Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.02.2012, 13:55:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Si eu ii multumesc Sfantului Nectarie si Maicii Domnului pentru ajutorul primit!:)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.05.2012, 09:02:25
elenadaniela elenadaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Mesaje: 6
Implicit Sf.Nectarie

Multumesc Sf.Nectarie, datorita rugaciunilor Sfantului am scapat de un chist ovarian care mi-a fost depistat in luna februarie , avand dimensiuni destul de mari , peste 6 cm, si acum sunt sanatoasa. Sfinte Nectarie, roaga-te mereu pentru noi!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.10.2012, 09:47:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sfantul Nectarie din Eghina a compus numeroase rugaciuni si imnuri duhovnicesti inchinate Maicii Domnului. Intre acestea se numara si imnul "Fecioara Curata":

http://video.crestinortodox.ro/12mj8...ica_Maria.html
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.10.2012, 00:20:52
sisco112 sisco112 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2012
Mesaje: 9
Implicit

Sf Nectarie m-a ajutat si pe mine sa mi gasesc de munca
nici nu am citit acatistul , doar l am ascultat pe youtube (varianta marian moise) apoi m am rugat de cateva ori acasa.. paragraful acesta mi a atras atentia “Bucura-te ca îi ajuti pe oamenii fara slujba sa îsi gaseasca de lucru”.. si asa a fost..
http://www.youtube.com/watch?v=eYDevkG4IEM
Reply With Quote
  #55  
Vechi 26.10.2012, 01:29:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Viata Sfantului Nectarie din Eghina - audio

http://www.crestinortodox.ro/predici...na-137855.html
Reply With Quote
  #56  
Vechi 14.11.2012, 17:49:38
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Vreau sa spun si eu aici despre ajutorul primit din partea Sfantului Nectarie si a Sfantului Efrem cel Nou. De acum aproximativ 2 luni de zile, ma tinea in spate un “junghi miscator” care nu imi dadea voie sa respire corect si care ma lasa fara aer. Mai mult decat atat, acesta se tot “plimba” cand in zona inimii (cand se afla in zona inimii imi dadea o stare de agitatie si simteam ca ceva ma apasa pe piept) cand in zona spatelui (mai exact in plamanul stang). Am fost la medic iar in urma unei consultatii mi s-a spus ca am o lipsa de calciu foarte mare. Am urmat tratamentul prescris de medic insa starea mea de sanatate nu se remediase prea mult. Cu cat treceau zilele cu atat eu respiram din ce in ce mai rau. Ca sa fiu sincera, respiram doar pe jumatate. Insa, intr-o zi m-am apucat sa citesc cartea Sfantului Efrem in care erau povestite toate intamplarile si problemele oamenilor care si-au gasit rezolvare in ajutorul primit de la el. M-au impresionat enorm acele povestioare iar seara m-am gandit sa citesc si eu Acatistul Sf.Efrem. L-am citit si m-am culcat. A doua zi spre seara din nou simteam ca nu mai am aer si simteam ca nu mai pot suporta acele crize. Atunci, am rugat-o pe mama sa ma unga pe spate, in zona junghiului cu ulei de la Sfantul Nectarie din Eghina(multumiri din inima prietenei mele Ana pentru ca s-a milostivit si mi-a daruit acel ulei miraculous). In acelasi timp, ii rugam (cu cuvintele mele fara mare tam-tam) sa imi i-a durerea pentru ca nu o mai puteam suporta. Deja de a doua zi lucrurile au inceput sa se schimbe. Desi junghiul exista, nu mai avea aceeasi putere si imi permitea sa respir mai bine. De 3 zile ma ung cu ulei in fiecare seara si pot sa spun ca acum respir normal, cu toate puterile mele iar durerea incepe sa se retraga din ce in ce mai mult. Multumesc Sfinte Efrem, Sfinte Nectarie, Maica Domnului, Iisus Hristos si tuturor sfintilor pentru ajutorul primit! Multumesc din inima deoarece desi nu sunt vrednica de ajutorul lui Dumnezeu, a Maicii Domnului si a sfintilor lor totusi nu am fost uitata!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 07.01.2014, 23:37:25
Ana Mihaela Ana Mihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2011
Mesaje: 2
Implicit Minunea Sfantului Nectarie

Alina, Piatra Neamt

Mare minune a SFANTULUI NECTARIE s-a intamplat vineri noapte 8 noiembrie spre 9 noiembrie 2013.Dupa cum stim fiecare dintre noi pe data de 9 noiembrie este ziua SFANTULUI NECTARIE pentru care romanii au o mare evlavie. Una dintre multele minuni pe care le-a facut este si aceasta pe care vo relatez acum. Cand grecii sarbatoresc un mare sfant precum SFANTUL NECTARIE fac o slujba de noapte care se numeste Agripnie tradus in romaneste este “Cel care nu are somn”. In noaptea de vineri spre sambata (9 noiembrie) acea slujba a tinut de la ora 22:00 pana la ora 05:30. O multime de oameni greci, romani si alte natii au trecut pe la Sfintele Moaste pentru a se inchina. Marea minune s-a intamplat intre orele 03:00 -03:30 unde era racla cu moastele Sfantului imbracate in argint mai putin mana dreapta care era fara argint. O grecoaica fiind la picioarele Sfantului ruganduse vede dintr-o data cum Sfantul deschide ochii de un albastru ca cerul curat si incepe fata sa se lumineze si sa devina viu. Grecoaica incepe sa strige “Favma,Favma” care inseamna minune.
Langa ea fiind o romanca si avand un telefon in mana, grecoaica vazand telefonul in mana ei i-a impins mana sa faca fotografie chiar in momentul cand Sfantul a deschis ochii si a devenit la fata viu. Avea o stralucire ca soarele. Spuneau grecii ca Sfantul parea fericit ca foarte multa lume trece pragul manastirii din Eghina si vin foarte multi pelerini sa se inchine la moastele sale. Tot in ziua de 9 noiembrie anuntau grecii pe posturile de radio ca jumatate din oamenii care au participat la vicernie si la slujba de ziua Sfantului au fost romani. Sfantul Nectarie a facut si continua sa faca foarte multe minuni.
Eu cel ce v-am relatat aceste lucruri am fost acolo de ziua Sfantului si grecoaica mi-a spus cu gura ei cele intamplate dupa care mi-a aratat si fotografiile de pe telefon. Imediat dupa intamplarea minunii pozele au fost postate pe internet.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.02.2014, 17:23:55
mariaaa mariaaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2014
Mesaje: 3
Implicit minunile Sf.Nectarie

L-am cunoscut si eu pacatoasa, pe Sf.Nectarie,cam tarziu dar nu-mi pot exprima bucuria in cuvinte pt.ca trairile sunt deosebite.Intr-adevar Dumnezeu face minuni in fiecare moment al vietii noastre dar noi suntem orbi si nu le vedem.Intr-una din zile am intrat pe net sa caut ceva si ce sa va zic, deschid si-mi apare,, Viata si minunile Sf. Nectarie,,nu inchid pagina ca altadata pt. a cauta ce-mi trebuia pt.ca ceva ma impingea din interiorul sufletului sa raman si sa citesc.Asa am facut,am citit intruna,am plans,dar totodata,din nou ceva ma trimitea in acel moment, la geanta sa caut pt. ca acolo se ascundea o carticica de rugaciuni pe care eu o purtam de un an de zile cu mine,schimbam geanta, luam actele cu tot cu carticica dar fara sa stiu cum se cheama ,o tot purtam din geanta in geanta.Vreau sa va spun ca o primisem de pomana dar eu pacatoasa nici macar n-am avut curiozitatea sa vad cum se numeste.Dar iata ca a venit momentul despre care va spuneam si ma indrept spre geanta.Ce credeti ca era?Acatistul Sf.Nectarie,purtat un an de zile cu mine fara sa stiu pana in acel moment.Am ramas trasnita si am luat hotararea ca din acel moment sa ma rog la Sf.Nectarie.Citind si despre uleiul sfintit de la moastele Sfantului ,imi doream si eu.Am uitat sa va spun ca toate aceste lucruri s-au intamplat in momentul in care de o luna si jumatate mama mea operata la inima ,era si inca mai este ,la terapie intensiva.Operatia reusita dar in fiecare zi ,dupa o saptamana de la operatie ,facea mereu febra ,apoi probleme cu respiratia si intubata saptamani la rand.Noi, familia si celelalte doua surori plangeam intruna,nestiind ce sa mai facem.Iata ca a venit si salvarea.Va spuneam ca-mi doream si ulei sfintit pt.mama.A doua zi dupa intamplarea cu cartea ,suna telefonul si raspund.Era o colega de-a mamei ce dorea sa vorbeasca cu ea.I-am explicat ce s-a intamplat iar dansa ,Dumnezeu sa-i dea sanatate,mi-a spus ca-mi trimite ulei sfintit de la Sfintele Moaste.Sfantul s-a ingrijit si de aceasta treaba si a rezolvat-o.Au mai trecut doua zile dupa care primesc telefon ca pe langa febra de 40 de grade si problema cu respiratia a facut si o hemoragie digestiva.M-am asezat in genunchi si plangand m-am rugat Sfantului.Dupa 10 minute suna telefonul si imi spune ca nu mai are febra deloc.Sfantul a fost langa dansa si langa noi.De atunci ,ne rugam Sfantului care face ca de 4 zile sa nu mai faca febra si am inceput sa o ungem si cu ulei sfintit si doctorii spun ca si plamanii care sunt foarte obositi incep incet-incet sa se refaca.Asta datorita Sfantului.Voi continua sa ma rog la Sf. Nectarie,care se vede este ocrotitorul familiei mele si am promis ca o voi face toata viata mea si cu ajutorul lui sa-mi schimb viata,sa postesc ,sa ma rog,pt. ca fara Dumnezeu nimic nu se poate.Am sa marturisesc fiecare minune care mi se va mai intampla.SFINTE NECTARIE,roaga-te lui DUMNEZEU ca Maria sa se vindece iar pe noi intareste-ne in credinta!DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.02.2014, 20:58:58
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit :)

Sfantul Nectarie a fost alaturi de mine si de data asta. Mama mea a suferit o interventie chirurgicala despre care medicii ne-au spus ca va fi dificila din cauza ca este obeza si hipertensiva si ca se va recupera greu.
L-am rugat pe Sf Nectarie , pe Sf Efrem cel Nou impreuna cu Parintele Arsenie Boca sa fie alaturi de mama in sala de operatie si sa o ajute sa se recupereze. Totul a decurs nesperat de bine, la o zi de la operatie mama mea mergea prin salon fara probleme.
Multumesc Sfintilor dragi ca v-ati milostivit spre noi, pacatosii.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.03.2014, 19:44:12
lumy700 lumy700 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2014
Mesaje: 3
Implicit va rog

Buna ziua , ma scuzati pentru cererea mea , dar as dori putin ulei foarte putin de la moastele SF NECTARIE , am tot incercat ca fac rost dar fara mari sperante , ma poate ajuta va rog frumos cineva ? Platesc eu prin sistem ramburs cheltuielile va rog . multumesc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie! simona Generalitati 2 08.11.2012 15:23:27
Un nou acatist cu Sfantul Nectarie? Georgiana1995 Generalitati 7 18.09.2012 19:18:29
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 19:24:33
Sfantul Nectarie NeNumimCrestini Preotul 9 05.10.2009 13:26:00