Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 01.02.2011, 00:23:47
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flyboy Vezi mesajul
Iulita daca acest preot ti-a facut atata rau de ce nu vi la Mosuni si ii scri un bilet parintelui spunandu=i cat rau ti-a facut? de ce nu o faci? ca nu ai nimic de pierdut? ce te tine?
Am incercat prin e-mail stiind ca cineva gestioneza casuta postala a parintelui, am incercat prin mamager-ul lui, am incercat sa-l sun la numarul lui personal, care mi l-a dat, in caz ca o sa am nevoie. Si cand am reusit sa vorbesc cu manager-ul lui, a spus ca i-a transmis doleanta mea parintelui, si nu avusese nici un raspuns concret de la el. De venit, n-am avut puterea, pentru ca in acel moment, sa ma ierte Dumnezeu, dar imi venea, odata ajunsa acolo, sa tip in gura mare, ca suntem inselati de acest preot. Dar m-am abtinut, pentru ca Dumnezeu, prin Pr Iustin Parvu, mi-a dat un duhovnic bun si iscusit, care m-a sprijinit si m-a sfatuit sa nu mai am de-a face cu el si sa ma rog pentru ratacirea lui, ca pana la sfarsitul vietii lui, Dumnezeu sa-l lumineze.Si familia mea a contribuit foarte mult la "ridicarea" mea. Si prin toti acesti oameni, Dumnezeu si-a facut mila de mine. Slava lui Dumnezeu pentru toate!
Reply With Quote
  #232  
Vechi 01.02.2011, 00:28:28
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Da,deocamdata cu atat.

Un lucru e limpede: Ai inceput sa imi placi (ma refer la felul tau de a gandi,desigur...).Si asta ma face sa sper ca vom mai sta de vorba si in viitor. Vise placute.
Diavolul cand nu mai reuseste sa te atace, te linguseste! Avis amatorilor!!!
Eu nu ma straduiesc sa plac tie, ci Celui care m-a creat! Exploatandu-mi creierul incercand sa ma obosesti, de fapt, ti-ai exploatat stradaniile de a implosca cu noroi, o persoana cu bune intentii.

Last edited by Iulita; 01.02.2011 at 00:35:00.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 01.02.2011, 00:30:46
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Am incercat prin e-mail stiind ca cineva gestioneza casuta postala a parintelui, am incercat prin mamager-ul lui, am incercat sa-l sun la numarul lui personal, care mi l-a dat, in caz ca o sa am nevoie. Si cand am reusit sa vorbesc cu manager-ul lui, a spus ca i-a transmis doleanta mea parintelui, si nu avusese nici un raspuns concret de la el. De venit, n-am avut puterea, pentru ca in acel moment, sa ma ierte Dumnezeu, dar imi venea, odata ajunsa acolo, sa tip in gura mare, ca suntem inselati de acest preot. Dar m-am abtinut, pentru ca Dumnezeu, prin Pr Iustin Parvu, mi-a dat un duhovnic bun si iscusit, care m-a sprijinit si m-a sfatuit sa nu mai am de-a face cu el si sa ma rog pentru ratacirea lui, ca pana la sfarsitul vietii lui, Dumnezeu sa-l lumineze.Si familia mea a contribuit foarte mult la "ridicarea" mea. Si prin toti acesti oameni, Dumnezeu si-a facut mila de mine. Slava lui Dumnezeu pentru toate!
era bun sa fi mers in persoana si zic asta fiindca sunt sigur ca chiar daca ai simtit ca daca ai ajunge acolo ai fi tipat in gura mare, nu ai fi facut-o fiindca ai fi simtit pacea lui Dumnezeu. dar nu mai zi ca parintele in sus si in jos. Roaga-te si nu mai zi nimic. daca e ceva necurat asa cum sustii tu atunci oamenii o sa isi dea seama singuri.

Last edited by flyboy; 01.02.2011 at 00:34:43.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 01.02.2011, 00:36:14
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

De ce sa scrie acelui preot? Domnii mei daca nu sunteti ortodocsi va rog lasati-ne in pace! De ce sa nu-i scrie preotului de la biserica Mercurie de pe acest forum? Si mai sunt si altii! ce sa-i scrie lu ala? Sa-i spuna : stii eu nu am stiut ca ... sau : Dumnezeu ne iubeste pe toti? Cum sa-i scrie acelui preot Pomohaci? Ala sa isi faca mea cupla si deabia atunci sa il privim cu alti ochi dar cu mare prevedere!
Iisus se intreaba daca va mai gasi credinta dar astia vorbesc de o trezire spirituala! Din pacate cartile scrise ortodoxe de mari duhovnici arata ca suntem in vremea marilor amagiri! Asa cum o arata si biblia!
P.S Intr-o carte scriitorul radea de un credincios care castigase o avere si care imediat dupa ce a castigat aceea avere a dat-o bisericii ! Eu nu stiu ce ma face sa scriu aici. Rautatea unor sectantii (vadita ) , naivitatea unor ortodocsi care cred orice sau amoriul propiu? Dar sa fi ortodox sa crezi ca acest preot e de treaba imi pare o stupizenie! Sa fiu penticostal si sa cred ca Pustan a facut un lucru bun facandu-si crucea pacalind niste oameni iar mi se pare aiurea!Dar in fine . Macar ca acesti ortodocsi sa fie ortodocsi si sa asculte de preot sau de duhovnic!

Last edited by bairstow; 01.02.2011 at 00:45:27.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 01.02.2011, 00:42:00
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
De ce sa scrie acelui preot? Domnii mei daca nu sunteti ortodocsi va rog lasati-ne in pace! De ce sa nu-i scrie preotului de la biserica Mercurie de pe acest forum? Si mai sunt si altii! ce sa-i scrie lu ala? Sa-i spuna : stii eu nu am stiut ca ... sau : Dumnezeu ne iubeste pe toti? Cum sa-i scrie acelui preot Pomohaci? Ala sa isi faca mea cupla si deabia atunci sa il privim cu alti ochi dar cu mare prevedere!
Iisus se intreaba daca va mai gasi credinta dar astia vorbesc de o trezire spirituala! Din pacate cartile scrise ortodoxe de mari duhovnici arata ca suntem in vremea marilor amagiri! Asa cum o arata si biblia!
Din pacate eu nu sunt ortodox ci sunt CRESTIN (ORTODOX)! daca ai ceva cu cineva...nu il barfii, nu il vorbii de rau ci spunei, vorbeste cu el...uite m-ai suparat cu asta, nu imi place ca faci asta. asa iti gasesti linistea nu barfind
Reply With Quote
  #236  
Vechi 01.02.2011, 00:44:12
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flyboy Vezi mesajul
era bun sa fi mers in persoana si zic asta fiindca sunt sigur ca chiar daca ai simtit ca daca ai ajunge acolo ai fi tipat in gura mare, nu ai fi facut-o fiindca ai fi simtit pacea lui Dumnezeu. dar nu mai zi ca parintele in sus si in jos. Roaga-te si nu mai zi nimic. daca e ceva necurat asa cum sustii tu atunci oamenii o sa isi dea seama singuri.
Da, o sa-si dea seama cu ajutorul lui Dumnezeu, si asta numai daca vor cere ajutorul. Daca vor face cum am facut eu, vor fi amagiti, ca si mine. Bine, dar aceasta judecata nu tine de mine, tine doar de Dumnezeu.Dar si Dumnezeu lasa sa vada daca il lasam sa intre in noi, pentru a ne vorbi prin glasul constiintei noastre. Altii care l-au lasat si l-au chemat, Domnul i-a luminat si si-au dat seama de inselaciune. Dar altii, ca mine, nu. Pentru ca esti orbit de mandrie ca tu esti sigur ca acel preot e bun fara sa fi cerut ajutorul Lui, si m-am dus cu capul inainte ca berbecul, si l-am izbit, de ma mir cum de mai este intreg. Dar, cum la Dumnezeu totul este posibil, nu e de mirare nimic frumos petrecut in viata omului. N-as fi vrut sa postez impotriva Pr. Pomohaci, si asta indelung de trei ani aproape, dar citind pe altii nestiutori de acest preot pe acest forum si vazand si lucrul cu erezia, mi-am zis ca nu trebuie sa mai tac cu aceasta ocazie ci sa intaresc randurile ortodocsilor care tin cu adevarat la credinta ortodoxa, si care vad ce se intampla azi.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 01.02.2011, 00:45:31
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Diavolul cand nu mai reuseste sa te atace, te linguseste! Avis amatorilor!!!
Eu nu ma straduiesc sa plac tie, ci Celui care m-a creat! Exploatandu-mi creierul incercand sa ma obosesti, de fapt, ti-ai exploatat stradaniile de a implosca cu noroi, o persoana cu bune intentii.
Nu am avut niciodata intentia de a-ti exploata creierul,si in ciuda parerii tale atat de drastice despre mine (ma asemeni cu Diavolul..:)) ),nu ma supar,si imi mentin parerea de la postarea mea de mai sus vizavi de tine. Imi esti simpatica,si nu am intentia de a te lingusi,cum zici tu.Nu stiu de ce,dar mi-o mentin.Pentru ca am inceput sa te cunosc (macar 1% ..) si deci am inceput sa te inteleg. Si nici nu cred ca ti-am cerut vreodata sa te straduiesti sa imi placi mie.De unde ai mai scos si asta.....?
Reply With Quote
  #238  
Vechi 01.02.2011, 00:52:29
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Da, o sa-si dea seama cu ajutorul lui Dumnezeu, si asta numai daca vor cere ajutorul. Daca vor face cum am facut eu, vor fi amagiti, ca si mine. Bine, dar aceasta judecata nu tine de mine, tine doar de Dumnezeu.Dar si Dumnezeu lasa sa vada daca il lasam sa intre in noi, pentru a ne vorbi prin glasul constiintei noastre. Altii care l-au lasat si l-au chemat, Domnul i-a luminat si si-au dat seama de inselaciune. Dar altii, ca mine, nu. Pentru ca esti orbit de mandrie ca tu esti sigur ca acel preot e bun fara sa fi cerut ajutorul Lui, si m-am dus cu capul inainte ca berbecul, si l-am izbit, de ma mir cum de mai este intreg. Dar, cum la Dumnezeu totul este posibil, nu e de mirare nimic frumos petrecut in viata omului. N-as fi vrut sa postez impotriva Pr. Pomohaci, si asta indelung de trei ani aproape, dar citind pe altii nestiutori de acest preot pe acest forum si vazand si lucrul cu erezia, mi-am zis ca nu trebuie sa mai tac cu aceasta ocazie ci sa intaresc randurile ortodocsilor care tin cu adevarat la credinta ortodoxa, si care vad ce se intampla azi.
Ce se intampla azi in mare parte din bisericile ortodoxe este ca sunt biserici moarte. si multi sa incapataneaza sa le tina asa
dar chiar Iulita tu ai avut canon de la parintele?
Reply With Quote
  #239  
Vechi 01.02.2011, 00:54:52
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

[quote=Iulita;331100]Diavolul cand nu mai reuseste sa te atace, te linguseste! Avis amatorilor!!!
Eu nu ma straduiesc sa plac tie, ci Celui care m-a creat! Exploatandu-mi creierul incercand sa ma obosesti, de fapt, ti-ai exploatat stradaniile de a implosca cu noroi, o persoana cu bune intentii.[/QUOte
"..Intoarca-se indata rusinati cei ce-mi graiesc mie: "Bine, bine!"...."
Reply With Quote
  #240  
Vechi 01.02.2011, 00:56:24
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flyboy Vezi mesajul
Ce se intampla azi in mare parte din bisericile ortodoxe este ca sunt biserici moarte. si multi sa incapataneaza sa le tina asa
dar chiar Iulita tu ai avut canon de la parintele?
de la Pr. Pomohaci?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37