Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 11.09.2007, 10:53:31
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

trebuie sa fecem diferenta intre a idolatriza un animal,ai lasa mostenire si al avea drept companie.ce spuneti de acei caini folositi de catre orbi pt a se deplasa singuri,dar de aceia care ajuta copii cu handicap,sau de aceia care alarmeaza parintii in cazul in care(...)copilul urmeaza sa aiba o criza de epilepsie?.dintre cei care nu sunt de acord cu ideea de animal de companie:Chiar nu ati avut niciodata un catel sau un pisic de care sa va apropiati?nu ati avut niciodata un prieten necuvantator? ???
Reply With Quote
  #72  
Vechi 11.09.2007, 12:14:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

animalele nu sunt ale tale nici daca ai dat bani pe ele... sunt ale lui Dumnezeu.... deci nu potzi sa faci ce vrei cu ele, tot felul de dulcegarii shi aberatzii shi chinuiele... ci esti dator sa-l iubeshti ca pe orice tzi-a dat Dumnezeu, mai ales un suflet de om sau animal in grija... Iar animalele te rasplatesc intotdeauna, au si ele sentimente, minte, shi multa dorintza de afectziune, ei stiu daca ii iubeshti si atunci se alinta si te exploateaza, shi vin la tine mereu ca la un fraier sa le mai dai cate ceva... noi oamenii am fugit demult de la dorintza de afctziune shi iubire pe care o cer mereu animalele de la noi... intre oameni o confundam mereu cu ingaduintza pentru pacate shi placeri... Am avut caini, iepuri, gaini, gashte shi alte animale si am la parintzi caini, care isi fac intotdeauna datoria sa latre la straini pentru mancarea care o primesc shi mereu stiu sa ceara shi sa ofere afectziune... dar bmd cred ca zice bine ca e aiurea sa lae faci cainilor toate mofturile iar de copil sau boschetarul disperat sa-l haitui shi alungi ca pe o naluca...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 11.09.2007, 12:41:30
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Abia m-am intors de la Sihastria. Am asistat cu durere la criza unei demonizate:(
Fratilor va spun cu mana pe inima, de vom vedea si VOM CONSTIENTIZA cat de departe suntem de mantuire am plange in fiecare clipa a vietii noastre. Ah! daca as putea sa va spun cele ce striga..nebuna ma veti face!! Vorbiti aici despre animale,despre cat de mult le iubiti..dar oare asta ne va mantui? Cati dintre voi ingrijiti un bolnav? cati dintre voi hraniti un sarman? Oare cate am putea face cu banii care ii dati pe mancarea cainilor? Timpul ce il acordati lor..cum va fi socotit in fata Lui D-zeu? Si eu am avut caine, NU VA JUDEC!!! dar plang si pentru mine si pentru voi..Uitam ESENTIALUL!! Ne cramponam de cele mici facandu-le mari si importante, mangaindu-ne constiinta ca avem inima milostiva...da si animalele sunt tot zidirea Lui dar NICIODATA nu va putea egala jertfa, milostenia facuta catre un semen al nostru cu "jertfa" de a ingriji un animal.Nu spun sa nu ii iubim, dar sa Nu ingaduim fratilor sa ne pierdem mantuirea ( Doamne fereste) pentru un animal. Am caz concret o vecina pe scara creste un boxer intr-un apartament dar fiica o creste bunica ..pentru ca ea are un program prea incarcat...acum 2 ani a pierdut catelul si a oferit rascumparare 200euro..dar fetitei ii cumpara haine de la second hand..si exemple mai sunt...
Sa iubim animalele!! dar sa nu oferim unui animal ceia ce i se cuvine DE DREPT unui OM...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 13.09.2007, 13:08:04
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Grozav! dati toti banii (daca mai aveti ce sa dati, ca tara asta e saraca lipita) la boschetari, la tiganii cersetori si la toi aurolacii, betivii si stricatii care ii dau pe bautura, droguri si tigari.
Iar animalele sa dispara toate de pe fata pamantului! Nu cumva sa mai vedeti ceva frumos de admirat si nedeformat , nedezaxat! Sa ramana numai dracii.
Oricum peste tot in Bucuresti unde te duci te ingrozesti, zici ca esti direct in iad ce fete de nemernici vezi, cersetori care injura cu lucruri bisericesti, puturosi drogati care chiar daca le platesti la dezintoxicare mai bine ai da banii la canal ca iar se imbata si se drogheaza, mai dau si la curve platite. Sunteti grozavi in investirea banilor, incurajati-i ca in curand romania va deveni iadul pe pamant. E suficient sa te uiti la fetele lor zici ca-l vezi pe naiba intrupat. Animalele toate arata mult mai bine decat ei.
Iar pentru ceilalti cersetori , batuti de soarta (una din cele mai mari pedepse e ca s-au nascut in romania), care nu sunt viciati (cred ca maxim 5% dintre cersetori) daca le dai bani nu inseamna ca nu ai voie sa mai hranesti si animalele, poti sa dai concomitent si lor si pt animale. De fapt ar trebui statul sa ii ingrijeasca dar la noi are datoria de a-i fura, de-aia au ajuns asa.
Iar tu bmd, daca lauzi atata mentalitatea romaneasca, si ii vorbesti de rau pe strainii unde te-ai dus ca te deranjeaza faptul ca isi ingrijesc cateii, iti dau o solutie: vino in iubita ta romanica inapoi, de ce ai plecat? de bine ce era aici?
Vino sa te buzunareasca aurolacii zi de zi in mijloacele de transport, sa iti puna manele in metrou in fiecare zi, sa urle la maxim si sa te inghesuie de sa-ti rupa oasele, sa iti fure tot ce ai pe tine in inghesuiala, poate inveti si tiganeste si poate le dai si bani ca sunt cersetorii tigani din diverse statii, asta o sa suporti mult mai bine decat mentalitatea strainilor fata de cateii lor.


Reply With Quote
  #75  
Vechi 13.09.2007, 13:14:23
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

pt bmd: unde am zis eu ca pestele e animal?
am zis :plante, animale, pasari, pesti.
Chestia asta cu mancatul animalelor nu o sa o inteleg nicodata, de ce permite D-zeu asemena masacru.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 13.09.2007, 13:34:05
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..nu generaliza cu cersetorii..sunt multi oameni amarati care nu beau,nu fumeaza etc..sunt multi carora le-au ars casele,pe care statul i-a scos in strada.,sunt copii carora le-au pierit parintii iar rudele nu si-au asumat cresterea lor..e mai comod sa cresti un caine...daca li se intindea o mana de ajutor poate nu ajungeau in strada.Sunt copii fara parinti care au crescut in orfelinate,abandonati fiind la nastere..crescuti in teroare,batuti,violati,am avut elevi mici la o scoala speciala care imi povesteau grozavii...tu ai mai fi un om normal daca ai trece prin toate aceste intamplari?si.pe ei nu-i adopta nimeni..sunt mii de tineri care implinesc 18 ani iar orfelinatele iidau in strada mai rau decat pe niste animale,fara acte de identitate,nimeni nu le acorda incredere,nu-i angajeaza..tin minte ca stateau toata ziua in frig prin piete sa ajute la descarcat marfuri si de multe ori erau batjocoriti,nu primeau nici un ban,dupa prestarea muncii..habar n-ai Consuela draga cati oameni cu adevarat amarati sunt pe lumea asta..tu adopta un caine ca un caine este cel mai pretios prieten, chiar ma intreb de ce nu se da liber si la casatorii cu patrupede,ca doar ar fi cei mai comozi parteneri,niciodata nu v-ar contrazice.Repet daca li s-ar fi intins o mana de ajutor multi dintre acesti copii nu mai ajungeau viciosi..au fost pervertiti fiindca nu au prea multa carte ,nu au urmat cursuri de pian,de inot,de bune maniere,nici un preot nu i-a catehizat,multi nu sunt nici botezati macar ..sunt niste amarati carora aurolacul le tine si de foame si de sete...tu ai putea sa induri frigul si sa dormi in ger,imbracata in niste zdrente..tu stii ca majoritatea au tot felul de boli ale mizeriei,ale saraciei,plus ulcere,cancere si altele...deschide mai mult ochii si uita-te mai atent in jurul tau...ei sunt mai periculosi ca cer o bucata de paine,fura de nevoie ca sa nu moara de foame..sau tu care incurajezi oamenii sa cumpere caini..stii oare cati au murit muscati de caini(cazul japonezului),desfigurati,cati parinti inconstienti si-au cumparat caine care le-a mutilat copilul..avand caine vezi sa nu ajungi sa ai si tu suflet de caine.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 13.09.2007, 13:35:32
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..mancatul animalelor il ingaduie Dumnezeu fiindca are nevoie corpul de proteine,mai draga.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 13.09.2007, 13:43:50
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Ar fi bine ca aiba mai multi oameni suflet "de caine". Tot oamenii sunt de vina cand ajung cainii agresivi; un astfel de comportament apare in urma abuzului, violentei, chinului etc. Si nu se intampla cu toti la fel..sunt multi caini chinuiti care mai au puterea sa dea din coada cand aud o vorba buna. Am mai spus si o repet, cine este in stare sa aiba grija de un caine nu este neaparat capabil sa aiba grija de un copil, bolnav, etc. Un caine poti sa il mai tii legat si sa ii dai de mancare o data pe zi daca nu ai chef sa ai grija de el cum trebuie. Cu un copil nu mai e asa. Poti avea foarte bine atat copil cat si caine asa cum nu poti avea nici unul nici altul. Un om normal nu are de ce sa aleaga intre a avea un copil sau un catel.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 13.09.2007, 14:07:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Daca exista shi un rai al cainilor, atunci unul dintre cainii pe care i-am avut la parintzi precis a ajuns acolo... S-a aciuiat la noi ca nu mai avea un picior, se prinsese intr-o cursa shi a ramas fara un picior, avea shi o ureche lipsa, iar pentru ca nu mai era bun la oi ciobanul l-a alungat, sau o fi plecat singur. Toata viatza lui n-a mushcat pe nimeni, doar latra cand simtzea ca este cineva rau in zona dar nu il ataca ci dadea alarma, shi era atat de simtzit incat niciodata nu intra in casa si statea retras mereu, cand il atingeam intotdeauna ii era o frica imensa de mine shi abea il puteam prinde sa-l mangai, era foarte bland dar nu statea nicicum sa-l prind sa-l mangai, sa-l ating. A avut un singur pui, o catzelusha care i-a moshtenit caracterul foarte nevinovat, sperios shi inofensiv. A murit batran rau, n-a parasit zona din jurul curtzii niciodata... a fost un animal bun de care imi voi aduce mereu aminte cu parere de rau... iar daca exista un rai al cainilor atunci acesta sigur acolo a ajuns; "ursu" il chema deshi era caine pentru ca avea parul mare shi negru cum au urshii... :)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 13.09.2007, 14:24:51
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..ei na..si eu am avut caine la tara..si ma jucam cu el fiindca eram copil,cainele ,vaca,calul sunt animale de cele mai multe ori blande....pentru copii animalul de multe ori tine locul prietenului de joaca,locul jucariei..dar mai tarziu de ce oamenii nu gasesc alti oameni spre care sa-si indrepte atentia,alaturi de care sa stea..si se aciueaza pe langa caini..sau acestia pe langa ei?Pana acum explicatiile voastre nu m-au convins.Si stiti de ce oamenii se simt tradati de alti oameni,neintelesi..fiindca sunt mandri,nu suporta sa fie trasi de maneca,contrazisi cu ceva..asa incat cainele inghite saracul toATE mofturile stapanului,toate capriciile acestuia,dupa care e mangaiat parinteste pe cap si din mana care l-a lovit primeste zahar...si uita bietul.E convenabil un caine,nu?!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea exagerata fata de animale Dorinuta Intrebari utilizatori 31 25.05.2012 02:26:27
ce credeti despre frica exagerata de a nu gresi? cred_cu_adevarat Generalitati 1 04.10.2011 15:37:38
De ce dragostea este un acziune "murdara" pentru religie? KittyNou Generalitati 27 14.06.2010 18:14:36
cati dintre voi imi vor tine "companie" in iad?! clujeanul33 Generalitati 21 13.02.2010 23:33:22
ANIMALE PISICUTA35 Generalitati 23 18.05.2007 13:36:06