Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.09.2009, 13:20:17
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit frumos

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
In zilele noastre cand accentul cade pe imaginea care perverteste mintea, care ne vatama sufleteste, icoana este singura cale prin care ne putem "induhovnici" vazul. In icoana contemplam umanitatea transfigurata, indumnezeita, adica acea masura la care toti suntem chemati si pe care inca nu am atins-o.
Asa este. Si mai ales ca pentru poporul nostru a tinut loc de Scriptura. Stramosii nostri au invatat credinta din icoane si au invatat-o atat de bine ca au putut lupta si rezista douazeci de veacuri.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.10.2009, 09:54:24
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaminte!

Daca ma poate (?) ajuta cineva...
Am o icoana pictata ( in ulei pe panza) care de-a lungul anilor s-a cam prafuit. Cum o pot curata (eventual proteja mai bine)?
Mentionez ca NU doresc sa o inramez si sa-i pun sticla. Stie cineva o alta solutie?

Ma puteti contacta pe: jenicagavrila@yahoo.com
Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.10.2009, 10:59:57
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Am o icoana pictata ( in ulei pe panza) care de-a lungul anilor s-a cam prafuit.
Nu cunosc metode de curatare a picturii pe panza in ulei. Eu am numai litografii dupa vechi icoane.
Imi plac mult icoanele, mai ales cele vechi, cu un duh minunat de rugaciune.

As vrea insa sa o vad pe aceasta a ta. Se poate sa atasezi o imagine?
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.10.2009, 09:51:03
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Axionita sa "Tanguirea Maicii Domnului"

Cu mare drag Dorin!

Este o copie a icoanei Axionita sau "Tanguirea Maicii Domnului" ce se gaseste in paraclisul Sfintilor Parinti Ioachim si Ana (man. Sihastria). Mi-a fost daruita de parintele duhovnic acum 11 ani.

Atasez doua fotografii (fata/ verso)
Attached Images
File Type: jpg CIMG7256.jpg (22,7 KB, 19 views)
File Type: jpg CIMG7259.jpg (31,2 KB, 19 views)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.10.2009, 10:03:45
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Originalul "Axionita"

Povestea icoaneii originale o puteti citi aici:


"Ivan Protcenco a adus cu el la Sihăstria icoanele Catapetesmei, care erau deja pictate (se pare, cu destinația Muntele Athos) și celebra icoana Axionita, care se află acum în Paraclis. La scurtă vreme după sosirea la mănăstire, i s-a cerut să picteze o icoană, "de probă". După ce s-a rugat mult la Maica Domnului, el a pictat celebra icoană Tânguirea Maicii Domnului. După cum mărturisea părintele Paisie Olaru, Maica Domnului i s-a arătat în vis și i-a mulțumit pentru felul în care a pictat-o [2]. Înainte ade a se apuca de pictat, el citea Viețile sfinților și se ruga.
Ivan Protcenco a pictat la Mănăstirea Sihăstria timp de șase ani (1947-1953), neavând în acest timp nici un ucenic și preferând să lucreze singur. Era ajutat uneori de arhimandritul Ioanichie Bălan, ucenic pe atunci la mănăstire, care își amintea următoarele: Eu îi cumparam vopsele și îi preparam uleiul. Îi dădeam la mână materialele. Aveam 20 de ani și îl ajutam, el fiind pe schelă. Interesant, în timp ce el lucra, soția lui, Pelaghia, se ruga. Citea o psaltire pe zi, iar el stătea pe schela. Nu mânca nimic de dimineață până pe la trei după-amiază: "Părinte, dacă mănânc, eu nu mai pot să pictez în ziua aceea. Deci, eu trebuie să postesc ca să pot lucra..." Numai cu post a pictat. Ea se ruga la chilie și el era pe schelă. Dacă intra cineva în biserică, nu mai putea picta. Se oprea, chiar de nu știa cine este. Am înțeles, pe urmă, că avea rugăciunea inimii. Rugăciunea de taină, ce lucrează în interior, în inimă, mistic, ca să zic, și în această atmosferă de rugă și de însingurare, dar, în același timp, de unire cu Hristos, el picta" [3].
Pictorul prepara culorile din petale de flori și din unele plante sau chiar din rugină. Rugina era frecată pe piatră și pusă în ulei de in, culoarea rezultată fiind folosită mai ales pentru pictarea umbrelor. După ce termina de pictat, mânca și se ducea să se odihnească în liniște în cimitirul mănăstirii, unde avea banca lui, pe care ceilalți călugări o numeau "banca pictorului". Vorbea foarte puțin și se ridica de pe bancă atunci când cineva se apropia de el. Cunoscutul duhovnic Paisie Olaru mărturisea că îl pomenea permanent în rugăciunile sale "
sursa:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Irineu_Protcenco

In alta ordine de ideii, icoana unicat reprezentata de Costel la "Generalitati", "Maicuta Domnului alaptand" se gaseste si la manastirea Cotesti jud Vrancea.
http://www.vrancea.djc.ro/ObiectiveDetalii.aspx?ID=469
Attached Images
File Type: jpg CIMG7260.jpg (32,0 KB, 21 views)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.10.2009, 03:53:05
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

[quote=eduardd;171670]Daca ma poate (?) ajuta cineva...
Am o icoana pictata ( in ulei pe panza) care de-a lungul anilor s-a cam prafuit. Cum o pot curata (eventual proteja mai bine)?
Mentionez ca NU doresc sa o inramez si sa-i pun sticla. Stie cineva o alta solutie?

Draga mea Jenica , si eu am primit o icoana ce reprezinta momentul rastignirii lui Iisus Hristos, icoana pictata in ulei. Era tare prafuita si am apelat la un pictor, ce-i drept, e vecin cu mine, care mi-a curatat-o si chiar a mai dat un strat de ulei pe ea, ca sa o regenereze. Mi-a vopsit si rama, acum arata ca noua. Nu cumva sa dai cu apa pe ea. cauta un pictor si ti-o va reconditiona in cateva clipe! Doamne ajuta-ti! te imbratisez cu mult drag, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.01.2010, 11:04:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu mi'as putea inchipui o camera fara icoane.
Chiar daca nici in fata sfintelor icoane nu ma pot abtine de la manie si de la alte rautati, simt ca prezenta lor imi ajuta mult.

Cand mai merg prin case si imi dau seama ca nu sunt icoane, poate doar una mica si uitata, pe undeva, ma mahnesc si ochii mei parca nu se aseaza pe ceva odihnitor. Este trist ca nu mai simtim binecuvantarea sfintelor icoane, iar atunci cand avem icoane, le punem ca pe tablouri.

Fiecare sfant are icoana lui. Nu spun sa luam icoanele tuturor sfintilor, desi aceasta ar fi frumos, ci macar ale celor ale caror nume le purtam, ale celor pe care ii iubim, ale celor la ale caror Sfinte Moaste putem merge mai des.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.01.2010, 11:54:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Orice icoana cheama la dialog. Icoana nu se vrea admirata, ea cere cuvant din partea noastra. De aceea e minunat, ca Dumnezeu a asezat si prin ea o cale prin care sa-I vorbim. Sa o facem cat mai des si vom avea parte numai de bucurii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.01.2010, 13:22:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Orice icoana cheama la dialog.
Icoana nu se vrea admirata, ea cere cuvant din partea noastra.
Da, cat de trist este faptul ca multime de icoane minunate zac dupa vitrinele muzeelor.

Lumea se mira, nu se inchina !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.01.2010, 14:06:21
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cred ca niciodata n-am inteles mai deplin rolul si totodata bogatia icoanei ortodoxe, decat in absenta ei, anume in catedralele romano-catolice, anglicane sau casele de rugaciune protestante, in care am intrat, de cateva ori, incercand sa ma rog. Cat de aproape ne sunt Mantuitorul, Maica Domnului si sfintii prin icoanele lor. Atat de aproape, incat ii putem cinsti prin inchinare si sarutare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana teatru-copii Despre Biserica Ortodoxa in general 81 25.06.2013 18:31:55
Ce icoana e? VladCat Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 28.04.2012 16:12:37
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 14:34:52
icoana ortodoxa? maggie Pictura si Sculptura Bisericeasca 6 18.10.2008 14:19:47