Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.06.2007, 19:24:46
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Da ai dreptate si unii din biserici trebuiesc reconvertiti,mai ales cei care in timpul epiclezei se pupa,vorbesc si se uita pe pereti ,neintelegand saracii ca Hristos se jertfeste in clipa aceea pt ei.
Pentru unii mersul la biserica nu inseamna intalnirea cu Hristos,ci intalnirea cu rudele,vecinii si cunoscutii.Unii de abia asteapta ziua de duminica ca sa mai auda vreo barfa si sa o comenteze,vorba unui parinte ,,trupul in biserica si mintea la stana":D
Adevarul e ca lumea nu intelege multe lucruri,nu intelege ca slujba nu e o simpla manifestatie la care trebuie sa asisti,nu stie ce trebuie sa faca in timpul Sf.Slujbe,multi casca plictisiti crezand ca slujba e aceasi in fiecare Duminica ,ca pe un film pe care il vezi de mai multe ori.Privirile unora atintite la ceas arata ca oamenii nu mai vin la biserica pt Hristos si pentru asi cere iertare ,ci pentru ca e bine sa mergi la biserica daca vrei sa te ajute Dumnezeu.Dar Dumnezeu nu vrea asta,El nu vrea doar trupuri in biserica ci vrea suflete si inimi ,vrea o comuniune cu El nu spectatori.
Dumnezeu Se vrea in viata noastra.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.06.2007, 19:48:13
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul
Adevarul e ca lumea nu intelege multe lucruri,nu intelege ca slujba nu e o simpla manifestatie la care trebuie sa asisti,nu stie ce trebuie sa faca in timpul Sf.Slujbe,multi casca plictisiti crezand ca slujba e aceasi in fiecare Duminica ,ca pe un film pe care il vezi de mai multe ori.Privirile unora atintite la ceas arata ca oamenii nu mai vin la biserica pt Hristos si pentru asi cere iertare ,ci pentru ca e bine sa mergi la biserica daca vrei sa te ajute Dumnezeu.Dar Dumnezeu nu vrea asta,El nu vrea doar trupuri in biserica ci vrea suflete si inimi ,vrea o comuniune cu El nu spectatori.
Dumnezeu Se vrea in viata noastra.
Durerea ta e si durerea mea. Si eu vad o gramada de neoranduieli si ma doare sufletul. Tot la Epicleza vezi cum se aseaza pe scaun ca au obosit, in momentul sa zicem de maxim al slujbei. Exact atunci! Nici nu stiu ce se intampla acolo, ce rugaciuni spune Preotul in taina, si asta fiindca chiar nu simt cum Harul Duhului Sfant lucreaza. Apoi mai vezi oameni care ajung inainte de Tatal nostru si se inghesuie sa dea pomelnic. Pai cu 3 ore mai devreme era vremea...ca sa fie comuniune de rugaciune creata prin pomenirea la Proscomidie. Dar multi nu stiu. Si nici nu vor sa stie! Asta e mai grav.

Si apoi mai vezi cum e biserica plina in unele locuri din Ro, dar oamenii isi ocupa loc in genunchi...de fapt nici genunchi ca stau in niste pozitii ca numai inchinare nu e... offf. Si daca vine unul sa stea acolo il imping...ca asa au invatat ca e crestineste. Sau mai intri intr-o biserica pe la tara si toata lumea din biserica se intoarce sa vada cine a intrat, iar apoi cum nu te cunosc, sa discute intre ei sa vada daca te stie cineva, iar daca nu, gasesc un purtator de cuvant sa vina sa te intrebe. In timpul slujbei, ca doar preotul cu ale lui, oamenii cu ale lor!!! E strigator la cer, de aceea convertirea trebuie sa inceapa cu cei din biserica, fiindca daca ii chemi pe cei din exterior spre biserica si vad toate neoranduielile, fug de mananca pamantul.

Foarte bine ai spus ca "El nu vrea doar trupuri in biserica ci vrea suflete si inimi, vrea o comuniune cu El nu spectatori". Asa e. Dar ca sa fie comuniunea, ea nu e numai la Biserica, ci trebuie sa fie toata saptamana, tot timpul. Numai ca omul de multe ori Il lasa pe Dumnezeu ca sa-L intalneasca duminica, fiindca in timpul saptamanii el are altele de facut si nu mai are timp si pentru Dumnezeu...

Tragic. Dar ma gandesc ca daca fiecare din noi constientizeaza ca el trebuie sa se converteasca la ortodoxie, desi e botezat ortodox si poarta eticheta de crestin-ortodox, atunci cred ca ar fi un inceput pentru o mantuire in comun...pana atunci ea e chiar individuala sau in comunitati f mici.

Elena
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.06.2007, 02:28:48
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Da ai dreptate crestini numai la biserica,dupa slujba atei.
Am auzit o predica foarte frumoasa in rusia,zisa de un preot tanar,suna in genul acesta:,,Hristos v-a chemat la El,dragostea voastra pentru Hristos v-a adus la Biserica,dar eu va rog,nu-L lasati pe Hristos in Biserica ci luatil cu voi acasa,luati-L in familie,luati-L in inimile si in viata voastra.Cat de frumos e langa Hristos."
Reconvertirea trebuie sa inceapa de la noi insine,prin noi insine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.06.2007, 00:34:53
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

stiti povestea cu stainul care a venit in Romania si AFOST IMPRESIONAT DE MULTIMEA OAMENILOR DIN BISERICI SI A SCRIS ACASA VAI CE OAMENI SFINTI AM CUNOSCUT AICI IN ROMANIADar dupa masa mergind prin oras si trecind pe linga o circiuma a vazut o multime de cheflii care faceau mare galagie si a scris acasaingerii din biserica de dimineata ,acum dupa masa i-am vazut draci impielitati
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.06.2007, 03:52:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul
Un singur cuvant despre Hristos poate trezi intr-un om dorinta dupa vesnicie.Un singur cuvant poate intoarce suflete spre pocainta.Ce ne costa acest cuvant?
:dozingoff: ideea e buna, dar intrebarea e gresita... nu "ce ne costa?", ci "care sunt cuvintele potrivite?" asta in cazul in care ne credem in masura a indrepta pe altii... eu una am avut parte de lectii de viata de la cine ma asteptam mai putin, si am fost dezamagita de cei care se inchipuiau modele.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.06.2007, 19:41:53
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

NOI SA NE RUGAM PT TOTI SI PT DUSMANI SI DUMNEZEU va implini ceea ce noi nu putem cum stie el mai bine;nu putem face ca pocaitii s-o luam pe strada cu zisul ca nu sintem noi asa de curati ca sa facem fata ispitelor care le va baga cel viclean in viata noastra. Dumnezeu nu ne cere imposibilul si in primul rind la judecata de apoi ne va intreba despre sufletele noastre daca sint curatite de pacat sa putem intra in rai.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.08.2007, 14:06:48
EUalex EUalex is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2007
Mesaje: 1
Implicit

[b]EU CRED CA SUNTEM UN POPOR BINECUVANTAT CU ADEVARATA RELIGIE SI CRED CA NICIODATA NU II VOM PUTEA FI RECUNOSCATORI LUI DUMNEZEU DOAR PENTRU FAPTUL CA NE-AM NASCUT IN INIMA ACESTUI POPOR...INTRADEVAR,PUTINI CUNOSC CU ADEVARAT TAINELE CREDINTEI ORTODOXE..DAR,OBSERVAND LUMEA ZI DE ZI,MAI CREDINCIOSI,MAI PUTIN CREDINCIOSI,NOI,CU TOTII,LA UN MOMENT DAT NE INTOARCEM FAZA SI SPRE DUMNEZEU,IAR ASTA E UN LUCRU PE CARE PUTINE POPOARE IL AU...NOI SUNTEM BINECUVANTATI PRIN TAINA SFANTULUI BOTEZ,FAPT CARE NE FACE O PARTE DIN BISERICA LUI HRISTOS...AM CUNOSCUT SI STRAINI,DIN ALTE POPOARE,IAR IN INTERIORUL LOR VEZI UN MARE HAOS,UN GOL IMENS,UN SUFLET TRIST SI PLIN DE BUBE...ACEEA E LIPSA SFANTULUI BOTEZ...SLAVA LUI DUMNEZEU SI BISERICII SALE!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.08.2007, 19:23:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul
Majoritatea populatiei Romaniei este declarata ortodoxa,dar oare chiar sunt ortodocsi?
Cati dintre cei asa zisi ortodocsi merg regulat la Biserica?
Cati dintre ei cunosc invatatura crestin ortodoxa?
Cati dintre ei chiar cred in Hristos?
Multi nu au fost in biserici cu anii,nu s-au spovedit,nu s-au inpartasit,nu stiu sa faca sfanta cruce,sunt ei oare ortodocsi?Eu unul nu cred.
Eu cred ca asa zisii ortodocsi trebuiesc reconvertiti la ortodoxie.Voi ce parere aveti?
Majoritatea populatiei prin Sfantul Botez, sint crestin ortodocsi si cu frica de Dumnezeu. Dar nu indeajuns pentru un adevarat crestin ortodox. Inca isi mai pun amprenta cei 50 de ani de totalitarism, dar trebuie remarcat ca in ultimii ani s-au construit multe biserici, ca o necesitate a numarului crescand a celor cu dragoste de Dumnezeu. Este o realitate de netagaduit. Oamenii sunt dornici sa cunoasca si sa citeasca carti de rugaciuni, lucruri legate de viata noastra crestina. Marturie sunt vanzarile crescute a obiectelor de cult si a cartilor care se gasesc in biserici. Sintem in progres din acest punct de vedere. Progresul va continua si vom vedea peste ani si ani adevarati mireni ai credintei ortodoxe .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.12.2007, 12:32:27
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

este minunat acest topic. am aflat multe aici. multumesc, misionarul, pur si simplu, multumesc. Dumnezeu sa ne ocroteasca pe toti
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.12.2007, 09:07:01
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul
1. Majoritatea populatiei Romaniei este declarata ortodoxa,dar oare chiar sunt ortodocsi?
2. Cati dintre cei asa zisi ortodocsi merg regulat la Biserica?
3. Cati dintre ei cunosc invatatura crestin ortodoxa?
4. Cati dintre ei chiar cred in Hristos?
5. Multi nu au fost in biserici cu anii,nu s-au spovedit,nu s-au inpartasit,nu stiu sa faca sfanta cruce,sunt ei oare ortodocsi?Eu unul nu cred.
6. Eu cred ca asa zisii ortodocsi trebuiesc reconvertiti la ortodoxie.Voi ce parere aveti?
1. Nu
2. Extrem de putini. Cu exceptia unor sarbatori mari cum ar fi Nasterea Domnului.
3. Si mai putini. Poate doar studentii la teologie, si nici aceia 100%
4. Nu pot sa vorbesc despre altii. Eu cred in Hristos, ca este vocea Lui Dumnezeu, Cel trimis de Tatal sa ne mintuiasca.
5. Multi intradevar nu stiu. Dar undeva in fiinta lor pastreaza ceva sfint.
6. Nu stiu cine ar face asta.
7. Desi poate parea o utopie pentru unii, rugaciunea e singura solutie. Domnul raspunde, indiferent ca trece un an, sau zece.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 02:45:24
cititi si dumnezeu va va da inzecit inapoi dumi_emil Umanitare 5 03.08.2009 20:06:03
Nu vrea sa-si plateasca datoriile inapoi!!! dimpels Generalitati 16 22.07.2008 16:19:08
Iordanul nu s-a mai intors inapoi moro.d Stiri, actualitati, anunturi 22 21.04.2008 11:56:03
MAICA DOMNULUI numita INTOARCE-TE INAPOI sofiaiuga Intamplari adevarate 5 09.03.2008 20:01:10