Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.04.2006, 14:48:03
willdreea willdreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2006
Mesaje: 1
Implicit

e f importanta!dar mama nu vrea sa ma duca la biserica!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.04.2006, 00:36:16
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

willdreea--> e f importanta!dar mama nu vrea sa ma duca la biserica!

Stii mie cind imi zice mama sa nu ma mai duc duminica la biserica dupa amiaza( la Vecernie)imi suna in cap cuvintul Mintuitorului "cel ce-si iubeste parintii mai mult decit pe Mine nu este vrednic de Mine"(am citat din memorie).(Dar poate tu ai probleme de sanatate si atunci e foarte rau cind depinzi de cineva caci poate nu te intelege)
Mi sa intimplat sa ma gindesc ce e mai important intre a merge la biserica la slujba(indiferent de slujba nu neaparat Sfinta Liturghie)ori sa ascult de parinti si cred ca e mai important sa merg la biserica cu toate ca ma gindesc ca nu-mi ascult astfel parintii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2006, 17:33:06
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de willdreea
e f importanta!dar mama nu vrea sa ma duca la biserica!
Daca trebuie sa te duca mama la biserica inseamna ca esti destul de mica si trebuie sa asculti de parinti deocamdata...dar daca de acum constientizezi ca Sf.Liturghie este importanta ,atunci cand vei putea sa mergi singura sa participi la aceasta COMUNIUNE cu Hristos sa nu pregeti nici o clipa in a face acest lucru.
Iti doresc ca acest gand sa nu se stinga in sufletul tau pana vei putea sa mergi singura la Biserica si sa traiesti Minunatia Sf.Liturghii
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2006, 15:17:57
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de willdreea
e f importanta!dar mama nu vrea sa ma duca la biserica!
Cati ani ai sau de ce trebuie sa te duca mama la biserica? Daca nu se poate decat cu ajutorul sau permisia mamei tale sa te duci la biserica atunci sfatul meu este urmatorul: roaga-te lui Dumnezeu si Maicii Domnului sa lumineze mintea mamei tale. Nu se poate sa nu fii ajutata! Cu o singura conditie sa staruiesti in rugaciune pana reusesti ( mama Fericitului Augustin s-a rugat 20 de ani ca fiul ei sa renunte la viata pagana pe care o avea )! Succes la rugaciune!:)

Cine e nedrept sa nedreptateasca inainte. Cine e spurcat sa se spurce inca. Cine este drept sa faca dreptate mai departe. Cine este sfant sa se sfinteasca inca.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.08.2007, 09:37:04
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de willdreea
e f importanta!dar mama nu vrea sa ma duca la biserica!
Avand in vedere ca ai postat la acest forum, nu cred ca ai o varsta asa de mica incat sa nu te poti duce la biseric.
Mama ta te trezeste Duminica dimineata devreme sau te lasa sa dormi pana tarziu?
Daca te lasa sa dormi pana tarziu tu trezeste-te la 7 pregateste-te sa te duci la biserica si o sa vezi tu ca mama ta nu o sa-ti interzica.
Daca iti da sarcini de facut scuza-te ca nu poti sa le faci, dar daca se ajunge la certuri ascult-o dar cu inima sa fi la Dumnezeu , pentru ca pacea este in raport cu dreptatea de 80%, mai bine este sa fie pace decat dreptate.
Daca iti doresti cu adevarat sa te duci la biserica roaga-te sa te ajute Dumnezeu!

Bine este cuvantat Dumnezeul nostru, totdeauna....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2007, 13:26:47
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)Nici pe mine nu ma lua bunica la biserica cu ea,desi eu imi doream din tot sufletul,iar mama nici atat (nu mergea ea),tata se declara ateu...e foarte greu fara Dumnezeu,am tanjit toata viata dupa Biserica,dupa Dumnezeu..nu deznadajdui va veni un moment in care vei merge fie singura,fie cu mama,roaga-te pentru ea sa afle credinta cea adevarata,daca ai sub 18 ani ,asculta totusi de mama,nu-l uita pe Dumnezeu,pomeneste-i pe toti al tai seara de seara in rugaciuni,ofera-le exemplul tau,roaga-te pentru ei,nu se poate sa aiba inima atat de impietrita.
Reply With Quote
Răspunde