Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.07.2011, 18:43:28
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de marinaru Vezi mesajul
Ma poate indruma cineva sa gasesc in biblie despre calugarie ? Am cautat cu search ca sunt multe versiuni on-line dar nu am gasit.
Pai cuvantul "calugar" n-ai sa-l gasesti, dar despre calugarie da.

Citat:
În prealabil postat de marinaru Vezi mesajul
Am inteles deci nu este ceva care sa tina de scrierile biblice...
Cum sa nu existe? Care au fost primii calugari? Domnul nostru Iisus Hristos si Sfintii Apostuli DUPA ce l-au cunoscut pe El.

"7. Eu voiesc ca toți oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul așa, altul într-alt fel.
8. Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.
9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă. " Întâia Epistolă către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel

"21. Iisus i-a zis: Dacă voiești să fii desăvârșit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor și vei avea comoară în cer; după aceea, vino și urmează-Mi. " Sfânta Evanghelie după Matei, Capitolul 19
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.08.2011, 03:14:28
Ademus Ademus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Calugaria este ceea ce a fost Iisus Hristos. El a fost calugar.Dar trebuie sa fii sincer ca sa te calugaresti. Daca in adancul tau te simti implinit prin casatorie, trebuie sa te casatoresti ca sa nu ratacesti in viata. Daca in adancul tau nu te simti implinit prin casatorie, trebuie sa te calugaresti pentru ca vei rataci si vei cauta o cale dar va fi in zadar. Ceea ce nu te implineste prin casatorie nu te va implini nimic altceva in viata. Chiar daca ai probleme si greutati, te poti casatori numai sa lasi la o parte pretentiile si sa imparti viata in doi. Dar calugaria e si mai mult de atat. Prin calugarie, daca nu ai simtit implinire sa te casatoresti, trebuie sa simti bucurie si implinire. Daca prin casatorie nu te implinesti, nimic altceva nu te va implini in afara de calugarie. Calugaria va veni atunci ca painea lui Dumnezeu si te va aduce la calea cea buna.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.09.2011, 18:51:32
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinaru Vezi mesajul
Ma poate indruma cineva sa gasesc in biblie despre calugarie ? Am cautat cu search ca sunt multe versiuni on-line dar nu am gasit.
In primul rand vreau sa te intreb: tu crezi in Sfanta Treime? Daca raspunsul e “da” , atunci stii ca in Biblie n-ai gasit cuvantul “trinitate” cand ai dat un search si totusi Tri-Unitatea divina exista in Evanghelie. La fel si in cazul calugariei, nu vei descoperi semnificatia monahismului cautand printr-un simplu click cuvantul “calugar”, ci studiind Scriptura.

In Biblie exista un statut promis oamenilor- isanghelia sau conformitatea cu firea angelica, ce se obtine la capatul vremii:
Căci, când vor învia din morți, nici nu se mai însoară, nici nu se mai mărită, ci sunt ca îngerii din ceruri. (Marcu 12:25)
Căci la înviere, nici nu se însoară, nici nu se mărită, ci sunt ca îngerii lui Dumnezeu în cer. (Matei 22:30)
Iar cei ce se vor învrednici să dobândească veacul acela și învierea cea din morți, nici nu se însoară, nici nu se mărită
Căci nici să moară nu mai pot, căci sunt la fel cu îngerii și sunt fii ai lui Dumnezeu, fiind fii ai învierii. (Luca 25: 35,36)

Calugarii sunt acei oameni care vor sa obtina din aceasta viata isanghelia sau cum spunea Isaac Sirul a fi calugar inseamna a opta pentru vietuirea ingereasca si a te dedica faptei ingeresti a linistirii. Ca si ingerul, monahul are o dubla slujire: a Lui Dumnezeu si a oamenilor. In comunitatea din care face parte (manastirea) el e pastor, calauza,ajunge sa urce si sa coboare ,asemeni ingerilor, scara lui Iacob, viata lui fiind o succesiune de caderi dramatice si de ridicari incapatanate. Calugarul urmeaza atat o „cale negativa” a imitarii ingerilor (in sensul ca e un analogon terestru al ingerului) prin separarea de lume si asceza (post, castitate,mortificare) , o „cale pozitiva” (dreapta credinta,smerenia,saracia, ascultarea), precum si o activitate specific ingereasca, care consta in ingrjirea aproapelui, intercesiunea in favoarea lui, rugaciunea, psalmodia si liturghia. Viata calugarilor e o comuniune cu ierarhiile ceresti, ei au gasit un rost in efortul lor de a-si duce viata la capatul unei verticale drastice, tintind „cerul de dincolo de cer”, ceea ce pentru noi poate parea de neconceput, insa calugarii sunt o realizare anticipata a Bisericii eschatologice. Evident, aceasta cale a calugariei nu este pentru toti, asceza nu e o cariera, iar a face aceasta alegere in numele unei pietati euforice sau din frivolitate denota iresponsabilitate.

Last edited by ioanna; 01.09.2011 at 18:56:41.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.09.2011, 19:39:49
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Talking

Citat:
În prealabil postat de marinaru Vezi mesajul
Ma poate indruma cineva sa gasesc in biblie despre calugarie ? Am cautat cu search ca sunt multe versiuni on-line dar nu am gasit.
Îți propun să cauți situații echivalente. Călugăria cum o știm noi, nu a existat. Se putea trăi în pustie sau la templu (despre aceasta găsești informații mai detaliate în Tradiție).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.09.2011, 16:40:13
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinaru Vezi mesajul
Ma poate indruma cineva sa gasesc in biblie despre calugarie ? Am cautat cu search ca sunt multe versiuni on-line dar nu am gasit.
Nu ai sa gasesti in Biblie nimic despre manastire, nici in cele 10 porunci care presupun mantuirea, desi in mod paradoxal calugaria pretinde ca renuntarea la ea duce la pieire, nu ai sa gasesti decat interpretari, tot felul de interpretari ale textelor biblice sau ale altor texte emise de persoane induhovnicite .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 19.09.2011 at 16:50:14.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.09.2011, 18:58:38
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu ai sa gasesti in Biblie nimic despre manastire, nici in cele 10 porunci care presupun mantuirea, desi in mod paradoxal calugaria pretinde ca renuntarea la ea duce la pieire, nu ai sa gasesti decat interpretari, tot felul de interpretari ale textelor biblice sau ale altor texte emise de persoane induhovnicite .
N-am auzit niciun calugar, niciodata, zicand asemenea prostii cum ca "renuntarea la calugarie duce la pieire", adica ca noi cei casatoriti suntem destinati pieririi. Dimpotriva.

Va rog sa aveti grija la cuvintele pe care le spuneti, caci pentru toate vom da socoteala la judecata, pentru fiecare dintre ele. Smintiti oamenii. Mai buna este tacerea decat hula.

Un mic citat din Biblie:

1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său.
3. Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea și femeia bărbatului.
4. Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia.
5. Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.
6. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.
7. Eu voiesc ca toți oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul așa, altul într-alt fel.
8. Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.
9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.09.2011, 22:03:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
N-am auzit niciun calugar, niciodata, zicand asemenea prostii cum ca "renuntarea la calugarie duce la pieire", adica ca noi cei casatoriti suntem destinati pieririi. Dimpotriva.
Una este să spunem că "renunțarea la călugărie duce la pieire", ceea ce ar putea fi corect, alta este să spunem că "cei căsătoriți sunt destinați pieirii", ceea ce este incorect.

Un călugăr, care a ales în mod liber starea sa și a primit tonsura a făcut și un jurământ. Și un jurământ nu oricui, ci Însuși Domnului nostru. La fel și cel căsătorit, a făcut un jurământ de credință și a jurat pe cruce. Pe Crucea Mântuitorului a jurat, pe aceea pe care a purtat el rănile noastre, nu pe altă cruce.
De aceea, călugărul este, într-un fel, și el căsătorit. De aceea, călugării din anumite ordine catolice chiar poartă verighetă, pe al cărei interior este gravat: "matrimonium sacerdotum". Verigheta este ca să își aducă aminte toți că sunt căsătoriți: unii, cu Cristos în veac, alții, cu soțiile lor până ce moartea îi va despărți.
Tot de aceea, infidelitatea conjugală este un lucru foarte rău, care într-adevăr duce la pieire. Încă și mai gravă este infidelitatea călugărului care își încalcă jurământul, astfel decăzând din starea sa îngerească.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.09.2011, 09:51:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

(" N-am auzit niciun calugar, niciodata, zicand asemenea prostii cum ca "renuntarea la calugarie duce la pieire", adica ca noi cei casatoriti suntem destinati pieririi. Dimpotriva." )

Nu am inteles nimic din ce ai scris mai sus. In primul rand eu am auzit de mii de ori sintagma " renuntarea la calugarie duce la pieire ", gasim aceasta si in Pidalion ( oricum, din punctul meu de vedere este o aberatie ), s-apoi, ce legatura are casatoria despre care vorbesti cu calugaria ? Daca ai ales calea casatoriei nu ai cum sa intri sub incidenta acestei " legi "....inventate, de altfel, nicidecum emisa de Dumnezeu. Dar, am uitat, noi nu prea ascultam de Dumnezeu, ci de OAMENI. Am ajuns sa ne inchinam mai mult oamenilor, cuviosilor, preotilor...decat Lui Dumnezeu. Asta este marea problema a ortodoxiei. Este bun respectul si evlavia fata de acestia, dar nu mai presus de Insusi Dumnezeu care, multe dintre dorintele Acestuia nu coincid cu cele ale oamenilor. Oricum, se vede clar ca URA devine justificata de credinta, iar DRAGOSTEA devine mult prea infima. MARE EROARE RELIGIOASA !
Da, am grija ce vorbesc,vorbesc ceea ce simt si gandesc....ce, preferi sa fiu FATARNICA SI IPOCRITA ?
Multe dintre scrierile expuse nu sunt decat interpretari, nu este musai sa le iau ca atare, am si eu rationament si pot gandi...daca tot mi-a dat Dumnezeu minte.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.09.2011, 10:44:43
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
(" N-am auzit niciun calugar, niciodata, zicand asemenea prostii cum ca "renuntarea la calugarie duce la pieire", adica ca noi cei casatoriti suntem destinati pieririi. Dimpotriva." )

Nu am inteles nimic din ce ai scris mai sus. In primul rand eu am auzit de mii de ori sintagma " renuntarea la calugarie duce la pieire ", gasim aceasta si in Pidalion ( oricum, din punctul meu de vedere este o aberatie ), s-apoi, ce legatura are casatoria despre care vorbesti cu calugaria ? Daca ai ales calea casatoriei nu ai cum sa intri sub incidenta acestei " legi "....inventate, de altfel, nicidecum emisa de Dumnezeu. Dar, am uitat, noi nu prea ascultam de Dumnezeu, ci de OAMENI. Am ajuns sa ne inchinam mai mult oamenilor, cuviosilor, preotilor...decat Lui Dumnezeu. Asta este marea problema a ortodoxiei. Este bun respectul si evlavia fata de acestia, dar nu mai presus de Insusi Dumnezeu care, multe dintre dorintele Acestuia nu coincid cu cele ale oamenilor. Oricum, se vede clar ca URA devine justificata de credinta, iar DRAGOSTEA devine mult prea infima. MARE EROARE RELIGIOASA !
Da, am grija ce vorbesc,vorbesc ceea ce simt si gandesc....ce, preferi sa fiu FATARNICA SI IPOCRITA ?
Multe dintre scrierile expuse nu sunt decat interpretari, nu este musai sa le iau ca atare, am si eu rationament si pot gandi...daca tot mi-a dat Dumnezeu minte.
Imi cer scuze, poate n-am inteles eu bine.

Ascultarea de Dumnezeu inseamna si ascultarea de cei bineplacuti - sau randuiti - ai Lui. Adica oricat as vrea sa ma sfintesc - chiar trupul de mi l-as da sa fie ars, vorba Sfantului Pavel - fara ascultarea de preot (prin care ne aratam ascultarea de Dumnezeu) nu se poate. Aceasta a aratat-o Hristos in numeroase randuri.

Si revenind, indiferent de discutia noastra, daca exista riscul sa smintim pe cineva, mai bine tacem.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.09.2011, 12:13:51
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Am inteles, daca nu putem impartasi opinia celuilalt, mai bine tacem.
Ce inseamna "sminteala ", pana la urma ? Nu, ca nu as sti, dar totul mi se pare mult prea formal...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 15:32:51
Casatoria si calugaria Laurentiu Generalitati 17 29.01.2016 17:20:47
calugaria moderna madalynn007 Calugarul 168 08.03.2015 08:14:21
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 16:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 01:21:52