Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2011, 20:10:06
un copil al lui Dumnezeu un copil al lui Dumnezeu is offline
 
Data înregistrării: 14.10.2011
Mesaje: 1
Implicit Adevarata zi a Domnului

Adevarata zi a Domnului este sambata(sabatul),cand spune ca va incheia un nou legamant nu se refera la faptul ca va schimba sabatul in ziua soarelui(duminica)deoarece chiar ISUS a spus ca "Sa nu credeti ca am venit sa schimb legea si proorocii am venit nu sa schimb ci sa implinesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.10.2011, 20:33:59
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Ziua Domnului este considerata acum Duminica, (Dominicus (-latina - "A Domnului") dies - "ziua") , pentru ca se raporteaza la ziua in care a Inviat Domnul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.10.2011, 20:35:34
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un copil al lui Dumnezeu Vezi mesajul
Adevarata zi a Domnului este sambata(sabatul),cand spune ca va incheia un nou legamant nu se refera la faptul ca va schimba sabatul in ziua soarelui(duminica)deoarece chiar ISUS a spus ca "Sa nu credeti ca am venit sa schimb legea si proorocii am venit nu sa schimb ci sa implinesc
Ai gresit sectiunea. Cauta la sectiunea Secte si Culte. Subiectul a mai fost discutat. Aberatiile adventiste au fost demontate acolo.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.10.2011, 18:40:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un copil al lui Dumnezeu Vezi mesajul
Adevarata zi a Domnului este sambata(sabatul),cand spune ca va incheia un nou legamant nu se refera la faptul ca va schimba sabatul in ziua soarelui(duminica)deoarece chiar ISUS a spus ca "Sa nu credeti ca am venit sa schimb legea si proorocii am venit nu sa schimb ci sa implinesc
off ... altul care crede ca Noul Testament este doar un Act Aditional la Vechiul Testament ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2011, 13:11:02
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de un copil al lui Dumnezeu Vezi mesajul
Adevarata zi a Domnului este sambata(sabatul),cand spune ca va incheia un nou legamant nu se refera la faptul ca va schimba sabatul in ziua soarelui(duminica)deoarece chiar ISUS a spus ca "Sa nu credeti ca am venit sa schimb legea si proorocii am venit nu sa schimb ci sa implinesc
din pacate traiesti in trecut.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2011, 07:36:14
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Ai gresit sectiunea. Cauta la sectiunea Secte si Culte. Subiectul a mai fost discutat. Aberatiile adventiste au fost demontate acolo.
Prietene, "aberațiile" adventiste nu se demontează chiar așa de ușor cu șurubelnița în cruce... Pentru așa ceva ai avea nevoie de Biblie. Folosește-o cu folos!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.10.2011, 16:50:38
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Prietene, "aberațiile" adventiste nu se demontează chiar așa de ușor cu șurubelnița în cruce... Pentru așa ceva ai avea nevoie de Biblie. Folosește-o cu folos!
Prietene, aberatiile adventiste au fost demontate cu Biblia. Hai sa nu mai intindem si topicul asta. Subiectul a mai fost discutat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.10.2011, 09:49:41
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Prietene, aberatiile adventiste au fost demontate cu Biblia. Hai sa nu mai intindem si topicul asta. Subiectul a mai fost discutat.
Da, subiectul a mai fost discutat, însă concluzia că "Duminica este Ziua Domnului" în niciun caz n-a fost trasă pe baza Bibliei. Cheia este întotdeauna Biblia și cine a ajuns la o asemenea concluzie aberantă, înseamnă că a folosit un șperaclu (Biblie contrafăcută) nu o cheie.
Atât în VT, cât și în NT, Ziua Domnului este sâmbăta, nu duminica. Oricine contestă acest adevăr trebuie să aducă dovezi biblice, nu din Tradiție, Istorie, ori mitologia păgână.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.10.2011, 12:42:55
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Da, subiectul a mai fost discutat, însă concluzia că "Duminica este Ziua Domnului" în niciun caz n-a fost trasă pe baza Bibliei. Cheia este întotdeauna Biblia și cine a ajuns la o asemenea concluzie aberantă, înseamnă că a folosit un șperaclu (Biblie contrafăcută) nu o cheie.
Atât în VT, cât și în NT, Ziua Domnului este sâmbăta, nu duminica. Oricine contestă acest adevăr trebuie să aducă dovezi biblice, nu din Tradiție, Istorie, ori mitologia păgână.

Ziua Domnului este Duminca, pt. că atunci a înviat Hristos, a rupt legăturile satanei, și ne-a adus nouă mîntuirea.
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.10.2011, 18:09:29
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Ziua Domnului este Duminca, pt. că atunci a înviat Hristos, a rupt legăturile satanei, și ne-a adus nouă mîntuirea.
E drept că Hristos a înviat într-o zi de duminică, dar El n-a cerut niciodată (nici El, nici sfinții apostoli) ca să-I fie dedicată această zi, ori să se numească în cinstea Lui "Ziua Domnului". Singura zi poruncită, binecuvântată și sfințită ca Zi a Domnului este sâmbăta. Nu aveți absolut nicio dovadă biblică că ar fi alta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Domnului-Ziua eroilor georgeval Inaltarea Domnului 34 06.06.2019 03:16:23
Fuga in Egipt - Duminica dupa Nasterea Domnului bonicud Intrebari utilizatori 1 29.12.2012 20:40:19
cinsteste ziua Domnului mihaisepo Generalitati 7 13.11.2010 19:17:52
Piata din ZIUA DOMNULUI Dacian Intamplari adevarate 5 11.04.2008 06:49:27
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 20:26:52