunci cand nu-i spune nimic".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciune pt un semn calatorul Rugaciuni 9 29.12.2012 16:11:02
20 de actiuni negative secundare florin.oltean75 Generalitati 15 11.04.2011 01:19:29
Un semn? Bohnen Generalitati 10 30.03.2011 18:12:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 17:21:40
Studentii la teologie-exemple negative printre studenti E_my Preotia (Hirotonia) 32 25.05.2010 14:38:30