Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.12.2010, 16:51:25
marius60 marius60 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2010
Mesaje: 4
Implicit receptarea adevarului in Ortodoxie

Multumesc pentru amabilitate si sensibilitate.Asa ar trebui sa reactioneze orice crestin cu o traire cu adevarat duhovniceasca.Eu am intrat intamplator pe acest forum si am postat cu convingerea sincera ca voi putea purta o discutie daca nu academica, macar lipsita de asperitati.Oricum va spun la toti " Doamne-ajuta !" si un fie ca Nasterea Domnului sa va aduca Lumina in case si in inimi !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.12.2010, 18:06:13
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius60 Vezi mesajul
Dupa ce am studiat peste 15 ani ecclesiologiile Bisericii Ortodoxe si acelei Catolice(desi sunt laic), cu tot respectul pe care il port Ortodoxiei, am ajuns la concluzia ca ecclesiologia ortodoxa pur si simplu este deficitara, asta eufemistic vorbind.Am citit lucrarile celor mai
proeminenti teologi in domeniu: Ziziulas, Afanasiev,Mayendorff, Staniloaie etc.Pur si simplu nu spun doi la fel.Marea gaselnita a ecclesiologiei euharistice promovata de cei mai multi este contestata(sau considerata incompleta) de altii.Dar am sa ma opresc asupra unui singur aspect: problema receptarii unui adevar dogmatic in urma unui conciliu.Daca in ecclesiologia catolica lucrurile sunt clare si functionale, in ecclesiologia ortodoxa se pluteste intr-o ambiguitate ...Se afirma ca un adevar de credinta nu este pur si simplu fixat in cadrul conciliar si ca acest adevar trebuie receptat de intreaga Biserica, adica inclusiv de toti laicii.Am intrebat un expert in drept canonic ortodox cum se face receptarea si ambiguitatea raspunsului pur si simplu m-a uluit.Nu se stie cat dureaza si cum se face si daca formularea este definitiva bla,bla,bla !Mi-a dat exemple de concilii aparent ecumenice dar care mai tarziu au fost respinse de "masele" de laici, pentru ca nu-i asa, Biserica este formata si din laici ! Incredibil ! Cu alte cuvinte totul pluteste intr-o incertitudine si ambiguitate care mie mi se pare cel putin naucitoare.Am intrebat si alti teologi ortodocsi si toti mi-au dat raspunsuri care mai de care mai alambicate.Intreb cu toata buna credinta:Are cineva un raspuns de bun simt la aceasta problematica ?
Vorbești ambiguu și ne acuzi pe noi de ambiguitate. Eu una am învățat că întotdeauna când fac un eseu, trebuie să dau exemple. Dă-ne un exemplu să înțelegem ce vrei să spui!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.12.2010, 18:27:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Aceasta discutie a dumneavoastra trebuie tinuta a un nivel academic la care majoritatea userilor de aici nu reusesc sa se ridice.
OARE??? Te-ai gindit ca poate nimeni nici nu doreste sa se ridice la un nivel de discutie profund "filozofica

Domnul care foarte amabil a postat aceasta dilema a facut-o sincer , insa eu consider ca dinsul a fost prins in aceasta capcana academica ca si multi altii si este treaba dinsului.
In schimb scoala crestina lasata de Hristos este foarte SIMPLA cu APICABILITATE IMEDIATA si nu necesita o invaluire filozofico-academica in sute de volume eclesiologice :)) decit in masura in care nu reusesti prin metode simple de cercetare si investigatie sa-ti SATISFACI si sa-ti verifici multele dileme pe care le ridica fenomenologia crestina si de ce nu si din cauza frustrarilor psihologice de ordin personal(!!!). Aici de fapt este buba!..care doare. Te cufunzi intr-o mare de vorbe si expresii care mai de care mai academice pina uiti de fapt esenta care-i simpla ca buna ziua!
IUBIREA
AJUTORUL APROAPELUI
care duc la MINTUIRE
ATIT!

Sf Antonie si Sf Simeon care oferea ajutor prostituatelor bolnave pe strazile Alexandriei din Egipt, sau Maica Tereza care legana ACADEMIC in brate copiii in ultima ora a vietii lor, cred ca s-ar amuza copios daca ar vedea in ce s-a transformat simplitatea crestinismului si mai ales CITI ANI se studiaza LA VATICAN si in marile INSTITUTII cu nume POMPOASE DIN TOATA LUMEA :)))) inclusiv in Romania.

Oricum numai bine la toata lumea indiferent de cum studiati problema :)

Va dau un sfat "academic"
Din cind in cind mai lasati cartea din mina si uitati-va pe geam catre ghenele de gunoi si observati aurolacii care scotocesc pe acolo in speranta sa gaseasca o coaja inghetata de pizza HUT pentru a o rontai.

Poate ca iesiti in mod "academic" si le oferiti un o cana ce cafea cu lapte calda si un senvish su parizer. Va asigur, domnii academicieni, ca ati avea mai mult de cistigat decit sa tineti conferinte "inaltatoare"

Last edited by andreicozia; 15.12.2010 at 18:34:37.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.12.2010, 18:43:34
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit ... dar duci o luptă infernală cu prostul care are școală !!!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
OARE??? Te-ai gindit ca poate nimeni nici nu doreste sa se ridice la un nivel de discutie profund "filozofica

Domnul care foarte amabil a postat aceasta dilema a facut-o sincer , insa eu consider ca dinsul a fost prins in aceasta capcana academica ca si multi altii si este treaba dinsului.
In schimb scoala crestina lasata de Hristos este foarte SIMPLA cu APICABILITATE IMEDIATA si nu necesita o invaluire filozofico-academica in sute de volume eclesiologice :)) decit in masura in care nu reusesti prin metode simple de cercetare si investigatie sa-ti SATISFACI si sa-ti verifici multele dileme pe care le ridica fenomenologia crestina si de ce nu si din cauza frustrarilor psihologice de ordin personal(!!!). Aici de fapt este buba!..care doare. Te cufunzi intr-o mare de vorbe si expresii care mai de care mai academice pina uiti de fapt esenta care-i simpla ca buna ziua!
IUBIREA
AJUTORUL APROAPELUI
care duc la MINTUIRE
ATIT!

Sf Antonie si Sf Simeon care oferea ajutor prostituatelor bolnave pe strazile Alexandriei din Egipt, sau Maica Tereza care legana ACADEMIC in brate copiii in ultima ora a vietii lor, cred ca s-ar amuza copios daca ar vedea in ce s-a transformat simplitatea crestinismului si mai ales CITI ANI se studiaza LA VATICAN si in marile INSTITUTII cu nume POMPOASE DIN TOATA LUMEA :)))) inclusiv in Romania.

Oricum numai bine la toata lumea indiferent de cum studiati problema :)

Va dau un sfat "academic"
Din cind in cind mai lasati cartea din mina si uitati-va pe geam catre ghenele de gunoi si observati aurolacii care scotocesc pe acolo in speranta sa gaseasca o coaja inghetata de pizza HUT pentru a o rontai.

Poate ca iesiti in mod "academic" si le oferiti un o cana ce cafea cu lapte calda si un senvish su parizer. Va asigur, domnii academicieni, ca ati avea mai mult de cistigat decit sa tineti conferinte "inaltatoare"
Astea sunt niște simple păreri din partea unui IGNORANT ÎN MATERIE DE ORTODOXIE !!! De altfel, în loc să mai zăbovească pe forumuri creștine ca să facă propagandă anti-creștină, îl rugăm pe ondivid să meargă și să pună mâna să se ocupe de aurolaci și de curve fără acoperiș; cu siguranță am avea cu toții de câștigat din asta: unii ar avea liniște, iar alții ar mai înceta să bată din gurile lor spurcate și ignare și ar mai și pune în practică lucruri despre care nu știu nimic mai mult decât teorie propagandistică.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.12.2010, 18:44:53
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit ... dar duci o luptă infernală cu prostul care are școală !!!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
OARE??? Te-ai gindit ca poate nimeni nici nu doreste sa se ridice la un nivel de discutie profund "filozofica

Domnul care foarte amabil a postat aceasta dilema a facut-o sincer , insa eu consider ca dinsul a fost prins in aceasta capcana academica ca si multi altii si este treaba dinsului.
In schimb scoala crestina lasata de Hristos este foarte SIMPLA cu APICABILITATE IMEDIATA si nu necesita o invaluire filozofico-academica in sute de volume eclesiologice :)) decit in masura in care nu reusesti prin metode simple de cercetare si investigatie sa-ti SATISFACI si sa-ti verifici multele dileme pe care le ridica fenomenologia crestina si de ce nu si din cauza frustrarilor psihologice de ordin personal(!!!). Aici de fapt este buba!..care doare. Te cufunzi intr-o mare de vorbe si expresii care mai de care mai academice pina uiti de fapt esenta care-i simpla ca buna ziua!
IUBIREA
AJUTORUL APROAPELUI
care duc la MINTUIRE
ATIT!

Sf Antonie si Sf Simeon care oferea ajutor prostituatelor bolnave pe strazile Alexandriei din Egipt, sau Maica Tereza care legana ACADEMIC in brate copiii in ultima ora a vietii lor, cred ca s-ar amuza copios daca ar vedea in ce s-a transformat simplitatea crestinismului si mai ales CITI ANI se studiaza LA VATICAN si in marile INSTITUTII cu nume POMPOASE DIN TOATA LUMEA :)))) inclusiv in Romania.

Oricum numai bine la toata lumea indiferent de cum studiati problema :)

Va dau un sfat "academic"
Din cind in cind mai lasati cartea din mina si uitati-va pe geam catre ghenele de gunoi si observati aurolacii care scotocesc pe acolo in speranta sa gaseasca o coaja inghetata de pizza HUT pentru a o rontai.

Poate ca iesiti in mod "academic" si le oferiti un o cana ce cafea cu lapte calda si un senvish su parizer. Va asigur, domnii academicieni, ca ati avea mai mult de cistigat decit sa tineti conferinte "inaltatoare"
Astea sunt niște simple păreri din partea unui IGNORANT ÎN MATERIE DE ORTODOXIE !!! De altfel, în loc să mai zăbovească pe forumuri creștine ca să facă propagandă anti-creștină, îl rugăm pe individ să meargă și să pună mâna să se ocupe de aurolaci și de curve fără acoperiș; cu siguranță am avea cu toții de câștigat din asta: unii ar avea liniște, iar alții ar mai înceta să bată din gurile lor spurcate și ignare și ar mai și pune în practică lucruri despre care nu știu nimic mai mult decât teorie propagandistică.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.12.2010, 19:01:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Astea sunt niște simple păreri din partea unui IGNORANT ÎN MATERIE DE ORTODOXIE !!! De altfel, în loc să mai zăbovească pe forumuri creștine ca să facă propagandă anti-creștină, îl rugăm pe individ să meargă și să pună mâna să se ocupe de aurolaci și de curve fără acoperiș; cu siguranță am avea cu toții de câștigat din asta: unii ar avea liniște, iar alții ar mai înceta să bată din gurile lor spurcate și ignare și ar mai și pune în practică lucruri despre care nu știu nimic mai mult decât teorie propagandistică.
:))) Ti-am mai spus, ciini turbati latra de furie, dar caravana....trece!

:))) mai posteaza "preotzele" fanatic de inca vreo 100 de ori mesajul tau academic , poate reusesti de data asta sa-mi ingropi vorbele in pagini filozofice :)))
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.12.2010, 19:05:58
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
:))) Ti-am mai spus, ciini turbati latra de furie, dar caravana....trece!

:))) mai posteaza "preotzele" fanatic de inca vreo 100 de ori mesajul tau academic , poate reusesti de data asta sa-mi ingropi vorbele in pagini filozofice :)))
Astea sunt niște simple păreri din partea unui IGNORANT ÎN MATERIE DE ORTODOXIE !!! De altfel, în loc să mai zăbovească pe forumuri creștine ca să facă propagandă anti-creștină, îl rugăm pe individ să meargă și să pună mâna să se ocupe de aurolaci și de curve fără acoperiș; cu siguranță am avea cu toții de câștigat din asta: unii ar avea liniște, iar alții ar mai înceta să bată din gurile lor spurcate și ignare și ar mai și pune în practică lucruri despre care nu știu nimic mai mult decât teorie propagandistică.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.12.2010, 19:09:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Da, si vezi ca iar te balacesti in mizeria ta interioara de om frustrat si fanatic si jignesti pe cei mai iubiti copii a lui Hristos:
Pe aurolaci si pe curve!
ACESTA este pacat!

Poti sa-ti atirni tu in poza cite crucioaie crezi cu Hristos scris de sus pina jos ca nu impresionezi pe nimeni cu "ortodoxia" ta. Tot un fanatic ramii!

Last edited by andreicozia; 15.12.2010 at 19:18:49.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.12.2010, 19:12:49
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, si vezi ca iar te balacesti in mizeria ta interioara de om frustrat si fanatic si jignesti pe cei mai iubiti copii a lui Hristos:
Pe aurolaci si pe curve!
ACESTA este pacat!
Astea sunt niște simple păreri din partea unui IGNORANT ÎN MATERIE DE ORTODOXIE !!! De altfel, în loc să mai zăbovească pe forumuri creștine ca să facă propagandă anti-creștină, îl rugăm pe individ să meargă și să pună mâna să se ocupe de aurolaci și de curve fără acoperiș; cu siguranță am avea cu toții de câștigat din asta: unii ar avea liniște, iar alții ar mai înceta să bată din gurile lor spurcate și ignare și ar mai și pune în practică lucruri despre care nu știu nimic mai mult decât teorie propagandistică.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.12.2010, 19:24:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Hristos si academia

:)Hristos cred ca ne-a transmis foarte clar parerea Lui despre studiul academic "teologic" cind a scris pe nisip citeva litere sau simboluri...cine stie?, asta a fost toata evanghelia scrisa de El.

Last edited by andreicozia; 15.12.2010 at 19:26:54.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 20:34:08
Radio aliluia - muzica crestin ortodoxa " pe saturate " ( non stop ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.07.2011 22:19:36
Biserica ortodoxa si semnul "Iluminatilor" CarareaImparatiei Biserica Ortodoxa Romana 2 21.09.2010 15:13:24
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
Erori dogmatice in Biserica Ortodoxa Romana "Sf.Treime"din Los Angeles petrut-angel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.11.2008 04:19:30