Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 06.01.2009, 00:13:37
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Exista din pacate duhovnici cu pretentii, precum parintele Cleopa si parintele Arsenie Papacioc etc., de la care crestinii ar fi asteptat niste explicatii mai mature in aceasta privinta. Au gresit oare din nestiinta sau cu buna stiinta? Caci in mod clar explicatiile dumnealor in aceasta privinta sunt eronate.
Antonia, nu cred ca e cazul sa-i criticam pe marii nostri duhovnici Pr. Cleopa si Pr. Arsenie Papacioc. Sa ne vedem mai intai propriile limite.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 06.01.2009, 08:18:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Mie Obama imi e chiar simpatic si nu am scris nimic la adresa lui.
pai daca iti e simpatic, macar ptr asta nu ar trebui sa tolerezi ceea ce se spune la adresa lui pe acest topic/ forum. acum ai inteles ce am vrut sa spun?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 06.01.2009, 09:25:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am criticat intreaga activitate a parintelui Cleopa si nici a parintelui Arsenie Papacioc Departe de mine acest gand. Am citit scrierile dumnealor. Nu-mi place modul cum au tratat aceasta problema atat de importanta pentru noi toti. Si nu-mi place pentru ca-i lasa loc si lui Antihrist sa-si faca jocul. Una e sa spui adevarul asa cum este si alta e sa umbli cu jumatati de masura, lasand lumea sa creada ca nu e asa de grav sa te insemnezi cu 666, in ciuda avertizarilor din Apocalipsa.

Oamenii ii citeaza cu incredere pe duhovnicii care se conformeaza cerintelor actuale si pun sub semnul intrebarii spusele celor care au spus adevarul intr-o forma mai transanta, mai explicita:Paisie Aghioritul, Lavrentie de Cernigov etc. In aceste vremuri, tacerea in aceasta privinta nu mai este de aur. Tacerea in aceasta privinta devine un pacat, asa cum sublinia Sfantul Teodor Studitul.

Daca admitem ca ne confruntam cu o problema serioasa, o tratam ca atare. Daca o bagatelizam, intram in jocul lui Antihrist si noi. Si vai de sufletul nostru va fi.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 06.01.2009, 10:45:11
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit Cip

Nu stiu daca s-a mai discutat despre problema asta.
Dar se pare ca ne ascundem dupa degete, fatarnicia noastra e evidenta. Si ma refer in special la mine.
Vorbim despre cipuri dar zilnic vorbim la telefonul mobil. Un prieten de la o firma de telefonie mobila imi spunea ca cei de la firma pot sa asculte ce se vorbeste in apropierea telefonului mobil la care nu vorbesti si il ti deschis pe masa. Si spunea ca si atunci cand e inchis tot se poate asculta ce se intampla in jurul telefonului. Sincer nu stiu daca e adevarat ce mi-a spus. Dar cred ca este posibil. Cartela de telefon contine cip cu care poti sau vei putea fi localizat, desi nu stiu cat conteaza,

http://www.go4it.ro/stire/3518402/Ca...ipuri-GPS.html

dar noi ne facem probleme pentru pasapoarte, de care putem sa nu avem nevoie, de permise de conducere cu cip, la care tara noastra draga a aderat, singura din Europa sau aproape, bineneteles, sau altele, cand de fapt un cip il tinem la ureche zilnic. Care dintre noi a avut curajul sa spuna NU telefonului mobil? Care dintre noi a avut puterea de a merge personal si a discuta fata in fata cu cel caruia putea sa ii dea un telefon sau mai rau sa ii trimita un mesaj? Motive stiu ca aveti multe sa imi dati , dar nu merge.
Parca incepe sa imi devina din ce in ce mai drag telefonul fix din hol, chiar si cel dotat cu un mic robotel care sa iti preia mesajele, ca, de, suntem intro lume moderna.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.01.2009, 12:18:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
pai daca iti e simpatic, macar ptr asta nu ar trebui sa tolerezi ceea ce se spune la adresa lui pe acest topic/ forum. acum ai inteles ce am vrut sa spun?
Deci tu ma ataci pe mine pentru ca nu i-am luat apararea lui Obama, la care de fapt nici nu m-am referit?!? Halloooo!!! Ciudat mod de gandire, n-am ce spune!
Apreciez dealtfel la Laurentiu, ca face unele conexiuni...
Mirela, motivele tale de a-l sustine pe Obama nu sunt si ale mele/noastre caci noi suntem de partea cealalta a oceanului. Gasesc ca este frumos din partea ta sa-l sustii pe presedintele tarii in care te afli, dar asta nu obliga in rest pe nimeni.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 06.01.2009, 18:01:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

DARIUS,
Una e sa vorbesc la un telefon mobil cu cartela continand un cip care NU are nimic de-a face cu identitatea mea si alta e sa stiu ca ma identific cu un numar al carui semn este 666. Ni se cere sa respectam doar cuvintele Apocalipsei. Ni se cere sa nu ne insemnam noi cu 666. Nimic mai mult. Ca au fost puse coduri de bare pe majoritatea produselor pentru a ne obisnui treptat cu acest demers, e adevarat. Apocalipsa, capitolele XIII-XIV se refera strict la persoana umana. Ne trebuie, e adevarat, mult ajutor de la Dumnezeu pentru a lupta in primul rand cu noi insine.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.01.2009, 20:08:47
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu am criticat intreaga activitate a parintelui Cleopa si nici a parintelui Arsenie Papacioc Departe de mine acest gand. Am citit scrierile dumnealor. Nu-mi place modul cum au tratat aceasta problema atat de importanta pentru noi toti. Si nu-mi place pentru ca-i lasa loc si lui Antihrist sa-si faca jocul. Una e sa spui adevarul asa cum este si alta e sa umbli cu jumatati de masura, lasand lumea sa creada ca nu e asa de grav sa te insemnezi cu 666, in ciuda avertizarilor din Apocalipsa.

Oamenii ii citeaza cu incredere pe duhovnicii care se conformeaza cerintelor actuale si pun sub semnul intrebarii spusele celor care au spus adevarul intr-o forma mai transanta, mai explicita:Paisie Aghioritul, Lavrentie de Cernigov etc. In aceste vremuri, tacerea in aceasta privinta nu mai este de aur. Tacerea in aceasta privinta devine un pacat, asa cum sublinia Sfantul Teodor Studitul.

Daca admitem ca ne confruntam cu o problema serioasa, o tratam ca atare. Daca o bagatelizam, intram in jocul lui Antihrist si noi. Si vai de sufletul nostru va fi.

Ai dreptate. La noi crestini ortodocsi romani nu exista acea unitate in duh cum este la crestinii ortodocsi greci.
Ati vazut cand s-a cerut sa nu mai fie mentionata apartenenta religiei/confesiunii pe buletinele credinciosilor greci. Peste 1 milion de ortodocsi greci au iesit impreuna cu patriarhul pe strazile Atenei sa protesteze impotriva acestui lucru.

Plus nu mai vorbesc despre sutinerea biserica de catre stat.
La greci certificatul de casatorie si nu numai se elibereaza de catre biserica.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 06.01.2009, 20:23:11
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
Nu am criticat intreaga activitate a parintelui Cleopa si nici a parintelui Arsenie Papacioc Departe de mine acest gand. Am citit scrierile dumnealor. Nu-mi place modul cum au tratat aceasta problema atat de importanta pentru noi toti. Si nu-mi place pentru ca-i lasa loc si lui Antihrist sa-si faca jocul. Una e sa spui adevarul asa cum este si alta e sa umbli cu jumatati de masura, lasand lumea sa creada ca nu e asa de grav sa te insemnezi cu 666, in ciuda avertizarilor din Apocalipsa.

Oamenii ii citeaza cu incredere pe duhovnicii care se conformeaza cerintelor actuale si pun sub semnul intrebarii spusele celor care au spus adevarul intr-o forma mai transanta, mai explicita:Paisie Aghioritul, Lavrentie de Cernigov etc. In aceste vremuri, tacerea in aceasta privinta nu mai este de aur. Tacerea in aceasta privinta devine un pacat, asa cum sublinia Sfantul Teodor Studitul.

Daca admitem ca ne confruntam cu o problema serioasa, o tratam ca atare. Daca o bagatelizam, intram in jocul lui Antihrist si noi. Si vai de sufletul nostru va fi.



Ai dreptate. La noi crestini ortodocsi romani nu exista acea unitate in duh cum este la crestinii ortodocsi greci.
Ati vazut cand s-a cerut sa nu mai fie mentionata apartenenta religiei/confesiunii pe buletinele credinciosilor greci. Peste 1 milion de ortodocsi greci au iesit impreuna cu patriarhul pe strazile Atenei sa protesteze impotriva acestui lucru.

Plus nu mai vorbesc despre sutinerea biserica de catre stat.
La greci certificatul de casatorie si nu numai se elibereaza de catre biserica.


Ce vrei sa spui laurentiu?
Ce vrei sa spui antonia?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #59  
Vechi 06.01.2009, 20:30:47
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Deci tu ma ataci pe mine pentru ca nu i-am luat apararea lui Obama, la care de fapt nici nu m-am referit?!? Halloooo!!! Ciudat mod de gandire, n-am ce spune!
Apreciez dealtfel la Laurentiu, ca face unele conexiuni...
Mirela, motivele tale de a-l sustine pe Obama nu sunt si ale mele/noastre caci noi suntem de partea cealalta a oceanului. Gasesc ca este frumos din partea ta sa-l sustii pe presedintele tarii in care te afli, dar asta nu obliga in rest pe nimeni.
Citat:
În prealabil postat de mirelat
pai daca iti e simpatic, macar ptr asta nu ar trebui sa tolerezi ceea ce se spune la adresa lui pe acest topic/ forum. acum ai inteles ce am vrut sa spun?



Fetelor:
Obama - fiecare emigrant fara acte in USA spera ca noul presedinte sa-i dea acte. Nu se stie daca e asa sau nu, ce se va intimpla, insa emigrantii refugiati in specil din tarile sud mericane, nu au actele in regula acolo.
Asta e marea speranta pentru multi emigranti si romani, care sint acolo, dar trebuie sa-si clarifice situatia cu actele.
Deci, pina cind Obm nu va spune :uite n-am s-o fac, toti emigrantii de acolo fara acte si nu numai , il vor sustine.
Daca el va spune: da, toti refugiatii vor avea acte in regula, atunci va fii si mai imbratisat.
Este situatia multor romani in joc.

Diferenta de canada: in canada nu intri daca n-ai actele in regula, deci canadienii sint liter de lege, vrei sa vii aci, vrem sa stim cine esti mai intai.
Si in felul asta nimeni nu ridica in slavi pe nimeni, pentru ca ai actele tale, in regula, iti vezi de viata ta s.a.m.d.

Urez tuturor emigrantilor fara acte sa obtina viza multvisata cu aceasta ocazie.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #60  
Vechi 06.01.2009, 21:42:17
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

A doua viziune a Staretului Antonie*
Intai de toate, tot felul de catastrofe tehnologice. Sistemul de viata creat de om este, in esenta, satanic si, pentru ca vine in contradictie absoluta cu legile lui Dumnezeu, va incepe incetul cu incetul sa se distruga. Vor cadea avioane, se vor ineca corabii, vor exploda centrale atomice, uzine chimice. Si toate acestea pe fundalul unor fenomene naturale, care se vor intampla pe tot pamantul, dar mai ales in America. Uragane de o forta nemaivazuta, cutremure de pamant, secete nemiloase si, invers, ploi torentiale, ce vor aminti de potop. Va fi stearsa de pe fata pamantului Sodoma contemporana- New York-ul. Nu va ramane fara rasplata nici Gomora- Los Angeles-ul.
Se pare ca greu va fi de gasit pe pamant un loc unde omul se va simti linistit, in deplina siguranta. Omul isi va gasi linistea numai nadajduind in Dumnezeu, pamantul nu il va mai putea ocroti. Cele mai grele urmari ale dezlantuirilor naturii le vor avea de suportat orasele, pentru ca ele s-au rupt cel mai mult de ea. Un singur turn babilonian distrus, o casa contemporana, un bloc si iata - sute de morti fara pocainta, fara impartasanie, sute de suflete pierdute. Aceste case construite pe pari, care sunt, in esenta, niste sageti ce au strapuns pamantul, ca si cum s-ar indrepta incolo, catre iad; ele le vor aduce oamenilor moartea grozava sub ruine. Si cel care va ramane in viata ii va invidia pe cei care au murit intr-o clipa, pentru ca soarta lui e si mai inspaimantatoare- moartea de foame si prin asfixiere.
Orasele vor prezenta o priveliste groaznica, chiar si cele ce vor fi ferite de o distrugere capitala, lipsite de apa si electricitate, caldura si aprovizionarea alimentara. Vor aminti de niste imense cosciuge de piatra, atat de multi oameni vor muri. Bande de ticalosi vor savarsi rautati, chiar si ziua. In orase va fi greu sa te deplasezi, iar noptile oamenii se vor strange in grupuri mari, ca impreuna sa incerce sa ajunga pana in zori. Rasaritul soarelui va anunta nu bucuria unei zile, ci mahnirea necesitatii de a trai si aceasta zi.
Nu trebuie sa credeti ca la sat va domni linistea si bunastarea. Otravite, slutite, arse de seceta sau inecate de ploi, campurile nu vor mai da roadele trebuincioase. In vite vor da molime nemaivazute si oamenii, nemaifiind in stare sa le ingroape le vor lasa sa se descompuna, otravind aerul cu niste miasme groaznice. Taranii vor suferi din cauza atacurilor orasenilor, care, in cautare de hrana, se vor imprastia prin sate, gata sa omoare omul pentru o bucata de paine! Da, pentru acea bucata pe care acum nu o pot inghiti fara condimente si sosuri, vor fi varsari de sange. Canibalismul va fi un fenomen frecvent; primind pecetea Antihristului, omenirea va sterge toate hotarele moralitatii. Si pentru sateni noaptea va fi un timp al groazei, pentru ca anume noaptea se vor intampla cele mai crunte jafuri. Dar trebuie nu doar sa supravietuiesti, ci si sa pastrezi averea pentru lucru, altfel amenintarea mortii de foame va fi o realitate. Insisi oamenii, la fel ca in oras, vor fi vanati. Dintr-o parte, va parea ca s-au intors vremurile de dinainte de potop. Dar nu. Pe atunci, asupra lumii, dainuia cuvantul lui Dumnezeu: “Cresteti si va inmultiti“.


Deci, multi din Sfinti, cati se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor varsa rauri de lacrimi, cu suspine, catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa se mantuiasca de balaur si, cu mare sarguinta[COLOR=red], vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde.[/COLOR] Si isi vor presara pamant si tarana pe capetele lor, rugandu-se noaptea si ziua, cu multa smerenie. Si li se va darui lor aceasta, de la Dumnezeul Cel Sfant, si-i va povatui pe dansii Darul Duhului Sfant in locuri hotarate, si se vor mantui[COLOR=red], fiind ascunsi in gauri si in pesteri,[/COLOR] nevazand semnele si infricosarile lui antihrist. Caci celor ce au cunostinta, cu usurinta le va fi cunoscuta venirea lui. Iar celor ce isi au mintea de-a pururea la lucruri lumesti și iubesc cele pământesti, nu le va fi cunoscută venirea acestuia. Caci, cel ce de-a pururea este legat cu lucruri lumesti, macar daca ar si auzi, tot nu crede, ba il si uraste pe cel ce i-ar spune despre venirea lui Antihrist. Pentru aceasta Sfintii se intaresc in credinta spre a scapa, ca toata invaluirea si grijile vietii acesteia le-au lepadat.

Spune Sfantul Efrem Sirul
Gasiti-va de acum un loc la munte unde sa va retrageti in vremurile ce vor veni.



Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie! In Romania noile permise auto contin un cip electronic! ortodox4life Generalitati 49 14.08.2010 02:35:02
Semneaza petitia impotriva documentelor electronice ce contin microcip tot-Laurentiu Generalitati 61 13.08.2010 09:36:23
Calendar Electronic DaniUK Generalitati 0 17.08.2009 13:25:29
Pentru a calatori in UE nu e nevoie de pasaport biometric! mihailt Generalitati 3 26.02.2009 17:54:39