Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 24.01.2013, 12:06:56
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

daca nu ma insel N. Steinhardt scria in Jurnalul Fericirii ca tiganii is asa un neam de oameni care nu lucreaza si traiesc in saracie numai pentru a-si pastra identitatea si traditiile ca natie.... si are dreptate..
noi romanii am intrat in europa,ne-am facut sosele, ne-am tras televiziuni digitale, nu mai umblam cu caruta ca suntem moderni si avem masina....si cu asta ce-am facut?cica ne-am modernizat.Am uitat de traditii, am uitat de popor am uitat de pamanturile astea pe care s-au jertfit multi stramosi si am plecat in lume dupa bani. Idolul suprem al omenirii in ziua de azi.
Nu spun ca tre sa facem ca tiganii....da ziceam si eu asa...
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #172  
Vechi 24.01.2013, 12:12:35
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Tiganii si atitudinea noastra fata de ei

Din pacate multi oficiali europeni- in privinta tiganilor si nu numai- vorbesc in necunostiinta de cauza! Nu cred ca cetatenii francezi sau italieni de exemplu s-au "bucurat"" atunci cand s-a liberalizat circulatia persoanelor in UE! Amelioararea si rezolvarea macar partiala a problemei tiganesti trebuie facuta prin masuri judicioase, bine gandite si in nici un caz nu se poate realiza doar prin "declaratii de bune intentii""!
Pur si simplu nu trebuiau primiti in statele din UE! De acord cu liberalizarea circulatiei persoanelor in UE, dar numai pentru acele categorii de persoane care intradevar au nevoie de acest lucru: turisti, oameni de afaceri, oameni de cultura, delegatii sportive, etc.
Controlul la frontiere trebuie sa fie unul rezonabil- care e scopul calatoriei in tara respectiva, in ce calitate te duci acolo, daca ai sumele de bani necesare pentru intretinere!

Apoi din pacate se foloseste in UE un anumit ""dublu standart"", nu numai in privinta tiganilor ci si a altor minoritati: masuri care nu sunt aplicate in Germania sau Franta de exemplu (privilegii pentru minoritati, separarea invatamantului pe criterii etnice, existenta unui partid politic tot pe criterii etnice-UDMR, etc) ni se impun noua ca fiind ëuropene""!
Daca tot se vrea sa se construiasca o Uniune Europeana functionala, sa se aplice acceleasi standarde in privinta minoritatilor pentru toate statele UE, nu pentru unii muma si pentru altii ciuma!
De exemplu sa adoptam un cod penal precum in Marea Britania si Germania, iar politia romana sa actioneze precum cea germana sau britanica! Nu cred ca in Germania sau Marea Britanie cineva care comite o fapta grava este eliberat de judecatori pe motiv ca ""nu reprezinta pericol public"", iar daca un tigan ar sari sa-l taie cu cutitul pe un politist britanic sau german acel politist nu l-ar impusca pe loc!
Reply With Quote
  #173  
Vechi 24.01.2013, 12:25:08
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inteles ca UE a dat fonduri de milioane de euro ptr. integrarea romilor in Romania. Dar nu se vede nimic. Banii au disparut, puf, iar tiganii tot tigani sunt.

[Romanul ar trebui sa nu mai cheme lautari tigani la nunta! Ce ii tot pupam atat. Daca vor muzica, sa cheme un asamblu folcloric romanesc.]
Reply With Quote
  #174  
Vechi 24.01.2013, 12:36:37
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Am inteles ca UE a dat fonduri de milioane de euro ptr. integrarea romilor in Romania. Dar nu se vede nimic. Banii au disparut, puf, iar tiganii tot tigani sunt.
pentru ca furatul nu este un pacat caracteristic doar etniei rome !

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul

[Romanul ar trebui sa nu mai cheme lautari tigani la nunta! Ce ii tot pupam atat. Daca vor muzica, sa cheme un asamblu folcloric romanesc.]
ba sa-i cheme, sa aiba si romii de lucru, ca sa nu mai fure.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 24.01.2013, 13:05:17
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Tiganii si atitudinea noastra fata de ei

Intradevar, este mai placut un ansamblu folcloric la o nunta sau petrecere!

Insa se face uneori o confuzie intre muzica lautareasca adevarata si manele! Sunt ansambluri lautaresti foarte reusite- marii nostri lautari au fost de origine tiganeasca- Faramita Lambru, Doina Dona Siminica, Romica Puceanu, Zavaidoc, Nelu Ploiesteanu ca si unii mari actori- Jean Constantin, Stefan Banica senior! Fata de acestia nu putem avea decat sentimente de apreciere si respect!

Exista o muzica tiganeasca adevarata, de calitate! Insa ceea ce se greseste astazi este promovarea in exces si mai rau promovarea "muzicii"" fara valoare- manele tiganesti! Eu nu zic ca nu sunt frumoase si de exemplu acele spectacole cu dansuri tiganesti autentice, insa tot ceea ce este prea mult devine plictisitor si nociv! La fel si cu programele de televiziune de astazi- nu zic ca nu sunt si filme americane de calitate, insa cand promovezi numai aceste filme (bune, proaste, cum se gasesc!) si nu dai si filme italiene, franceze, rusesti, etc., telespectatorii ajung sa se plictiseasca de filmele americane!
Reply With Quote
  #176  
Vechi 24.01.2013, 13:14:16
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
nu cred ca poti integra o natie care nu vrea sa fie integrata
Nu stiu daca e imposibil sa integrezi o natie care nu vrea sa fie integrata... in principiu trebuie sa o faci sa aibe motive sa vrea sa fie integrata... De vina sunt: protectia sociala din partea statului de care se folosesc din plin, protejarea crestineasca a cersetoriei, coruptia justitiei si politiei si mai ales admiratia de care se bucura subcultura lor: manelele rasuna pe telefoanele romanilor, vedetele platesc bani grei la vrajitoarele tiganci, telenovele romanesti de mare succes prezinta familii putred de bogate de tigani, in show-uri TV sunt popularizati, ba chiar presedintele Romaniei care l-a numit "tradator" si l-a jignit pe regele Mihai I al Romaniei, l-a numit pe regele Cioaba "majestate" in public, filmat si difuzat de posturile TV... la invitat la nunta fiicei sale, s-a pozat cu regele tiganilor... Iar romanii l-au sprijinit in continuare pe presedintele inchinator la tigani!

Dificultatea majora nu tine de faptul ca ei nu vor sa renunte la valorile lor... dar societatea romaneasca ce valori le-ar oferi?!?!... acelea pe care nu le mai are... Dezastrul e ca noi ne tiganizam. Dezastrul e cand noi ne purtam ca cei mai rai dintre ei. Dezastrul e ca nu avem exemple sa le oferim, ba mai mult, pe acei extrem de putini dintre ei care chiar vor sa-si vada de treaba ii dispretuim... Un tigan care munceste deja aduce un afront comunitatii tiganesti, el va fi dispretuit si exclus de ai lui... cine il va primi, cine ii va oferi ceva similar? Ei traiesc in comunitati, au structuri solide, asta ofera confort interior "ai tai nu te lasa la greu"... noi suntem singuri, muncim pe mai nimic, nu avem aur, da' cumparam o haina Gucci care se pateaza si isi pierde orice valoare, ne mancam noi intre noi, ne bucuram la banii lor, le fredonam cantecele cu banii si dusmanii... si nu parem deloc fericiti in lumea noastra... De ce-ar veni la noi??? De ce ar alege sa munceasca pentru politicienii si afaceristii romani corupti, tocmai tiganu' invatat de mic sa fure pentru el si neamul lui. Adica "de ce sa muncesc eu, tigan, ca sa-l ingras pe Base, Ponta, etc, iar copiii mei sa moara de foame, in loc sa-mi fac "aranjamentele" mele si familia mea s-o duca bine, sa moara romanii de ciuda???". NU-I VOM PUTEA INTEGRA ATATA TIMP CAT II COPIEM!
Reply With Quote
  #177  
Vechi 24.01.2013, 13:30:24
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ cristina2012 Ai dreptate in mare parte. Am si zis ca noi ne luam dupa ei in loc sa facem ceva si sa fim romani, sa ne pastram traditia, sa o protejam, nunta romaneasca sa fie romaneasca etc.

Dar citeste cronicile scrise in trecut sa vezi ce spuneau cronicarii despre tigani. Nu prea vezi sa scrie de bine despre ei si asta era pe timpul cand romanii erau ortodocsi practicanti si erau cat de cat uniti si curajosi. Tiganii nu au venit la noi dupa 89 ci sunt din 1300 si ceva sau cand su venit. De atunci pana acum chiar am fost noi romanii asa rai si nu am avut nimic bun? Daca slavii s-au increstinat in contact cu noi, s-au si cizelat, tiganii ce au, mot in frunte?

Consider ca tiganii fac ce fac ptr. ca li se permite. Si din partea statului, si din partea romanilor, a politiei etc. Sa devenim noi romanii romani adevarati si dupa sa ii tragem si pe ei, dar nu se poate face asta daca le urmam obiceiurile. (sa vezi cum vb. barbatii tigani de femeile romance--nu prea au cuvinte de lauda)
Reply With Quote
  #178  
Vechi 24.01.2013, 13:36:12
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
[Romanul ar trebui sa nu mai cheme lautari tigani la nunta! Ce ii tot pupam atat. Daca vor muzica, sa cheme un asamblu folcloric romanesc.]
ba sa-i cheme, sa aiba si romii de lucru, ca sa nu mai fure.
Pai tot la noi e problema, ca romanii digera muzica de cea mai proasta calitate. Nici folclorul romanesc autentic nu-l mai gusta (ce se da la Ethno si la Favorit nu e folclor), nici muzica culta nu invatam si nu ascultam, nici din muzica "usoara" nu stim ce sa alegem...
O intamplare relevanta: sotul meu a copilarit intr-un catier cu foarte multi tigani, pe unde isi au acum palatele reginele si printesele magiei. Majoritatea colegilor de clasa erau tigani. Sotul meu nu e afon, canta la chitara si la tobe pe atunci. Unul dintre baietii din cartier canta foarte bine la chitara si canta la nunti intr-o formatie tiganeasca. Intr-o zi, baiatul asta i-a cantat sotului meu un Garry Moor la chitara de l-a lasat masca... cu atat mai impresionant cu cat baiatul canta numai dupa ureche, nu avea habar de note muzicale, de partituri... avea doar lautaria in sange. Din cand in cand mai discuta cu sotul meu, mai cantau... cand l-a intrebat, de ce nu canta asa ceva la nunti, baiatul a inceput sa rada si a zis ca asta nu vrea nimeni, l-ar alunga. I se cerea Azur, Albatros, formatiile celebre pe atunci, adica inaintea copiilor minune si domnilor de la Valcea... Deci lautarul tigan ar fi putut oferi muzica de calitate, dar nu avea cui...
Reply With Quote
  #179  
Vechi 24.01.2013, 14:11:32
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Pai tot la noi e problema, ca romanii digera muzica de cea mai proasta calitate. Nici folclorul romanesc autentic nu-l mai gusta (ce se da la Ethno si la Favorit nu e folclor), nici muzica culta nu invatam si nu ascultam, nici din muzica "usoara" nu stim ce sa alegem...
O intamplare relevanta: sotul meu a copilarit intr-un catier cu foarte multi tigani, pe unde isi au acum palatele reginele si printesele magiei. Majoritatea colegilor de clasa erau tigani. Sotul meu nu e afon, canta la chitara si la tobe pe atunci. Unul dintre baietii din cartier canta foarte bine la chitara si canta la nunti intr-o formatie tiganeasca. Intr-o zi, baiatul asta i-a cantat sotului meu un Garry Moor la chitara de l-a lasat masca... cu atat mai impresionant cu cat baiatul canta numai dupa ureche, nu avea habar de note muzicale, de partituri... avea doar lautaria in sange. Din cand in cand mai discuta cu sotul meu, mai cantau... cand l-a intrebat, de ce nu canta asa ceva la nunti, baiatul a inceput sa rada si a zis ca asta nu vrea nimeni, l-ar alunga. I se cerea Azur, Albatros, formatiile celebre pe atunci, adica inaintea copiilor minune si domnilor de la Valcea... Deci lautarul tigan ar fi putut oferi muzica de calitate, dar nu avea cui...
Adevarul este ca au talent la muzica. De ce nu fac ceva profesionist din treaba asta? Unii stiu ca fac parte din orchestre si asambluri. Dar ce se promoveaza e o mare procarie, iar la nunti numai muzica buna nu e.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 24.01.2013, 15:04:45
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Dar citeste cronicile scrise in trecut sa vezi ce spuneau cronicarii despre tigani. Nu prea vezi sa scrie de bine despre ei si asta era pe timpul cand romanii erau ortodocsi practicanti si erau cat de cat uniti si curajosi. Tiganii nu au venit la noi dupa 89 ci sunt din 1300 si ceva sau cand su venit. De atunci pana acum chiar am fost noi romanii asa rai si nu am avut nimic bun? Daca slavii s-au increstinat in contact cu noi, s-au si cizelat, tiganii ce au, mot in frunte?
Am citit cronici in vremea studentiei, stiu ca buni si binevazuti nu au fost niciodata... si nu fara motiv.
Din amintiri: tiganii au parasit India prin secolul IX cand un rege persan (parca) a solicitat unui conducator din India sa ii trimita niste colonisti pentru a popula o zona si le-a promis sa-i ajute sa se stabileasca acolo, le-a oferit terenuri gratis, seminte, animale pentru a munci pamantul, in fine tot ce era necesar ca sa poate trai acolo... dar colonistii astia au venit, au mancat semintele si toate animalele si nu au vrut sa lucreze pamantul, asa ca au fost alungati. Au inaintat spre Euroapa impreuna cu turcii otomani si s-au stabilit la granitele imperiului lor, mai exact in Bulgaria, Romania, Rusia, Ungaria, Polonia. Diferentele culturale inacceptabile cred ca au facut ca ei sa fie categoric respinsi astfel ca existau legi care impuneau ca ei sa fie robiti pe mosia unde erau prinsi, iar daca vreun roman se casatorea cu o tiganca acesta devenea automat rob pe mosia unde era tiganca, sau oriunde erau prinsi. Faptul ca nu au fost integrati de cand au venit si pana in secolul XIX cand au fost dezrobiti nu e chiar de mirare. Obiceiurile lor i-au separat de lumea medievala crestina in care intrau. Si pentru ca s-au pus "ziduri" intre ei si noi, nu se mai putea vorbi de integrare, de civilizare.

In prezent, daca ar fi rupti din grupul lor, tiganii ar deveni integrabili... ca grup, asa cum traiesc si gandesc ei, va fi foarte greu. In acest caz, respectul pe care legile noastre il asigura omului, ne leaga de maini. Nu poti lua copiii din familii, nu-i poti steriliza fortat, nu-i poti stramuta fortat in anumite zone in care sa nu poata fura decat unii de la altii, sa nu poata supravietui decat daca se organizeaza si muncesc, nu le poti impune sa traiasca altfel. Lor le este bine asa si tot asa vor continua.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18