Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.02.2015, 02:03:49
Nicolae75 Nicolae75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2015
Mesaje: 2
Implicit Fabrica de avorturi occidentala

Am citit zilele astea o stire care m-a cutremurat. Americanii au deschis o adevarata fabrica de avorturi. E un complex unde femeile se duc si fac avorturi pe banda rulanta. Un avort la 3 secunde scrie in articol. Mai scrie ca vor sa faca din avort un "eveniment social". Adica, sa fie ca o plimbare in mall. Iesi in oras, vezi un film, faci un avort. Am ramas socat. Nu mi-a venit sa cred cata rautate si ura fata de viata zace in acesti oameni. Ei s-au indepartat de multa vreme de Dumnezeu, dar nu credeam sa ajunga pana aici. Nu au invatat nimic din atentatul de la 11 septembrie.
Pentru cei ce stiu engleza, pot citi aici mai multe http://www.theonion.com/articles/pla...ionplex,20476/ As vrea sa traduc si pentru restul, dar nu imi permite timpul. Voi ce parere aveti despre directia in care a luat-o occidentul? Toata lumea zice sa fim ca ei, doar oare vrem asta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.02.2015, 02:35:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu mai auzisem de ceva similar pana acum,dovada ca lumea face un salt mortal in paganitate.

Articolul este presarat cu atat sadism si dispret pt fiinta umana incat nici nu pare o gandire ateista ci una diabolica!
Se pare ca ei doresc sa incurajeze avorturile desi cei mai multi din societatea moderna doresc cel putin sa se puna accentul pe contraceptie(pacat si asta,dar nu atat de diabolic).


Totusi,ce legatura are acest plan de afaceri diabolic cu atacul de la 9/11?
Acolo au murit oameni nevinovati.
Cum ar fi ca vecina dvs sa faca avorturi iar Dumnezeu sa darame tot blocul ?
Dvs ce vina ati avea pt viata ei desucheata?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.02.2015, 07:00:37
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Despre ziarul The Onion: https://m.youtube.com/watch?v=EWcO2YnWouc

Stirea aceea nu este adevarata. Nu exista niciun "Abortionplex" iar cinismul din articol e intentionat. Cred ca principalul scop al celor care au scris articolul este sa se distreze pe seama socului si a reactiilor din partea celor care au crezut stirea (deci, pe seama noastra).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.02.2015, 07:02:29
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Scuzati-ma . Acesta e linkul pentru ziarul The Onion:

http://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Onion
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.02.2015, 07:07:54
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Scuzati-ma . Acesta e linkul pentru ziarul The Onion:

http://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Onion
E un fel de TimesNewRoman al nostru ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.02.2015, 07:08:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Despre avorturi

Citat:
În prealabil postat de Nicolae75 Vezi mesajul
Voi ce parere aveti despre directia in care a luat-o occidentul? Toata lumea zice sa fim ca ei, doar oare vrem asta?
Rata avorturilor în USA - cea mai scăzută din ultimii 40 de ani :

http://www.cnn.com/2014/02/03/health...ion-rates-low/

Last edited by mirela.t; 03.02.2015 at 07:11:32.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.02.2015, 08:04:36
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu mai auzisem de ceva similar pana acum,dovada ca lumea face un salt mortal in paganitate.

Articolul este presarat cu atat sadism si dispret pt fiinta umana incat nici nu pare o gandire ateista ci una diabolica!
Se pare ca ei doresc sa incurajeze avorturile desi cei mai multi din societatea moderna doresc cel putin sa se puna accentul pe contraceptie(pacat si asta,dar nu atat de diabolic).


Totusi,ce legatura are acest plan de afaceri diabolic cu atacul de la 9/11?
Acolo au murit oameni nevinovati.
Cum ar fi ca vecina dvs sa faca avorturi iar Dumnezeu sa darame tot blocul ?
Dvs ce vina ati avea pt viata ei desucheata?

Pt pacatele mele, ale tale, ale lui, ale lor, pt. pacatele tuturor, ne va pierde Dumnezeu ca neam !
Pe noi si si pe alte neamuri care nu vor si nu vor sa se opreasca de la pacatele grele !
Ce pacate are al doilea copil al familiei, sau al treilea sau de alt rang, atunci cind Dumnezeu, pt multimea avorturilor parintilor, pt stiinta infloritoare a nimicirii neamului omenesc, planingul familial, cere ca tribut viata ca atare sau viata psihica, morala, sociala, a unui copil din familie?
Planingul cu practica contraceptiei nu este deloc mai prejos de practica avortului. Unei vieti te poti opune in nenumarate feluri, conteaza ca te opui vietii in sine si mai putin modul si timpul la care o faci?
Este vreo diferenta intre avortul criminal, care omoara o fiinta, ca de altfel toate avorturile, criminale sau "duhovnicesti" si uciderea unei adolescente seara in statia de autobuz sau orice alta crima?
Nu, nu este !
Este aceiaisi "prajitura"! In esenta, depinde doar daca ti-o serveste la pachet, la farfurie de portelan, la unica folosinta, la masa, in picioare, etc. Oricit am cauta sa diferentiem particularitatile stricte ale fiecarei crime, in esenta este vorba tot de aceiasi fapta: crima !
Oricit am cauta sa diferentiem circumstantele si repercursiunile .
La cele 10 porunci de capatii spune doar "sa nu ucizi" nu si altceva ! Nu aburii si ceata si smogul din jurul faptei este important, ci fapta in sine .
Iar organizarea oamenilor pe neamuri, cu arhangheli pazitori la fiecare, etc, etc, noua ne este cunoscuta din cartile gheronilor nostrii !
De ce a pustiit Dumnezeu civilizatii intregi, infloritoare ? De ce ? Pt ca beau apa din vase de lut ? Iar pe altele le pastreaza de 2.000, 3500, 5500 de ani si chiar mai mult ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 03.02.2015 at 08:28:53.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.02.2015, 08:24:07
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicolae75 Vezi mesajul
Am citit zilele astea o stire care m-a cutremurat. Americanii au deschis o adevarata fabrica de avorturi. E un complex unde femeile se duc si fac avorturi pe banda rulanta. Un avort la 3 secunde scrie in articol. Mai scrie ca vor sa faca din avort un "eveniment social". Adica, sa fie ca o plimbare in mall. Iesi in oras, vezi un film, faci un avort. Am ramas socat. Nu mi-a venit sa cred cata rautate si ura fata de viata zace in acesti oameni. Ei s-au indepartat de multa vreme de Dumnezeu, dar nu credeam sa ajunga pana aici. Nu au invatat nimic din atentatul de la 11 septembrie.
Pentru cei ce stiu engleza, pot citi aici mai multe http://www.theonion.com/articles/pla...ionplex,20476/ As vrea sa traduc si pentru restul, dar nu imi permite timpul. Voi ce parere aveti despre directia in care a luat-o occidentul? Toata lumea zice sa fim ca ei, doar oare vrem asta?
HAHAHAHAHA

Stai, tu chiar credeai ca e adevarat? In cazul inocentei si nestiintei, nu-ti face griji, e doar un site care parodiaza stiri.

In caz ca esti un troll, nice one! :))
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.02.2015, 10:53:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Despre ziarul The Onion: https://m.youtube.com/watch?v=EWcO2YnWouc

Stirea aceea nu este adevarata. Nu exista niciun "Abortionplex" iar cinismul din articol e intentionat. Cred ca principalul scop al celor care au scris articolul este sa se distreze pe seama socului si a reactiilor din partea celor care au crezut stirea (deci, pe seama noastra).
Ah cat sunt de neatenta :)
Nu am observant sigla the Onion,stiu cu ce se ocupa astia..:)
Ce mai trolli ...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.02.2015, 11:10:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt pacatele mele, ale tale, ale lui, ale lor, pt. pacatele tuturor, ne va pierde Dumnezeu ca neam !
Pe noi si si pe alte neamuri care nu vor si nu vor sa se opreasca de la pacatele grele !
Ce pacate are al doilea copil al familiei, sau al treilea sau de alt rang, atunci cind Dumnezeu, pt multimea avorturilor parintilor, pt stiinta infloritoare a nimicirii neamului omenesc, planingul familial, cere ca tribut viata ca atare sau viata psihica, morala, sociala, a unui copil din familie?
Planingul cu practica contraceptiei nu este deloc mai prejos de practica avortului. Unei vieti te poti opune in nenumarate feluri, conteaza ca te opui vietii in sine si mai putin modul si timpul la care o faci?
Este vreo diferenta intre avortul criminal, care omoara o fiinta, ca de altfel toate avorturile, criminale sau "duhovnicesti" si uciderea unei adolescente seara in statia de autobuz sau orice alta crima?
Nu, nu este !
Este aceiaisi "prajitura"! In esenta, depinde doar daca ti-o serveste la pachet, la farfurie de portelan, la unica folosinta, la masa, in picioare, etc. Oricit am cauta sa diferentiem particularitatile stricte ale fiecarei crime, in esenta este vorba tot de aceiasi fapta: crima !
Oricit am cauta sa diferentiem circumstantele si repercursiunile .
La cele 10 porunci de capatii spune doar "sa nu ucizi" nu si altceva ! Nu aburii si ceata si smogul din jurul faptei este important, ci fapta in sine .
Iar organizarea oamenilor pe neamuri, cu arhangheli pazitori la fiecare, etc, etc, noua ne este cunoscuta din cartile gheronilor nostrii !
De ce a pustiit Dumnezeu civilizatii intregi, infloritoare ? De ce ? Pt ca beau apa din vase de lut ? Iar pe altele le pastreaza de 2.000, 3500, 5500 de ani si chiar mai mult ?
Stirea in sine,este un pamflet pe care nu l-am depistat la timp.

Despre contraceptie si avort acum...desi ambele sunt pacate grele,totusi nu sunt pe acelasi nivel de criminalitate.Unii impiedica o sarcina iar ceilalti asteapta pana se formeaza sarcina si apoi intervin si o omoara...
Cine pacatuieste mai tare?
Cine este criminal cu acte in regula?
In fine ,nu va contrazic,stiu ca amandoua sunt pacate grave numai ca fiecare are gravitatea lui.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare