Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.09.2009, 11:49:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
In acest an,odata cu calendarele impartite de biserica la credinciosi,odata cu ele s-au dat si carticele cu titlul ''Cum trebuie sa stam/ascultam sfinta liturghie''.(nu mai retin exact)
Nu este nevoie decit de aceia,care este asa subtite cred ca nu are 20 de pagini,si e cit un carnetel de notite,dar cuprinde TOTUL.Altceva nu e nevoie.Nici volume mari,nici carti multe,caci incarcam memoria cu gunoaie.Doar acea carticica SI ATIT.
Amin.
Indraznesc sa nu fiu de acord cu tine.
Unele din carticelele care circula nu sunt prea bune, sunt moraliste si pietiste, nu explica adevaratul sens al liturghiei. (de asta nu stiu, zic in general)
Sigur, cartile sunt pentru cei care au timp, minte si rabdare sa le citeasca. Ele pot ajuta pe unii, altii au nevoie de invatatura orala. Dar daca vrem sa progresam in credinta, trebuie sa nu ne oprim la ceea ce stim deja ci sa incercam sa intelegem din ce in ce mai mult, fiecare dupa talantii pe care i i-a dat Dumnezeu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.09.2009, 12:47:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Indraznesc sa nu fiu de acord cu tine.
Unele din carticelele care circula nu sunt prea bune, sunt moraliste si pietiste, nu explica adevaratul sens al liturghiei. (de asta nu stiu, zic in general) Sigur, cartile sunt pentru cei care au timp, minte si rabdare sa le citeasca. Ele pot ajuta pe unii, altii au nevoie de invatatura orala. Dar daca vrem sa progresam in credinta, trebuie sa nu ne oprim la ceea ce stim deja ci sa incercam sa intelegem din ce in ce mai mult, fiecare dupa talantii pe care i i-a dat Dumnezeu.
Sunt intru totul de acord. Cunoastem intamplarea in care Apostolul Filip il intreaba pe famenul etiopian, care citea din Scriptura, daca intelege ceeea ce citeste. Consider ca aceesi intrebare ne poate fi adresata atunci cand participam la Sfanta Liturghie: "Intelegi cele ce asculti?" Cu acest sens s-au scris multe talcuiri sau erminii ale Sfintei Liturghii.

Chiar si asa, niciodata nu va putea indrazni a spune cineva ca stie TOTUL despre aceasta slujba sfanta si dumnezeiasca. Sensul ei se cere mereu adancit.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2009, 13:31:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Liturghia euharistica nu este o "escapada pioasa" in lumea rugaciunii si o intoarcere de la realitatile sociale ale lumii in care traim prin inchiderea intr-un spatiu ghetou din care nu mai iesim, ci ea cheama pe fiecare credincios sa celebreze "taina fratelui" in afara Bisericii, in pietele publice si in mahalale, acolo unde se aud strigatele saracilor, ale bolnavilor si ale marginalizatilor. Nicolae Steinhardt, un evreu din Romania convertit la crestinism in temnitele comuniste, comentand textul de la Matei 25 referitor la criteri*ile Judecatii de Apoi, subliniaza intr-o celebra predica faptul ca in acest text nu ne aflam in vreun spatiu sacru, vreo academie platoniciana, ci la nivelul celor umiliti si obiditi, care pot gusta din plin savoarea unei fapte bune.

Last edited by georgeval; 01.10.2009 at 11:32:32.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2010, 16:21:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ceea ce este dureros este ca omul nu are constiinta atotprezentei lui Dumnezeu. El a ajuns sa creada ca Dumnezeu este doar in Biserica. Intra acolo si Il intalneste. Iese de acolo si Ii ramane departe. E o falsa credinta. Dumnezeu este pretutindeni. Pentru aceea se cuvine sa fim peste tot asa cum suntem in Biserica - cu constiinta prezentei lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2010, 21:06:40
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Dacă vreau să rămân în comuniune cu Hristos, și după Sfânta Liturghie, mă străduiesc să fac din cele ce știu că îi plac Lui: să vorbesc cu El (în rugăciune), să-l port în gând, să mă feresc de păcate, să cer iertare, să iert, să înmulțesc talanții pe care i-am primit.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.10.2010, 08:12:18
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Liturghia de dupa Liturghie.

Citind cuvantul de pe prima pagina ( Stapana sa iti rasplateasca efortul Adrian) mi-a venit in inima acest topic. Liturghia de dupa Liturghie... Imi voi permite sa il postez aici ca o completare la ce ati scris voi pana acum, dragii mei.

"Ar trebui sa incercam sa traim in asa fel incat, daca s-ar pierde Evanghelia, numai privindu-ne cineva, ea sa poata fi scrisa din nou".

Mitropolitul Antonie al Surojului
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.12.2010, 11:01:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
"Ar trebui sa incercam sa traim in asa fel incat, daca s-ar pierde Evanghelia, numai privindu-ne cineva, ea sa poata fi scrisa din nou". Mitropolitul Antonie al Surojului
Motivul pentru care painea si vinul se prefac in Trupul si Sangele Domnului in cadrul Sfintei Liturghii este prefacerea omului. Asa ca cel ce a cunoscut prefacerea, poate sa fie luat drept model pentru scrierea Evangheliei. Minunat a grait Mitropolitul Antonie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.03.2011, 15:26:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Omul, prin natura sa, este o persoana liturgica si in afara bisericii. Faptul ca ne rezumam doar la slujbele din biserica (daca participam si la acelea) este un semn al caderii, al unei firi omenesti slabite de pacat.

Am citit mai demult pe acest site un articol numit "Schima mare, un antimis al liturghiei neincetate sau al liturghiei de dupa liturghie". Mi-am dat seama ca monahul (schimonahul) se apropie cel mai mult de aceasta stare fireasca, de a fi in permanenta - nu doar in timpul slujbelor - in comuniune cu Dumnezeu, prin rugaciune. Dar aceasta stare, de indumnezeire, pana la urma, nu este numai vocatia sau tinta lor, ci a fiecaruia dintre noi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.03.2011, 16:03:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am vazut ca exista un proiect de catehizare a copiilor, numit daca nu gresesc "Hristos impartasit copiilor". Ceea ce ar fi trebui sa faca Biserica era sa-l lege de o slujba, daca nu se poate de Liturghie. Fara slujba, va fi o noua ora de religie. Dar nu asa vom ajunge sa avem parte de Liturghie dupa Liturghie.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.03.2011, 21:00:52
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Ce bine ar fi dacă mai mulți copiii s-ar împărtăși deseori cu Sfintele Taine. Mai ales cei mai mici de 6 ani, care pot lua direct Împărtășania, fără spovedanie. Ar primi și sănătate, luminare și tot ajutorul de la Dumnezeu.
Din păcate, pe unii nu are cine să-i aducă la biserică.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
liturghia dupa liturghie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 00:15:06
Cate slujbe speciale se pot face dupa Sf.Liturghie? sophia Sfanta Liturghie 6 16.10.2011 23:49:19
Cum va simtiti dupa Sfanta Liturghie? Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 35 05.10.2010 13:44:26
Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti! strajeru Rugaciuni 32 23.06.2010 23:01:22
Liturghia Darurilor + cristiboss56 Sfanta Liturghie 1 13.04.2009 20:11:47