Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.04.2008, 18:09:59
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Draga razvan, eu nu cerd ca pacatele stramosilor apasa pe urmasi, nu are logica, Dumnezeu judeca pe fiecare individual.
Draga Georgiana, tu ai fost obosita rau, de aceea nu poti dormi.
Sa nu te mai gandesti la schizofrenie, eu chiar am o forma din aceata, cu diagnosticul pus de mai multi medici, sunt mult mai mare ca tine, e adevarat, dar uite ca tot pot trai cu aceasta boala, acum sunt intr-o perioada buna. Eu sunt sigura ca tu nu ai.
Tu te-ai sugetionat avand-o pe mama ta bolnava, ai si citit multe pe net. este bun si internetul, dar uneori te influenteaza.
Scumpa mea, daca nu poti sa mergi deocamdata la biserica nu e nimic, Dumnezeu tot lucreaza in fiinta ta, sunt sigura ca esti o fata cuminte si buna.
Dumnezeu sa te pazeasca!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 14.04.2008, 19:58:14
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

georgiana, eu te-as sfatui sa mergi la un parinte si sa te spovedesti, sa urmezi canonul pe care il vei primi, sa participi la Sfintele Liturghii si sa nu mai mergi la vechiul tau loc de munca.
in rest, multa rabdare, staruinta in rugaciune si speranta.
cam atit.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 14.04.2008, 21:40:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Draga razvan, eu nu cerd ca pacatele stramosilor apasa pe urmasi, nu are logica, Dumnezeu judeca pe fiecare individual.
Draga Georgiana, tu ai fost obosita rau, de aceea nu poti dormi.
Sa nu te mai gandesti la schizofrenie, eu chiar am o forma din aceata, cu diagnosticul pus de mai multi medici, sunt mult mai mare ca tine, e adevarat, dar uite ca tot pot trai cu aceasta boala, acum sunt intr-o perioada buna. Eu sunt sigura ca tu nu ai.
Tu te-ai sugetionat avand-o pe mama ta bolnava, ai si citit multe pe net. este bun si internetul, dar uneori te influenteaza.
Scumpa mea, daca nu poti sa mergi deocamdata la biserica nu e nimic, Dumnezeu tot lucreaza in fiinta ta, sunt sigura ca esti o fata cuminte si buna.
Dumnezeu sa te pazeasca!
Euftalia draga mea, logica noastra din asta lume este o logica numai a noastra , o logica limitata, ca ori si ce de altfel ce apartine logicii noastre. Adevarul absolut apartine Bunului Dumnezeu, iar noi nu putem fi deasupra acestui adevar si nici nu putem sti sau analiza in vreun fel acest adevar. Suntem ingraditi de insasi nimicimea si neputinta noastra. Asa ca nu avem cum sa judecam ceva ce nu ne apartine si mai cu seama ceva ce nu intelegem nefind vrednici de astfel de intelegeri. Pui la fel de eronat problema, de a merge sau nu la biserica spunand ca nu este nimic grav in acest aspect. Credinta nu este facultativa sau dupa bunul plac al nostru. Ea ori este ,ori nu este pentru noi. Deci mare bagare de seama la jumatati de masura, pentru ca in ortodoxie, asa ceva nu este cu putinta, unde la alte religii sau culte este cu putinta, in a improviza, a inlocui sau a cosmetiza credinta insasi si de fapt de a o indeparta de la adevarata ei valoare . Sa nu mi-o iei in nume de rau, dar o toleranta de genul ce tu o propovaduiesti , face mai mult rau decat bine.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.04.2008, 15:04:48
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Draga Cristiboss, nu ma supar deloc, asta este parerea ta.
Unii oameni cad in fanatism cand sunt sensibili, de asta Dumnezeu nu ne siluieste sa mergem mereu la biserica. eu nu zic ca nu este bine sau ca nu este sfintenie in biserica, ma ales in timpul sfintei liturghii duminica.
vezi insa ca sufletul si mintea unui om sunt ceva delicat. Un anumit preot te poate tulbura cu o predica daca nu este asa de logic in exprimare sau chiar putin fanatic.
Eu o sfatuiam pe Georgiana sa nu se forteze in nici un fel. Este obosita, nu prea poate dormi , are probleme familiale si este si speriata ca ar avea boala psihica a mamei ei. Poate la biserica unde merge ea nu este un preot cu har prea mult.
Sa lasam lucrurile sa decurga firesc. Iisus ne spune : "nu va temeti" " pace voua" sau "Indrazniti ca Eu am biruit lumea" .
Eu am inteles ideea ta ca trebuie sa fim crestini practicanti, nici eu nu sfatuiesc pe nimeni sa nu mai mearga la biserica ci sa faca ceea ce POATE pe moment, fara a se forta sau chinui. Este si cazul Georgianei, care si asa este spreiata.
Sa auzim de bine si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.04.2008, 09:49:34
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Euftalia,

Scrie undeva in Biblie, parca prin V.T. ca Dumnezeu rasplateste pacatele unui om pana in al patrulea neam, deci chestiunea aceasta e cat se poate de reala, pacatele stramosilor apasa asupra urmasilor pana inclusiv la a patra generatie.
Nu e de glumit cu astfel de lucruri si toata logica noastra limitata este un mare zerou in fata Domnului.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50,1)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.04.2008, 10:06:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Euftalia,

Scrie undeva in Biblie, parca prin V.T. ca Dumnezeu rasplateste pacatele unui om pana in al patrulea neam, deci chestiunea aceasta e cat se poate de reala, pacatele stramosilor apasa asupra urmasilor pana inclusiv la a patra generatie.
Nu e de glumit cu astfel de lucruri si toata logica noastra limitata este un mare zerou in fata Domnului.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50,1)
Nu ai priceput razvan shi te rog ma iarta ca ajustez textul tau...

e vorba de porunca a doua shi acolo scrie ca "...EU dau vina parintzilor pe copii... shi...celor ce ma urasc pe Mine shi Ma milostivesc..." sau exact asha cum este scris cu virgula shi punct la porunca respectiva.... deci nicaieri nu este vorba ca pacatele in copii ar rezulta de la sine cu atat mai mult cu cat sunt shterse toate pacatele ce s-ar propaga in vre-un fel prin sfantul Botez creshtin ortodox...

Deci ma iarta ca mi-am spus parerea cumva combatandu-te... ca sa nu mergem spre escaladare sau spre osanda ???:(:(

dar forma extinsa a poruncii din decalog este:
"2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." ???
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.04.2008, 11:59:34
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ovidiu,

Da-mi voie sa-ti spun ca nu la porunca "Sa nu-ti faci idoli nici sa te inchini lor" m-am referit, ci pur si simplu la rasplatirea pacatelor parintilor pana la a patra generatie de urmasi.

Citez:
" Dumnezeu este ravnitor. El rasplateste pacatele parintilor in fiii lor pana la al treilea si chiar al patrulea neam " ( Iesire 20, 5). Si iarasi: " Dumnezeu aduce faradelegile parintilor peste fii, si peste fiii fiilor, pana la al treilea si al patrulea neam " (Iesire 34, 7; Deuteronom 5, 9; Psalm 36, 28;108, 13; Isaia 14, 21).

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
"Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale curateste toata faradelegea mea". (Psalm 50, 1)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.04.2008, 13:00:11
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Ai grija , draga razvan , sa nu devii fanatic. Este foarte periculos, pe urma devii de un perfestionism care este dat de logica pura .
mai gandeste si cu sufletul. Nu uita ca evreii pe vremea VT erau mai nestiutori decat suntem noi astazi si trebuiau inpiedicati de la pacat cu forta. pe vremea aceea ei omorau pacatosii cu pietre care este un lucru strigator la cer. Deci trebuiau "speriati" cumva sa nu mai pacatuiasca.
Uiti ca Iisus spune;" Lege noua va dau voua : sa va IUBITI unii pe altii asa cum v-am iubit si Eu pe voi" Iisus este Dumnezeul iubirii si nu al razbunarii.
Ceea ce citezi tu s-ar putea referi la faptul ca, daca ai o viata pacatoasa, cu betii sau desfranari etc, s-ar putea sa dai o mostenire genetica proasta copiilor, dar nu pacatele, este spus figurat.
Mie Bibila mi se pare o opera literara cu multe intelesuri ascunse, totusi vorbele Mantuitorului sunt asa frumoase si clare, ca nici nu se poate o exprimare a adevarului mai buna.
Doamne ajuta tuturor!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.04.2008, 13:21:54
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Draga razvan, eu nu cerd ca pacatele stramosilor apasa pe urmasi, nu are logica, Dumnezeu judeca pe fiecare individual.
Draga Georgiana, tu ai fost obosita rau, de aceea nu poti dormi.
Sa nu te mai gandesti la schizofrenie, eu chiar am o forma din aceata, cu diagnosticul pus de mai multi medici, sunt mult mai mare ca tine, e adevarat, dar uite ca tot pot trai cu aceasta boala, acum sunt intr-o perioada buna. Eu sunt sigura ca tu nu ai.
Tu te-ai sugetionat avand-o pe mama ta bolnava, ai si citit multe pe net. este bun si internetul, dar uneori te influenteaza.
Scumpa mea, daca nu poti sa mergi deocamdata la biserica nu e nimic, Dumnezeu tot lucreaza in fiinta ta, sunt sigura ca esti o fata cuminte si buna.
Dumnezeu sa te pazeasca!
"Pacatele facute aici pe pamant,aici se vor ispasi,caci nu le vor trage cei ce le-au facut,ci se vor duce pana la al noualea neam,si le vor ispasi cei nevinovati, dar are Dumnezeu grija de ei...."(P Arsenie Boca)
Poti sa il contrazici?..???
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.04.2008, 13:23:17
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Sau o fi fost si sfintia sa tot un fanatic?..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45