Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.01.2011, 22:01:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu stiu despre cine vorbesti aici, dar despre haiduci ,nu!
Dar cum crezi ca luau aurul de la boieri, prin padure? Se furisau incetisor, pe la spate, ii cautau in buzunare si apoi isi continuau drumul? :)))
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.01.2011, 22:27:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cum vedeti dumneavoastra hotia haiduceasca ?
Hoția haiducească o văd ca orice hoție. Împrejurarea că există "literatură populară" în care hoți și criminali la drumul mare sunt elogiați și văzuți ca personaje pozitive are multă legătură cu felul în care o lume departe de Dumnezeu elogiază păcatul în general. Nu ați observat cu câtă simpatie sunt priviți bețivii care își beau mințile ? Dar curvarii, numiți uneori și "crai" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.01.2011, 22:38:04
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Raoul, ăl musculos din poză tu ești ??
Iooaaiii ca mi-ai luat vorba din gura !!! Deh e avatarul haiducului crestin , ma tem ca...Deh....daca credinta e mai subtire , macar muschi din plin sa fieeee !!!!

ps. mergi des la sala?!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.01.2011, 23:07:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
1.așa-i, dumitru, furtul e furt, oricum ar fi el, chiar și din șpagă luat!
2.e bine, dar cine sunt bogații?
3.dragul meu, oamenii străzii nu fură, cerșesc...!
4.hoțul e victima născută din maica sărăciei mele care reclamă un dor „de-a pieri cu noi toții”;
5.miturile și legendele sunt cele care alungă țesutele și nostalgicele nopți la căpătâiul haiducilor auzite de la bunicu' revoluționar a cărei soață a fost spintecată în zadar și copilul nenăscut era stat să curgă din împunsătura baionetei (da' de unde voi să știți!);
6.erau ceea ce erau: ROMÂNI! Și ucideau? Astăzi, e dovedit că era în zadar! Și cu alte cuvinte, să-l preamărim pe regele ... și domnul Țării ...
traiesti intr-o lume imaginara, desprinsa de realitate.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.01.2011, 23:11:34
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Iooaaiii ca mi-ai luat vorba din gura !!! Deh e avatarul haiducului crestin , ma tem ca...Deh....daca credinta e mai subtire , macar muschi din plin sa fieeee !!!!

ps. mergi des la sala?!
Daca aveam un avatar cu mine imbracat in haine calugaresti era mai relevant? Eram alta persoana? Aveam alt suflet? In avatarul curent nu sunt tot chipul lui Dumnezeu? Denota o credinta subtire? Da cuiva dreptul sa-si judece aproapele - contrar invataturii biblice?

Nu mai merg la sala,am mers foarte putin! Am facut sport vreo 10 ani. Karate 4 ani jumate,kickbox 3 ani si ceva si sala vreun an (nu cu continuitate). Ma denigreaza cu ceva lucrurile astea?

Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.01.2011, 23:15:14
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de I.Calin
1.așa-i, dumitru, furtul e furt, oricum ar fi el, chiar și din șpagă luat!
2.e bine, dar cine sunt bogații?
3.dragul meu, oamenii străzii nu fură, cerșesc...!
4.hoțul e victima născută din maica sărăciei mele care reclamă un dor „de-a pieri cu noi toții”;
5.miturile și legendele sunt cele care alungă țesutele și nostalgicele nopți la căpătâiul haiducilor auzite de la bunicu' revoluționar a cărei soață a fost spintecată în zadar și copilul nenăscut era stat să curgă din împunsătura baionetei (da' de unde voi să știți!);
6.erau ceea ce erau: ROMÂNI! Și ucideau? Astăzi, e dovedit că era în zadar! Și cu alte cuvinte, să-l preamărim pe regele ... și domnul Țării ...

traiesti intr-o lume imaginara, desprinsa de realitate.


Mai dragul meu...are dreptate totusi in felul sau , omul...Cat despre final, realizezi nu? Cred ca se referea la aspectul politic , nicidecum la bunul Dumnezeu....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.01.2011, 23:21:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de I.Calin
1.așa-i, dumitru, furtul e furt, oricum ar fi el, chiar și din șpagă luat!
2.e bine, dar cine sunt bogații?
3.dragul meu, oamenii străzii nu fură, cerșesc...!
4.hoțul e victima născută din maica sărăciei mele care reclamă un dor „de-a pieri cu noi toții”;
5.miturile și legendele sunt cele care alungă țesutele și nostalgicele nopți la căpătâiul haiducilor auzite de la bunicu' revoluționar a cărei soață a fost spintecată în zadar și copilul nenăscut era stat să curgă din împunsătura baionetei (da' de unde voi să știți!);
6.erau ceea ce erau: ROMÂNI! Și ucideau? Astăzi, e dovedit că era în zadar! Și cu alte cuvinte, să-l preamărim pe regele ... și domnul Țării ...

traiesti intr-o lume imaginara, desprinsa de realitate.


Mai dragul meu...are dreptate totusi in felul sau , omul...Cat despre final, realizezi nu? Cred ca se referea la aspectul politic , nicidecum la bunul Dumnezeu....
daca asta suntem, neam de talhari, atunci da, are dreptate.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.01.2011, 23:52:57
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Judecatile lui D.zeu nu se aseamana decit rareori cu cele ale noastre, ale oamenilor.
Pacatul este pacat oricum ar fi savirsit si de catre oricine si chiar daca in aparenta ar urmari binele . Binele poate fi savirsit si fara a apela la pacat . Si acesta este binele adevarat, cel care nu are nici o partasie cu pacatul . Probabil ca pt. pacatelor lor haiducii sfirseau asa cum sfirseau toti.
Nu ne putem lua ca scuza sau ca justificare facerea de pacate pt. a descoperi sau implinii binele. Asa arata judecatile lumii si nu cele legate de duh si adevar. Sunt mult prea multe cai si felui de a implinii binele fara a fi nevoie sa pacatuiesti .
Dar de multe ori aparentele , aspectele inselatoare ale lumii , neintelese sau necenzurate in chip duhovnicesc ne poate pune pe un drum gresit . Cel al pacatului . De aceea avem nevoie in permanenta de prezenta ,,talmacitorilor" lui D.eu, altminteri putem lesne incurca lucrurile !
Haiducia o fi ea frumoasa, incitanta,aventuroasa, cintata de rapsozi, un raspuns al poporului la asuprirea domnilor dar inaintea lui D.zeu tot pacat este !

Cum se impaca cu spiritul crestin al neamului ? Este in functie de citi crestini adevarati avem in neam . Iacata o masura de acceptare si de cochetare cu pacatul.
Nu spun ca nu ai dreptate dar uneori, savarsind un pacat faci un bine celuilalt; sunt o groaza de exemple in care daca spui adevarul pui viata cuiva in pericol sau provoci o suferinta atat de mare incat iti dai seama ca mai bine minteai. La fel si cu furtul haiducesc; haiducii erau niste rebeli milostivi si ii ajutau pe saracii muritori de foame prin furt; pe de-o parte incalcau o porunca divina dar pe de alta parte indeplineau o alta porunca, tot divina, aceea de a fi milostiv; incotro ar inclina virtutea? Inspre ascultarea poruncii de a nu fura(lasand astfel familii intregi sa moara de foame) sau inspre furtul care are ca sursa mila si iubirea pentru aproape?
Mie imi plac haiducii pentru ca ii salveaza pe altii cu pretul sufletului lor(daca e sa ne raportam d.p.d.v. al dogmei crestine).
Am citit intr-o carte de Maxim Gorki un cantec rusesc in care o mama-hoata discuta cu Maica Sfanta si tot incerca sa se justifice dar maicuta o certa bland si ii explica ca nu e bine sa furi s.a.m.d si apoi cand hoata a inceput sa planga Sfanta Maria a plans si ea pentru ca i-a fost mila si nu a avut inima sa-i spuna ''Hai, hai! Lasa vaicareala si muriti de foame cu demnitate ca astfel castigati raiul!'' (ah! si daca cumva te-ai gandit la solutia ''sa mearga la munca'', sa stii ca in unele zone din Rusia, nu ai pur si simplu ce lucra; traiesc oamenii literalmente de pe o zi pe alta)

In fine, e foarte buna problema care se pune in thread si mie imi e greu sa pun un verdict.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.01.2011, 00:03:40
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Nu stiu eu prea multe, si nici nu am studiat fenomenul, dar din ce stiu eu haiducia nu era numai furat de la bogati si dat la saraci, era usor impletita si cu acte de eroism national si acte de marturisire a credintei. Nu se fura haotic numai cand s-au terminat proviziile si nici nu se fura de la orice bogat.
Fiindca am crescut in Banat, imi sunt mai cunoscute povestile despre Baba Novac, iar daca il iau ca exemplu vom vedea ca haiducia lui era de fapt o lupta de eliberare impotriva turcilor.
Cand a trecut sub comanda lui Mihai Viteazul spunea ca singurul lui regret este ca nu l-a cunoscut inca din tinerete ca sa lupte alaturi de el. Mai stim si ca prietenul cel mai apropiat si nedespartit, impreuna cu care a fost omorat de dieta maghiara de la Cluj, a fost un preot.

Exact!!! Ai citit Manastirea din Parma de Stendhal? Ii personajul asta putin nebun, Ferrante Palla, care fura pentru a-si hrani familia; dar ii explica ducesei Sanseverina ca marcheaza toate casele ca nu cumva sa fure de doua ori de la aceeasi familie si ca sa ramburseze mai tarziu tot ce a furat; tipu' asta fura din cauza ca e un renegat, un fel de haiduc al Italiei, si nu isi poate cauta de lucru din cauza ca e cautat de politie si e condamnat la moarte pe nedrept. Tipu' asta e oarecum ridicol dar are si ceva demn in el.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.01.2011, 00:25:17
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Offtopic: am pus dinadins poza asta (care nu va fi decat maxim cateva zile) pentru a-mi arata adevaratul chip,pentru a ma vedea ceilalti cum sunt,pentru a vedea cine ma judeca si cine isi va schimba parerea despre mine. Poate unii au impresia ca sunt un slabanog cu barba si mustata,care e rupt de realitate,care nu stie altceva decat calculator,care incearca sa faca pe interesantul,care nu are viata personala si multe altele.
Sunt o persoana destul de adaptabila si pot discuta orice cu oricine. Nu in ultimul rand sunt crestin-ortodox!

De ce judeci slabanogii cu barba si mustata? Normal ca isi schimba lumea parerea; eu am crezut ca esti calugar ca-n-colo esti Van Dame!
Reply With Quote
Răspunde