Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2024, 14:49:28
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Cum este in Athos? Experiente personale

Salutare. Am si eu o mica rugaminte la voi. Eu de mult imi doresc sa merg 1 saptamana in Athos, asa macar odata in viata sau macar la manastirea Sihastria. Sa vad cum este si sa raman si eu cu o experienta placuta. Intrebarea mea este : voi ati fost vreodata in Athos? ce ati vazut, simtit, ce calugari ati intanlit? M-as bucura sa aflu si eu de la altii de experientele lor. Sau nu neaparat poate la vreo alta manastire , in alt pelerinaj.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2024, 15:06:39
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 715
Implicit

Eu nu am fost în Athos. Ce am auzit de la prieteni care au fost e că nu oricine poate ajunge. Dacă nu vrea Maica Domnului să ajungi, nu ajungi. Pană de cauciuc, certuri pe drum, se pot întâmpla multe care să te întoarcă din drum. Trebuie mers cu rugăciune și cu smerenie să fii primit în Sfântul Munte.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2024, 19:18:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Salutare. Am si eu o mica rugaminte la voi. Eu de mult imi doresc sa merg 1 saptamana in Athos, asa macar odata in viata sau macar la manastirea Sihastria. Sa vad cum este si sa raman si eu cu o experienta placuta. Intrebarea mea este : voi ati fost vreodata in Athos? ce ati vazut, simtit, ce calugari ati intanlit? M-as bucura sa aflu si eu de la altii de experientele lor. Sau nu neaparat poate la vreo alta manastire , in alt pelerinaj.
E fain pe Athos dacă nu mergi cu grup mare și poți sta cu lunile să ai timp să iei la pas să cunoști mănăstirile, călugării, duhovnicii, unii sunt pustnici nevăzuți care se arată doar în momente providențiale.

Nu e fain să mergi cu gipanul până în poarta mănăstirii și cu alaiul de fotografi, cum a făcut Marcel Ciolacu, sau să stai doar 3 zile.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2024, 20:39:02
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 715
Implicit

Ia uite că tocmai a făcut O Chilie Athonită un video despre asta:

Citat:
Pentru cine și cum venim în Sf. Munte - p. Pimen Vlad

Urmăriți un material în care părintele Pimen dă câteva sfaturi pelerinilor care doresc să vină în Sfântul Munte. De asemenea, ne pune în gardă în legătură cu anumite dezinformări legate de persoana sa.

De fapt chiar este difuzat în direct acum.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.02.2024, 23:22:50
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Rappy. Wow foarte interesant si cred ce spui pt ca si Pr Pimen Vlad tot asa spunea ca a avut multe incercari pana sa ajunga in Athos dar tot Maica Domnului l-a chemat acolo. Si am sa va spun 2 chestii faine care mi-a ramas de la el. Spunea ca Maica Domnului i s-a aratat unui calugar sau mirean si i-a spus ca dintre toate acatistele ii place cel mai mult acatistul Bunei Vestiri. Si mai spunea ca M. Domnului pt fiecare om care trece in Athos 1 zi, 1 saptamana 1 an etc ,Ea ne trece intr-un fel de caiet si ne va intreba la sfarsitul vietii cat am lucrat din ce am luat de la athos. Adica noi plecam cu ceva de acolo si avem datoria sa lucram ce am luat bun din acea vizita. Nu stiu daca m-am facut inteles. Dar este foarte interesant!!!
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2024, 22:07:31
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Pr Pimen Vlad ........spunea ca M. Domnului pt fiecare om care trece in Athos 1 zi, 1 saptamana 1 an etc ,Ea ne trece intr-un fel de caiet si ne va intreba la sfarsitul vietii .......
Aveti grija ce fel de eretici ascultati
Parintele este cunoscut ca nu predica aproape niciodata mantuirea prin Hristos
Nu neg minunile si influenta Maicii Domnului, si eu ma rog la ea in mod egal cu la alti sfinti. Nu trebuie uitat faptul ca rugaciunea la sfinti, icoane si la Maica Domnului e strict cu caracter mijlocitor prin Duhul Sfant spre Dumnezeu.
Din pacate el vorbeste foarte frumos si l-am ascultat si eu in 'emisiunea' lui mult timp pana m-am prins ca e lipsit de absolut orice har. Uneori iti e foarte greu sa discerni. Am iesit din iluzie imediat cand am vazut asta vara ca era rupt complet de cuvinte de invatatura cu inspiratie de la Duhul Sfant specifice unei persoane duhovnicesti cand a venit un grup la el, unul din multele pe care l-au vazut pe internet. Si nu putea sa relationeze cu ei normal si sa le raspunda duhovniceste la intrebarile lor, el o tinea tot pe a lui. Si cand intrebau aia mai intens le raspundea, eu de unde sa stiu, ce stiu eu. Trebuie sa fii atent de la cine te inspiri ca sa poti creste duhovniceste. El a capatat reclama prin siteul si canalul de youtube al lui Teologos. Alt individ lipsit de discernamant, dar cu har mai mare si mai citit decat el. Cand face emisiuni solo, este un teolog de nota 10. Pacat de el ca s-a apucat sa invite in ultima vreme diversi catei cunoscuti de noi cei din lume prostiti cu televizorul, prin 'harul' lor manipulator. Ii aduce acolo sa vorbeasca, aia nici nu-l lasa pe el bine sa-si spuna parerea, si nu realizeaza ca-i spurca in mod direct credinta lui. Ala e acolo ca sa-l influenteze pe el si sa manipuleze opinia publica asa cum e platit, nu da doi lei pe chilia si credinta lui. Interesul lor e strict sa devieze biserica spre ecumenism si antihrist.

"Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine."
"o femeie din mulțime, ridicând glasul, I-a zis: Fericit este pântecele care Te-a purtat și fericiți sunt sânii pe care i-ai supt!
28. Iar El a zis: Așa este, dar fericiți sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l păzesc. "

Pimen si multi ca el de pe acel munte(nu cei care sunt acolo pentru rugaciunea inimii, pustnici si sfinti), formeaza un fel de secta care slaveste pe Maica Domnului mai sus de Hristos, asta chiar daca in acelasi timp ei mentin ritualul de slujba din interiorul bisericii. Toti ereticii s-au rupt in felul asta, din anumite idei diferite concepute de ei. El inca nu si-a gasit calea lui personala spre Hristos, ce ajutor sa dea la altii. Sa-mi fie cu iertare, si eu sunt ortodox, dar omul asta nu va va duce spre mantuire niciodata. Se si vede mesajul tipic de mai sus, care il inverteste pe Hristos, stim bine ca El se ocupa cu judecata.
E suficient sa te uiti la 3 filmari cu Pimen si sa auzi Maica Domnului sa ne ajute de 100 ori, si maxim Hristos o singura data.
Culmea a fost cand a facut anul trecut un filmulet despre mantuire, cum te poti mantui sau ceva de genul. Oameni buni, nu a vorbit de mantuitor pur si simplu. A nascocit niste povesti tot din auzite, cum ca daca te rogi toata viata la Maica, cand mori ea se roaga la fiul ei atunci sa nu te trimita in iad. Pai ba baiatule, predica atunci de la inceput calea cea dreapta. Dupa asta a mai bagat vreo doua variante similare. Acelasi stil de mantuire inventat de ei acolo in athos.
Sa nu mai credeti tot ce auziti. Eu nu-l judec, inca mai are timp, doar aduc adevar greu de observat pentru unii cu ochiul liber.
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)

Last edited by Argesean123; 03.03.2024 at 22:23:52.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2024, 22:18:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Aveti grija ce fel de eretici ascultati
Nu te pripi cu cuvintele, părintele Pimen Vlad a trecut proba timpului și a rezistat acolo pe munte mult timp, mulți nu ar rezista mai mult de 3 zile.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Din pacate el vorbeste foarte frumos si l-am ascultat si eu in 'emisiunea' lui mult timp pana m-am prins ca e lipsit de absolut orice har.
Nu cred că te-ai prins.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Uneori iti e foarte greu sa discerni. Am iesit din iluzie imediat cand am vazut asta vara ca era rupt complet de cuvinte de invatatura cu inspiratie de la Duhul Sfant specifice unei persoane duhovnicesti cand a venit un grup la el, unul din multele pe care l-au vazut pe internet. Si nu putea sa relationeze cu ei normal si sa le raspunda duhovniceste la intrebarile lor, el o tinea tot pe a lui. Si cand intrebau aia mai intens le raspundea, eu de unde sa stiu, ce stiu eu.
Depinde ce întrebări puneau respectivii, poate erau lucruri fără relevanță sau întrebări nerușinate, nu se merge la un duhovnic ca la un ghicitor.
Doi niciun duhovnic nu le știe pe toate, tu te-ai fi smintit și de călugării din Patericul Egiptean care nu doreau să vorbească cu pelerini insistenți ca să nu se răspândească.


Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Trebuie sa fii atent de la cine te inspiri ca sa poti creste duhovniceste. El a capatat reclama prin siteul si canalul de youtube al lui Teologos. Alt individ lipsit de discernamant, dar cu har mai mare si mai citit decat el. Cand face emisiuni solo, este un teolog de nota 10. Pacat de el ca s-a apucat sa invite in ultima vreme diversi catei cunoscuti de noi cei din lume prostiti cu televizorul, prin 'harul' lor manipulator. Ii aduce acolo sa vorbeasca, aia nici nu-l lasa pe el bine sa-si spuna parerea, si nu realizeaza ca-i spurca in mod direct credinta lui. Ala e acolo ca sa-l influenteze pe el si sa manipuleze opinia publica asa cum e platit, nu da doi lei pe chilia si credinta lui. Interesul lor e strict sa devieze biserica spre ecumenism si antihrist.
Nu am văzut tendințe de ecumensim la ei, faci afirmații prea abrupte sunt doi călugări cu program serios de rugăciune.


Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Pimen si multi ca el de pe acel munte(nu cei care sunt acolo pentru rugaciunea inimii, pustnici si sfinti), formeaza un fel de secta care slaveste pe Maica Domnului mai sus de Hristos, asta chiar daca in acelasi timp ei mentin ritualul de slujba din interiorul bisericii. Sa-mi fie cu iertare, si eu sunt ortodox, dar omul asta nu va va duce spre mantuire niciodata. Se si vede mesajul tipic de mai sus, care il inverteste pe Hristos, stim bine ca El se ocupa cu judecata.
E suficient sa te uiti la 3 filmari cu Pimen si sa auzi Maica Domnului sa ne ajute de 100 ori, si maxim Hristos o singura data.
Sa nu mai credeti tot ce auziti.
Toți călugării de pe Athos au evlavie la Maica Domnului, asta arată că sunt formați în spirit athonit, și Gheron Iosif Isihastul avea evlavie la ea, nu e bine să pui etichete și judecăți dintr-acestea.
Până n-ai avut ajutorul Maicii Domnului nu înțelegi evlavia la ea, gândește-te că ea îi ajută să reziste pe munte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.03.2024, 22:37:44
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Până n-ai avut ajutorul Maicii Domnului nu înțelegi evlavia la ea, gândește-te că ea îi ajută să reziste pe munte.
Ajutorul Maicii Domnului este strict ca mijlocitor pentru crestin. Rolul ei recunoscut in teologie este exact ca vesnic mijlocitor de Dumnezeu, cum a purtat pe Dumnezeu in pantec, este exact din nou mijlocirea crestinului "ortodox doar cu numele" pentru a primi de la Dumnezeu luminare sa ajunga sa-l cunoasca pe Hristos. Atentie ce am scris, mijlocire pentru luminare spre adevarata credinta, nu adevarul in sine. Exact o repetitie a rolului ei cu nasterea. Dar niciodata nu ii spui mantuitor. Individul spune de o mie de ori Maica Domnului mantuieste-ne. Doar maicile prin schituri izolate am mai intalnit in ortodoxie sa aiba in vocabular aberatia asta adoptata specific pentru ele in trecut probabil.
Pentru crestinul practicat care se pocaieste si l-a cunoscut pe Hristos, citeste scriptura si cauta sa se mantuiasca, este strict deviere de la adevar si dreapta credinta. Asa ca iarta-ma ca nu-i accept mantuirea lui personala sa ma mai influenteze pe mine si pe altii care au nevoie cu adevarat de Hristos.
Am dreptul sa-i pun etichete. Asta este exact ce i-am pus. Nu l-am judecat. In ochii mei predica o erezie si atat
Alt argument esential mantuirii, este sa-l marturisesti pe Hristos. Asa si musulmanii il marturisesc pe Dumnezeu zilnic, si nu au treaba cu Dumnezeul crestin. Ei practic se roaga la dumnezeul pietrelor
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2024, 22:49:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Ajutorul Maicii Domnului este strict ca mijlocitor pentru crestin. Rolul ei recunoscut in teologie este exact ca vesnic mijlocitor de Dumnezeu, cum a purtat pe Dumnezeu in pantec, este exact din nou mijlocirea crestinului "ortodox doar cu numele" pentru a primi de la Dumnezeu luminare sa ajunga sa-l cunoasca pe Hristos.
Nu poți să spui asta despre un călugăr care a dus bătălii cu duhurile răutății ani de zile pe munte.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Atentie ce am scris, mijlocire pentru luminare spre adevarata credinta, nu adevarul in sine. Exact o repetitie a rolului ei cu nasterea. Dar niciodata nu ii spui mantuitor. Individul spune de o mie de ori Maica Domnului mantuieste-ne. Doar maicile prin schituri izolate am mai intalnit in ortodoxie sa aiba in vocabular aberatia asta adoptata specific pentru ele in trecut probabil.
https://ziarullumina.ro/opinii/reper...re-104284.html

În general, cei care preferă versiunea „mai recentă”, și anume „Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește‑ne pe noi”, au avut un contact, mai mult sau mai puțin direct, cu spațiul grecesc, unde se rostește: Yperaghia Theotoke, sōson imas. Întrucât verbul sōzō înseamnă „a mântui”, mulți dintre cântăreții de strană care au conștientizat și au înțeles această echivalare lexicală au început să cânte și în spațiul românesc „mântuiește‑ne pe noi”, în loc de „miluiește‑ne pe noi”, așa cum am fost învățați majoritatea dintre noi. Totuși, dacă cercetăm cărțile noastre de slujbă mai vechi, vom observa că nu se rostea în limba română „miluiește‑ne pe noi”, ci „mântuiește‑ne pe noi”. Spre exemplu, Efhologhiul sau Molitfelnicul de la București din 1834 consemnează peste tot stihul „Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește‑ne pre noi”, alături de alte adresări către Maica Domnului, unele păstrate până astăzi, în care apare verbul „a mântui”. Mai mult, în cele mai multe dintre cărțile de slujbă sau de rugăciune tipărite astăzi, chiar cu binecuvântarea autorității bisericești, citim: „Mântuiește din nevoi pe robii tăi […], sau „că tu mântuiești pe robii tăi din toate nevoile”; sau chiar „Ușa milostivirii deschide‑o nouă […], că tu ești mântuirea neamului creștinesc”.

Să fie, oare, vreo greșeală de traducere? Nu este cazul. Toată înțelegerea, la nivelul minții, se învârte în jurul a ceea ce se numește în termeni lingvistici polisemantism, sau calitatea unui cuvânt de a avea mai multe sensuri. Verbul grecesc sōzō, ca și verbul românesc a mântui, nu este limitat numai la sensul din jargonul dogmatic - mântuirea este „actul prin care Dumnezeu […] restabilește starea de comuniune personală cu El” (Ion Bria, Dicționar de teologie ortodoxă) , ci are în Biserică și sensul de „a scăpa”, „a salva”, „a izbăvi” pe cineva dintr‑o primejdie. Acesta este sensul în care Maica Domnului mântuiește, nu vreunul care să vizeze o supradimensionare a cultului celei prin care ne‑a venit mântuirea, Hristos, Adevăratul Dumnezeu și Mântuitor.


Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Am dreptul sa-i pun etichete. Asta este exact ce i-am pus. Nu l-am judecat. In ochii mei predica o erezie si atat
În ochii tăi care nu percep dedesubturile expresiilor grecești, să nu cazi în înșelările șoaptelor potrivnicului care te instigă împotriva călugărilor athoniți.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.03.2024, 09:28:22
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Toată înțelegerea, la nivelul minții, se învârte în jurul a ceea ce se numește în termeni lingvistici polisemantism, sau calitatea unui cuvânt de a avea mai multe sensuri. Verbul grecesc sōzō, ca și verbul românesc a mântui, nu este limitat numai la sensul din jargonul dogmatic - mântuirea este „actul prin care Dumnezeu […] restabilește starea de comuniune personală cu El” (Ion Bria, Dicționar de teologie ortodoxă) , ci are în Biserică și sensul de „a scăpa”, „a salva”, „a izbăvi” pe cineva dintr‑o primejdie. Acesta este sensul în care Maica Domnului mântuiește, nu vreunul care să vizeze o supradimensionare a cultului celei prin care ne‑a venit mântuirea, Hristos, Adevăratul Dumnezeu și Mântuitor.
Scuza-ma, mantuire in crestinism inseamna un singur lucru. Mantuitor este unul singur. Aici nu discutam de semantica, la biserica nu discuti semantica. 99% din crestini nu stau ca cerceteze dedesubturile textelor, nici biblia majoritatea nu o citesc, poate din cauza asta multi au fost si sunt deviati. Rezultatul fenomenului fiind ca habar n-au cum se pot mantui si prin cine, dar se mandresc cu titlul de ortodox in statistici. Copiii lor de generatie noua sunt 90% atei botezati si hulesc biserica etc. Asta e realitatea din teren, nu din carti. Bine asta e alt subiect, lung si complex. 50% din vina o au timpurile dracesti in care ne aflam.
Pe langa asta, ai deviat discutia. Era vorba despre doctrina lui Pimen, care se asculta clar din filmarile lui. El nu are treaba cu semantica expusa de tine „a scăpa”, „a salva”, „a izbăvi”
El a spus si repeta constant ca se mantuieste prin Maica Domnului, iar urechea care il aude, asta intelege, nu face dezbateri pe internet.
Mergi si la biserica sa vezi babe cum se inchina la icoana Maicii Domnului si la cea a Mantuitorului nici nu se uita. Mergi prin sate prin tara sa vezi care este credinta romanilor, majoritatea troitelor ridcate au in centru imaginea maicii, nu cu Mantuitorul. Au evlavie cum zici tu la ea. Ei trebuie sa aiba credinta puternica pentru a se putea mantui. Evlavie aveau si fariseii. Evlavia tine de religie nu de credinta.
Noi ca romani avem lipsa masiva de educatie, mai ales teologica. Biserica mult timp nu a vrut sa se implice sa invete mirenii cate ceva despre scriptura, pentru a nu fi in imaginea pocaitilor. Dar asta a fost o doar inselare de la diavol. Abia recent observam o mica schimbare prin anumite locuri. Unii chiar se inspira la partea cu predica de la pocaiti, si nu-i condamn pentru asta. Toti avem nevoie de cuvinte dulci si invatatura duhovniceasca reala.
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare