Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2009, 23:09:00
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit Ilie

Sunt unele lucruri pe care nu le inteleg in Vechiul Testament.
Priviti aceste citate
2:23 And he went up from thence unto Bethel: and as he was going up by the way, there came forth little children out of the city, and mocked him, and said unto him, Go up, thou bald head; go up, thou bald head.
2:24 And he turned back, and looked on them, and cursed them in the name of the LORD. And there came forth two she bears out of the wood, and tare forty and two children of them.

sau pe alt site, romanesc, Elisei a venit apoi Ia Ierihon, iar locuitorii cetatii aceleia au zis catre Elisei: "Iata asezarea cetatii acesteia este buna, cum poate vedea si stapanul nostru, dar apa nu-i buna si pamantul e neroditor".

Si el a zis: "Aduceti-mi o oala noua si puneti sare in ea". Si i-au adus si a iesit el la fantana de apa si, aruncand sarea in ea, a zis: "Asa zice Domnul: Iata am facut apa aceasta sanatoasa si nu va mai pricinui nici vatamare, nici moarte, nici nerodire". Si s-a facut apa curata pana astazi, dupa cuvantul pe care l-a spus Elisei.

De acolo s-a dus el la Betel. Si cum mergea pe drum, au iesit din cetate niste copii si s-au apucat sa rada de el zicand: "Hai, plesuvule, hai!". Iar el, intorcandu-se si vazandu-i i-a blestemat cu numele Domnului. Atunci, iesind din padure doi ursi, au sfasiat din ei patruzeci si doi de copii (4 Regi 2).

http://www.crestinortodox.ro/biblia-...icul-elisei-77

Nu inteleg de ce Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca acestia, in virtutea caracterului lor de copil au indraznit sa isi bata joc de omul Lui?Ei nu meritau dreptul la viata?42 de suflete distruse pentru moftul unui "sfant".De ce?Unde anume gresesc?Ce sens are acest pasaj din Biblie?Credeam ca ma inchin la Dumnezeu, nu la Baal, zeul sangeros al distrugerii...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.06.2009, 00:10:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ilie este profetul preferat al meu.
Cohelo desi nu este cinestie ce scriitor a dat lovitura cu un roman dedicat acestui sfint deosebit

Da, adevaratii oameni ai lui Dumnezeu pot fi foarte periculosi din cauza puterii capatate de la Dumnezeu, au trecere mare la El si indrazneala.
Cel mai impresionant a fost faza cu macelul preotilor lui Baal la care personal a participat luindu-le pe rind gitul la toti. Incearca sa-ti imaginezi scena....

In cazul lui Ilie cred ad-literam totul si il inteleg fara sa-l judec. Poate nu au fost 42 de copii dar doi copii or fi fost.

Pe 42 de copii nu aveau cum sa-i ucida, am mai vazut si noi ursoaice isterice, si nu pot dovedi pe atitia si in plus copiii fug de rup pamintul.

Sa nu uitam ca si Hristos la nervi a blestemat un smochin...deci se poarta
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.06.2009, 02:03:23
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

raspunsul tau este...lipsit de sens.Zici ca 2 copii au fost omorati si ca Biblia Minte, cand spune ca au fost 42, deci Dumnezeu e cretin, ca el a inspirat-o...Asta e, poate lui dumnezeu ii place sa infloreasca lucrurile ca oricarui taran din sat cand isi povesteste ispravile de vitejie.Dar totusi nu explici de ce Dumnezeu, tolerant si iubitor cum e , a masacrat niste copii dintr-un fleac.Daca copiii aceia au murit ca si-au batut joc de un chelios.Wow, cati copii ar trebui sa ucid, sa fiu impacat...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.06.2009, 11:34:58
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
raspunsul tau este...lipsit de sens.Zici ca 2 copii au fost omorati si ca Biblia Minte, cand spune ca au fost 42, deci Dumnezeu e cretin, ca el a inspirat-o...Asta e, poate lui dumnezeu ii place sa infloreasca lucrurile ca oricarui taran din sat cand isi povesteste ispravile de vitejie.Dar totusi nu explici de ce Dumnezeu, tolerant si iubitor cum e , a masacrat niste copii dintr-un fleac.Daca copiii aceia au murit ca si-au batut joc de un chelios.Wow, cati copii ar trebui sa ucid, sa fiu impacat...
E o alegorie, draga, nu intelegi nimic din ce ti se intimpla...
O sa vezi tu si o sa intelegi cind o sa te afli la marginea iadului
Pina atunci, mucles, Ilie rules
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.06.2009, 12:38:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
raspunsul tau este...lipsit de sens.Zici ca 2 copii au fost omorati si ca Biblia Minte, cand spune ca au fost 42, deci Dumnezeu e cretin, ca el a inspirat-o...Asta e, poate lui dumnezeu ii place sa infloreasca lucrurile ca oricarui taran din sat cand isi povesteste ispravile de vitejie.Dar totusi nu explici de ce Dumnezeu, tolerant si iubitor cum e , a masacrat niste copii dintr-un fleac.Daca copiii aceia au murit ca si-au batut joc de un chelios.Wow, cati copii ar trebui sa ucid, sa fiu impacat...
Eu inteleg prezenta ta pe acest forum, insa doar la anumite topice. Cunoastem interpretarea arbitrara a anumitor persoane. Nu vreau sa pun etichete, dar din prima postare cosntat ca esti ateu. Pentru tine Scriptura ar trebui sa fie cel putin o carte de istorie. In rest cunoastem reactia ateista fata de Scriptura pe care o considera plina de mituri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.06.2009, 13:35:52
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Eu intreb ce sens a avut ca Dumnezeu sa omoare un grup de copii care se manifestau in virtutea naturii lor infantile, iar voi ma luati cu "mucles".Daca Biblia este o alegorie explicati-mi si mie sa stiu, cum ar trebui sa interpretez scena.Si sa imi spui ca o sa vad eu cand ma voi afla pe marginea iadului...nu ar trebui sa ma ajuti sa ajung pe calea cea buna?In schimb tu ma condamni la iad, fara macar sa te obosesti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.06.2009, 14:25:12
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Eu intreb ce sens a avut ca Dumnezeu sa omoare un grup de copii care se manifestau in virtutea naturii lor infantile, iar voi ma luati cu "mucles".Daca Biblia este o alegorie explicati-mi si mie sa stiu, cum ar trebui sa interpretez scena.Si sa imi spui ca o sa vad eu cand ma voi afla pe marginea iadului...nu ar trebui sa ma ajuti sa ajung pe calea cea buna?In schimb tu ma condamni la iad, fara macar sa te obosesti.
Ceea ce face Dzeu nu trebuie sa aibe sens. Numai el stie ce face. Cine sintem noi sa-l intrebam ce si cum? Noi doar privim si, in cel mai bun caz, sa speram ca ceea ce facem il va multumi cind va veni vremea si nu ne va arde la talpi.

Scuze ca te-am indus in e(o)roare, sint ateu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.06.2009, 14:58:59
maineamaria maineamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Locație: mangalia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Smile Bine ati venit The _falle

Ma uimiti cu vasta dvs . cultura !
Toata stima pentru interesul ce-l aveti si pregatirea suficienta pentru a lectura Biblia scrisa in lb. engleza !
Eu nu sunt in stare sa citesc si sa inteleg nici in lb. romana ! ; Dar ma straduiesc si imi doresc sa pricep si eu mai mult !
Va doresc mult succes si multe abordari interesante a subiectelor biblice !
Cu toata consideratia mea ,
m.mainea
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.06.2009, 15:29:09
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
raspunsul tau este...lipsit de sens.Zici ca 2 copii au fost omorati si ca Biblia Minte, cand spune ca au fost 42, deci Dumnezeu e cretin, ca el a inspirat-o...Asta e, poate lui dumnezeu ii place sa infloreasca lucrurile ca oricarui taran din sat cand isi povesteste ispravile de vitejie.Dar totusi nu explici de ce Dumnezeu, tolerant si iubitor cum e , a masacrat niste copii dintr-un fleac.Daca copiii aceia au murit ca si-au batut joc de un chelios.Wow, cati copii ar trebui sa ucid, sa fiu impacat...
Sincer si eu sunt curioasa... nu se incumeta chiar nimeni sa dea un raspuns plauzibil?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.06.2009, 15:29:41
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Multumesc!Intr-adevar nu este deloc usor sa citesti Biblia in engleza, mai ales din cauza formelor vechi ale cuvintelor (thee, thou, hast, art, etc).Ceea ce imi ridica dificultati sunt paradoxurile aparente dintre natura benevola a lui Dumnezeu si unele acte pe care, daca ar fi fost realizate de catre un om, le-am fi atribuit cruzimii si monstruozitatii morale.Si nu am de gand sa ma multumesc cu raspunsuri gen "cine suntem noi sa-L judecam pe Dumnezeu", sau cu raspunsuri date la Marele si Romanescul Sthow, la care vad ca unii oameni sunt foarte abili.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ilie costel Diverse Sarbatori 33 19.07.2014 22:26:30
Ilie ortodox? tara tara vrem ostas Generalitati 22 21.07.2011 22:46:46
La Multi Ani ILIE! Melissa Generalitati 0 20.07.2011 10:30:28
sf. Ilie..derivatii nume??? jupinu Biserica Ortodoxa Romana 1 02.07.2007 22:16:18