Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.05.2010, 15:04:14
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit Am un caine si un prieten, om

Am un caine. Mic, flocos, negru si-i bleg de o ureche. Nu stiu ce rasa e, nu ma pricep la caini. L-am gasit pe un santier, mai bine zis, el m-a gasit pe mine din multimea de oameni ce se perindau pe acolo. S-a tinut o zi intreaga dupa mine, chiar daca era speriat de "vanzoleala" de acolo.
L-am luat acasa, unde mai am doua mata pripasite, aduse de fii-miu de prin zapezile iernii. Dupa "tavaleala" de'nceput, cainele si matele s-au imprietenit.
Acum, cainele cand ma vede, sare pe mine si ma "spala" de nu se poate, ce sa mai, cand ma vede, ii gata.
Am si un prieten, om. Nici prea mare, nici prea mic, nici prea prea, nici foarte foarte. Nu suporta cainii, si, nici cainii nu-l inghit, fie ei mari ori mici...Care este dilema mea ? Ei bine, v-am spus, cainele cand ma vede, chiar daca sunt "negru" de suparare ori binedispus, sare pe mine si se gudura peste poate, prietenul, cand ma vede, se bucura...dar, nu se gudura, ba dimpotriva, imi repeta obsesiv, uneori chiar imperativ, "scapa dracu' de potaia asta, nu vezi ca nici macar n'arata a caine serios, ci mai degraba, ii un hibrid ?", ei, intrebare : De cine ar trebui sa scap, de om sau de caine, ori poate, de amandoi ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.05.2010, 15:47:12
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit De cine ar trebui sa scap,de om sau de caine, ori poate, de amandoi?

De nici unul......fiecare este sincer in felu' lui........
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.05.2010, 16:13:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Am un caine. Mic, flocos, negru si-i bleg de o ureche. Nu stiu ce rasa e, nu ma pricep la caini. L-am gasit pe un santier, mai bine zis, el m-a gasit pe mine din multimea de oameni ce se perindau pe acolo. S-a tinut o zi intreaga dupa mine, chiar daca era speriat de "vanzoleala" de acolo.
L-am luat acasa, unde mai am doua mata pripasite, aduse de fii-miu de prin zapezile iernii. Dupa "tavaleala" de'nceput, cainele si matele s-au imprietenit.
Acum, cainele cand ma vede, sare pe mine si ma "spala" de nu se poate, ce sa mai, cand ma vede, ii gata.
Am si un prieten, om. Nici prea mare, nici prea mic, nici prea prea, nici foarte foarte. Nu suporta cainii, si, nici cainii nu-l inghit, fie ei mari ori mici...Care este dilema mea ? Ei bine, v-am spus, cainele cand ma vede, chiar daca sunt "negru" de suparare ori binedispus, sare pe mine si se gudura peste poate, prietenul, cand ma vede, se bucura...dar, nu se gudura, ba dimpotriva, imi repeta obsesiv, uneori chiar imperativ, "scapa dracu' de potaia asta, nu vezi ca nici macar n'arata a caine serios, ci mai degraba, ii un hibrid ?", ei, intrebare : De cine ar trebui sa scap, de om sau de caine, ori poate, de amandoi ?
Pai, avand in vedere ca "hibridul" nu il vede hibrid pe prietenul-om, si nici nu vorbeste urat de el...as zice caaa....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2010, 17:17:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samy02 Vezi mesajul
De nici unul......fiecare este sincer in felu' lui........
Intelept raspuns!
Si as adauga sa ai rabdare,in timp vei observa mai multe...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.05.2010, 17:32:49
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred ca ai vrea sa fii in locul cainelui, sa igi gasesti un adapost, mancare si pe urma sa te arunce cineva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.05.2010, 17:38:06
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Explica-i ca desi este un hibrid, tot caine e pentru ca parintii lui au fost tot caini desi din diferite rase.
Inchide cainele in baie cand vine prietenul tau in vizita.
Faptul ca acela nu se gudura cand te vede cred ca e un lucru bun.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.05.2010, 17:46:00
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Mai mult... inchide cainele in baie o zi intreaga, si apoi pe amicul tau.
Cine o sa iasa mai bucuros, cela este un prieten mai bun.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.05.2010, 17:51:00
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Am si un prieten, om. cand ma vede, se bucura...dar, nu se gudura, ba dimpotriva, imi repeta obsesiv, uneori chiar imperativ, "scapa dracu' de potaia asta, nu vezi ca nici macar n'arata a caine serios, ci mai degraba, ii un hibrid ?", ei, intrebare : De cine ar trebui sa scap, de om sau de caine, ori poate, de amandoi ?
Sa-i pastrezi aproape pe amandoi, doar ca prietenul-om trebuie dresat pe ici-pe colo...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.05.2010, 18:03:32
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

cu toate ca am scris un topic despre caini, in care recomandam "solutia finala"., in cazul cainilor maidanezi,recunosc,din experinta proprie ca ,animalul este de multe ori mai sincer si mai de incredere ca omul (desi nu ar trebui sa fie asa !).
In cazul tau,evalueaza devotamentul prietenului uman, supunandu-l la cateva incercari bune, si daca nu corespunde,pastreaza cinele, care e oricum mai sincer !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.05.2010, 20:58:41
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Am un caine. Mic, flocos, negru si-i bleg de o ureche. Nu stiu ce rasa e, nu ma pricep la caini. L-am gasit pe un santier, mai bine zis, el m-a gasit pe mine din multimea de oameni ce se perindau pe acolo. S-a tinut o zi intreaga dupa mine, chiar daca era speriat de "vanzoleala" de acolo.
L-am luat acasa, unde mai am doua mata pripasite, aduse de fii-miu de prin zapezile iernii. Dupa "tavaleala" de'nceput, cainele si matele s-au imprietenit.
Acum, cainele cand ma vede, sare pe mine si ma "spala" de nu se poate, ce sa mai, cand ma vede, ii gata.
Am si un prieten, om. Nici prea mare, nici prea mic, nici prea prea, nici foarte foarte. Nu suporta cainii, si, nici cainii nu-l inghit, fie ei mari ori mici...Care este dilema mea ? Ei bine, v-am spus, cainele cand ma vede, chiar daca sunt "negru" de suparare ori binedispus, sare pe mine si se gudura peste poate, prietenul, cand ma vede, se bucura...dar, nu se gudura, ba dimpotriva, imi repeta obsesiv, uneori chiar imperativ, "scapa dracu' de potaia asta, nu vezi ca nici macar n'arata a caine serios, ci mai degraba, ii un hibrid ?", ei, intrebare : De cine ar trebui sa scap, de om sau de caine, ori poate, de amandoi ?
Poate nu trebuie sa scapi de nici unul. Fiecare are locul lui. Si cu amandoi, viata e mai bogata. Iar faptul ca prietenul nu se gudura cand te vede... cred ca e cel mai bun semn, cea mai buna dovada ca e bine sa-l pastrezi. Pastreaza-l, dar nu-i urma si sfatul de a scapa de caine. Se pare totusi ca reusesti sa-i fericesti pe amandoi, asa ca...
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am un prieten fotograf mirelat Stiri, actualitati, anunturi 105 28.03.2012 15:07:11
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 14:01:38
Parerea unui prieten ! ionion Resurse ortodoxe on-line 0 19.10.2010 22:49:48
Televizorul, dusman sau prieten? amatyyy Generalitati 35 31.12.2009 02:11:57
prieten vs religie mirelat Generalitati 30 10.11.2009 22:15:07