Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.06.2013, 21:45:53
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
denaturezi.
In Suedia si in unele state din SUA deja se intampla asta?! (Suedia are si ea trecuta in Constitutie treaba cu discriminarea si unele state din SUA)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.06.2013, 23:00:18
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hehe, daca se voteaza, sa vedeti ce anticonstitutional o sa devina atunci forumul asta..
Sau materii de seminar/facultate de teologie cum ar fi "Sectologia", probabil va fi inlocuit de "Ecumenologie".

Molitfelnicul am inteles ca a fost aranjat deja cu ani in urma, editiile noi adica, in sensul ca din slujba intoarcerii la ortodoxie au fost scoase referintele la secte.
Mai sunt Molitfelnice vechi si tiparite si pe net. In Molitfelnicul vechi "catolicii" sunt numiti papistasi si Biserica Catolica este numita "adunarea paistasilor" si erau toti primiti prin botez. La Botez am inteles ca s-au scos rugaciunile de exorcizare!?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.06.2013, 23:31:24
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar jurământul? care e problema dacă jură pe conștiință?
credeți că cei ce jură pe Biblie, jură corect? chiar sunt impresionați de acest jurământ?
ca sa nu fie neintelegeri, da, nasol ca nu mai merge juramantul pe constiinta.
dpmdv, pot sa jure si pe roz cu degetele mici de la mana dreapta, doar sa se tina.

p.s. pt Dumitru: http://www.youtube.com/watch?v=6IRxpjEZveQ
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 08.06.2013, 05:57:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Poate o sa fie furtuna cu trasnete si fulgere pe 8 iunie. :D
*
E dureros ce se intampla. Si mai dureros e ca nimeni nu ia atitudine si o sa ajungem si noi in Ro ca in Occident sa nu poti sa mai zici nimic impotriva lor.
Nu neapărat împotriva lor, ci în favoarea ta!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.06.2013, 00:07:38
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
La Botez am inteles ca s-au scos rugaciunile de exorcizare!?
Nu cred...am asistat fara sa vreau, daunazi ,la o convertire a unei surori de la noi din biserica,a trecut de la catolicism la ortodoxie si am auzit ca-i citea un parinte si rugaciuni de exorcizare. La inceput m-am speriat, credeam sa se face exorcizare in adevaratul sens al cuvintului si ma intrebam ce caut acolo dar mai tarziu mi-am dat seama ca e doar un botez.
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #56  
Vechi 09.06.2013, 01:24:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Geniule, "discriminare" se poate transforma foarte usor in condamnari penale pentru afirmatii de genul ca homosexualitatea este o boala.
Homosexualitatea este o optiune, nu neaparat o boala, dar asta nu o face mai acceptabila in ochii lui Dumnezeu. Ramane tot pacat.
"Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor. (Romani, 1, 27)

Nu cred ca e cazul sa ne lasam condusi de frica.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 09.06.2013, 02:54:52
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Homosexualitatea este o optiune, nu neaparat o boala, dar asta nu o face mai acceptabila in ochii lui Dumnezeu. Ramane tot pacat.
"Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor. (Romani, 1, 27)

Nu cred ca e cazul sa ne lasam condusi de frica.
Cand vine vorba de copii de 15 ani care se declara gay sau de tineri care au fost abuzati de multe ori in copilarie, este boala si nu alegere.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 09.06.2013, 02:57:11
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
Nu cred...am asistat fara sa vreau, daunazi ,la o convertire a unei surori de la noi din biserica,a trecut de la catolicism la ortodoxie si am auzit ca-i citea un parinte si rugaciuni de exorcizare. La inceput m-am speriat, credeam sa se face exorcizare in adevaratul sens al cuvintului si ma intrebam ce caut acolo dar mai tarziu mi-am dat seama ca e doar un botez.
:) Eu una asa am auzit. Ori ca vor sa le scoata ori ca deja preotii snt sfatuiti sa nu le mai faca si/sau sunt scoase din Molitfelnicul nou.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 09.06.2013, 09:24:15
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai mult, un preot care refuza sa cunune o pereche de homosexuali, pe motiv (evident) de orientare sexuala, va putea fi arestat si condamnatt pentru "discriminare".
Asta chiar mi s-ar părea apocaliptic. Bineînțeles că dacă s-ar ajunge la astfel de situații, orice preot ar trebui să prefere condamnarea, care i-ar aduce o suferință pentru Hristos. Însă dacă refuzul căsătoriei homosexuale în Biserică ar fi discriminare, cum s-ar numi obligarea cuiva de a-și trăda convingerile și credința în Dumnezeu? Am mai putea vorbi de libertatea credinței?

Cred că nu se va ajunge până acolo, însă mai cred și că ar trebui să prevenim asta. Aștept și eu un cuvânt mai puternic din partea Bisericii, nu neapărat de la Patriarhie, ci mai curând de la preoții de parohie: ei ar trebui să cheme oamenii să-și exprime public credința, în stradă, dacă acolo sunt auziți. Nu este de ajuns reacția Noii Drepte, care nu se identifică cu majoritatea credincioșilor, putând fi ușor socotită o grupare extremistă.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.06.2013, 12:17:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Apocaliptic sau nu, "umanismul" e, în zilele noastre, mai presus de credință.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde