Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 18.01.2010, 15:19:37
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Ce mari si grozavi sunteti voi evreii. Ce lasi si nemernici suntem noi romanii.
Ce frumos si adanc poti sa gandesti si sa scrii. Faci cinste natiei tale. De aceea cauta toti sa va omoare. Alesule al lui Moise, frumosule a lu Avraam, desteptule a lu Solomon, inteleptule ca David, mai varsa-ne din cunoasterea ta, arunca-ne din spiritualitatea ta, noua celor lasi si netrebnici.
Nu-i frumos sa scri de poporul tau ca este las , nemernic si netrebnici.As spune ca este o mojicie de neiertat din partea ta. Sa-ti fie rusine.Huligan.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #152  
Vechi 18.01.2010, 15:27:17
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Dupa cate imi aduc aminte din replicele tale din trecut,tu cam "exagerezi" in cele legate de evrei ca sa nu scriu mai dur. Daca ai fi stiut si inteles despre ce am discutat cu Anca Miha poate nu iti sarea asa mustarul dar probabil ca tu esti din aceia care sa discute civilizat nu stie si prefera sa s jigneasca si ca la jigneala sa aiba sprijinire,o face " in
numele poporului roman". Asta este un tric comunist sau nationalist ieftin demn de dumneata.
Numai sa nu mor de ras ca ce ai scris ,intareste ce am scris eu in replica mea. Poporul roman este un popor DOCIL SI SUPUS la care i-au trebuit 44 de ani ca sa se revolteze contra comunismului. Nu am jignit cu nimica si asta este un fapt istoric .Nu am amintit nu Holocaustul poporului evreu si nu acei care au umplut inchisorile comunistilor deoarece,o parte din ei au fost legionari care au facut Romaniei numai paguba. Crede-ma ca stiu asta din sursa sigura. Matusa mea ,sora mamei "a facut" 20 de ani de inchisoare pentru spionaj. Intre noi fie vorba,pe drept.Dupa ce sa eliberat in anii 70 am vizitat-o cateva ori si ce m-a povestit desigur ca nu ai auzit niciodata din prima sursa.
Poporul roman este un popor pasnic ,docil si supus. In acei 44 de ani ,nimeni nu a organizat o revolta sau revolutie cum ati facut in 1989 cand a fost ocazia potrivita.
Eu nu propag ura .Cine citeste ce ai scris intelege usor la cine ura troneaza in firea sa.
In alte threaduri v-am luat apararea - sau mai bine zis v-am aparat ideile pentru ca mi se pareau corecte.

Sa nu ne amintim acum cine a stat in spatele comunismului - adica cine a eliberat aceasta plaga. Sa nu intram in discutii de-astea, astfel incat eu sa nu devin antisemit. Dar nici dumneata nu jigni, cum ai facut-o din nou, ca simt un pic de aer anti-crestin.

Desigur ca nu ai auzit de Valeriu Gafencu, de exemplu, sau de Nicolae Steinhardt (pe acesta banuiesc ca ai vrea sa-l uiti un pic), sau de altii si altii, de toata elita romaneasca calcata in picioare de "eliberatorii rosii".

Poporul asta pe care il jignesti tu v-a fost casa mult timp. Dar vremurile trec, politica se aseaza "asa cum trebuie" etc. Recunostinta? Floare rara.

Dumnezeu sa va ajute si sa va lumineze
Reply With Quote
  #153  
Vechi 18.01.2010, 18:17:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Dupa cate imi aduc aminte din replicele tale din trecut,tu cam "exagerezi" in cele legate de evrei ca sa nu scriu mai dur. Daca ai fi stiut si inteles despre ce am discutat cu Anca Miha poate nu iti sarea asa mustarul dar probabil ca tu esti din aceia care sa discute civilizat nu stie si prefera sa s jigneasca si ca la jigneala sa aiba sprijinire,o face " in
numele poporului roman". Asta este un tric comunist sau nationalist ieftin demn de dumneata.
Numai sa nu mor de ras ca ce ai scris ,intareste ce am scris eu in replica mea. Poporul roman este un popor DOCIL SI SUPUS la care i-au trebuit 44 de ani ca sa se revolteze contra comunismului. Nu am jignit cu nimica si asta este un fapt istoric .Nu am amintit nu Holocaustul poporului evreu si nu acei care au umplut inchisorile comunistilor deoarece,o parte din ei au fost legionari care au facut Romaniei numai paguba. Crede-ma ca stiu asta din sursa sigura. Matusa mea ,sora mamei "a facut" 20 de ani de inchisoare pentru spionaj. Intre noi fie vorba,pe drept.Dupa ce sa eliberat in anii 70 am vizitat-o cateva ori si ce m-a povestit desigur ca nu ai auzit niciodata din prima sursa.
Poporul roman este un popor pasnic ,docil si supus. In acei 44 de ani ,nimeni nu a organizat o revolta sau revolutie cum ati facut in 1989 cand a fost ocazia potrivita.
Eu nu propag ura .Cine citeste ce ai scris intelege usor la cine ura troneaza in firea sa.
Evreulcelales, am vazut multe filme documentare despre felul in care au fost tratati evreii in cel de-a Doilea Razboi Mondial. Oamenii erau scosi din casa, aliniati, impinsi, se dezbracau la ordin, erau dusi la groapa si impuscati. Ceea ce i-a suprins pe germani cel mai mult, a fost faptul ca acestia faceau tot ce li se spunea fara cel mai mic semn de opozitie. Eu inteleg acest lucru; dar tu il intelegi?
La fel si romanii, au avut in toti acesti ani comunisti "o arma" indreptata impotriva lor, care i-a oprit sa lupte in mod organizat impotriva comunismului. Dar in particular fiecare a facut opozitie dupa putere si pricepere. Am tait acei ani si stiu cum a ost. Dar daca parintii tai au plecat prin anii `60, nu ai de ce sa te exprimi despre ceva ce nu cunosti.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 18.01.2010, 20:49:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Bine. Inteleg. Daca ai fi fost evreica desigur ca ai fi inteles mai bine cata valoare are libertatea. Ca romanca,fica a unui popor docil si supus ,libertatea nu a avut mare valoare. A trebuit,de exemplu 44 de ani ca sa va rasvatiti contra dictaturii comuniste...si asta cu ajutorul catalizatorului ,prabusirea altor regimuri comuniste din rasaritul Europei.
De acord in principiu cu mentiunea ca ceea ce a parut a fi revolutie a fost mai degraba manipulare.

Daca ar fi fost revolutie, nu urmau 15 ani de neocomunism + ceea ce este in prezent.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 18.01.2010, 23:06:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Omule ce-ai festelit-o de data asta.... Ai uitat de "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" ?? Ai uitat ca multi erau omorati cu pietre pentru greseli mai mici decat a se considera Dumnezeu??? Pe langa faptul ca nu modul de ucidere a fost important ci sentinta cu moartea. Posibil ca romanilor nu le era drag, dar pentru ei a se considera Dumnezeu nu era o vina, in schimb in legea evreiasca asta era ceva foarte grav.
Evreii Nu au rucificat NICI UN OM niciodata. In schimb , da ei ii omorau cu pietre

Acum vin si te intreb, Hristos a murit de pietre sau a fost pus pe cruce, tortura mortala folosita EXCLUSIV de romani? hmmm?:))

Evreii nu l-au gasit vinovat de nimic pentru care sa fie omorit(altfel nici nu mai stateau la discutie si-l omorau pe loc,... de aceea l-au luat in primire romanii...
Reply With Quote
  #156  
Vechi 19.01.2010, 01:14:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebare numai pentru andreicozia:

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Evreii Nu au rucificat NICI UN OM niciodata. In schimb , da ei ii omorau cu pietre

Acum vin si te intreb, Hristos a murit de pietre sau a fost pus pe cruce, tortura mortala folosita EXCLUSIV de romani? hmmm?:))

Evreii nu l-au gasit vinovat de nimic pentru care sa fie omorit(altfel nici nu mai stateau la discutie si-l omorau pe loc,... de aceea l-au luat in primire romanii...
Andrei, nu stiu in ce carte ai citit tu acest lucru despre rastignirea lui Iisus. Te-as ruga sa-mi spui titlul cartii respective, precum si care este dupa tine autorul moral al sentintei de rastignire, caci intre timp am aflat si eu ca ostasii romani L-au rastignit. Si poate ma ajuti sa inteleg si urmatoarele versete:

3.Atunci Iuda, cel ce L-a vândut, văzând că a fost osândit, s-a căit și a adus înapoi arhiereilor și bătrânilor cei treizeci de arginți, 4.Zicând: Am greșit vânzând sânge nevinovat. Ei i-au zis: Ce ne privește pe noi? Tu vei vedea. 5.Și el, aruncând arginții în templu, a plecat și, ducându-se, s-a spânzurat. 6.Iar arhiereii, luând banii, au zis: Nu se cuvine să-i punem în vistieria templului, deoarece sunt preț de sânge. 7.Și ținând ei sfat, au cumpărat cu ei Țarina Olarului, pentru îngroparea străinilor. 8.Pentru aceea s-a numit țarina aceea Țarina Sângelui, până în ziua de astăzi.
(Matei, 27)

Scuze, Evreulcelales, ca m-am folosit de ocazie si am pus aceste versete aici la sectiunea Iudaism, dar am impresia ca colegul nostru crestin stie mai multe lucruri despre acea perioada si as vrea tare mult sa imi spuna si mie ce si cum.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 19.01.2010, 11:15:12
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
In alte threaduri v-am luat apararea - sau mai bine zis v-am aparat ideile pentru ca mi se pareau corecte.

Sa nu ne amintim acum cine a stat in spatele comunismului - adica cine a eliberat aceasta plaga. Sa nu intram in discutii de-astea, astfel incat eu sa nu devin antisemit. Dar nici dumneata nu jigni, cum ai facut-o din nou, ca simt un pic de aer anti-crestin.

Desigur ca nu ai auzit de Valeriu Gafencu, de exemplu, sau de Nicolae Steinhardt (pe acesta banuiesc ca ai vrea sa-l uiti un pic), sau de altii si altii, de toata elita romaneasca calcata in picioare de "eliberatorii rosii".

Poporul asta pe care il jignesti tu v-a fost casa mult timp. Dar vremurile trec, politica se aseaza "asa cum trebuie" etc. Recunostinta? Floare rara.

Dumnezeu sa va ajute si sa va lumineze
Sti tu cum se spune, cu o randunica nu se face primavara .Asa si tu,daca ai pretentii la un evreu, nu stiu dece si nu ma intereseaza,chiar daca ai dreptate fata de acest evreu,asta nu poate si nu trebuie sa te faca antisemit.Asta este ca si cum as spune ca tot poporul roman este antisemit deoarece am descoperit o persoana antisemita.
Hai,nu te mai juca cu cuvintele ca la asta, cu toate ca am uitat cuvinte din romaneste,totus sunt mai tare ca tine. Nu imi pune cuvinte in gura si intentii la poporul roman care nu am avut. Am scris,pentru a treia oara, ca poporul roman in general este un popor docil , supus si pasnic. Ca altfel nu se poate explica dece nu sa rasculat in anul 1946 si nu in 1989. Am scris ceva jignitor?
Despre recunostinta mea,hai las-o balta ca nu esti deloc in directie. Tu imi ceri sa fiu reconuscator ca de cand m-am stiut in Romania am fost de clasa nepotrivita. Pe timpul lui Antonescu nu a fost restrictie de care nu am suferit. 69 de persoane din familia tatalui meu au fost exterminate in nordul Transilvaniei. Pe timpul comunistilor,am fost clasati ca "bogatasi",dusmanii clasei proletare....Numai cand tatal meu a dat o suma enorma mita ni sa permis emigrarea.Mai vrei si alte motive ca nu vreau sa-mi amintesc si nu vreau sa fiu reconuscator.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #158  
Vechi 19.01.2010, 11:18:31
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Evreulcelales, am vazut multe filme documentare despre felul in care au fost tratati evreii in cel de-a Doilea Razboi Mondial. Oamenii erau scosi din casa, aliniati, impinsi, se dezbracau la ordin, erau dusi la groapa si impuscati. Ceea ce i-a suprins pe germani cel mai mult, a fost faptul ca acestia faceau tot ce li se spunea fara cel mai mic semn de opozitie. Eu inteleg acest lucru; dar tu il intelegi?
La fel si romanii, au avut in toti acesti ani comunisti "o arma" indreptata impotriva lor, care i-a oprit sa lupte in mod organizat impotriva comunismului. Dar in particular fiecare a facut opozitie dupa putere si pricepere. Am tait acei ani si stiu cum a ost. Dar daca parintii tai au plecat prin anii `60, nu ai de ce sa te exprimi despre ceva ce nu cunosti.
Si in 1989 nu mai erau arme indreptate spre voi?
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #159  
Vechi 19.01.2010, 11:30:08
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Evreii Nu au rucificat NICI UN OM niciodata. In schimb , da ei ii omorau cu pietre

Acum vin si te intreb, Hristos a murit de pietre sau a fost pus pe cruce, tortura mortala folosita EXCLUSIV de romani? hmmm?:))

Evreii nu l-au gasit vinovat de nimic pentru care sa fie omorit(altfel nici nu mai stateau la discutie si-l omorau pe loc,... de aceea l-au luat in primire romanii...
Andrei,daca mi se permite,parerea mea este ca in acele timpuri Iisus a colindat tara impreuna cu ucenicii si primi adepti a Lui,facand adunari in fiecare loc si predicand ideile Sale. Pentru romani asta era absolut deajuns ca sa fie suspectat de incingerea firelor si revolta.Nu trebuia mai mult pentru a fi rastignit.Legiunile romane erau foarte aspre si fara mila.Uite ca dupa marea revolta a evreilor ei au expulzat un intreg popor din tara sa,un lucru care a fost unic in istoria lumii pana azi.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #160  
Vechi 19.01.2010, 11:40:12
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Sti tu cum se spune, cu o randunica nu se face primavara .Asa si tu,daca ai pretentii la un evreu, nu stiu dece si nu ma intereseaza,chiar daca ai dreptate fata de acest evreu,asta nu poate si nu trebuie sa te faca antisemit.Asta este ca si cum as spune ca tot poporul roman este antisemit deoarece am descoperit o persoana antisemita.
Hai,nu te mai juca cu cuvintele ca la asta, cu toate ca am uitat cuvinte din romaneste,totus sunt mai tare ca tine. Nu imi pune cuvinte in gura si intentii la poporul roman care nu am avut. Am scris,pentru a treia oara, ca poporul roman in general este un popor docil , supus si pasnic. Ca altfel nu se poate explica dece nu sa rasculat in anul 1946 si nu in 1989. Am scris ceva jignitor?
Despre recunostinta mea,hai las-o balta ca nu esti deloc in directie. Tu imi ceri sa fiu reconuscator ca de cand m-am stiut in Romania am fost de clasa nepotrivita. Pe timpul lui Antonescu nu a fost restrictie de care nu am suferit. 69 de persoane din familia tatalui meu au fost exterminate in nordul Transilvaniei. Pe timpul comunistilor,am fost clasati ca "bogatasi",dusmanii clasei proletare....Numai cand tatal meu a dat o suma enorma mita ni sa permis emigrarea.Mai vrei si alte motive ca nu vreau sa-mi amintesc si nu vreau sa fiu reconuscator.
Imi pare rau pentru suferintele dumneavoastra si imi cer scuze daca v-am jignit sau daca v-am nedreptatit.

Nu vroiam sa intru in polemici de genul asta, doar va rugam frumos sa nu jigniti poporul roman, precum si noi incercam sa nu va jignim poporul.

Nu sunt eu cel in masura sa judec popoarele daca sunt docile sau fioroase, exista un Judecator pentru asta, dar asa cum v-am rugat si pe alt thread, haideti sa ne menajam sensibilitatile.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 03:21:26
O marturisire tulburatoare florin.oltean75 Generalitati 95 23.05.2013 14:47:45
Despre spovedanie sau marturisire-mihail florin ionut12 Generalitati 1 21.11.2010 14:59:40