Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.07.2013, 18:00:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Dobitocul nu are nicio frustrare căci dobitocul se mulțumește cu ce are, iar duhul lui totdeauna se urcă în sus fiindcă niciodată nu păcătuiește; toate astea pentru că omul are, în plus față de dobitoc, posibilitatea să nu se supună lui Dumnezeu; niciun duh nu coboară, decât cel omenesc(...câteodată).
ce înțelegi prin "duh"?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.07.2013, 19:10:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"18. și am zis iar în inima mea despre fiii oamenilor: "Dumnezeu a orânduit să-i încerce, ca ei să-și dea seama că nu sunt decât dobitoace".
19. Căci soarta omului și soarta dobitocului este aceeași: precum moare unul, moare și celălalt și toți au un singur duh de viată, iar omul nu are nimic mai mult decât dobitocul. Și totul este deșertăciune!
20. Amândoi merg în același loc: amândoi au ieșit din pulbere și amândoi în pulbere se întorc.
21. Cine știe dacă duhul omului se urcă în sus și duhul dobitocului se coboară în jos către pământ?
22. Și mi-am dat seama că nimic nu este mai de preț pentru om decât să se bucure de lucrurile sale, că aceasta este partea lui, fiindcă cine îi va da lui putere să mai vadă ceea ce se va întâmpla în urma lui?"
Ecleziastul cap. 3

explicații? răspunsuri? interpretări?
Cred că ne scapă un amănunt pe care toată lumea se pare că l-a sărit: vorbele de mai sus sînt de fapt o simplă meditație a celui ce a scris cartea biblică. ”Și iar am zis în inima mea...” - cine a zis? Omul care a scris textul. El nu a spus cum în multe alte locuri ale Scripturii găsim scris: ”Domnul spune: sau zis-a Dumnezeu:” ci menționează că sînt gîndurile lui proprii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.07.2013, 19:26:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cred că ne scapă un amănunt pe care toată lumea se pare că l-a sărit: vorbele de mai sus sînt de fapt o simplă meditație a celui ce a scris cartea biblică. ”Și iar am zis în inima mea...” - cine a zis? Omul care a scris textul. El nu a spus cum în multe alte locuri ale Scripturii găsim scris: ”Domnul spune: sau zis-a Dumnezeu:” ci menționează că sînt gîndurile lui proprii.
înseamnă ca Biblia nu este "Cuvântul lui Dumnezeu", ci o adunătură de gânduri proprii?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.07.2013, 19:32:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
înseamnă ca Biblia nu este "Cuvântul lui Dumnezeu", ci o adunătură de gânduri proprii?
Nu generaliza, doar știi că greșești făcînd asta. Biblia e plină de paradoxuri și de contradicții deoarece greșelile omului sînt amestecate cu inspirația curată a Duhului.

Și Biblia NU este (NU se identifică cu) Cuvîntul Lui Dumnezeu - asta o spun în general neoprotestanții. Hristos este Cuvîntul Lui Dumnezeu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.07.2013, 19:36:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu generaliza, doar știi că greșești făcînd asta. Biblia e plină de paradoxuri și de contradicții deoarece greșelile omului sînt amestecate cu inspirația curată a Duhului.

Și Biblia NU este (NU se identifică cu) Cuvîntul Lui Dumnezeu - asta o spun în general neoprotestanții. Hristos este Cuvîntul Lui Dumnezeu.
care este cuvantul lui Dumnezeu revelat în Biblie?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.07.2013, 20:13:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
care este cuvantul lui Dumnezeu revelat în Biblie?
Nu sînt eu în măsură să dau asemenea răspunsuri. Pentru asta se reunesc sinoade... Mă întreb, dacă atunci cînd s-a decis care să fie cărțile canonice ale Scripturii, s-au cenzurat sau nu anumite paragrafe existente în cărțile actualmente prezente în Biblie?

Chiar și cînd se traduce sau revizuiește textul sacru se adună o armată de teologi care iau decizii - și cu toate astea tot mai sînt scăpări.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.07.2013, 21:18:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu sînt eu în măsură să dau asemenea răspunsuri. Pentru asta se reunesc sinoade... Mă întreb, dacă atunci cînd s-a decis care să fie cărțile canonice ale Scripturii, s-au cenzurat sau nu anumite paragrafe existente în cărțile actualmente prezente în Biblie?

Chiar și cînd se traduce sau revizuiește textul sacru se adună o armată de teologi care iau decizii - și cu toate astea tot mai sînt scăpări.
s-a cenzurat la greu.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 02.07.2013, 05:12:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ce înțelegi prin "duh"?
Ce înțelegi tu prin ”duh”(?) că eu n-am folosit ghilimele; dacă vei întreba fără ghilimele, voi răspunde: Ce a înțeles și Eccleziastul.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 02.07.2013, 13:02:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
s-a cenzurat la greu.
Ca de exemplu??
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 02.07.2013, 20:47:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca de exemplu??
Si eu astept,cu mare interes dpdv al istoriei crestinismului,exemple concrete,cu argumente, cu privire la o posibila cenzura referitoare la scrierile cuprinse in canonul biblic.Am sentimentul ca exista o confuzie,pe care am mai intalnit-o,intre procesul de selectie a scrierilor,si aici este o evolutie si o istorie intreaga,si modificarile(adica excluderile)din texte.In primul caz nu este vorba de cenzura si cine va studia acest subiect si va observa criteriile pe care un text trebuia sa le indeplineasca pt a face parte din canon va observa ca de fapt a operat o selectie si ca texte care la un anumit moment ar fi fost pasibile de selectie au fost eliminate tocmai pt ca nu au corespuns acelor criterii care,imi permit sa afirm,erau cele mai logice si fezabile la acel moment istoric.Cum spunea cineva textele biblice nu au cazut din cer la propriu,au o istorie detectabila si ce poate fi analizata.In al doilea caz,al unei posibile cenzuri in acceptiunea moderna, se presupune,ca sa ai un dram de credibilitate stiintifica,ca dispui atat de textul original cat si de varianta cenzurata.Asta ca sa avem proprietatea termenilor si sa nu cadem in ridicol.Dar mai bine sa vedem exemplele,verba volant scripta manent :)

Las si a treia varianta,pt ce scepticii sau criticii sa aiba la dispozitie toate posibilitatile.Daca considerati ca o scriere indeplinea criteriile si totusi a fost nejustificat eliminata/omisa cu intentie atunci argumentati.Daca considerati ca o scriere ce nu a fost selectata in canon continea aspecte(fie si doar aspecte) dogmatice care i-ar fi permis sa faca parte din canon,intr-o naturala si fluida legatura cu cele selectate,atunci argumentati.Daca considerati ca o scriere dintre cele neselectate putea fi admisa in baza unor alte criterii,mult mai credibile decat cele istorice,atunci exemplificati.Singura mea rugaminte este ca argumentatia sa fie mai mare de doua randuri,din respect pt subiect.Danke :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 02.07.2013 at 21:40:10.
Reply With Quote
Răspunde