Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.11.2007, 19:43:40
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
mi se pare ciudat sa mi se spuna ca "trebuie" sa merg la Biserica,
Desi ACUM crezi ca "mi se pare ciudat" vine de la tine , mai tirziu o sa vezi ca este de la draci
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.11.2007, 19:53:19
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

De ce?Daca eu nu cred in existenta lui Dumnezeu,nu cred in Biblie(nu ca fiind cuv lui dumnezeu),si nici in multe puncte din doctrina crestina,cu ce m-ar ajuta sa merg pe la biserica,sa sarbatoresc pastele si craciunul doar ptr ca toti din jur o fac?Sau ptr ca "traim intr-o tara majoritar crestina"?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.11.2007, 20:25:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Celor ce au mult, li se va mai da; iar celor ce au putin, li se va lua si ceea ce au.
Sa ne rugam pentru acestia din urma.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.11.2007, 22:58:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de danyel
dupa cum a spus Pascal "daca eu cred in Dumnezeu si El nu exista nici eu nu pierd nimic nici voi cei care nu credeti nu castigati nimic, dar daca totusi exista atunci eu castig totul si voi pierdeti totul" Amin!
interesant, nu stiam ca Blaise Pascal marele savant a zis asta... bine ar fi ca si savantii din ziua de azi sa se "molipseasca" de la el, atat in privinta realizarilor cat si a credintei.
Taranul nostru a transpus acest pariu al lui Pascal in urmatoarea cugetare:"Daca Dumnezeu exista si tu nu crezi, sa Te fereasca Dumnezeu".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.11.2007, 23:04:46
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

dar uita un lucru........daca nu crezi,asta e,nu crezi.nu poti,in general,schimba asta,atunci cand vine vorba de religie.As putea sa imi spun o zi intreaga ca nu pierd nimic daca voi crede ca Ishtar exista,oricum nu voi putea sa schimb faptul ca eu nu cred in asta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.12.2007, 13:26:31
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

"DEZBOTEZAREA"

Acest cuvant nu exista si nici nu poate fi folosit in nici un context.Botezul este doar unul si cu acest botez mergi pana la moarte.Botezul nu te mantuieste, ci iti da sansa sa te mantuiesti.Indiferent de greseala, erezia in care a cazut un crestin ortodox cu botez valid, el nu trebuie rebotezat. Botezul este unul singur si nu se repeta.

"In cazul revenirii celor din prima categorie(a ereticilor care primisera Botezul in mod valid si devenisera membrii ai Bisericii, iar apoi au cazut in erezie), ei nu mai sunt rebotezati, ci li se cere doar sa se lepede de erezie, dand anatemei impreuna cu Biserica toata ratacirea si marturisind in scris credinta pe care o marturiseste Biserica, dupa care sunt unsi cu Sf. Mir (can. 7, II ec.;can 95, VI ec.)" "Drept canonic ortodox"- Arhid.Prof.Dr.Ioan N Floca, Vol II, ed. Inst. Biblic si de Misiune al BOR-Bucuresti,1990, pag. 32
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.12.2007, 13:34:05
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Revin ,cand am zis distreaza-te cum vrei am vrut sa spun petrece-ti timpul cum doresti ,petrecere in adevaratul sens al cuvantului nu iti recomand ,chiar daca nu esti credincioasa.
Si in nici un caz nu e bine sa iti bati joc de cele sfinte ,chiar din acelasi motiv ,pentru ca nu esti credincioasa.
Dumnezeu ne da liberul arbitru ,nu ne sileste sa mergem la El.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.12.2007, 10:16:34
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Nu prea cred ca D-zeu ii arunca in iad pe cei care nu sunt crestini, daca au fost corecti si nu au facut nenorociri altora.
Poate ei chiar nu cred in crestinism sau chiar nu cred in nimic (aici e clar prostie si limitare zdravana a mintii) si nu inteleg niste chestii, nu din rautate sau ca ar fi prea comozi si nedrepti, egoisti etc, ci din cauza ca logica lor e limitata, atata poate capul lor in domeniul spiritual, sau poate ca i-a dus cat de cat capul si cred in ceva dar mai vor mai multe dovezi si nu au avut parte de ele inca, si sunt in cautare (astia nu sunt atei). D-zeu a zis sa cautam adevarul in domeniul spiritual. Pentru ca e clar ca degeaba stii multe lucruri si esti inveti anumite chestii ce tin de lumea asta vazuta, pe care nu o controlam noi total orice am face, oricand se poate intampla orice. E logic sa te intrebi de ce ai aparut fara sa ceri tu lucrul asta, nu alegem nici tara, nici parintii, nici cum suntem si ce mostenim e clar ca ne conduce ceva sau cineva. Si cum nu a depins de noi inainte de a ne naste si ne trezim deodata in fata faptului implinit, tot asa vom fi (depinzand de ceva sau cineva) si dupa ce murim. Si e normal sa te gandesti la tine macar din instinct de conservare. Numai o prostie imensa te poate face sa nu iti pui probleme referitoare la viitorul tau si situatia ta, si sa te axezi exclusiv pe ce vezi cand e clar ca nu suntem noi in pozitia de control al vietii noastre, cu atat mai putin a altora sau a situatiilor. Pe unii D-zeu ii judeca dupa legea bunei morale, si cred ca si pe ateii care nu sunt rau intentionati si au o bunatate si corectitudine a lor, fara sa il marturiseasca clar pe D-zeu, ca nu il inteleg. Alti atei am observat ca au o mare rautate cand se vorbeste de D-zeu, astia clar ajung in iad daca nu isi revin la timp. Dar ura lor e indreptata contra lui D-zeu, deci ei cred ca exista si spun ca nu cred, ca altfel cum sa urasti ce nu exista?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.12.2007, 14:14:42
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Nu il urasc pe d-zeu,pur si simplu nu cred ca exista.Si chiar daca as crede ca exista,tot nu as fi o buna credincioasa.eu nu pot sa ascult neconditionat de nimeni,sunt independenta,iar cand intr-adevar ascult de cineva o fac numai daca respect si apreciez acea persoana.Si nu suport sa imi spuna cineva ca trebuie sa fac un anumit lucru,daca nu vreau sa fiu intr-un fel sau altul pedepsita.Mai mult ca sigur nu o sa il fac.asa a fost si la scoala......ma straduiam mult sa invat,sa ma documentez in plus fata de ce ni se preda,la acele materii unde ni se explica de ce avem de facut un anumit lucru,profesorii ne tratau cu respect,ne ascultau ideile so opiniile.este peste putinta mea sa inteleg ideea aceasta,atat de raspandita in aproape toate religiile.Fa asa si ajungi in rai.Gresesti,arzi in iad.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.12.2007, 21:59:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
Nu il urasc pe d-zeu,pur si simplu nu cred ca exista.Si chiar daca as crede ca exista,tot nu as fi o buna credincioasa.eu nu pot sa ascult neconditionat de nimeni,sunt independenta,iar cand intr-adevar ascult de cineva o fac numai daca respect si apreciez acea persoana.Si nu suport sa imi spuna cineva ca trebuie sa fac un anumit lucru,daca nu vreau sa fiu intr-un fel sau altul pedepsita.Mai mult ca sigur nu o sa il fac.asa a fost si la scoala......ma straduiam mult sa invat,sa ma documentez in plus fata de ce ni se preda,la acele materii unde ni se explica de ce avem de facut un anumit lucru,profesorii ne tratau cu respect,ne ascultau ideile so opiniile.este peste putinta mea sa inteleg ideea aceasta,atat de raspandita in aproape toate religiile.Fa asa si ajungi in rai.Gresesti,arzi in iad.
Asta este voia ta si trebuie respectata ca atare, pentru ca El ne-a dat libertate deplina. In ceea ce priveste raiul si iadul este universal valabil si logic, bine faci, bine primesti, rau faci, rau primesti. Oricum, Dumnezeu sa te lumineze !
Reply With Quote
Răspunde