Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.12.2010, 16:30:41
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit O conceptie gresita!!!

Mai vad unii oameni care spun ca cica s-au ''pocait'', deci au lasat Ortodoxia , parandu le ceva invechit ,si convertindu-se la tot felul de secte aparute ca ciupercile dupa ploaie :)),si abia acuma au cunoscut ''adevarata credinta'' , de parca A te pocai inseamna sa te convertesti la vreo secta , neputand sa te pocaiesti si in Biserica Ortodoxa.In ultima vreme conceptia a te pocai e = cu convertirea la o secta neo protestanta, din pacate.Pai de ce sa ti lasi credinta cu care te ai nascut in favoarea unei secte,doar pentru ca ei au niste pastori buni de gura care te duc cu zaharelul?

Ei nu au altceva Biblia , si inca si aia diferita de a noastra ,care o ''toaca '' si ce scrie acolo e sfant pt ei,nu zic dar noi avem si Sfanta Traditie si scrierile Sf. Parinti si noi respectam ce scrie in Biblie , dar nu asa cum o fac ei.Am dreptate?
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.12.2010, 16:33:51
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

E una din inelarile diavolului sa te departezi de Hristos si sa crezi ca ai descoperit 'adevarul'.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2010, 16:36:50
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
si noi respectam ce scrie in Biblie , dar nu asa cum o fac ei.Am dreptate?
Ai dreptate. Măcar dacă ați respecta-o cum o făceau sfinții apostoli...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2010, 16:39:25
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ai dreptate. Măcar dacă ați respecta-o cum o făceau sfinții apostoli...
Aici aveti dreptate.
Dar ca sa respectam trebuie sa avem capacitatea de a intelege cele scrise dupa voia lui Dumnezeu nu dupa mintea noastra.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2010, 16:44:44
Hermiod Hermiod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

De ce prefera sectele? Simplu. traim intr-o tara saraca, cu din ce in ce mai multi oameni frustrati, bolnavi, tristi. Sa zicem ca nu ai frecventat Biserica si la un momnet dat, impins de o problema.., cauti alinare in Biserica. Ai vazut in filme...si te astepti sa fii primit cu bucurie si te astepti ca oamenii sa te asculte, sa te ajute.., etc. Pasesti sfios in Biserica.... Daca nu esti destul de tare si cu mintea deschisa..., faci stanga imprejur cat se poate de repede. Preotul s-ar putea sa nu aiba timp sa iti asculte durerea, vreo babuta te cearta ca ai facut un pas gresit sau eti masurat rapid din cap pana-n picioare de vreo tanara evlavioasa.., care.., evident se fereste din calea ta. iti spui, Hai ca vin si Duminica, la slujba. Stai tacut intr-un colt. La sfarsit constati ca esti la fel cum ai venit. Nu aiinteles mare lucru, dar parca ai fi vrut sa comunici...cu alti semeni si...nimic.
NU este cazul meu, dar am fost o sg data la adventisti si am vazut cum se comporta unii cu altii. Crestinii nostrii sunt extrem de reci! Uneori formeaza "bisericute", dar incea mai mare parte, nu sunt sociabili, comunicativi.., decat cu persoanele f cunoscute.
Din cauza asta multi sunt atrasi de secte.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.12.2010, 16:51:51
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Aici aveti dreptate.
Dar ca sa respectam trebuie sa avem capacitatea de a intelege cele scrise dupa voia lui Dumnezeu nu dupa mintea noastra.
Pai ei o interpreteaza cum vor, pentru ei crestinismul consta intr o carte , dar de 2000 de ani noi avem o multime de resurse , nu numai Biblia.Daca le ai luat Bibila nu mai sunt crestini.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.12.2010, 17:09:58
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Templier,sa dau un citat.Iti apartine(sursa aici pag.1 din thread):

,,Imi place foarte mult emisiunea Codul Lui Oreste, e printre emisiunil mele preferate chiar daca emisiunea nu se adreseaza unui public mai tanar, adik tre sa ai cateva cunostinte ca sa intelegi aceasta emisiune si subiectele pe care le are ,nu zic ca sunt mare destept dar imi place mult ,si incerc sa invat cat mai multe din aceasta .Oreste este un om foarte inteligent ,(am auzit ca se trage dintr o familie de preoti ortodocsi),care abordeaza tot felul de subiecte ,si are o viziune larga asupra a tot ceea ce inseamna religie ,istorie si multe alte domenii.Are multe cunostinte despre ortodoxism si crestinism in general,si alte religii.Se axeaza mai mult pe ezoterism si are invitati pe masura .Mie mi se pare in regula emisiunea lui."

Din punct de vedere ortodox ai o mare problema in urma acestor concluzii.Ce interpreteaza sectele e joaca de gradinita fata de ideile lui Oreste care,nota bene,nu te-au deranjat ba chiar le si aprobi.Daca Parintii Bisericii ar fi auzit ce se debiteaza in emisiunea lui Oreste sau ar fi citit opinia ta(de mai sus) te-ar fi considerat pe tine sectant/eretic.

Proba: intreaba orice ortodox,preot de preferinta,ce parere are de ce si scris tu,apoi judeca cam pe unde este eroarea ta de rationament.Lasa sectele(cine greseste va plati oricum in fata Celui de Sus) ca pina la ele ai o problema la tine in ograda.Si una serioasa dpdv ortodox.

Last edited by Scotsman; 27.12.2010 at 17:13:12.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.12.2010, 17:11:04
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Mai vad unii oameni care spun ca cica s-au ''pocait'', deci au lasat Ortodoxia , parandu le ceva invechit ,si convertindu-se la tot felul de secte aparute ca ciupercile dupa ploaie :)),si abia acuma au cunoscut ''adevarata credinta'' , de parca A te pocai inseamna sa te convertesti la vreo secta , neputand sa te pocaiesti si in Biserica Ortodoxa.In ultima vreme conceptia a te pocai e = cu convertirea la o secta neo protestanta, din pacate.Pai de ce sa ti lasi credinta cu care te ai nascut in favoarea unei secte,doar pentru ca ei au niste pastori buni de gura care te duc cu zaharelul?

Ei nu au altceva Biblia , si inca si aia diferita de a noastra ,care o ''toaca '' si ce scrie acolo e sfant pt ei,nu zic dar noi avem si Sfanta Traditie si scrierile Sf. Parinti si noi respectam ce scrie in Biblie , dar nu asa cum o fac ei.Am dreptate?

Acestia cred ca in Ortodoxie nu-i loc de pocainta si cauta anumite grupari neoprotestante, ce-si scriu POCAIT in frunte.
Dar Dumnezeu nu vrea schimbarea noastra aparenta, nu iubeste fatarnicia.
Pocainta adevarata presupune intai de toate schimbarea launtrica.
Dar unora le e mult mai comod sa se declare POCAITI in fata celorlalti, asemanandu-se mormintelor văruite, care pe din afară se arată frumoase, înăuntru însă sunt pline de oase de morți și de toată necurăția.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.12.2010, 17:28:44
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Salut

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Templier,sa dau un citat.Iti apartine(sursa aici pag.1 din thread):

,,Imi place foarte mult emisiunea Codul Lui Oreste, e printre emisiunil mele preferate chiar daca emisiunea nu se adreseaza unui public mai tanar, adik tre sa ai cateva cunostinte ca sa intelegi aceasta emisiune si subiectele pe care le are ,nu zic ca sunt mare destept dar imi place mult ,si incerc sa invat cat mai multe din aceasta .Oreste este un om foarte inteligent ,(am auzit ca se trage dintr o familie de preoti ortodocsi),care abordeaza tot felul de subiecte ,si are o viziune larga asupra a tot ceea ce inseamna religie ,istorie si multe alte domenii.Are multe cunostinte despre ortodoxism si crestinism in general,si alte religii.Se axeaza mai mult pe ezoterism si are invitati pe masura .Mie mi se pare in regula emisiunea lui."

Din punct de vedere ortodox ai o mare problema in urma acestor concluzii.Ce interpreteaza sectele e joaca de gradinita fata de ideile lui Oreste care,nota bene,nu te-au deranjat ba chiar le si aprobi.Daca Parintii Bisericii ar fi auzit ce se debiteaza in emisiunea lui Oreste sau ar fi citit opinia ta(de mai sus) te-ar fi considerat pe tine sectant/eretic.

Proba: intreaba orice ortodox,preot de preferinta,ce parere are de ce si scris tu,apoi judeca cam pe unde este eroarea ta de rationament.Lasa sectele(cine greseste va plati oricum in fata Celui de Sus) ca pina la ele ai o problema la tine in ograda.Si una serioasa dpdv ortodox.

Vrei sa spui ca Oreste e un eretic ?Ca din ce ai spus asta reiese,.Da,.. si sa stii ca poate gresesc vazand barna din ochiul celuilalt , inainte sa o vad pe a mea , dar am spus un adevar in ceea ce am postat ,recunosc ca ai mult mult mult mai multe cunostinte ca mine , in ceea ce priveste religia.Eu doar mi am exprimat o opinie .Numai bine
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.12.2010, 19:43:23
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vrei sa spui ca Oreste e un eretic ?Ca din ce ai spus asta reiese,.Da,.. si sa stii ca poate gresesc vazand barna din ochiul celuilalt , inainte sa o vad pe a mea , dar am spus un adevar in ceea ce am postat ,recunosc ca ai mult mult mult mai multe cunostinte ca mine , in ceea ce priveste religia.Eu doar mi am exprimat o opinie .Numai bine
Nu conteaza cat stie raportat la cat stii tu.Poate sa stie doar in aparenta sau ceea ce crede ca stie sa fie gresit din anumite puncte de vedere.Poti verifica simplu de tot:ia un catehism ortodox si noteaza cu atentie ce spune el.Apoi compara cu cele scrise in catehism.Vezi la ce concluzie ajungi.

Ia scrierile Parintilor Bisericii,pt ca tu ca ortodox te raportezi la ele,si compara iarasi.Mergi si la duhovnicul tau si intreaba-l si pe el.Pina atunci vezi ca Oreste este in conflict deschis cu BOR.S-ar putea ca probleme sa fie mai adanci si mai complicate decat par in aparenta.Eu zic sa fii prevazator.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imaculata conceptie si Adormirea Maicii Domnului petrut-angel Biserica Romano-Catolica 378 22.07.2013 13:47:04
despre conceptie mar_alexandra Generalitati 2 01.12.2009 17:59:09