Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.02.2008, 17:43:28
bridezilla bridezilla is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 11
Implicit

Dragii mei,
V-am mai cerut ajutorul in urma cu ceva vreme si am fost foarte impresionata de felul cum m-ati primit si m-ati sfatuit... Acum ma intorc cu alta problema, poate mai putin serioasa: am auzit multe lucruri despre cum trebuie sa se imbrace o mireasa, ce trebuie sa faca in ziua nuntii etc. As vrea sa-mi spuneti voi ce e superstitie si ce este intr-adevar de dorit din punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe...
- Voalul este obligatoriu? Si daca da, trebuie purtat peste fata?
- Rochia miresei trebuie sa fie alba, sau poate avea orice culoare?
Nu vreau sa fiu necuviincioasa, dar nici sa ma supun unor superstitii pe care nu le inteleg...
In plus, in desfasurarea slujbei de cununie, "piscotul" este intr-adevar piscot, sau (asa cum banuiesc eu) era paine si s-a "urbanizat" ca piscot?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.02.2008, 17:58:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

bridezilla, eu o sa ma opresc asupra unui singur punct: "ce este intr-adevar de dorit din punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe..." - de dorit este ca viata din Biserica sa devina viata lor. Asta inseamna un drum cat mai des la izvorul vietii: Biserica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2008, 19:45:38
bridezilla bridezilla is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 11
Implicit

Ai mare dreptate, am incercat dupa puterile mele sa fie asa... Dar mi-e jena sa pun astfel de intrebari parintelui care ne va cununa, desi e un preot cum rar am vazut si ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a dus spre acea biserica, pentru ca asa am intalnit un preot si un om de mare valoare... Poate ca din respect mi-e jena sa-l intreb, nu stiu...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.02.2008, 12:15:49
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Eu stiu ca e bine sa porti voal si rochia sa fie alba,deoarece albul e semnul puritatii si al castitatii.Din pacate azi chiar daca rochia e alba de multe ori mireasa nu mai e fecioara...cum nici mirele nu mai e.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.03.2008, 18:12:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bridezilla
- Voalul este obligatoriu? Si daca da, trebuie purtat peste fata?
- Rochia miresei trebuie sa fie alba, sau poate avea orice culoare?
cum te imbraci - inclusiv la nunta - depinde de tine, ce personalitate ai si de mediul pe care il frecventezi.

ptr nunta albul este clasic/ traditional si infrumuseteaza pe oricine, lasand la o parte semnificatiile. eu imi pregatisem o rochie alba de dantela insa cum nu am avut-o cu mine la momentul repectiv, la cununie m-am imbracat in costum national, cu marama pe cap. a fost foarte frumos, un moment deosebit, cu concursul unor romani sufletisti inclusiv a ambasadei RO.

ps: rochia de mireasa de culoarea aurului este v. exquisite!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.03.2008, 21:23:24
mmaria mmaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2008
Mesaje: 11
Implicit

stai linistita, nu e o rusine sa intrebi, ci o dovada de intelepciune. este de preferat sa ai voal, femeile trebuie sa-si acopere capul in Biserica, dar acesta nu trebuie purtat peste fata neaparat. in ziua da azi sunt foarte multe modele si culori de rochii. alege una care sa-ti placa tie, dar gandeste-te si la invitati, poate sunt unele persoane mai conservatoare printre apropiatii vostri, familie etc. mie una mi-e f greu sa-mi aleg rochia. daca mai ai intrebari, te pot ajuta cu bucurie, chiar si referitoare la organizarea nuntii:) scrie-mi pe privat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.03.2008, 21:47:33
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

In canoanele Bisericii, cununia se face in timpul Sf. Liturghii. Iar mirii se impartasesc din acelasi potir. Insa, din cauza ratiunilor "practice" :( s-a impamantenit a se face cununia separat... si atunci Sf. Impartasanie s-a inlocuit cu acel piscot :(
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.03.2008, 10:10:14
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Da asa este...eu personal imi diresc sa facem cununia religioasa duminica,intai sa participam la liturghie si apoi cununia...eu stiu ca asa se facea odata...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2008, 21:49:59
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

http://tainacasatoriei.wordpress.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.03.2008, 22:05:24
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

da ma, era o gluma ca mireasa trebuie sa fie in rochie alba ca e pura, iar mirele in negru ca e un mizerabil.
Din pacate in romanica e de multe ori adevarat : cei mai multi sunt betivani, curvari si criminali, deci li se potriveste negrul, ca de iadul care ii paste.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Mănăstirea Lainici - mireasa din defileu NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 1 19.01.2011 17:47:07
Cine vrea sa devina Mireasa a lui Hristos aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 64 25.09.2010 11:36:04
rochie de mireasa Anisia2007 Stiri, actualitati, anunturi 0 31.05.2010 16:47:44