Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #881  
Vechi 14.03.2011, 09:17:13
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
1.Despicați inutil firul în n-șpe. Nu s-a specificat nici măcar că "s-au ridicat", nu se spune nici de duh, nici de suflet (ba încă se amintesc caracteristici specifice trupului), iar Domnul Iisus a spus adevărul. Anume că chiar circula pe vremea aceea o povestioară populară despre "sânul lui Avraam".
Ocupați-vă mai bine de argumentele cerute, ori recunoașteți cinsitit că acestea nu există în Sfânta Scriptură.
2.Sunteți iarăși foarte confuză, cred că nici nu mai știți în ce credeți... ce se desparte de trup, sufletul ori duhul? Ce trăiește independent de trup (în concepția dvs.) duhul ori sufletul? La această ultimă întrebare, indiferent de cum răspundeți, oricum ajungeți la idei eretice contrare Scripturii.
1. Ati ajuns la aceiasi concluzie: Domnul Isus a spus adevarul: doi oameni au murit. Imediat dupa moarte unul a ajuns in Rai, iar celalt in sinul lui Avram. Deci exista viata dupa moarte
2.Chiar stiu exact in ce sa cred: fiinta noastra este alcatuita din trup, suflet si duh, asa cum spune sfintul apostol Pavel. Conform parabolei invierii ficei lui Iair, dupa moartea trupului, duhul nu moare. Deci exista viata dupa moarte.

PS1.Dumnezeu a facut toata creatia din nimic. Numai asupra omului a suflat, deci numai omul are ceva in plus de la Dumnezeu si nu e asemenea animalelor sau plantelor.
PS2. Cum nu ne-ati adus nici un argument ca nu exista viata dupa moarte (la fel ca si in cazul rugaciunilor pentru morti, la fel si in cazul Trupului si Singelui Domnului nostru Isus Cristos, la fel si in cazul sfintirii obiectelor, la fel ca si in cazul SImbetei), iar noi am adus argumentele noastre din Sfinta Scriptura, consider inutile discutiile cu dumneavoastra.

Last edited by nutucutu; 14.03.2011 at 09:32:34.
  #882  
Vechi 14.03.2011, 10:34:05
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Imediat dupa moarte unul a ajuns in Rai, iar celalt in sinul lui Avram.
Pe măsură ce vă depărtați de răspunsul concret la întrebarea (unde scrie că "sufletul e nemuritor" și că acesta "se desparte" de trup la moarte?) propusă, gradul de confuzie vă crește tot mai mult. Cine a ajuns în Rai, și cine în sânul lui Avraam? Dar nici nu mai contează... amândoi au ajuns în sânul... pământului.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
2.Chiar stiu exact in ce sa cred: fiinta noastra este alcatuita din trup, suflet si duh, asa cum spune sfintul apostol Pavel.
Așa deci, alcătuirea ființei noastre nu mai este dihotomică (cum cred Platon, Aristotel, BC și BO), ci trihotomică... hmm...

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Conform parabolei invierii ficei lui Iair, dupa moartea trupului, duhul nu moare. Deci exista viata dupa moarte.
Da, există viață după moarte; însă doar în urma învierii. Așa a fost în cazul fiicei lui Iair, așa va fi în cazul oricărui om care va fi înviat.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
PS1.Dumnezeu a facut toata creatia din nimic. Numai asupra omului a suflat, deci numai omul are ceva in plus de la Dumnezeu si nu e asemenea animalelor sau plantelor.
Scriptura vă contrazice:

"Iar tuturor fiarelor pământului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se mișcă pe pământ, care au în ele suflare de viață, le dau toată iarba verde spre hrană. Și a fost așa." (Facerea 1,30)

"Căci soarta omului și soarta dobitocului este aceeași: precum moare unul, moare și celălalt și toți au un singur duh de viată, iar omul nu are nimic mai mult decât dobitocul. Și totul este deșertăciune!" (Ecl. 3,19)

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
PS2. Cum nu ne-ati adus nici un argument ca nu exista viata dupa moarte
Argumente pentru existența vieții după înviere sunt destule și le cred, ceea ce nu cred (și va trebui să dovediți) este existența vieții conștiente între moarte și înviere. Succes! (deși după atâtea rateuri mă îndoiesc că veți avea...)

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
consider inutile discutiile cu dumneavoastra.
Mulțumim pentru "valoroasa" contribuție!
  #883  
Vechi 14.03.2011, 22:05:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Păi ce facem acum? Facem analiza genurilor literare folosite în Biblie? Credeți că fabula lui Iotam nu avea valoare de parabolă? Ori credeți că "sânul lui Avraam" nu este o personificare (să nu-i zic fabulă, ca iar mă luați la bani mărunți)? Mare sân mai are Avraam de încap toți drepții în el!
Da, se pare ca vi s-au cam terminat argumentele, la fel ca in cazul sambetei. Nu e mai bine sa credeti ce spun sfintii care faceau minuni si nu orice taran din America, care nu stie nici ce-i cu el? Ce visa noaptea spunea ziua, ca alte cunostinte teologice nu avea (ma refer si la capitanul de va si Ellen White, i-am bagat pe toti in aceeasi oala).
Fabula lui Iotam are aceeasi valoare ca orice fabula, de exemplu "Boul si vitelul", adica fara legatura cu religia. Parabola are intotdeauna legatura cu religia.

In aceasta parabola nu aveti cum sa justificati ceva, va termina dogma gresita. Nu aveti cum sa o explicati, doar sa spuneti ca voi nu credeti in Biblie si in ce spune Iisus. Iisus spune clar ca cei doi mor. Apoi ca cei doi inca mai au constiinta dupa moarte. Nu aveti cum sa justificati asta, doar cu neadevaruri.
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
La disperare e plasată virgula ortodoxă, căci după cum am mai spus în original nu există virgulă.

V-ați făcut frate și cu Cornilescu ("Cornițescu") ca să treceți puntea virgulei Disperat ați mai ajuns! În versiunea Cornilescu nici măcar nu există virgulă.Nu uitați că și Cornilescu a crezut în nemurirea sufletului și traducerea lui a fost afectată de această moștenire culturală (ca să nu-i zic ortodoxă).
Uitati aici in greaca, engleza si latina:
http://www.sacred-texts.com/bib/poly/luk023.htm
Sper ca stiti ca Biblia ati preluat-o de la noi, pentru ca nu exista adventisti decat de 150 de ani.
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu este invenție "adventistă", este chiar Cuvântul Domnului!:
"Și zicând acestea, a strigat cu glas mare: Lazăre, vino afară!" (Ioan 11,43)
Iisus nu strigă "coboară-te din Cer!"
Asta e printre cele mai tari! Din moment ce Iisus era la intrarea in pestera si corpul lui Lazar era acolo in pestera, mormant, cum putea sa-i zica?
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Păreți atât de naiv când spuneți " in acel pasaj nu pare sa vorbeasca un demon"! Cum credeți că arată și vorbește un demon când se dă drept "înger de lumină"?
Saul la data aceea era deja lepădat de Dumnezeu, toate acțiunile lui plasându-l pe terenul periculos al lui Satana unde a putut face cu el ce a dorit. Iar dorința lui cea mai mare pentru orice om este moartea, distrugerea
Pai stim ce nu poate sa faca diavolul: sa profeteasca. Si asta cu "maine vei fi cu mine", pe langa faptul ca nu avea de unde sa stie ca va muri exact maine, chiar daca ar fi fost un demon nu avea niciun rost sa spuna asa ceva, doar daca stia ca vor veni adventistii mai tarziu si sa-i incurce.
  #884  
Vechi 14.03.2011, 22:10:48
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Evreii cred in nemurirea sufletului ?
  #885  
Vechi 15.03.2011, 09:52:18
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Fabula lui Iotam are aceeasi valoare ca orice fabula, de exemplu "Boul si vitelul", adica fara legatura cu religia.
Faceți o gravă confuzie între opera lui Grigore Alexandrescu și opera Duhului Sfânt. De parcă n-ați avea nicio legătură cu religia...

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In aceasta parabola nu aveti cum sa justificati ceva, va termina dogma gresita. Nu aveti cum sa o explicati, doar sa spuneti ca voi nu credeti in Biblie si in ce spune Iisus. Iisus spune clar ca cei doi mor. Apoi ca cei doi inca mai au constiinta dupa moarte. Nu aveti cum sa justificati asta, doar cu neadevaruri.
Citiți o altă parabolă a lui Iisus: Luca 16,1-8 și justificați "dogmele greșite": minciuna, frauda, falsul în acte publice, furtul, necinstea în afaceri și colac peste pupăză - viclenia! Asta a vrut să ne învețe Iisus prin parabolă?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Uitati aici in greaca, engleza si latina:
http://www.sacred-texts.com/bib/poly/luk023.htm
Total irelevant. Versiunea GNT cu care doriți să vă justificați virgula, este doar o interpretare a textului original grecesc. GNT (The Greek New Testament) este creația lui Timothy și Barbara Friberg de la University of Minnesota și reflectă (asemenea versiunii Anania) concepția despre "nemurirea sufletului" a traducătorilor respectivi. Dacă vreți să vedeți cum arată versetul în original, uitați aici:
http://img641.imageshack.us/f/luca2343alexandrinus.jpg/

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sper ca stiti ca Biblia ati preluat-o de la noi, pentru ca nu exista adventisti decat de 150 de ani.
De la care "noi"? De la familia catalin2, de la forumul creștinortodox.ro, de la Biserica Ortodoxă? Dacă bifați ultimul răspuns ca fiind corect, trebuie să vă reamintesc că Biserica Ortodoxă nu are decât 957 de ani, Biserica Creștină are 1978 de ani, iar Duhul Sfânt (care constituia și răspunsul corect) e din veșnicii!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta e printre cele mai tari! Din moment ce Iisus era la intrarea in pestera si corpul lui Lazar era acolo in pestera, mormant, cum putea sa-i zica?
Conform dogmei ortodoxe (care zice că sufletul mortului se ridică la Cer) trebuia să-i zică: "Lazăre pogoară-te din Cer!".
Iar Lazăr să-i răspundă -continuând scenariul acesta O.F(ortodoxo-fantastic)-: "Doamne, nu mă trimite înapoi pe pământ, căci așa de bine e aici la loc cu vedredeață!..."

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pai stim ce nu poate sa faca diavolul: sa profeteasca. Si asta cu "maine vei fi cu mine", pe langa faptul ca nu avea de unde sa stie ca va muri exact maine
Diavolul nu a profețit, pur și simplu a făcut pe... analistul militar (și știm că e cel mai bun în materie). Lupta era iminentă, filistenii erau net superiori, iar Dumnezeu îl lepădase pe Saul. Restul era o joacă pentru cel rău...

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
chiar daca ar fi fost un demon nu avea niciun rost sa spuna asa ceva, doar daca stia ca vor veni adventistii mai tarziu si sa-i incurce.
Până să vină adventiștii, i-au dat apă la moară sute și mii de vrăjitoare (care vreți-nu vreți erau ortodoxe, nu musulmane ori penticostale) ce cheamă "sufletele" morților.
  #886  
Vechi 15.03.2011, 09:54:37
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Evreii cred in nemurirea sufletului ?
Evreii de astăzi ca și cei din vremea Domnului Hristos cred. Această cumplită erezie au importat-o din robia babiloniană și au dezvoltat-o în perioada elenistică. Însă cărțile lor sfinte nu reflectă o asemenea dogmă.
  #887  
Vechi 15.03.2011, 10:45:49
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Până să vină adventiștii, i-au dat apă la moară sute și mii de vrăjitoare (care vreți-nu vreți erau ortodoxe, nu musulmane ori penticostale) ce cheamă "sufletele" morților.
Nu exista "vrajitoare ortodoxe", ci doar nascute in spatiul ortodox. Din moment ce ele se ocupa cu prostii , nu mai sunt ortodoxe. La fel dupa cum milioanele de spiritisti americani protestanti nu sunt de fapt crestini.

Cartile sfinte nu reflecta nici un fel de dogma. Dogmele sunt formulari ale invataturii de credinta bazate pe texte scripturistice, formulari aparute ca urmare a necesitatii de a se fi delimitat crestinismul real de pretinsele "crestinisme".
Aceste dogme au fost unice si unitare in primele 8 secole crestine. De aceea, Biserica a fost ortodoxa pur si simplu , fara sa trebuiasca sa poarte acest titlu in mod administrativ. Ideea ca "Biserica Ortodoxa are doar 900 si ceva de ani" e doar consecinta fireasca a ignorantei crase in materie de istorie bisericeasca, precum si a pretentiei Bisericii Romei de afi "Biserica originara".
Ulterior, datorita unor greseli ale Bisericii Romei in materie de dogmatizare, a aparut scindarea intre Apusul si Rasaritul crestin, si cele doua entitati au trebuit sa se defineasca fiecare in raport cu cealalta. Si deoarece termenul "Katholikos" a fost confiscat de Roma, ca urmare a pretentiilor episcopului Romei de afi seful suprem si unic al Bisericii, Rasaritul a ramas cu denumirea de Biserica Ortodoxa.
Cautand Biserica Crestina a primelor veacuri, multi ex-coreligionari (neo-protestanti) ai d-lui Tricesimus au ajuns in cele din urma la ea. Dar asta e alta poveste...

La restul nu ma mai obosesc sa raspund. E o lupta cu morile de vant. Sau nici atat... caci la morile de vant tot se mai poate imbunatati ceva.

Lasati-l pe dl. Tricesimus sa se creada infailibil in orice domeniu doreste dansul, crestin desavarsit etc.
La urma urmei, poate sa isi ia si titlul de "grossest Feldherr aller Zeiten" _ sa-l poarte sanatos.

Last edited by AdrianAamz; 15.03.2011 at 10:55:55.
  #888  
Vechi 15.03.2011, 12:10:50
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Nu exista "vrajitoare ortodoxe", ci doar nascute in spatiul ortodox.
Și eu sunt născut în spațiul ortodox, dar nu am icoane pe pereți, și nu-mi fac cruce.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Din moment ce ele se ocupa cu prostii , nu mai sunt ortodoxe. La fel dupa cum milioanele de spiritisti americani protestanti nu sunt de fapt crestini.
Aveți o statistică cu privire la "milioanele de spiritiști americani"? Aș fi curios s-o văd și eu. Cât despre expresia "spiritiști americani protestanți" nu sunt de acord, în primul rând că nu toți americanii sunt protestanți. Poate "spiritiștii" la care vă gândiți sunt catolici, ori chiar ortodocși...

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
La restul nu ma mai obosesc sa raspund. E o lupta cu morile de vant.
Lăudabilă reconsiderarea eroismului donquijotesc de care dați dovadă mai jos...

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Biserica a fost ortodoxa pur si simplu , fara sa trebuiasca sa poarte acest titlu in mod administrativ.
O spuneți de parcă Biserica Ortodoxă ar fi unica biserică din Univers, și chiar mai mult decât atât...

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Ideea ca "Biserica Ortodoxa are doar 900 si ceva de ani" e doar consecinta fireasca a ignorantei crase in materie de istorie bisericeasca, precum si a pretentiei Bisericii Romei de afi "Biserica originara".
Istorie bisericească ortodoxă - ați uitat să specificați, dar mai bine discutați aceste probleme cu confrații dvs. catolici

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Lasati-l pe dl. Tricesimus sa se creada infailibil in orice domeniu doreste dansul, crestin desavarsit etc.
La urma urmei, poate sa isi ia si titlul de "grossest Feldherr aller Zeiten" _ sa-l poarte sanatos.
Domnule, niciodată nu m-am considerat desăvârșit ori infailibil și nici n-am visat la titiluri precum GRÖFAZ ori ÎnaltPreaSfințitșiExageratdePreaFericit.
  #889  
Vechi 15.03.2011, 13:50:40
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
O spuneți de parcă Biserica Ortodoxă ar fi unica biserică din Univers, și chiar mai mult decât atât...
Chiar asa si este.
  #890  
Vechi 15.03.2011, 13:52:50
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Chiar asa si este.
Fără comentarii.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 19:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 10:23:38